HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Religiozitatea E Un Atribut Al Omului?
bdl
mesaj 21 Apr 2003, 10:53 PM
Mesaj #106


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



"Nu este nevoie ca Dumenzeu sa ne spuna ce e bine si ce e rau. pentru ca miezul moral e prezent in fiecare." Figaro, aici sint de acord cu tine. Am citit si celelate topicuri, chiar daca n-am postat , dar vad ca mai sint si altii cu aceiasi parere.
In legatura cu actele caritabile ale bisericii, Figaro, am precizat ca ma refer la biserica , ca institutie. Stiu ca se fac dar la fel am precizat ca in comparatie cu marimea si importanta bisericii, sint f mici. Nu e un secret ca biserica catolica are un venit mult mai mare decit mafia. Ce cheltuie cu aceste fapte bune e o picatura. Alte institutii nonguvernamentale sint implicate mult mai mult si ajuta intr-o proportie mai mare. aspectul asta voiam sa-l subliniez, n-am sustinut ca nu face nimic nici o biserica. Iar referitor la proverbul din coada, eu in necredinta mea s-a intimplat sa salvez doi oameni de la moarte. Asta pt ca s-a intimplat sa fiu acolo si am putut sa o fac. Dar nu vreau sa se inteleaga ca fac parada de treba asta. Daca nu eram eu acolo poate era altul.
Melinda, referitor la accident. Am scris cuvintul destin intre ghilimele. Poti verifica. Daca il scriam fara ghilimele, inseamna ca ma refeream la destin asa cum il intelegem cu totii. daca l-am pus in ghilimele, inseamna ca acel destin a fost fortat un pic, nu mult, atit cit sa se poata produce. La donatii, cred ca am explicat mai inainte. Daca si tu consideri ca omul trebuie sa-si foloseasca mintea inainte de a da fuga la "cineva " dupa ajutor, ma bucur. Sintem pe aceiasi lungime de unda in problema asta. Dar eu nu pot sa-l consider mai destept pe El, pina nu sint convins ca exista. In momentul in care voi fi convins ca exista si ca El a facut lumea, e clar ca e mai destept ca mine. Dar cred ca mai e pina atunci. Daca tu esti convinsa ca El exista, iti inteleg punctul de vedere. Si imi dau seama ca esti o femeie optimista in general, daca ai gasit atitea parti bune in necazul Afroditei. Dar cred ca ea nu a stiut sa le vada.Poate i le explici si ei.
Petre, exact, e vorba de auto-iluzionare. Daca iti repeti de f multe ori un lucru, ajungi sa crezi ca e adevarat.
Melinda "Parerea mea este ca vreti dovezi dar, cand vi se aduc, nu le acceptati; nici o dovada nu este destul de buna?! " Te rog spune o singura dovada concludenta care s-a adus. Daca vorbesti despre situatia ta, pur si simplu ne-ai spus ca El tea salvat. Si atita tot. Nu cunoastem mai multe detalii, asa ca e normal sa nu credem. Si eu pot sa spun ca m-a salvat un martian mic si verde in padure la Baneasa. Si normal ca Petre nu trebuie sa ma creada , putea sa fie padurarul.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 22 Apr 2003, 10:06 AM
Mesaj #107


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("bdl")

Stiu ca se fac dar la fel am precizat ca in comparatie cu marimea si importanta bisericii, sint f mici.


Bdl, nu Biserica face acest lucru si nici nu-i obliga pe altii sa faca acest lucru. Exista parohii care fac acte de caritate, si parohii care considera ca nu trebuie facut acest lucru. Fiecare parohie are un consiliu parohial, care hotareste autonom, fara nici o influenta din partea unei autoritati. Si exista oameni care nu au nici un chef sa doneze, dupa cum exista si oameni care fac acest lucru.

In legatura cu catolicii, ce spui are si un sambure de adevar. Imi cer scuze, dar argumentele tale sunt chitite pe desfiintarea religiei in general, deci nu le pot considera obiective. Se vede dupa cum amesteci lucrurile. Catolicii au - rog sa fie luata doar ca o opinie personala - multe pacate. Insa treaba asta ii priveste direct si personal.

In continuare, bdl, am rugamintea sa separi lucrurile foarte clar. Daca doresti sa-i acuzi pe catolici esti liber sa o faci, insa fara sa amesteci lucrurile si sa generalizezi. Imi amintesc ca nu e prima data cand te rog acest lucru. E chiar a doua oara.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 22 Apr 2003, 12:35 PM
Mesaj #108


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Nu cred ca e cazul sa facem aici unele incercari de desfiintare a cutarei religii pentru ca merita sau din cu totul alte asemenea motive supide.
Cred ca mai curand ar trebui sa ne concentram asupra temei in discutie si sa facem in asa fel incat sa o ducem la bun sfarsit. Multumesc pentru intelegere.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Apr 2003, 12:35 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
bdl
mesaj 22 Apr 2003, 01:28 PM
Mesaj #109


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Figaro,
Eu nu caut sa desfintez nici o religie. Eu arat niste motive pt care religia nu are o importanta deosebita PT MINE.
Si asa cum tu repeti ce ai mai spus, tot asa repet si eu: aici se discuta despre religie IN GENERAL. Cind topicul va fi despre o religie in particular, probabil ca lumea va emite pareri despre acea religie. Un argument contra nu inseamna ca vreau sa desfiintez aceea religie. S-au ar fi mai bine ca toata lumea sa aibe aceiasi parere? Atunci nu mai vad rostul acestor discutii.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melinda
mesaj 23 Apr 2003, 09:15 AM
Mesaj #110


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 474
Inscris: 11 April 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 181



Pt. BDL:
QUOTE
In legatura cu actele caritabile ale bisericii, Figaro, am precizat  ca ma refer la biserica , ca institutie. Stiu ca se fac dar la fel am precizat ca in comparatie cu marimea si importanta bisericii, sint f mici. 

Sa ma ierte Petru, nu raspund in numele lui: nu crezi ca aceia care gestioneaza fondurile acelei biserici au mai multe sanse sa-ti poata raspunde la intrebare?! Asta, in cazul in care ar considera ca te priveste; in definitiv, sunt banii lor si nu ai tai (asta, in cazul in care nu te numeri printre cei care fac donatii acelei biserici, atunci ai dreptul sa le ceri socoteala). Altfel, nu poti decat sa faci o sesizare pe undeva, pe la un organ de control... inseamna ca este un fel de deturnare de fonduri... smile.gif
QUOTE
Melinda, referitor la accident. Am scris cuvintul destin intre ghilimele. Poti verifica. Daca il scriam fara ghilimele, inseamna ca ma refeream la destin asa cum il intelegem cu totii. daca l-am pus in ghilimele, inseamna ca acel destin a fost fortat un pic, nu mult, atit cit sa se poata produce.

Ma tem ca ma depaseste un pic ceea ce vrei sa spui, de fapt. eu am raspuns dupa cum am inteles... e posibil sa nu te fi multumit raspunsul meu. Daca vrei sa mai incercam o data, reformuleaza exact ideea care te interesa, poate prind mai bine sensul...
QUOTE
Dar eu nu pot sa-l consider mai destept pe El, pina nu sint convins ca exista.

Mi se pare normal sa nu te poti compara cu ... nimic si sa mai si afirmi ca NIMIC este mai presus de tine, nici eu nu as putea face asta... smile.gif Ideea este ca daca, la un moment dat, nu te vei mai indoi atat de mult de existenta Lui, sa faci comparatia asta (in mod cinstit!).
QUOTE
Si imi dau seama ca esti o femeie optimista in general, daca ai gasit atitea parti bune in necazul Afroditei. Dar cred ca ea nu a stiut sa le vada.Poate i le explici si ei.

Multumesc pt. aprecieri! Asta nu inseamna ca nu am si eu momente (prea multe, dupa gustul meu!) in care obosesc sa tot lupt... Dar, in general, incerc sa fiu cat mai optimista si, mai ales, sa insuflu altora optimismul (stiu cat de important este in viata cuiva)... Afroditei am incercat deja sa-i arat binele din raul care i s-a intamplat (se pare ca vorbele mele au nimerit pe un teren pregatit in sensul asta, din cate am inteles din postarile ei); daca va aplica insa, ori nu, ceea ce i-am sugerat sa faca spre ajutorul ei, depinde numai de ea... Eu ii tin pumnii!
QUOTE
Petre, exact, e vorba de auto-iluzionare. Daca iti repeti de f multe ori un lucru, ajungi sa crezi ca e adevarat.

Nu ma mai intorc sa citesc postarea lui Petru (ca sa vad exact la ce te referi) dar am senzatia ca faci o confuzie intre auto-iluzionare si auto-sugestie: auto-iluzionarea este un fel de a te minti singur in timp ce auto-sugestia este o modalitate de a-ti "programa" organismul in sensul obtinerii din partea lui a anumite reactii.
QUOTE
Te rog spune o singura dovada concludenta care s-a adus. Daca vorbesti despre situatia ta, pur si simplu ne-ai spus ca El tea salvat. Si atita tot.

Intr-un proces (in oricare proces) proba cu martori este acceptata; mai putin in acest proces, din cate se pare... sad.gif De fapt, in cazul procesului lui Iisus s-a intamplat cam la fel... Numai ca acolo era judecat El si nu Dumnezeu... Spusele mele ar putea fi sustinute de oamenii care m-au cunoscut destul de bine pt. a-mi observa modificarile; dar, asa cum nu credeti vorbele mele, ce m-ar face sa cred ca pe ale lor le-ati crede?! Nici Iisus nu a fost crezut si nici cei care au depus marturie in favoarea lui (si erau multi, nu gluma...). Nu ma aseman lui Iisus, aseman numai situatiile de nedreptate...


--------------------
Traieste-ti fiece zi ca si cum ar putea fi ultima...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melinda
mesaj 23 Apr 2003, 09:20 AM
Mesaj #111


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 474
Inscris: 11 April 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 181



QUOTE (bdl @ Apr 22 2003, 02:51 PM)
Eu nu caut sa desfintez nici o religie. Eu arat niste motive pt care religia nu are o importanta deosebita PT MINE.

BDL, am o curiozitate (desigur, nu esti obligat sa-mi raspunzi): spui ca religia nu are o importanta deosebita pt. tine; totusi, din inversunarea cu care o combati, eu as afirma exact contrariul; ca sa nu mai pomenesc de faptul ca, atunci cand stabilesti pozitia ta fata de un anumit lucru, ii cantaresti si bunele, si relele; ori - scuza-ma! - tu nu faci decat sa ponegresti... Care sunt lucrurile BUNE pe care le vezi in religie? Pt. ca, daca nu vezi nici unul, pozitia ta nu mai poate fi de dezinteres ci de atitudine distructiva (asa e firesc...). Gresesc?!


--------------------
Traieste-ti fiece zi ca si cum ar putea fi ultima...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 23 Apr 2003, 05:04 PM
Mesaj #112


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Melinda,
Ai observat sper ca am scris cu litere mari " pt mine". Asta ca sa se inteleaga clar ca e vorba numai de persoana mea. Iar eu nu combat religia, ca nu ma cheama Don Quijote ca sa ma lupt cu morile de vint. Eu combat anumite opinii de aici de pe forum. Si nu am sustinut ca are numai parti proaste, dar de cele bune se poate beneficia si in afara credintei. Deci nu vad sensul sa ma incarc cu un set de dogme si ritualuri pt a fi acelasi om. Iar daca combaterea inseamna ponegrire, inseamna ca si tu cind nu esti de acord cu ceva ponegresti. Lucru care nu cred ca e adevarat.
Melinda "Pt. ca, daca nu vezi nici unul, pozitia ta nu mai poate fi de dezinteres ci de atitudine distructiva (asa e firesc...). Gresesc?! " Nu vad de ce asa e firesc. Gresesti total. Daca nu-mi place ceva nu inseamna ca incerc sa-l distrug, doar il ignor. Logica ta din enuntul ala e un pic trasa de par, e un fel de ... pseudo-logica ,sa-i zic asa.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melinda
mesaj 24 Apr 2003, 06:22 PM
Mesaj #113


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 474
Inscris: 11 April 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 181



Pt. BDL:
QUOTE
Si nu am sustinut ca are numai parti proaste, dar de  cele bune se poate beneficia si in afara credintei.

Asa ca le tratezi ca si cum nu ar exista; astfel, e mai usor sa fii impotriva a ceva care are numai aspecte negative, nu?! Atunci cand pui in balanta ceva, fa-o in intregime, nu cioparti...
QUOTE
Deci nu vad sensul sa ma incarc cu un set de dogme si ritualuri pt a fi acelasi om.

Se pare ca asta e tot ce ai inteles tu din a crede in Dumnezeu... fiecare intelege cat poate, cat vrea... In afara de asta, de unde stii ca ai fi acelasi om?! Ai fi acelasi si, totusi, atat de "altul"...
QUOTE
Iar daca combaterea inseamna ponegrire, inseamna ca si tu cind nu esti de acord cu ceva ponegresti.

Din umilele mele cunostinte de limba romana (de care am observat ca te indoiesti, nu gluma! Problema ta! Despre asta, la locul potrivit...), "combati" atunci cand vii cu argumente si "ponegresti" atunci cand improsti cu noroi (in lipsa argumentelor; procedura cu care se pare ca esti cu mult mai familiarizat). Eu, cand nu sunt de acord cu ceva, imi explic punctul de vedere dupa care... fiecare decide pt. el.

Acest topic a fost editat de melinda: 24 Apr 2003, 06:29 PM


--------------------
Traieste-ti fiece zi ca si cum ar putea fi ultima...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 24 Apr 2003, 06:47 PM
Mesaj #114


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Si eu imi explic punctul de vedere, dar vad ca la mine se numeste ponegrire. Iar datul cu noroi la tine se numeste orice opinie impotriva religiei. Tu din capul locului stabilesti ca tot ce e legat de religie e bun. Asa ca oricine zice ceva contra ei da cu noroi.
Iar partile bune, care nu am contestat ca nu exista, de ce EU sa le pun in balanta daca nu sint atributul EXCLUSIV al religiei? Normal ca ma voi lega numai de ceea ce nu-mi convine, lucruri care apartin IN EXCLUSIVITATE religiei. Iar treaba cu a fi alt om, in esenta aceiasi Marie cu alta palarie. Asta se intimpla cind exacerbezi importanta detaliilor.As fi alt om daca as crede? E gresita ideea asta. Adica tu nu ai fost acelasi om inainte de descoperirea credintei? Ai fost mai rea inainte? Asta depinde de fiecare, eu sint multumit cu mine asa cum sint acum, iar daca as vrea sa fiu si mai bun as cauta sa ma transform Eu , nu altcineva sau altceva sa ma transforme. Nu sint o papusa care face ce vrea papusarul.

Acest topic a fost editat de bdl: 9 May 2003, 10:57 PM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 03:54 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman