HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Cultura & Cartile !
necromanc
mesaj 4 Sep 2003, 12:25 PM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 475
Inscris: 8 April 03
Forumist Nr.: 171




Dupa cum stie toata lumea citind carti iti faci cultura.Chiar foarte multa cultura , care te ajuta.

1.In acest thread as vrea ca fiecare dintre voi sa scrie cate un nume de carte + autor , care crede ca este o carte buna si care ar putea contriubui la asa zisa cultura.

2.Sau cam ce carti ar trebui sa aiba un om citite , pentru a se considera cult.

Eu recomanda pentru cultura voastra "Pe aripile Vantului - Margaret Mitchell".Din aceasta carte se pot invata foarte multe.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 4 Sep 2003, 06:31 PM
Mesaj #2


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Necro, din majoritatea cartilor cred ca se pot invata multe. Si nu cred ca numarul de carti conteaza ci cu ce ramai din ele.
Doar un titlu vrei? e asa de greu de ales.
O culegere de nuvele a lui Eugen Barbu, "Miresele".


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 4 Sep 2003, 09:00 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Cultura este mult prea complexa pentru a o limita doar la un autor sau doar la un anumit titlu.
Cu cat citesti mai mult, cu cat cunosti mai mult,..cu atat realizezi ca de fapt stii extrem de putin..
Fiecare autor are un stil propriu, o anumita abordare
Pe mine ma fascineaza Cioran, Marin Preda, Petru Dumitriu, Nichita Stanescu, Gabriel Liiceanu, Eliade, Stelian Tanase..
De la fiecare retin ceva, ma marcheaza o stare, imi sapa o circumvolutiune..
O carte, o biblioteca... este locul unde din pacate din lipsa timpului..ma refugiez din ce in ce mai rar..

Acest topic a fost editat de cameron: 4 Sep 2003, 09:01 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Sep 2003, 09:00 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Valheru
mesaj 10 Sep 2003, 03:10 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



Miturile Chinei Antice
e o culegere
dar nu ma intrebati autorul


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ceres
mesaj 11 Sep 2003, 08:46 AM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 19 August 03
Din: Canada
Forumist Nr.: 634



Gabriel Garcia Marquez - Un veac de singuratate
Umberto Eco - Pendulul lui Foucault
William Faulkner - Zgomotul si furia
Mircea Eliade - Noaptea de Sanziene
Eugen Ionescu - Cantareata cheala
+ Marin Sorescu, Nichita Stanescu, Eugen Barbu, Gellu Naum

astea mi-au placut mie - unele, ca mi-as pierde toata noaptea scriind.
Oricum, cultura nu se formeaza citind la intamplare ce-ti pica in mana,
ci cu ajutorul parintilor sau mediului in care te dezvolti, si nu in ultimul rand al scolii.
Iar o biblioteca bine garnisita nu poate decat sa-ti dezvolte gustul pentru lectura, gandire,
asociatii de idei, dorinta si putere de visare - iar astea oricum nu sunt calitati de lepadat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kristina
mesaj 13 Sep 2003, 10:13 AM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 428
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 759



Nu neaparat o carte cat mai ales anumiti scriitori si poeti - subscriu si eu cu Gabriel Garcia Marquez, Dostoievski, Eliade, Preda, Cioran si ar mai atatia altii.........


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
necromanc
mesaj 14 Sep 2003, 12:44 PM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 475
Inscris: 8 April 03
Forumist Nr.: 171



Mai astept si alte completari ! 19.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 14 Sep 2003, 04:02 PM
Mesaj #8


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



1. Mark Twain - Aventurile lui Huckleberry Finn

2. Daca doar numeri cartile pe care le-a citit un om, nu cred ca o sa ajungi la un rezultat corect in privente gradului lui de cultura. Calitate, nu cantitate ... desi calitatea e atit de relativa! rolleyes.gif


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 14 Sep 2003, 11:28 PM
Mesaj #9


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Orice de Marin Preda, Camil Petrescu, Cezar Petrescu, Eminescu, Arghezi, Bacovia, Blaga, Eliade, Cioran, Liviu Rebreanu, M.Sorescu, N. Stanescu, Cosbuc, Creanga, Caragiale, Macedonski....asta dintre autorii romani....


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 15 Sep 2003, 01:50 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



OFF TOPIC: Nu doar numarul conteaza..multi citesc , putini pricep...din pacate... sad.gif


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 15 Sep 2003, 11:00 PM
Mesaj #11


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



M-am "desteptat" si eu.
Esti la liceu, right necro? Cere de la profa de romana bibliografia pe cei patru ani de liceu. Atat cea de pe la noi cat si cea universala.
Dupa ce citesti toate acele carti mai roag-o ceva pe "tanti" profa de romana: sa-ti de'a o lista cu "cele o suta de carti pe care le-ar lua cu ea pe o insula pustie". Nu se poate sa nu aiba una. Poate primesti si o nota buna, pentru ca esti interesat wink.gif

Apoi, dupa ce ai citit toate acele carti, de fapt si mai putine, si va incepe sa-ti place sa citesti vei vedea ca vei putea si singur sa alegi ceea ce iti va placea si vei considera ca merita sa faca parte din cultura ta.

Desigur, cum au punctat si cei de mai sus, important nu e sa citesti cat mai multe ci sa tragi cat mai multe concluzii bune dintr-o carte. Asta conteaza in definitiv, sa intelegi ce vrea acel autor sa transmita....


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vermeer
mesaj 17 Sep 2003, 08:07 PM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 502
Inscris: 21 August 03
Forumist Nr.: 646



Dintr-o carte nu poti invata nimic (vorbesc de un roman). Poti cel mult sa-ti compari trairile, realitatile, sentimentele cu ce intalnesti acolo. Nu cred ca maine "te vei intoarce" si vei incerca sa te gandesti cum sa-l cuceresti din nou pe Rhett. Poate, pur si simplu, il vei abandona, ii vei da un sut in fund (la propriu), sau iti vei gasi pe altcineva. In situatii identice nu vom alege la fel toti. Ar fi prea banal ca toti sa ne educam prin literatura si sa ne raportam la fictiune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 18 Sep 2003, 06:26 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Din toate cartile se poate invata ceva..numai sa vrei...
Vermeer, tu fugi de ideea de banalitate ca dracu` de tamiie...ciudat, lucrurile banale ne fac fericiti...chiar daca nu vrem sa o recunoastem, de frica ca am putea fi taxati drept personalitati comune si terne...sau din bravada...
Si ca sa il completez pe Black Ice , as spune ca, pentru fiecare dintre noi, "mesajele" care ne parvin sint receptate in mod diferit de fiecare cititor...de aceea exista atitea volume de critica literara...cum valoarea adevarata nu poate fi contestata nici de cea mai chitibusara persoana, unele carti ramin in literatura universala..Conform definitei, aceasta nu este totalitatea tuturor operelor scrise vreodata, ci toatalitatea celor mai bune... Si cuprinde atitea titluri, ca m-as considera fericita sa fi citit macar o particica din ea...

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 18 Sep 2003, 06:31 AM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vermeer
mesaj 18 Sep 2003, 06:08 PM
Mesaj #14


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 502
Inscris: 21 August 03
Forumist Nr.: 646



Nu stiu daca lucrurile banale ne fac fericiti (cred ca nu e suficient sa fie banale) dar sigur ne conserva starea perpetua (la unii) de comoditate. Cred ca deviza unora e "stai linistit" si mi se pare insuficient pentru o viata (poate cu V mare). A cauta cu infrigurare senzationalul e sigur o dovada de micime si snobism, dar a trai in complicitate cu banalul e sigur o viata paralela cu Viata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 18 Sep 2003, 06:18 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Uneori e bine ca in viata noastra sa impletim banalul cu senzationalul in mod benefic, fara a cadea prea mult intr-o latura sau alta. Uneori putem interveni in mersul lucrurilor , alteori nu. Se intampla sa fim condamnati la banalitate sau la sezational continuu, in functie de personalitate si de un magnetism inexplicabil al uneia dintre cele doua laturi.
Nu vi s-a intamplat ca senzationalul sa se napusteasca peste viata voastra atunci cand doreati doar liniste banala. Doar echilibru?
Daca nu s-a intamplat..tot mai avem o scapare! Refugiul in cultura si carti! wink.gif Refugiul In "Zbor deasupra unui cuib de cuci" sau in "Parfumul".
Orice lume este langa noi. Ramane doar sa o descoperim!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 19 Sep 2003, 06:27 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



off topic..mai mult sau mai putin...
A te bucura de o carte sau de o floare ... iata lucruri banale... Apele linistite sint cele mai adinci, iar senzationalul ca scop al unei"vinatori" perpetue, se refuza...el vine pe neanuntate si imbraca diferite forme..insasi notiunea de "senzational" e subiectiva si tributara timpului...senzationalul e se raporteaza experientelor de viata pe care le-a avut fiecare...un telefon mobil , pentru un om care traieste in creierii muntilor , rupt de restul lumii, e un lucru senzational...o descoperire medicala poate fi senzationala la timpul ei, dar peste "n" ani va fi...banala...Fiecare existenta, a oricarui individ, e o VIATA, cu implinirile ei, cu momentele ei de meschinarie si maretie. Lumea fiecarui om, de la precupeata care ne vinde morcovul in piata , pina poetul boem sau vedeta de cinema e senzationala...Orice viata, oricit de linistita ar parea, are momentele ei de senzational...care vin pe negindite si dispar tot asa...Ingustimea si nimicnicia ne urmaresc fatidic...Trairea in complicitae cu banalul ne e impusa ... A sta linistit nu inseamna, neparat, a fi banal...universul fiecaruia dintre noi e departe de a fi banal...depinde doar la ce sistem de valori ne raportam...pentru unii a fi la moda, a fi "senzationali" e un scop in viata...devin simple victime ale unei lumi care le , prin definitie si prin structura, refuzata...Cartile au subiecte mai mult sau mai putin inspirate din realitate ...datul universal pe care nu il putem depasi e doar unul dintre ele...framintarile a sute de scriitori au fost puse pe diferite supoarte...incepind de la tablitele de lut si terminind cu hirtia... asa ca , cei mai multi, invata din cartile pe care le citesc.


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vermeer
mesaj 19 Sep 2003, 07:06 PM
Mesaj #17


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 502
Inscris: 21 August 03
Forumist Nr.: 646



Nu sunt adeptul senzationalului. Din contra, il consider dincolo de limita mea de intelegere. Dar fug de banal cu orice pret. Nu mai pot trai langa cineva care-mi spune lucruri pe care le stiu. Am nevoie de ceva nou pentru a respira. Nu-mi refuz micile bucurii, dar vreau sa traiesc cu adevarat si pentru asta trebuie curaj. Momentele extraordinare ale vanzatoarei de morcovi n-am sa le minimalizez niciodata, dar nici n-am sa mi le doresc. Diferenta de perceptie exista si poate ca lucrul cel mai banal cu putinta pentru cineva pentru altul e fericire. Nu-i judec pe altii, dar imi urez mie trairi intense si reactii pe masura (mai ales).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dificilaold
mesaj 26 Sep 2003, 11:02 AM
Mesaj #18


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 20 August 03
Forumist Nr.: 640



In copilarie am citit Fabrica Mortii de Otto Craus(asa cred ca se numea).Terifiant.Auswitz.Era si cu imagini.Cumplit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 24 Feb 2006, 12:23 PM
Mesaj #19


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Cineva imi spunea odata ca nu e suficient sa citesti pentru a'ti forma o cultura. Cartile trebuie trecute si prin filtrul ratiunii, trebuie intelese, trebuie interpretate, trebuie citite cu mintea si cu sufletul, pentru ca este trist sa vezi oameni care au citit romanul X cu 2 luni in urma, iar astazi nu mai tin minte nimic din el...

Daca ar fi sa aleg o carte, as alege 1984, de George Orwell, pentru ca este romanul care ma fascineaza si ma ingrozeste.


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tikky
mesaj 24 Feb 2006, 01:27 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



De multe ori am crezut ca trebuie sa fii "initiat" in lectura unei carti: fie de o persoana sau de o alta carte. Sau, de ce nu, de un articol, de povestirea cuiva la televizor... Cred ca citesti carte cu alti ochi in momentul in care stii putin cam pe unde sa o situezi. Bine, poti pleca si "tabula rasa", dar asta cred ca-ti poti permite in momentul in care ti-ai format un propriu stil de citire, ai propria ta grila de decriptare" smile.gif

Acest topic a fost editat de tikky: 24 Feb 2006, 01:28 PM


--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 24 Feb 2006, 08:33 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



http://www.pruteanu.ro/7merita-TOT.htm smile.gif


edit: dand click pe -Merita sa -- cititi --, gasiti o lista a celor 100 de carti...

Acest topic a fost editat de punctt: 25 Feb 2006, 09:37 AM


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 24 Feb 2006, 09:42 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



@Aramis: la fel de patetici sunt si oamenii care au citit o gramada de carti, le tin minte, dar nu le-au inteles in nici un fel. Si-ti citeaza in continuu din ele, total rupt din context hh.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 09:26 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman