HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Forum

Acest forum se adreseaza tuturor iubitorilor de animale. Sunteti liberi sa va exprimati parerile de orice fel atat timp cat se incadreaza in limitele bunului simt.
Scopul forumului... e simplu. Sa aflam mai multe lucruri din lumea necuvāntatoarelor si sa ne ajutam reciproc in diversele probleme cu care ne-am putea confrunta la acest capitol. Orice sugestii sunt binevenite. Enjoy!

 
Reply to this topicStart new topic
> Cainele De Vanatoare La Bloc
mikavenin
mesaj 4 Sep 2003, 02:50 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 4 September 03
Forumist Nr.: 709



Salut! De cand ma stiu mi-am dorit un caine de vanatoare (un brac german sau vijla maghiara). Imi place cainii inteligenti si atletici. Cu toate astea cunoscutii ma sfatuiesc sa renunt la ideea de a creste unul la bloc, chiar daca eu as fi dispusa sa il antrenez regulat si sa il scot cat pot de des in afara orasului. Experienta mea imi demonstreaza ca un caine energic are tendinta sa distruga tot ce ii pica in labe daca este lasat nesupravegheat si mai ales daca e tinut intr-un spatiu inchis mult timp. Nu imi plac insa cainii mici care s-ar preta poate mai bine la traiul intr-un apartament de bloc. As vrea sa cunosc parerea cuiva care detine un caine de vanatoare si care imi poate spune cat de usor s-a adaptat cainele si ce masuri speciale a luat pentru a-i asigura un trai fericit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 4 Sep 2003, 02:53 PM
Mesaj #2


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han, mikavenin! smile.gif

Pentru un caine de vanatoare apartamentul este ca o inchisoare. El are nevoie de spatiu deschis, de o curte unde sa isi faca de cap biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 4 Sep 2003, 03:28 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Daca nu poti sa tii un caine de vanatoare la bloc (confirm ca e foarte greu, decit daca ai ore in sir in fiecare zi sa-i consacrezi, sa-l "obosesti" in interminabile plimbari...) incearca sa-ti iei... un caine de ... pescuit biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Serios, incearca un boxer, e sinfurul caine "mare" care poate fi tinut in apartament blush.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Sep 2003, 03:28 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
mimi
mesaj 4 Sep 2003, 04:16 PM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 116
Inscris: 14 March 03
Din: de doi ani...italia
Forumist Nr.: 85



subscriu si eu la ceea ce a zis sorin 666...si eu vroiam un caine mare (imi placea mult ciobanescul german),dar dupa multe intrebari la medic ,citit in carti,am decis sa-mi iau un boxer care "se preteaza cel mai bine la apartament"-dupa spusele tuturor si pot sa te asigur ,ca si cu el am avut destule probleme, la inceput,cand era mic.Acum ,stau la casa si intre timp am primit cadou si un ciobanesc german si nu-mi pot inchipui cum fac cei care au aceasta rasa si stau la bloc....eu am 1500 de mp numai ptr el si parca tot nu-i ajung...ma duc cu ei aproape in fiecare week-end la munte (este destul de aproape )si mai am si un camp in apropiere (fac trei minute dupa ce ies pe poarta )de cateva hectare...
despre cum se preteaza aceasta rasa la apartament ,imi pare rau , nu-ti pot spune prea multe.am avut un prieten care avea un setter,dar cand cainele a facut cam un an , l-a dus la tara ,la parintii lui ,ptr ca ,a zis, nu-l mai putea tine la bloc...
da,ai facut bine sa te adresezi celor care au aceasta rasa ...numai ca nu cred ca este cineva pe acest forum...cel putin pana acum..poti sa mai astepti..cine stie..
vezi ca este pe animale .ro cineva cu nick-ul de mmz (mi se pare) care are caini de vanatoare..dar fiind crescatoare..s-ar putea sa fie influentata de asta ..dar tu intreaba..
si cel mai bine si sigur iti poate raspunde un medic veterinar...cred eu..
bafta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 4 Sep 2003, 08:07 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Orice in afara de Boxer in casa tongue.gif a mea a facut ravagii si prin casa cat si prin curte. In mare aceasta rasa traieste in doua faze....cea de joc si cea de dormit.

Si la a doua faza, burta le fermenteaza niste gaze de nedescris laugh.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 5 Sep 2003, 02:35 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Schimba-i meniul su vezi sa nu aiba viermisori ohmy.gif
Eu asi fi zis mai curind ca problema la bloc sint balele lasate pe parchet... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mezzo
mesaj 17 Apr 2007, 08:33 PM
Mesaj #7


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 29
Inscris: 12 February 07
Forumist Nr.: 9.417



chiar daca subiectul e foarte vechi ma roade la inima daca nu-mi spun parerea .in februarie 2005 mi-am luat o femela setter irlandez din targ ,stapana venise cu tot cu mama puilor ,m-a impresionat ca era extrem de blanda avand pui ,nu m-a interesat marimea ,am vazut 3 pui cu mutrite somnoroase -era un ger napraznic ,am bagat o bratara la un amanet mai spre d-na ghica si s-a intors fiica-mea sa ia o catica .Ca un facut in revista dog magazin din acea luna era o cutie cu setteri si scria cam -impreuna pana la capat .acest lucru ar fi insemnat ca multi oameni renunta la cainii pe care si i-au luat din cauza marimii sau a caracterului vioi .intai de toate cand iei / cumperi un animal ,acesta este copilul familiei ,ce-ar fii ca atunci cand copii nostri fac lucruri care nu ne plac sau mai rau, ne aduc la disperare cu multe lucruri incepand de la varste foarte mici ,sa-i dam la tara la curte ...chiar daca pentru unii la tara ,la curte inseamna un decor idilic ,cel mai probabil inseamna ,in lant ,afara cu o cutie drept adapost sau deloc ...si mancare ... cat mai putina .ca o concluzie ,cainele meu iese de 2 ori pe zi cam 45min -60 ,timp in care alearga dupa minge sau o jucarie de plus de la coca cola - mosi craciuni , iar in casa doarme .cainele asta m-a salvat de la depresie ,m-am mutat si am suferit foarte tare ,am fost disponibilizata si mi-era un dor cumplit de serviciu /program /colegi ,aveam un program zilnic sa-mi scot cainii ,nu va spun ca oriunde merge in masina cu mine ,sta cuminte in spate ,se mai ridica si se uita pe geam ,intai era superlegata cu ham ,centura de siguranta legata si intr-o zi nu se asezase bine si si-a scos hamul dar a stat foarte cuminte si n-o mai leg .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
skrningrid
mesaj 28 Sep 2007, 08:11 AM
Mesaj #8


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 105
Inscris: 12 November 05
Forumist Nr.: 7.251



Chiar daca e vechi mesajul anterior, as dori sa postez si eu citeva rinduri despre catelul meu, de rasa Vijla maghiara, este ca un al treilea copil al familiei, are acum 7,5 luni si e o minune pentru noi. Daca isi face miscarea 90 minute macar pe zi este cel mai cuminte catel. Sa stiti ca nu a ros nimic inafara de oasele speciale, nu face in apartament, doarme in cosul lui, si nu latra in bloc doar 1 data de doua ori pe saptamina. Ce mai il iubim!!!!!!!!! wub.gif
Daca am sa invat sa postez poze, am sa vi/l arat. Pe curind
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Sep 2007, 10:23 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Are cineva Amstaff, ma intereseaza mult acest caine. Am citit multe despre el dar niciodata nu am discutat cu cineva care traieste efectiv alaturi de acest caine.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
skrningrid
mesaj 28 Sep 2007, 04:59 PM
Mesaj #10


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 105
Inscris: 12 November 05
Forumist Nr.: 7.251



Am citit foarte multe despre ei pe forumul animale.ro, daca vrei uitate acolo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Sep 2007, 05:11 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(skrningrid @ 28 Sep 2007, 05:59 PM) *
Am citit foarte multe despre ei pe forumul animale.ro, daca vrei uitate acolo.


Te rog, mai exact? www.animale.ro sau........ huh.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
skrningrid
mesaj 28 Sep 2007, 08:41 PM
Mesaj #12


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 105
Inscris: 12 November 05
Forumist Nr.: 7.251



QUOTE(marduk @ 28 Sep 2007, 06:11 PM) *
Te rog, mai exact? www.animale.ro sau........ huh.gif

Da ai scris corect www.animale.ro pe forum la sectiunea caini. poate trebuia altfel sa scriu dar nu ma prea price in a pune direct linkul sorry
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 28 Sep 2007, 09:11 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE(marduk @ 28 Sep 2007, 10:23 AM) *
ma intereseaza mult acest caine.


De ce??

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
skrningrid
mesaj 29 Sep 2007, 08:43 AM
Mesaj #14


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 105
Inscris: 12 November 05
Forumist Nr.: 7.251



Revin la tema ciine de vinatoare in bloc, eu zic ca e ok atita timp cit te ocupi d el. Unul din avantaje nu latra, cel putin al meu este linistit, nu ca cei de paza, sau ceilalti mici si nelinistiti.
Daca sint scosi afara cit le trebe sint chiar niste ingerasi, parerea mea. Vijla maghiara pe care o detin are o fire sensibila, dornic de a invata cit mai multe lucruri , pentru a cistiga dragostea stapinului. Inca pagube nu mi-a facut, inafara de cite un ziar care era pe cuier nu a ros nimic, exclus osul luat de la petshop special pentru el. dar sa nu va plictisesc
wacko.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
skrningrid
mesaj 7 Oct 2007, 05:17 PM
Mesaj #15


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 105
Inscris: 12 November 05
Forumist Nr.: 7.251



Bun gasit, as fi curioasa pentru ce rasa ai optat marduk, sau te-ai rasgindit si preferi o pisicuta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 12:29 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman