HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info

Subiectele de discutie dedicate cartilor vor fi mutate in cadrul subforumului Universul Cartilor

 
Reply to this topicStart new topic
> Arta Si Religie
Figaro
mesaj 13 Mar 2003, 03:24 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Credeti ca exista o legatura directa intre fenomenul artistic (literatura/teatru/muzica/film etc.) si religie?

Un subiect interesant, pentru care astept pareri.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ulysses.Odyossus
mesaj 24 Mar 2003, 04:46 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 283
Inscris: 4 March 03
Din: Mediterana
Forumist Nr.: 16



E clar ca exista o legatura directa. Consider ca arta are o legatura directa cu orice tine de universul uman (de la tiglele acoperisurilor pana la cele mai ascunse sentimente). Oricum, religia (sau respingerea religiei) ocupa un loc important in viata fiecarui om (si, cred eu, mai ales a artistilor).


--------------------
The CSena Slayer
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 24 Mar 2003, 06:38 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Despre o posibila conexiune intre fenomenul artei si cel al religiei din punctul meu de vedere nu exista nici cea mai mica apropiere. Sunt doua tipuri de manifestari ale spiritului uman in planuri diferite de intelegere a realitatii. Arta tine sa contribue la modul in care este inteleasa lumea inconjuratoare iar religia propune un tip de discurs care tinde sa substituie realitatii imediate un alt tip de realitate o realitate paralela. Intre cele doua pot exista cei drept si apropieri dar numai in planul intelegerii fenomenului numit divinitate si nu vad cum altfel pot fi explicate unele opere de arta decat prin aceasta prisma.
Intr-adevar multi oameni de arta sunt cuprinsi de adanci sentimente religioase si au o credinta uneori dusa la fanatism. Dar a face din acest fapt o alaturare intre religie si arta cred ca e putin fortat.
Religia isi are adeptii ei dupa cum arta pe ai sai. Intre cele doua nu exista nici o punte de comunicare in planul ideilor.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Mar 2003, 06:38 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Ulysses.Odyossus
mesaj 25 Mar 2003, 08:14 AM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 283
Inscris: 4 March 03
Din: Mediterana
Forumist Nr.: 16



Un singur exemplu: El Greco.


--------------------
The CSena Slayer
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 27 Mar 2003, 11:00 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



E drept ai cat se poate de multa dreptate si nu vad de ce te-as contrazice.
Dar acest lucru nu se "revarsa" asupra intregii arte catusi de putin.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ulysses.Odyossus
mesaj 27 Mar 2003, 07:04 PM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 283
Inscris: 4 March 03
Din: Mediterana
Forumist Nr.: 16



Daca ne gandim la influenta exercitata de lucrarile lui El Greco s-ar putea sa acoperim o arie semnificativa a picturii.


--------------------
The CSena Slayer
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Daphne
mesaj 27 Mar 2003, 07:51 PM
Mesaj #7


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 144
Inscris: 17 March 03
Forumist Nr.: 92



Arta, in special pictura, s-a inspirat din religie. Sa va dau numai cateva exemple de picturi celebre, care au tema religioasa:"Sfanta Ana cu Fecioara si pruncul" - da Vinci, "Buna vestire" - Bellini, Schimbarea la fata" - Rafael, "Sfantul Anton din Padova" - Murillo si lista ar putea continua.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yoda
mesaj 28 Mar 2003, 10:32 AM
Mesaj #8


Musteriu
*

Grup: Membri
Mesaje: 40
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 29



Daca enumeram cateva capodopere care au subiecte religioase nu inseamna ca exista o legatura directa intre arta si religie. La fel de usor am putea trage concluzia gresita ca arta e influientata direct de sex sau orice alte lucruri omenesti.

Arta e un mod de exprimare a omului, religia e un mod de interpretare a vietii, doua lucruri complet diferite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Daphne
mesaj 28 Mar 2003, 09:03 PM
Mesaj #9


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 144
Inscris: 17 March 03
Forumist Nr.: 92



Bine spus capodopere...nu orice lucrare...

Arta este o imitatie a realitatii, tot ceea ce regasim in pictura, muzica, filme etc nu este altceva dacat viata. Viata are legatura directa cu arta (si invers), iar religia este parte din viata...Daca exista multe opere cu caracter religios asta inseamna ca religia detine un rol important in sufletul omului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yoda
mesaj 28 Mar 2003, 10:55 PM
Mesaj #10


Musteriu
*

Grup: Membri
Mesaje: 40
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 29



Nu te contrazic dar esti offtopic.

Figaro a intrebat : "credeti ca exista o legatura directa intre fenomenul artistic (literatura/teatru/muzica/film etc.) si religie?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Daphne
mesaj 29 Mar 2003, 03:14 PM
Mesaj #11


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 144
Inscris: 17 March 03
Forumist Nr.: 92



Ok. Da, cred ca exista o legatura directa intre arta si religie. Argumentele au fost deja aduse in favoarea acestei afirmatii. wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ulysses.Odyossus
mesaj 31 Mar 2003, 11:10 AM
Mesaj #12


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 283
Inscris: 4 March 03
Din: Mediterana
Forumist Nr.: 16



QUOTE (Yoda @ Mar 28 2003, 10:44 AM)
Daca enumeram cateva capodopere care au subiecte religioase nu inseamna ca exista o legatura directa intre arta si religie. La fel de usor am putea trage concluzia gresita ca arta e influientata direct de sex sau orice alte lucruri omenesti.

Arta e un mod de exprimare a omului, religia e un mod de interpretare a vietii, doua lucruri complet diferite.

Arta are legaturi directe cu toate manifestarile omului.


--------------------
The CSena Slayer
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 2 Apr 2003, 10:20 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Intre religie si manifestarile artistice nu exista nici o legatura de interdependenta,ambele fac parte din orizontul de manifestari culturale specific unei societati oarecare.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 3 Apr 2003, 08:35 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Arta are darul de a te apropia de divinitate, de nirvana, prin influenta benefica asupra omului, asupra gandirii, auzului, vazului... Ce este asa de greu ? smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dhi
mesaj 11 Apr 2003, 07:59 PM
Mesaj #15


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 16
Inscris: 21 March 03
Forumist Nr.: 104



exceptand curentele de arta moderne religia a influentzat in mod direct arta. pictura, sculptura, arhitectura, literatura, muzica. Petru, uita-te la sumerieni, la egipteni, la greci, la romani, la etrushci. sarim perioada neagra de barbarie totala shi nu trebuie sa ajungem la El Greco, intreaga Renashtere este arta religioasa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 12 Apr 2003, 12:03 PM
Mesaj #16


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Si eu sunt de parere ca arta este influentata de religie. Este ceva normal, si nu este nici de laudat acest lucru, nici de criticat.
Bine-ntels ca nu absolut toata arta este influentata de religie, caci daca ar fi fost asa, nu s-ar mai fi numit "arta" ci tot "religie". Dar religia, divinitatea, si tot ce tine de ea, isi pune amprenta in foarte multe lucrari, din toate domeniile - carte, muzica, film, teatru, pictura... tot. Asta e clar. Insa, asa cum ziceam, nu toate cartile au astfel de influente, nu toate filmele etc. Intelegeti voi cam ce vreau eu sa zic pe aici... biggrin.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 17 Apr 2003, 12:27 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



E adevarat ca in unele cazuri arta este influentata de religie.
Dar a spune ca exista o conexiune intre acestea doua este prea mult. Sunt doua domenii cat se poate de diferite.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 19 Apr 2003, 02:22 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Dupa umila mea opinie arta este in legatura cu tot ceea ce tine de mediile instarite. Asadar daca Biserica renasterii si nu numai a avut resursele financiare este si normal ca a avut o influenta covarsitoare asupra artei perioadei. Dupa ce influenta bisericii scade, religia mai persista in lucrarile artistilor ca facand parte din fondul spiritual insa pe masura ce preocuparile pentru ea scad incepe sa-si micsoreze influenta asupra artei.


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 19 Apr 2003, 10:27 PM
Mesaj #19


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Propun o alta abordare a problemei. Ce alte domenii ale cunoasterii umane au o legatura directa cu arta?


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 01:55 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman