HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Ingersoll, [Religie]
Radu Hincu
mesaj 15 Sep 2003, 05:07 AM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 162
Inscris: 2 September 03
Forumist Nr.: 701



Ingersoll; citindu-i cartile (opera sa zicem . . . .), studiandu-i biografia, nu stii care e mai fascinanta din amandoua. De fapt, nici nu stii ce a fost in realitate acest om: un umanist veritabil? un profitor de barou tipic si un american pragmatic?
"Alb" sau "negru", e clar ca acesta a fost cult; e clar ca a slujit cauze demne, ca toleranta religioasa intr-o vreme si intr-un loc nu tocmai prielnic, drepturile si emanciparea femeii.
Tot sigur e ca a devenit repede un clasic al scrierilor atee in lumea anglo-saxona si nu numai.


Pasaje extrase din lucrarea «AU SUJET DE LA ‘SAINTE BIBLE’» de ROBERT G. INGERSOLL, 1894:

’. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . .
In acea epoca se credea ca paraliticii, epilepticii, surzii, bolnavii mental si multi alti nefericiti loviti de vreo boala, sunt posedati de diavoli; ca diavolii ii luau in posesie si traiau in corpurile barbatilor si femeilor bolnave. Isus credea si el asta, i-a invatat pe altii sa o creada, si a pretins ca vindeca bolile alungand demonii din nebuni si bolnavi. Azi stim, daca e sa stim ceva pe lumea asta, ca bolile nu sunt produse de diavoli. Azi stim, daca stim ceva pe lumea asta, ca dracii nu salasuiesc in trupurile celor bolnavi.
Cei inteligenti nu mai cred in vrajitoare, magicieni, ‘inviati’ si draci, si sunt total convinsi ca fiecare cuvant din Noul Testament pe tema exorcizarii este completa idiotenie.
Daca Isus a zis si a facut ceea ce afima cei trei scriitori ai Evangheliilor, atunci clar ca e o minciuna. Poate fi un fapt ca diavolul l-a ispitit pe Isus? Poate fi un fapt ca acesta l-a dus pe Isus sus pe templu si l-a convins sa sara?
Exista in intreaga literatura universala ceva mai perfect idiot? Putem noi crede azi ca Isus a reinviat morti?
O vaduva traind la Nain, urmeaza trupul fiului ei spre groapa; Isus opreste procesiunea funerara si readuce tanarul dintre cei morti dandu-l in bratele mamei sale. Tanarul om dispare. . . . . Nu am mai auzit niciodata vorbindu-se de el. Nimeni nu manifesta nici un interes pentru omul revenit dintre cei morti. ‘Luca’ este singurul care povesteste aceasta patanie. Sa nu fi auzit Matei, Marcu si Ioan de aceasta fapta a Mantuitorului lor, sau n-au crezut-o si astfel nu au mentionat-o? I oan zice ca Lazar a fost inviat; Matei, Marcu si Luca tac malc. Desi asta ar fi fost mai miraculoasa decat invierea din morti a fiului vaduvei din Nain: Acesta nu a stat mai multe zile in groapa, el era doar spre drumul spre cimitir, INSA LAZAR ERA MORT IN TOATA REGULA, INCEPUSE SA SE DESCOMPUNA . . . . era "fezandat" bine.
Culmea, nici Lazar nu a suscitat nici cel mai mic interes! Nimeni nu l-a intrebat nimic despre lumea cealalta. Nimeni n-a intrebat de ai lor care murisera. Cand acesta (Lazar) a murit a doua oara, nimeni nu a zis: ‘Nu avea teama, a mai fost odata acolo si stia exact unde se ducea!’
Noi nu credem in miracolele facute de Mahomed, si cu toate acestea ele sunt tot atat de ‘dovedite’ ca si cele ale lui Isus. Daca un om ar veni azi si ar pretinde ca invie morti, ca alunga demoni, l-am considera nebun. Ce sa zicem de Isus? Daca vrem sa-i salvam reputatia, trebuie sa pretindem ca n-a inviat niciodata morti; ca n-a zis nicioadata ca a scos draci din oameni.
Trebuie sa acceptam ca aceste lucruri stupide si imposibile au fost scornite de discipolii lui Isus, care il vroiau zeificat. In acele zile ale ignorantei, acestea faceau sa creasca reputatia lui Isus, insa azi ele il pun in pericolul de a deveni ridicul, discreditand de asemenea autorii Evangheliilor.
Mai putem noi astazi crede ca un ‘inger al Domnului’ venea si tulbura apa scaldatoarei din Betesda (Ioan 5:2 - 4) si ca oricine intra atunci in bazin, in apa proaspat tulburata, se vindeca de orice? Si cu toate acestea, Evanghlia dupa Ioan crede si povesteste aceste absurditati . . . . .
In epoca Apostolilor si inca multe secole dupa aceea, lumea era plina de supranatural. Aproape tot ce se intampla, era privit ca miraculos. Dumnezeu era ‘guvernatorul’ direct al acelei lumi. Daca oamenii erau buni, Dumnezeu le dadea un sezon bun de recoltat; daca erau rai insa, le dadea inundatii, inghet si foamete. Daca se intampla ceva pozitiv, aceasta era exagerata pana cand devenea un miracol.
Despre cauza evenimentelor, despre aceasta implacabila si inconturnabila inlantuire de cauze si efecte, lumea nu avea inca nici o idee si nici o cunostinta. Un miracol e semnul peste timp al fraudei si a inselaciunii. Intotdeauna.
Niciodata nu au fost facute miracole si nici un om cinstit si sanatos la cap nu a pretins vreodata ca a facut miracole si nu o va face vreodata.
Daca Isus a facut intr-adevar miracolele care ii sunt atribuite, daca a vindecat paraliticii si nebunii, daca a dat auzul la surzi si vederea la orbi, daca a vindecat leprosii cu un cuvant si cu o atingere a dat viata si simtire unui membru uscat, daca el a dat simtire si miscare, caldura si gandire unui corp rece si in putrefactie, daca a invins moartea si a salvat de la moarte trupurile livide, nici un cuvant nu s-ar fi auzit contra lui, nici o mana nu s-ar fi ridicat, poate cu exceptia celei pentru a face rugaciune si a da slavire! In prezenta sa, toti ar fi fost cu capetele descoperite, toti in genunchi la pamant . . . . .
Nu e curios ca la procesul lui Cristos nu s-a gasit nimeni care sa zica un cuvant in favoarea sa? Nimeni nu s-a ridicat sa zica: ‘Am fost un lepros si acest om m-a vindecat cu o atingere!’ Nici o femeie nu a zis: ‘Sunt vaduva lui Nain si uitati aici pe fiul meu pe care acest om l-a inviat din morti!’ Nici un om nu a zis: ‘Eram orb si acum uitati-va vad, iar acest om mi-a redat vederea!’
Toti tacuti. Toti absenti . . . .
Daca Cristos era intr-adeavar Dumnezeu, ar fi cunoscut viitorul. In fata lui Istoria s-ar fi derulat ca un caleidoscop. Ar fi stiut cum au fost interpretate cuvintele sale. Ar fi stiut cate crime, cate orori, cate infamii se vor comite in numele sau. El ar fi stiut si vazut cum flacarile dementei fanatice, flacarile persecutiei se vor sui avide peste trupurile nevinovate ale milioanelor de martiri de pe altarul nebuniei numite Crestinism. El ar fi stiut ca mii si mii de barbati si femei vor zace in puscariile Bisericii, in tenebrele superstitiei bolnave, la limita umana a indurarii. El ar fi stiut ca Biserica Sa va inventa si folosi instrumente inimaginabile de tortura. Ca fidelii sai vor recurge la bate si roti, la lanturi si fierastraie. Ar fi vazut orizontul iluminat de flacarile razboaielor religioase. Ar fi stiut ce fel de credo-uri vor apare ca ciupercile otravite dupa ploaie, din fiece text despre el. Ar fi vazut sectele ingnorante angajandu-se in razboaie intre ele. Ar fi vazut milioanele de oameni construind la ordinele preotilor inchisori pentru semenii lor. Ar fi vazut miile de esafoade imbibate de sangele celor mai buni si mai curajosi. Ar fi auzit urletele, ar fi vazut fetele albite de agonie. Ar fi auzit racnetele si gemetele martirilor adevarati. Ar fi stiut ca se vor scrie comentarii pe marginea spuselor sale cu spada pentru a fi citite la lumina rugurilor. . . . Ar fi vazut interpolarile, minciunile, adausurile, falsificarile pe care ipocritii le vor scrie si le vor zice. Ar fi vazut toate razboaiele care se vor duce in numele sau, ar fi stiut ca pe deasupra campurilor de morti, inchisorilor, esafoadelor si executiilor, timp de o mie de ani va flutura steagul imbibat de sange al crucii.
Ar fi stiut ca ipocrizia va fi sanctificata, beatificata si incoronata. Ca credulitatea va dirija lumea. Ar fi stiut ca libertatea va disparea pentru o mie de ani de pe Terra. El ar fi stiut ca Papii si Regii vor reduce la sclavie sufletele si trupurile oamenilor. Ar fi stiut ca acestia vor persecuta si distruge inventatorii si descoperitorii, ganditorii si filosofii. Ar fi stiut ca Biserica Sa va stinge sfanta lumina a ratiunii si va lasa lumea fara o stea.
Ar fi vazut discipolii sai stingand ochii oamenilor, jupuidu-i de vii, taindu-le limbile, cautandu-le toti nervii durerii . . . .
Si cu toate astea, el sta acolo mort, cu buze stranse si nu zice nimic.
De ce n-a vorbit? De ce n-a zis el discipolilor sai si intregii lumii: ‘Nu trebuie sa ardeti, sa inchideti si sa torturati in numele meu. Nu trebuie sa va persecutati aproapele.’
De ce n-a zis in mod clar: ‘ Sunt Fiul lui Dumnezeu.’ sau ‘Sunt Dumnezeu.’ De ce nu a explicat el Trinitatea, si a lasat atata controveresa si venin? De ce n-a zis el ce fel de botez i-ar place sa se intample pe Terra? De ce n-a scris el o Evanghelie sau o carte in care sa-si afirme principiile? De ce n-a frant el lanturile sclaviei? De ce n-a zis el daca Vechiul Testament este sau nu cuvantul inspirat al lui Dumnezeu? De ce n-a scris el insusi Noul Testament? De ce a dat el cuvintele sale spre a fi spuse si pastrate de catre ignoranta abjecta, ipocriziei si hazardului? De ce n-a zis el ceva pozitiv si clarificator despre Lumea Cealalta? De ce n-a schimbat el speranta vaga intr-un paradis intr-o voioasa cunoastere a lumii celeilalte? De ce nu ne-a zis el nimic despre Drepturile Omului, de Libertatea mainilor si spiritului? De ce s-a dus el, mut, spre moarte, abandonand lumea in mana mizeriei si indoielii?
Am sa va zic de ce: ERA UN SIMPLU OM, SI NU STIA NICI EL !

radu

Acest topic a fost editat de Radu Hincu: 15 Sep 2003, 05:20 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 15 Sep 2003, 08:54 AM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



"Putem noi crede azi ca Isus a reinviat morti?"

nu, evident ca nu putem crede. tongue.gif
tocmai asta e spilul: ca nu puteti crede...

in afara acestei impotente (si aici se explica faptul cu 'omul mutilat' despre care vorbea cineva pe forum), mai exista una:

incapacitatea de a intelege ca insusi Isus a aratat ca vor fi multi care vor vorbi in numele sau, dar vor fi lucratori ai nelegiuirii.
si cine este scos vinovat pentru acesti ipocriti?

tocmai Isus... adica cel care a enuntat legea "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti", si care si-a indemnat discipolii sa isi iubeasca dusmanii si sa intoarca si celalalt obraz...

cat despre interventia asteptata din partea lui... hehehe... cred ca Ingersoll ar fi protestat primul la o astfel de interventie... 6.gif

PS. Ingersoll este mai cunoscut pentru parerile sale extrem de pozitive despre sinucidere... dry.gif blush.gif


O parte din raspunsul pentru mesaj poate fi citita aici.

Acest topic a fost editat de Mihai: 3 Oct 2003, 11:32 PM


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Solara
mesaj 15 Feb 2004, 06:47 PM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 3 February 04
Forumist Nr.: 2.070



Buna!

Spui ca nimeni nu s-a impotrivit mortii lui...Asa este, dar te-ai intrebat de ce? Daca ar apare in viata ta un om care sa fie precum o oglinda si te-ai vedea cat esti de hidos in aceasta oglinda, o hidosenie pe care nu ai putea sa o induri, ce ai face? Te-ai omora sau ai sparge oglinda?
Dar daca in acesta oglinda si-a vazut sufletul fiecare, ce crezi ca a preferat sa faca omenirea? Sa dispara sau sa sparga oglinda? In mod cert sa distruga oglinda. Sta in firea omului sa distruga ceea ce nu intelege, il deranjeaza, ii raneste mandria, etc...
De unde stii sigur ca in multime nu a strigat nimeni ca nu este vinovat? Poate ca au fost care au strigat...De ce nu a murit niciunul aparandu-l? Poate ca nu au avut suficienta credinta sau poate chiar Isus le-a cerut sa nu intervina... Si apostolii au fost oameni. Si ei au gresit. Nu cred sa fi existat cineva, atunci, care sa nu fi gresit... Ceea ce conteaza este doar faptul ca a iubit atat de mult oamenii, incat a murit pentru noi. Nici nu putem realiza cat de mare este iubirea lui. Teoretic, da, dar in sufletul nostru, nu.
Daca l-am intelege, ne-am schimba intr-o fractiune de scecunda, in bine. Dar nu vrem sa intelegem cu adevarat fiindca asta ar insemna sa prabusim propriul sistem valoric, sa suferim, sa ne privam de multe placeri, dar mai ales sa gandim.
Ciao!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 01:16 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman