HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> "Misterul" Navetei Columbia?!
Petru
mesaj 27 Aug 2003, 11:14 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Dupa ce intreaga lume a reactionat la ceea ce s-a intamplat odata cu prabusirea navetei spatiale, acum asistam la atacuri fata de NASA. Mai multe si mai mult la:
http://www.jurnalul.ro/modules.php?op=modl...order=0&thold=0


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 27 Aug 2003, 11:43 AM
Mesaj #2


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Bine, acuma dupa razboi multi viteji s-arata. Se zice chiar ca NASA ar fi avut si o solutie de salvare, anume sa lanseze de urgenta naveta Atlantis (care tocmai isi incheia ciclul de verificari la sol) ca sa-i recupereze pe cei 7 astronauti, apoi sau 1) sa lase de izbeliste Columbia pe orbita pina urmau sa vina alti astronauti sa "colmateze" acea spartura; sau 2) sa prbuseasca naveta in apele Pacificului. Azi, cind stim ce s-a petrecut, solutia pare cit se poate de rezonabila, dar atunci in ianuarie oare citi ar fi dat ordinul de "distrugere" a Columbiei doar pe baza unei banuieli (cum era pe vremea aia)?


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 27 Aug 2003, 01:32 PM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Cine a zis ca explorarea spatiului cosmic e o treaba lipsita de riscuri si ca oamenii fac lucruri perfecte?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Aug 2003, 01:32 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 27 Aug 2003, 02:13 PM
Mesaj #4


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



N-a zis nimeni treaba asta, normal. La cite accidente au fost in domeniul spatial si la cite riscuri sint supusi astronautii, nu vad cum poa' sa zica cineva asa ceva. Poate vreun inalt responsabil de la NASA luat de valul entuziasmului.



--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 29 Aug 2003, 04:21 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Se prea poate sa fie asa... dar cum inca nu avem nici o certitudine in aceasta privinta mai este de discutat, cred!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 2 Sep 2003, 12:30 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Dupa razboi, multi viteji (si destepti...) se arata sa invete meserie pe aia de la NASA wink.gif (sau poate sa se bucure ca au dat-o in bara)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 2 Sep 2003, 12:47 PM
Mesaj #7





Guests






Cred ca mai degraba se bucura ca au dat-o-n bara...Deh, sunt multi care se cred mai destepti ca aia de la NASA, desi nu zic ca or fi avand si aia de la NASA vreo vina...Si iarasi dam cu presupusul, fara sa stim exact ce s-a intamplat acolo, in "incinta" lor...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 3 Oct 2003, 06:35 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Articolul din jurlanul national este un articol tipic pentru presa romaneasca: este selectiv, "uita" sa mentioneze toate lucrurile importante pe care le afla: Intr-adevar, organizarea e proasta in NASA, si organizarea a fost una din principalele cauze, dar alte doua cauze foarte importante au fost bugetul insuficient al NASA (raportul demonstreaza ca, ajustat la inflatie, NASA primeste considerabil mai putini bani decat acum 20 de ani) si presiunea externa - presiunea de a livra repede.
Si in plus, recordul NASA in privinta accidentelor mortale este foarte redus - doar 3 accidente in intreaga istorie spatiala americana. Asa ca NASA, cu problemele ei, este inca departe de marginea prapastie.
Raportul se gaseste in intregime la:
http://www.caib.us/news/report/default.html
Din pacate are 11 MB.

Acest topic a fost editat de axel: 3 Oct 2003, 06:39 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Oct 2007, 07:32 AM
Mesaj #9


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



si inca un amanunt deloc lipsit de importanta... la NASA nu se prea poarta musamalizarile... pentru ca sar toti sa isi dea cu parerea...
in schimb habar n-avem cati morti au inregistrat alte programe spatiale, de la care aflam doar de marete succese


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 2 May 2024 - 02:36 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman