HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info

Subiectele de discutie dedicate cartilor vor fi mutate in cadrul subforumului Universul Cartilor

 
Reply to this topicStart new topic
> Alta Trilogie Sf, Saga lui Ender
Valheru
mesaj 8 Sep 2003, 03:24 PM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



Nu stiu cati dintre voi au citit saga lui ender , compusa din "Jocul lui Ender", "Vorbitor in numele mortilor", "Xenocid".
Dar care ati citit-o , ce ziceti despre dansa?


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 8 Sep 2003, 03:28 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



Spun ca e beton, insa nu e trilogie. Are 5 volume:
- jocul lui ender
- vorbitor in numele mortilor
- xenocid
- copiii mintii
- umbra lui ender


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 8 Sep 2003, 03:34 PM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



hehe, sunt multe carti, nu doar 5. doar ca numai 3 au aparut si la noi. eu am cautat restul cartilor la librariile din bucuresti dar nimic. pe amazon.com insa le gasesti pe toate, si unele la preturi chiar mici , daca le cumperi second hand.

"trilogia" este super intr-adevar, mai ales a doua carte care mie mi se pare cea mai buna dintre toate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Sep 2003, 03:34 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Valheru
mesaj 8 Sep 2003, 03:34 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



mah , sincer sa fiu eram sigur ca o sa raspunzi tu
pun insa la indoiala ca orson scot card a scris si ultimele 2 volume


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 8 Sep 2003, 03:41 PM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



toata saga lui ender disponibila pe amazon.com

Ender's Game
Speaker for the Dead
Xenocide
Children of the Mind
Ender's Shadow
Shadow of the Hegemon
Shadow Puppets
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 8 Sep 2003, 03:46 PM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



ok sunt in urma
recunosc
Le VREAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAU!!!!


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 8 Sep 2003, 03:49 PM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



daca le gasesti prin romania ma anunti si pe mine biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aschiutza
mesaj 30 Sep 2003, 11:03 PM
Mesaj #8


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 61
Inscris: 30 September 03
Forumist Nr.: 881



De nelipsit pt un adevarat cititor de SF. Si eu eram in urma: nici eu nu stiam ca mai sunt trei carti in serie. Oricum una dintre putinele "saga" care m-a tinut cu sufletul la gura de la prima pagina pina la ultima... Dune m-a obosit de la a treia parte, spre exemplu. Pe Internet am vazut ca Orson Scott Card a mai scris si alte saga: stie cineva daca mai e vreuna asa de buna ca seria "Ender"?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ares
mesaj 1 Oct 2003, 08:33 AM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



@Damnatius - Tiparite (romana) nu le gasesti, dar o posibilitate este sa-ti strici ochii in calculator si sa le citesti in format "electronic". Asa sunt peste tot ca-i un scriitor tare popular Card.

Si apropo de Jocul lui Ender, nu stiu daca stiati, dar se pregateste un film dupa carte. Card a terminat de ceva timp scenariul, viitorul film avea la un moment dar chiar si un site, dar nu mai stiu pe unde s-a impotmolit toata treaba...

In plus, Card are mai multe serii de carti, una dintre ele este fantasy - Tales of Alvin Maker (5 carti), foarte misto din cate am citit (nu le-am citit pe toate). De cealalta serie - Earth (cu Memory of the Earth, etc.) nu stiu decat din auzite ca ar fi interesante, dar nu se ridica la nivelul lui Ender.


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdriaN
mesaj 10 Oct 2003, 01:01 PM
Mesaj #10


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 47
Inscris: 20 August 03
Forumist Nr.: 643



Unde pot sa gasesc si eu formatele astea "electronice"?
shifty.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 11 Oct 2003, 11:38 AM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



pe net
dc++
emule
kazaa


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ares
mesaj 11 Oct 2003, 12:00 PM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



si pe mIRC pe canalul #bookz este raiul pe pamant al cartilor electronice biggrin.gif


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
greyhound
mesaj 5 Nov 2003, 02:45 PM
Mesaj #13


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 31 May 03
Forumist Nr.: 354



Toata seria e scrisa de Card;
insa cele 3 cu "shadow" nu continua povestea, ci o reiau din alt pct de vedere. "Ender's Shadow", de ex., e despre Bean, ala mic, prietenul lui Ender de la scoala de lupta. Celelalte doua "umbre" nu stiu despre cine sunt.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Twilight
mesaj 4 Jan 2004, 01:26 PM
Mesaj #14


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 67
Inscris: 30 December 03
Forumist Nr.: 1.662



They are sooo beautifuuuuuuuuuuuuuulll drool.gif

am citit doar patru din pacate ..noroc cu o colega care a reusit sa traga la imprimanta Children of the Mind

acum un an si ceva..surfing the net..am gasit chestia asta http://www.ansible.org/

pt cei nefamiliarizati ansiblemoo este un joc online tip text . Este un roleplaying game . Situ spune tot. Practic tu iti construiesti un personaj dupa care interactionezi cu alte personaje. Poate parea plictisitor din cauza lipsei graficii dar este un exercitiu de imaginatie extraordinar plus il prefer multor jocuri "normale"

trebuie doar sa stapanesti engleza oarecum bine :/ Daca nu intelegeti ceva de pe site puteti sa imi trimiteti un mesaj (poate fi confuz la inceput pt newbies rolleyes.gif ) iar daca reusit sa va conectati caracterul meu este Sheanna -Centipede army .
cine stie poate o sa fim armymates ph34r.gif


--------------------
~ chillin' in the shade of the trees of paradise ~
Go to the top of the page
 
+Quote Post
_R0guE_
mesaj 6 Jan 2004, 10:47 PM
Mesaj #15


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 45
Inscris: 6 January 04
Din: Constanta
Forumist Nr.: 1.718




yea si Xenocide si Children of the Mind sunt practic aceeasi carte, ca Xenocid nu are un adevarat final.. Card a zis ca scrisese initial o singura carte, insa era prea lunga, asa ca a impartit-o in 2. Daca vreti sa aflati cu adevarat concluzia la toata saga lui Ender..trebuie sa cititi Children of the Mind! (vorba lui Ares.. pe #bookz e paradisul cartilor!)

ah si inafara de cele 7 carti, se pare ca Card a mai scris una in care prezinta aventurile lui Ender si Valentine, iar timpul este plasat intre Jocul lui Ender si Vorbitor... weeird unsure.gif ...Card nu se prea satura de tot scris despre Ender...



--------------------
"You see things; and you say, <Why?> But I dream things that never were; and I say, <Why not?>"
George Bernard Shaw (1856 - 1950), "Back to Methuselah" (1921), part 1, act 1
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ares
mesaj 7 Jan 2004, 08:45 AM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



Iniţial m-a uimit şi pe mine apetitul unor mari scriitori de a se desfăşura "excesiv" de mult doar īntr-un univers, rezultānd de aici o mulţime de cărţi legate īntre ele... Cred ca sunt foarte multe exemple - Terry Pratchett cu Discworld, Raymond E. Feist cu Midkemia, etc
Şi m-am tot īntrebat... Oare ce-i face să scrie atātea cărţi "īn acelaşi univers"? Privind situaţia din punctul de vedere al autorului, pot să spun ca ajungi la un moment dat să lucrezi foarte uşor cu nişte personaje, să te simţi foarte bine īn respectiva "lume" (cel puţin aşa mi se īntāmplă mie). Dincolo de ce crede / vrea autorul, cred că sunt nişte "mici" interese finaciare şi mai intervine şi dorinţa citiorului de a mai pune māna pe o carte cu un personaj care le-a plăcut...
Voi ce credeţi? Ce-l tot face pe tătuca Card, să tot scrie de meşteru' Ender?


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Twilight
mesaj 7 Jan 2004, 03:17 PM
Mesaj #17


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 67
Inscris: 30 December 03
Forumist Nr.: 1.662



probabil din cauza ca Ender era atat de bine reliefat in mintea autorului erau necesare mai multe carti pentru a ne face si pe noi sa avem aceeasi viziune exacta asupra lui. Cand strabati impreuna cu un personaj 3000 de ani de la nastere pana la moarte nu te poti abtine sa nu te simti legat oarecum intim de el. Sincer ..cred ca scopul lui Card era sa descrie pe cineva atat de detaliat incat sa il simtim ca pe cineva real , sa il cunoastem ca pe cel mai bun prieten si intr-un final sa il veneram
precum asa cum l-au venerat toate celelalte personaje apropriate lui. Sa devenim un fel de Plikt .( si cred ca a cam reusit smile.gif )
Si cum un caracter nu e definitivat numai prin propria lui poveste ci si prin cele pe care le-a afectat a aparut si "ender's shadow " si restul. Eu refuz sa cred ca banii sunt singurul impuls sub care a actionat Card . Poate e doar atasamentul emotional pe care il are pt creatiile sale ,pt storyline . Nu e ca si cum ne-ar deranja faptul asta pe noi fanii biggrin.gif "la cat mai multe si la mai mare! " zic eu.


--------------------
~ chillin' in the shade of the trees of paradise ~
Go to the top of the page
 
+Quote Post
_R0guE_
mesaj 9 Jan 2004, 10:10 AM
Mesaj #18


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 45
Inscris: 6 January 04
Din: Constanta
Forumist Nr.: 1.718



si mie imi face placere sa citesc cat mai multe carti care au ca centru de interes acelasi personaj..bine asta numai daca m-au impresionat personajul si universul respectiv..altfel m-as plictisi imediat. DIn seria lui Ender nu am citit decat 4 carti, insa am auzit ca si seria Ender's Shadow sunt foarte reusite..totul este ca autorul sa aiba o imaginatie teribila si sa poata sa stoarca tot ce poate din universul respectiv..pana ajunge la epuizare.. trebuie sa ajunga si la epuizare, nu ? hh.gif


--------------------
"You see things; and you say, <Why?> But I dream things that never were; and I say, <Why not?>"
George Bernard Shaw (1856 - 1950), "Back to Methuselah" (1921), part 1, act 1
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ares
mesaj 9 Jan 2004, 01:52 PM
Mesaj #19


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



Se ajunge foarte greu la epuizare... Crede-ma... biggrin.gif Uneori ajungi sa iti placa asa de mult sa jonglezi cu un personaj incat iti vine greu sa te lasi de respectivul... Un fel de tutun al scriitorilor tongue.gif


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rork
mesaj 7 May 2004, 09:17 PM
Mesaj #20


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 35
Inscris: 7 May 04
Forumist Nr.: 3.413



Ok, Ender in sus si Ender in jos dar ciclul Tales of Alvin Maker, tot al lui Card, l-a citit cineva?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Napoleon9th
mesaj 29 May 2004, 09:26 PM
Mesaj #21


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 151
Inscris: 26 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.638



QUOTE (greyhound @ 5 Nov 2003, 03:47 PM)
Toata seria e scrisa de Card;
insa cele 3 cu "shadow" nu continua povestea, ci o reiau din alt pct de vedere. "Ender's Shadow", de ex., e despre Bean, ala mic, prietenul lui Ender de la scoala de lupta. Celelalte doua "umbre" nu stiu despre cine sunt.

***miniSpoilers alert***

"Shadow of the Hegemon" vb. despre perioada dinaintea ascensiunii lui Peter (frati-su) ca Hegemon - apar majoritatea 'amiralilor' ca 'generali', cu accent pe Bean. Impreuna cu "Shadow Puppets" (in care Peter nu prea mai apare) reprezinta un fel de trilogie a evenimentelor vietii lui Bean.

P.S. M-ai facut sa vreau sa le recitesc biggrin.gif , pentru ca nu-mi este clara demarcatia intre cele doua carti, in caz ca este una. desi sunt f multe pagini... rolleyes.gif dry.gif merita!

Acest topic a fost editat de Napoleon9th: 29 May 2004, 09:27 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Predatoru
mesaj 30 May 2004, 10:20 AM
Mesaj #22


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 890
Inscris: 5 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.372



A citit cineva "Red Prophet" sau "Seventh Son" ? Sau macar alte carti care nu au legatura cu Ender, Peter sau Valentine ?


--------------------
[ Cad in notiunea de genunchi
si ma rog de voi
nu ma lasati singur si prada ...]

My DeviantArt Gallery
My ElfWood Gallery
My Hi5 Profile
My 360 Blog
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 03:44 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman