HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Excursia Preferata, Cu Pasul, pe Roti sau...
SORIN
mesaj 5 Sep 2003, 10:06 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41





Salut iubitorilor de Natura.

Deschid acest topic, unde fiecare poate povestii de modul de deplasare preferat in excursii.

Mie personal imi place pe doua roti, iar daca e vorba de patru, atunci prefer 4x4 biggrin.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vegas2002
mesaj 5 Sep 2003, 11:29 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 776
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 241



Pentru mine,excursia preferata ar fi aceea cind am fost la Niagra Falls cu masina,atunci cind locuiam in Michigan.Am facut cam 5 ore pina acolo si a fost o experienta f. placuta si frumoasa.Era prima oara cind ieseam cu masina atit de "departe" si nu regret ca am fost acolo.Acum,de aici din Vegas mi-ar fi trebuit mult prea mult timp(si ma refer la ore de zburat cu avionul) ca sa ajung pina acolo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 5 Sep 2003, 11:44 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Buna Vegas!!!

Chiar acum o ora m-a sunat un fost elev/prieten ce se afla la schimb de experienta in Muskegon Michigan. Ieri a venit de la Niagara falls, fascinat de imagini.

Oare cum ai parasit acest loc minunat si lacul Michigan pt. desertul Vegas???

Off-topic dar nu pot intelege. wink.gif

Sorin.

Acest topic a fost editat de SORIN: 5 Sep 2003, 11:50 PM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Sep 2003, 11:44 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Vegas2002
mesaj 5 Sep 2003, 11:55 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 776
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 241



OFF TOPIC:
Aici ar fii multe de spus.Intr-adevar acolo era mai verde,lacuri,etc...,dar era si f.f. frig iarna,multa umiditate vara,caldura verii dura f.f. putin si lista ar putea continua.Aici ne-am mutat si pt. faptul ca sotul meu a gasit un servici mult mai bun si din cauza vremii,care este exceptionala.Eu,asa cum am scris si la "Cele 4 anotimpuri",prefer vara si caldura,chiar daca uneori este f. mare.Plus ca aici este si multa viata,ai unde iesii,unde te distra(..daca vrei),ceea ce nu pot spune despre locul in care am locuit noi in MI.Dar,a fost si Michigan o experienta din viata mea si nu regret.

Si apropo de lac,avem si aici LAKE MEAD,pe care l-am vazut si care mi-a placut f. mult.Am sa postez acum o poza cu pestii(crapi) "uriasi" din acest lac.

Acest topic a fost editat de Vegas2002: 6 Sep 2003, 12:00 AM
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  Pestii__Lake_Mead_.JPG ( 89.57K ) Numar descarcari: 21
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana
mesaj 6 Sep 2003, 01:30 PM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 304
Inscris: 18 July 03
Din: USA-PA state
Forumist Nr.: 478



QUOTE (SORIN @ Sep 5 2003, 11:06 PM)
Salut iubitorilor de Natura.

Deschid acest topic, unde fiecare poate povestii de modul de deplasare preferat in excursii.

Mie personal imi place pe doua roti, iar daca e vorba de patru, atunci prefer 4x4 biggrin.gif

Sorin.

Mie imi plac toate mijlocele in care pot sa am EU control. In avion ma simt asa la voia intimplarii sia sta nu-mi place deloc. Cu trenul imi placea in Europa, aici inca nu am mers nicaieri cu trenul. Insa masina proprie sau PICIOARELE sint inegalabile. biggrin.gif O excursie toamna , in muntii Pennsylvaniei, este ceva de vis...te opresti unde vrei, admiri cit vrei. Asta fac cind merg oriunde , parchez masina undeva strategic si apoi o iau la explorat cu piciorul.......chiar si la Nigara unde am fost acum 4 ani.Superb, dar numai pe partea Canadina---cea Americana lasa rau de dorit.....mizerie cumplita, pustiu, si pe la colturi mirosea a urina. Cea canadiana, frumos, curat, aranjamanete florale.....totul foarte ingrijit .O calatorie la Nigara este unul din acele lucruri despre care spunem ca trebuie sa fie facut "At least once in a life time".

Acest topic a fost editat de Roxana: 6 Sep 2003, 01:32 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fani
mesaj 8 Sep 2003, 03:33 PM
Mesaj #6


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 14 May 03
Forumist Nr.: 300



Am sa o citez pe Roxana si am sa spun ca si mie imi plac mijloacele in care pot sa am eu controlul. Si eu am aceeasi problema cu avionul. Mi-ar placea sa stau in cabina aviatorilor ca sa vad eu cu ochii mei ce se intampla acolo. Nu stiu de ce, dar parca am o singuranta mai mare atunci cand vad eu...inainte. Dar ca sa revin, am sa spun ca in ultimul timp m-am obisnuit cu bicicleta. Cum nemtii sunt foarte sportivi si folosesc acest mijloc de transport foarte des, ne-am adaptat si noi. Pentru sotul meu , cel mult, a devenit o obisnuinta sa faca plimbari cu bicla. In primul an am facut multe plimbari si am vazut destule satulete care, daca nu ai masina nu poti sa le vizitezi. In plus de asta ajungem mult mai repede, decat pe jos, la o padure prin care facem plimbari in week.In rest ne mai ajuta foarte mult la cumparaturi. Un lucru bun este faptul ca daca vrei sa mergi cu trenul, sa iesi din München, poti sa-ti iei bicla pentru ca au locuri speciale in tren ptr. bicle. Deci,excursia o poti continua cu bicla. Asa ca...traiasca inventatorii 40.gif


--------------------
" Adesea cuvantul spune mai putin decat tacerea"- Ovidiu
" Inspaimantator este doar faptul de a-ti vedea gandurile reflectate intr-o oglinda care le deformeaza si le saraceste. Nu trebuie sa spui nimic celorlalti din ceea ce faci, mai inainte de a fi facut: fara aceasta, nu ai mai avea curajul de a merge pana la capat; caci nu ar mai fi ideea ta, ci netrebnica idee a altora, pe care ai vedea-o in tine" - "Jean Christophe"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 13 Sep 2003, 08:11 PM
Mesaj #7


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Cand sunt in avion, cer alcohol. De obicei vin alb. Si insist sa am un loc langa hublou...cel mai super e sa primesc loc in dreptul aripii: imi imaginez cum ar fi daca legile fizicii ar fi altele si as putea sa stau intins pe aripa 40.gif .

In rest, imi plac trenurile...inclusiv alea soioase care opresc la fiecare halta, cu babete cu batic care ma trag de limba despre cine sunt si unde ma duc. Si schimbatul trenurilor...sa stau la crasmele jegoase din jurul garii, sa-mi beau berea 19.gif , si sa ma uit la cei din jur si uneori chiar sa intru in vorba cu ei. Sa las dracului limbajul academic si s-o dau pe romaneasca vulgara...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gabriel
mesaj 14 Sep 2003, 04:08 PM
Mesaj #8


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 11 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 65



Am fost doar de doua ori cu avionul si tre' sa spun ca a fost o experienta frumoasa. Cand am fost la Sibiu...am vazut din avion cabana Balea. Superb !
Cu masina imi place foarte mult , mai ales cand sunt eu sofer. Sorin stie cum e sa conduci pe un Rucar - Bran sau un Transfagarasan. Si nu tre' neaparat un 4x4.

Insa mijlocul meu de transport preferat in toate calatoriile...ramane trenul....acest mare miracol al epoci moderne.


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>It's so easy to laugh. It's so easy to hate.</span>
It takes strength to be gentle and kind.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RoXie
mesaj 14 Sep 2003, 09:43 PM
Mesaj #9


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 30
Inscris: 20 July 03
Forumist Nr.: 487



Mijlocul meu preferat de transport este fara indoiala TRENUL.
Asta din diverse cauze:de mashina am rau,cu avionul inca nu am avut oportunitatea sa merg,in trasura e prea frig iarna rolleyes.gif ...
Cea mai lunga calatorie a mea cu trenul a fost pe distanta Bucuresti-Sighetu Marmatiei(aproape de Baia Mare),adica 16 ore si jumatate.
Am mers intreaga noapte de una singura intr`un compartiment friguros deshi era luna aprilie,m-am invelit cu proriiile hainute si a fost f frumos cand am ajuns in zona Maramureshului unde casele erau ca in povesti si peisajul asemenea.
In schimb nu`mi plac trenurile personale,pt ca am avut o experienta urata vara asta cand am fost la mare.Cum eram doua fete s-au luat de noi tot felul de indivizi dubioshi care nu ne lasau in pace,mirosul insuportabil de acolo,manelele care se auzeau din casetofonul vechi al unui calator,drumul lung,faptul k oprea absolut in fiecare halta.
Cineva mi-a zis mai demult k la maturitate voi fi o femeie pe care sotul o va duce cu mashina in orice loc doreste ea...avea dreptate! laugh.gif


--------------------
Don't be afraid to be weak
Don't be too proud to be strong
Just look into your heart my friend
That will be the return to yourself
The return to innocence
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mimi
mesaj 15 Sep 2003, 12:23 PM
Mesaj #10


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 116
Inscris: 14 March 03
Din: de doi ani...italia
Forumist Nr.: 85



pe primul loc este avionul...cer intotdeauna la fereastra..cand decoleaza sau aterizeaza simt cam aceleasi senzatii ca in montagne russe..supeeeer..
cu motocicleta..dar numai cand mergem pe distante scurte..
cu masina..fiind si mijlocul care il folosesc cel mai des ptr. ca de multe ori prefer sa iau cainii cu mine ,decat sa-i las in caminul ptr. caini..iar in acele cazuri aleg... masina
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 15 Sep 2003, 09:28 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Deci,excursia o poti continua cu bicla. Asa ca...traiasca inventatorii 40.gif 40.gif A scris Fani si sa stiti ca are mare dreptate wink.gif

Mai jos, prietenii mei ( eu am pozat ) la deal biggrin.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 15 Sep 2003, 10:18 PM
Mesaj #12





Guests






Pt mine o excursie inseamna sa fiu cat mai aproape de natura din toate punctele de vedere.Asa ca, prefer sa las naibii confortul masinii, trenurilor sau avioanelor(nu am fost cu avionul, da' tot il las laugh.gif ) si calatoresc cu pasul...Pe jos, 2 picioare si atat.Imi mai place foarte mult si cu bicicleta..Visez de mult sa ne adunam un grup de n insi, baieti si fete, cu bicicletele si rucsacurile in spate si sa ne plimbam prin munti, sa ne adapostim in cabane , fara tv, fara radio, fara computere, telefoane sau mai stiu eu ce...Imi place la nebunie sa ma plimb pe jos, indiferent cati km sau incotro...Doar eu si picioarele mele si prietenii...Nu conteaza ca e vara sau iarna, nu conteaza ca e de urcat sau coborat, tot ce conteaza e ca talpile mele sa simta pamantul pe care calc...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Praetorian
mesaj 17 Sep 2003, 11:58 PM
Mesaj #13


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 144
Inscris: 17 September 03
Forumist Nr.: 786



Orice fel de iesire in afara orasului, chiar si la un gratar la padure, e mai placut pentru mine decat statul si bautul berilor la o terasa.
Apropos, cati dintre voi ati vazut barajul Vidraru ? Cati au urcat pe Transfagarasan ? Ati vazut vreodata Culoarul Rucar-Bran ? Cati s-au uitat in jos spre Busteni de la "Crucea de pe Caraiman ? " Ati vazut vreodata o Floare de Colt pe Brana Caprelor ? Ati simtit vreodata linistea de la Putna ? Dar Defileul Oltului cu tacuta Manastire Cozia ?

Avem o tara incredibil de frumoasa. Cuvintele sunt prea sarace ca sa exprime tot ceea ce simt cand trec prin astfel de locuri.
Pacat ca nu stim sa le pretuim asa cum se cuvine. Pacat ca nu stim sa le punem in valoare asa cum ar trebui.
Cand eram mai pustan ma gandeam ce klumea ar fi sa pot vedea Alpii sau Cordilierii. Acum ma gandesc ce putin timp am sa pot vedea atatea locuri frumoase din tara asta amarata si cu oameni atat de necajiti.

Afro Dita smile.gif stai sa-ti explic: exista undeva langa Galbeni, peste Defileul Oltului, un loc. Este cam asa: o cabana cu 8-10 camere, lipita de piatra muntelui. Peste drumul lat de 2-3 metri se afla un lac atat de limpede ca-ti vezi degetele de la picioare daca stai in apa pana la gat. In spatele cabanei, sipoteste un parau rece ca gheata, pe care-l auzi cel mai bine dimineata, susurand printre stanci. De-a lungul paraului, intr-o zona nu departe de cabana, gospodarul locului a durat o pastravarie. 3-4 bazine cu pastravi de unde poti sa-l alegi pe oricare dintre ei sa-ti stea in farfurie la pranz. Cabana are apa calda si curent electric, dar nu poti folosi telefonul si nu ai televizor, caci de jur imprejurul lacului si micii cabane, se inalta semete piscuri de munte, peste care undele radio nu-si pot face loc.
Asezamantul asta il vedeti poate in visele voastre, dar eu am trait acolo doua zile si doua nopti rar intalnite.

Acest topic a fost editat de Praetorian: 18 Sep 2003, 12:14 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 18 Sep 2003, 02:02 PM
Mesaj #14





Guests






Aoleu si mie de ce imi zici? Ca sa plang acuma ca nu pot zbura pana acolo? Vreau si eu acoloooooo sad.gif biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 18 Sep 2003, 04:39 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (Praetorian @ Sep 17 2003, 11:58 PM)

Apropos, cati dintre voi ati vazut barajul Vidraru ? Cati au urcat pe Transfagarasan ? Ati vazut vreodata Culoarul Rucar-Bran ? Cati s-au uitat in jos spre Busteni de la "Crucea de pe Caraiman ? " Ati vazut vreodata o Floare de Colt pe Brana Caprelor ? Ati simtit vreodata linistea de la Putna ? Dar Defileul Oltului cu tacuta Manastire Cozia ?


Nu, nu am fost din pacate pe aceste plaiuri...asa ca asteptam niste descrieri insotite eventual de imagini. smile.gif

Din cate stiu sant superbe 40.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 18 Sep 2003, 04:41 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (Praetorian @ Sep 17 2003, 11:58 PM)


Avem o tara incredibil de frumoasa. Cuvintele sunt prea sarace ca sa exprime tot ceea ce simt cand trec prin astfel de locuri.


Pentru cuvintele de mai sus... toata stima 40.gif 40.gif

Asteptam...

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Praetorian
mesaj 18 Sep 2003, 06:30 PM
Mesaj #17


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 144
Inscris: 17 September 03
Forumist Nr.: 786



Promit sa pun si imagini si sa le si descriu, acum e imposibil pentru ca nu la am unde sunt.
Cu descrierile e mai greu. Peisajele iti taie respiratia si mi-e greu sa descriu ceva atat de .... Nu-mi gasesc cuvintele. Mai le pitrocesc un pic si revin. Mai lasati-ma doua trei zile. Am si ceva probleme si nu ma prea pot concentra. PLS !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 04:02 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman