HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

9 Pagini V  « < 7 8 9  
Reply to this topicStart new topic
> Sfirsitul Lumii, O dilema
abis
mesaj 9 Apr 2004, 08:09 AM
Mesaj #281


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Omul ala de stiinta nu crede ca peste cateva miliarde de ani Soarele nu va mai fi; omul acela STIE. Pentru ca a vazut ca Soarele nostru este o stea ca oricare alta din Univers, si stie ca toate stelele se nasc, traiesc si mor. Si omul ala poate e ateu, poate e crestin sau are alta religie, nu are nici o importanta. Degeaba te incapatanezi sa-ti acoperi ochii...
Ce relevanta are faptul ca omul nu poate impiedica sfarsitul Soarelui sau al Pamantului? Este suficient sa stie ca se va intampla, ca este inevitabil, si sa pregateasca din timp exodul catre alte lumi. Bineinteles, asta cat timp se va putea. Cand nu va mai avea unde pleca, omenirea va dispare in neant ca si cum n-ar fi fost niciodata. Asta e situatia, nu avem de ce sa ne ascundem dupa deget.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 9 Apr 2004, 09:08 AM
Mesaj #282


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
Sentimentele n-au fost si nu vor fi niciodata o sursa de incredere. Daca doar pe baza lor vezi tu lumea mi-e mila de tine!

offtopic.gif Si jignitor! Abtine-te te rog de la astfel de expresii. Nici macar nu stii ca "mila" ta constituie o forma de agresiune subtila!

QUOTE
Ce relevanta are faptul ca omul nu poate impiedica sfarsitul Soarelui sau al Pamantului? Este suficient sa stie ca se va intampla, ca este inevitabil, si sa pregateasca din timp exodul catre alte lumi. Bineinteles, asta cat timp se va putea. Cand nu va mai avea unde pleca, omenirea va dispare in neant ca si cum n-ar fi fost niciodata.

Draga abis, nu stiu ce ai inteles tu din explicatia mea, dar daca privesti omenirea ca un ansamblu de trupuri inzestrate cu ratiune, iti garantez ca va dispare in neant... vorba ta; daca privesti omenirea ca pe un ansamblu de fiinte spirituale de lumina (este si viziunea bisericii crestine, btw de "omul duhvonicesc", "duhul omului", "spiritul") - ceea ce incerc si eu sa te conving - atunci poti fi sigur ca nimic nu ne poate atinge, in afara propriilor noastre pacate.
Sa traim in Legea lui Dumnezeu... si sfarsitul lumii nu va mai veni niciodata!


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 9 Apr 2004, 09:14 AM
Mesaj #283


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



Oare cine i-si acopera ochii? "Cerul si pamantul v-or trece dar cuvintele mele nu".
Vezi tu , deosebirea dintre meteorolog si Dumnezeu este ca primul doar prezice sfarsitul dar nu ia nici o masura, al doilea prezice sfarsitul dar i-ti da si solutia. Binenteles, daca vrei sa o accepti...
Si da, "migrarea" spre alta lume este solutia, dar se poate face pe o singura cale... "Eu sunt calea, adevarul si viata". Pana acuma calea asta este singura care a dat rezultate. Si crezi, sau nu , o sa fie singura poarta de salvare. Pentru ca e pusa la indemana tuturor, bogati si saraci, tineri si batrani...
Esti de acord ca Terra nu are suficiente resurse fizice pentru a permite stramutarea locuitorilor ei pe alta planeta? Daca nu poti opri extinderea desertului, crezi ca o sa poti transforma desertul in campie roditoare? Daca aici ai apa si nu poti sa transformi desertul in ceva roditor tu crezi ca o sa poti transforma un desert de pe o planeta care nu are nici macar apa in stare lichida in ceva locuibil? Tu CREZI asta? Sau STII ca e posibil?


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Apr 2004, 09:14 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 9 Apr 2004, 10:28 AM
Mesaj #284


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (SolaScriptura @ 9 Apr 2004, 10:16 AM)
Esti de acord ca Terra nu are suficiente resurse fizice pentru a permite stramutarea locuitorilor ei pe alta planeta? Daca nu poti opri extinderea desertului, crezi ca o sa poti transforma desertul in campie roditoare?

Sincer, nu stiu. Probabil ca, daca Terra nu are suficiente resurse, vor fi luate de pe Luna, Marte sau de pe satelitii lui Jupiter. Mai e destul pana atunci si, sigur, se vor gasi solutii. Incearca sa te gandesti cum arata lumea acum o mie de ani si cum arata acum. Si incearca sa extrapolezi la cum va fi peste o mie, peste doua mii sau peste un milion...
Desertul, daca oamenii vor dori, va fi transformat in mod cert intr-o campie roditoare. Uita-te la exemplul olandezilor, cum smulg terenuri din mare pentru a le transforma in terenuri fertile. Mecanismele de control al vremii sunt inca in stadiu incipient, pana acum tot ce s-a reusit este impiedicarea aparitiei grindinei (in China), insa peste o mie de ani nu va fi nici o problema irigarea Saharei. Singura incertitudine pe care o am in aceasta privinta este doar momentul in care se va realiza, nu daca se va face sau nu.
Omenirea ESTE un ansambu de fiinte inzestrate cu ratiune, sentimente, nazuinti... Expresia "fiinte spirituale de lumina", cu toata parerea de rau, nu o pot vedea decat ca pe o metafora, ca pe o metafora fara nici un suport real.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 9 Apr 2004, 10:54 AM
Mesaj #285


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



Si Luna ce resurse ofera? Sau Marte? Ceva mult mai indepartat decat viata vesnica pe noul pamant in care cred eu...
Nu sunt deloc strain de evolutia tehnologica... si tocmai asta ma convinge ca sunt lucruri la care nu o sa ajungem niciodata.
Si mie mi se spunea la gradinita ca in 2000 o sa ne facem vacanta pe Luna... si chiar 3000 sa fie mi se parea acceptabil... dar deocamdata toate expeditiile cosmice au auds pe latura practica un mare zero. Consum urias de resurse si nimic practic.
Exista atatea lucruri la care suportul matematic este pus la punct, teoretic au sanse de reusita de 100% dar ne lovim de urmatorul lucru: nu avem RESURSE. O simpla cheie de criptare pe 128 de biti poate fi sparta prin "brute force" intr-un an de zile daca ai avea 108*10^23 de calculatoare care sa testeze 1 milion de chei de 128 biti pe secunda. Un simplu exemplu de imposibilitate a zilelor noastre... ce sa zic de o cheie de 1024 biti la care nu ti-ar ajunge varsta universului. Cu toata revolutia galopanta a sistemelor noastre de calcul am ajuns doar sa putem sparge sigur o cheie de 56 biti.
Zola parca avea un citat fain intr-o carte, "Bstia umana", cred: "Viermele spune: Da-mi timp si am sa gauresc stanca..." si este un exemplu de optimism, dar un optimism exagerat si rupt de realitate...
Sa nu intelegi ca sunt un retrograd si sunt impotriva stiintei. Dar stiinta care il neaga pe Dumnezeu nu va duce la nimic bun.
Tehnologia militara avanseaza, dar pentru ce? Care este scopul final? Moartea...
Timpul este o resursa, pentru ca vrem sau nu ne apropiem de sfarsit, sfarsitul nostru, sfarsitul lumii... Am avut atatea proiecte frumoase la firma si toate cu un suport teoretic excelent, dar cand depasesti bugetul de bani sau bugetul de timp sunt NEREALISTICE si au valoarea unui mare zero gol de continut. Si daca este NULL cand incerci sa-l folosesti da o eroare urata... si tot programul se duce de rapa... incerci un try{} catch... si tot ce poti face este sa afisezi o eroare si sa-ti RECUNOSTI neputinta... sau sa procedezi miseleste cu un throw sa-ti rezolve altii problemele, si mai amani cu cateva cicluri masina sfarsitul iminent si dezastruos al programului...


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Apr 2004, 11:06 AM
Mesaj #286


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ok, am inteles, asta e parerea ta. Parerea mea mi-am spus-o mai sus. Nu mi-ai adus argumente care sa ma determine sa mi-o schimb, asa cum nici eu nu ti-am schimbat ideile, asa ca nu ne ramane decat sa asteptam, sa vedem care dintre noi are dreptate.
Cand o sa am motive sa cred in viata vesnica de pe noul pamant, voi zice si eu la fel ca tine. Insa mi-e teama ca asta nu se va intampla vreodata.
BTW, stiinta nu isi propune nici sa-l nege, nici sa-l confirme pe Dumnezeu. Pur si simplu cauta sa afle care este adevarul. Daca concluziile stiintei contrazic dogmele religioase, nu este vina oamenilor de stiinta ca ies din linia bisericii...

Acest topic a fost editat de abis: 9 Apr 2004, 11:06 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 9 Apr 2004, 11:20 AM
Mesaj #287


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Exista atatea lucruri la care suportul matematic este pus la punct, teoretic au sanse de reusita de 100% dar ne lovim de urmatorul lucru: nu avem RESURSE. O simpla cheie de criptare pe 128 de biti poate fi sparta prin "brute force" intr-un an de zile daca ai avea 108*10^23 de calculatoare care sa testeze 1 milion de chei de 128 biti pe secunda. Un simplu exemplu de imposibilitate a zilelor noastre... ce sa zic de o cheie de 1024 biti la care nu ti-ar ajunge varsta universului. Cu toata revolutia galopanta a sistemelor noastre de calcul am ajuns doar sa putem sparge sigur o cheie de 56 biti.


De ce privesti doar punctul in care ne aflam fara sa te gandesti si la viteza cu care inaintam? informatica isi dubleaza capacitatea la fiecare 1.5 ani. Asta e statistic. Asta inseamna ca, daca acum spargem chei de 56 de biti, peste 12 ani vom sparge chei pe 64 de biti. Si asa mai departe. Si asta ignorand complet progresul in domeniul algoritmilor. E foarte posibil ca, peste cativa ani, sa se descopere o metoda de factorizare rapida pe cazul general. Iar asta ne va face sa decodam chei de 1024 de biti in cateva minute. De fapt si acum exista niste algoritmi care, daca nu iti alegi bine cheia de 128 de biti, ti-o decodifica in cateva minute. wink.gif

Intotdeauna progresul este subestimat. Bill Gates spunea, acum vreo 20 de ani, ca el crede ca niciodata un calculator nu va avea nevoie de mai mult de 256k de RAM (laugh.gif).


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Apr 2004, 11:38 AM
Mesaj #288


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE
"Calculatoarele viitorului ar putea cantari nu mai mult de 1,5 tone."
--Popular Mechanics prognozand nemilosul progres al stiintei, 1949

"Cred ca exista o piata mondiala pentru poate cinci calculatoare."
--Thomas Watson, presedintele IBM, 1943

"Am calatorit de-a lungul si de-a latul tarii asteia si am vorbit cu cei mai buni oameni si pot sa va asigur ca procesarea datelor este o furie care nu va rezista pana la sfarsitul anului."
--Editorul responsabil cu cartile de afaceri la Salonul de Inventii, 1957

"Dar... la ce e bun?"
--Un inginer de la Divizia Sistemelor Computerizate Avansate ale IBM, 1968, comentand pe marginea microcipului.

"Nu exista vreun motiv pentru care cineva ar vrea un calculator in casa lui."
--Ken Olson, presedinte fondator al Digital Equipment Corp., 1977

"Acest 'telefon' are prea multe lipsuri pentru a fi considerat in mod serios un mijloc de comunicatii. Dispozitivul nu are in principiu valoare pentru noi."
-- Comunicat al Western Union, 1876.

"Masini zburatoare mai grele decat aerul sunt imposibile."
--Lord Kelvin, presedintele Societatii Regale, 1895.

"Asa ca ne-am dus la Atari si am spus 'Mai, noi avem o chestie extraordinara facuta chiar cu cateva din piesele voastre, ce-ati zice daca ne-ati asigura fondurile? Sau daca nu, oricum vi-l dam. Vrem doar s-o facem . Platiti-ne salariul, venim sa lucram pentru voi.' Si au zis 'nu'. Si atunci ne-am dus la Hewlwtt Packard care au zis 'Mai, n-avem nevoie de voi. N-ati terminat colegiul inca.'"
--Fondatorul Apple Computer Inc., Steve Jobs, in incercarea de a atrage atentia lui Atari and HP asupra calculatorului personal al lui si al lui Steve Wozniak

"Profesorul Goddard nu cunoaste relatia dintre actiune si reactiune si nici nevoia de avea ceva mai bun decat un aspirator impotriva caruia sa reactionezi. Se pare ca ii lipsesc cunostintele elementare predate zilnic la liceu."
--Editorial din 1921 al ziarului New York Times despre revolutionarele idei ale lui Robert Goddard in legatura cu rachetele

"Sa foram pentru petrol? Adica sa foram in pamant pentru a gasi petrol? Esti nebun."
--Foratorii pe care Edwin L. Drake a incercat sa ii angajeze pentru a fora pentru petrol in 1859.

"Avioanele sunt jucarii interesante dar fara valoare militara."
--Maresalul Ferdinand Foch, profesor de strategie, Ecole Superieure de Guerre.

"Teoria lui Louis Pasteur cu bacteriile este ridicola fictiune."
--Pierre Pachet, profesor de fiziologie la Toulouse, 1872

"Abdomenul, pieptul si creierul vor ramane intotdeauna inchise intrarii inteleptului si umanului chirurg."
--Sir John Eric Ericksen, chirurg britanic, desemnat chirurg extraordinar de regina Victoria, 1873

"640 KB ar trebui sa fie de ajuns pentru toata lumea."
-- Bill Gates, 1981

Si perla coroanei:

"Tot ceea ce se poate inventa s-a inventat."
--Charles H. Duell, membru al Salonului de Inventii al S.U.A., 1899.


Sola, daca vei ajunge suficient de celebru, ai putea fi inclus si tu in lista cu "ce sa zic de o cheie de 1024 biti la care nu ti-ar ajunge varsta universului"


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 9 Apr 2004, 12:47 PM
Mesaj #289


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



Da... si la cheia de 1024 de biti o sa ajungem prin "brute force" in cati ani? Dublati lunar puterea de calcul si tehnica de decriptare. Si cu toate ca stim ca exista limite si la puterea de calcul. La urma urmei de ce sa spargi o cheie de 1024 prin brute force?
Era un simplu exemplu de utopii. Adica de lucruri pur teoretice... Adica proiecte pentru care nu exista resurse dar exista suportul teoretic perfect... La fel ca acelea care se vehiculau candva cu privire la calatoriile noastre interstelare. Si care nu s-au implinit...
Va luati teren pe Luna? Sau inca nu credeti ca se poate asa ceva?
Poluarea? Lasa ca o rezolvam noi cumva. Gaurile din stratul de ozon? Lasa ca le rezolvam noi cumva... Deocamdata ne cheltuim banii si energia sa trimitem jucarioare pe Marte. Toate i-si au timpul lor, si e firesc sa cercetezi, dar nu e firesc sa-ti tai singur craca de sub picioare.
I-mi place Formula 1, desi pentru unii este un simplu joc de ars benzina si bubuit motoare.
I-mi plac tentativele de explorare a spatiului. Nu fac altceva decat sa-mi confirme credinta. Ca aici este tot ce este mai bun pentru noi.
Dar nu am sa-mi pun niciodata credinta in asa ceva.Si a insista in faptul ca ne v-om putea muta vreodata pe Luna sau Marte mi se pare o utopie.
Au fost oameni care s-au inselat si au subestimat unele lucruri, care s-au dovedit a fi idei geniale. Dar au fost si oameni care au sustinut lucruri "nascute moarte".
Proiectele informatice mari esueaza cu o frecventa de 50-60%. Dar bbinenteles ca nimeni nu aude de ele. Dar toti stiu replica lui Gates.
25 de miliarde de dolari a costat primul pas pe luna. A unui om... Cati oameni putem duce pe Luna? Cat costa acuma un pas pe luna? S-a injumatatit costul din 1969 incoace? S-au a crescut? Care este ritmul progresului in acest domeniu? Se dubleaza el la 3 ani?


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  « < 7 8 9
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 May 2024 - 11:57 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman