HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Muzica Buna, Ce este, mai exact?
genicon
mesaj 25 Aug 2003, 12:59 PM
Mesaj #1


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Inspirat de un post, mi se pare ca al carminei, am creat acest subiect. Normal, cam ca toate de aici de pe muzica nu va fi prea dezbatut, dar asta chiar este interesant.

Haideti sa incepem de undeva, ca restul va veni de la sine: Ce inseamna muzica buna, ce inseamna muzica de calitate? Astept...


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 25 Aug 2003, 07:09 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Muzica buna..
Poate fi o voce buna, o compozitie buna sau o orchestratie deosebita
Este greu de a incadra intr-o definitie tot ceea ce inseamna..in sunctie de starea sufleteasca
Muzica buna este pentru mine,..ceea ce imi face placere sa ascult..
Exemplificari( asa intr-un ghiveci cum sunt in mintea mea acum)>
Prokofiev, Vivaldi, Chopin
Beatles, Abba, Bon Jovi, U2,REM, AHA, Barry White, Sting, John Mayers, J.Lo, B2k, Siply Red, Lighthouse Family, Seal, Michael Bolton
De-ai nostrii- Voltaj, Jais, Directia 5.

Acest topic a fost editat de cameron: 25 Aug 2003, 07:13 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 25 Aug 2003, 09:51 PM
Mesaj #3


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Cel mai bine cred ca e daca nu dam exemple. Altfel se vor isca certuri.
Eu de exemplu, nu as include la categoria "muzica buna" pe Voltaj. As include insa pe Cargo, Iris, Phoenix, Pasarea Colibri, Semnal M....si tare cred ca mai sunt si altii asemenea.

Acum, strict on-topic.
Sintagma "muzica buna" e prea vaga iar daca ne ghidam dupa dictonul "gusturile nu se discuta" tragem concluzia ca ceea ce asculta fiecare cu placere poate fi considerat "muzica buna" de respectivul si astfel am incheiat problema.
Asadar, pentru inceput cred ca ar trebui sa "definim" sau macar sa explicam putin notiunea de "muzica buna". Iar asta nu la modul particular - personal ci din contra: cat se poate mai general.
Cred ca doar astfel vom ajunge la o concluzie cat de cat unanim acceptata.

Lasand, acum, teoria putin la o parte, eu zic ca fiecare gen muzical are unele formatii care pot fi cuprinse fara nici o grija in grupul de muzica buna universala.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Aug 2003, 09:51 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
cameron
mesaj 26 Aug 2003, 06:34 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Din pacate nu pot sa definesc ce inseamna exact muzica buna.\Daca as fi fost absolventa de conservator,...sau macar sa am o minima preagtire in domeniu ..poate as fi incarcat macar..
Probabil nici criticii de specialitate nu pot fi total obiectivi in aprecierile lor,..pentru ca intervine subiectivul..
Si am exemplificat din punct de vedere strict personal.Atat!~
Nu percepem identic lucruri mai simple decat muzica..


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 26 Aug 2003, 01:09 PM
Mesaj #5


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Intr-adevar, e greu. Dar putem incerca. Poate tocmai noi, cei fara studii, vom reusi sa dam o definitie.

Totusi, acest subiect imi aduce aminte de o "dezbatere" de printr-a 10-a, de la ora de romana. Eram 2 grupe, unii sustineau ca hip hopul este muzica de calitate, altii ca nu e asa. Eu eram in prima si... bine-nteles cu argumente convingatoare, am reusit sa castigam dezbaterea. Nu asta vreau sa discutam aici - despre hip hop. Voiam doar sa las sa se inteleaga ca daca ne vom argumenta ideile bine, chiar daca nu avem studii, putem sa stabilim verditul.

Voi reveni si eu cu parerile mele... acum tre sa ma duc sa pap smile.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cynthia`
mesaj 30 Aug 2003, 10:24 PM
Mesaj #6


Haiduc
**

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 57
Inscris: 11 April 03
Forumist Nr.: 182



Sunt sigura ca e prea tarziu, dar... pofta buna! tongue.gif
Genicon, tu esti fan hip-hop, binenteles ca dupa tine muzica hip-hop e "muzica buna". Altii n-ar fi de aceeasi parere. Aici depinde mult de gusturile fiecaruia... Si nu sunt toti de parere ca muzica hip-hop este "muzica buna".
Dupa mine muzica buna defineste o muzica bine lucrata, care sa fie placuta la auz si sa aiba totusi si un mesaj, sa nu fie rime aruncate la intamplare (gen: Alo? Sunt eu Picasso!). wink.gif
Si black ice avea dreptate, fiecare gen muzical "are unele formatii care pot fi cuprinse fara nici o grija in grupul de muzica buna universala".
Aaaaa... nu mai stiu ce sa zic... Bye! blush.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
katman
mesaj 31 Aug 2003, 01:41 AM
Mesaj #7


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 28 July 03
Forumist Nr.: 514



Muzica buna...
E un concept larg intr-adevar. Si retinand ideea "fiecare cu gusturile lui" concluzia poate fi apropiata de:
Muzica buna reprezinta muzica prin care un anumit om, formatie, curent, se exprima cel mai bine. Sau care in opinia ascultatorului reprezinta cel mai bine un anumit gen.
Muzica buna ar trebui sa cuprinda: un mesaj, un gen in care sa se incadreze, un ideal spre care sa aspire pri texte in primul rand. Apoi acordurile... trebuie sa transmita o anumita senzatie, senzatia pe care o astepti de la respectiva formatie/persoana. De la trupele de rap te astepti sa te faca sa te simti unul de-al lor "baietas smeker" care a reusit. De la dance te astepti sa te faca automat sa dansezi. De la latino sa-ti puna sangele in miscare prin dansul lasciv ( + persoana cu care il dansezi). De la rock vrei atitudine, vrei sa te simti cool si liber, sa fi rebel si sa te exprimi cum iti place.
De la house vrei RITM, miscare si energie (aici intra si rave si celelalte curente electronice,mai putin cele cu precadere "ambientale"). Si tot asa...

Iar artistul/formatia care sintetizeaza cel mai bine aceste atribute ale fiecarui stil, reuseste sa se mentina in top cu cel putin 3 albume legate este catalogat ca "bun muzician/buna formatie", fac muzica buna si hai sa fim super-fani. Exista desigur momente propice pt fiecare gen (dance-ul cu o noua diva la 3 luni, pop-ul cu boy-band-uri in serie si tot asa).

Cam asta ar fi muzica buna, concept extrem de larg... nu?
Sper ca am zis bine...
Si acestea fiind spuse...
Let's 41.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 31 Aug 2003, 11:07 AM
Mesaj #8


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Foarte bine ai zis, katman! smile.gif

Eu cred ca "muzica buna" poate fi numita si aceea care face parte dintr-un anumit gen si care, ascultata de un fan inrait al unui alt gen, sa fie catalogata drept "buna". Adica daca un punker, obsedat si innebunit de acest stil, asculta o trupa rock si zice "mie chiar imi place", atunci poate fi numita muzica buna. E drept, din nou intra aici in considerare gusturile specifice unui anumit om...

Stau si ma intreb acum... oare exista "muzica buna" , in sensul general-valabil, adica... sa existe o trupa despre care sa spuna toata lumea ca face muzica buna? Stau si ma gandesc la beatles, de exemplu. Sau la queen. Exista persoane, oare, care sa nu guste vreuna dintre aceste formatii? E drept, nu cu toate piesele, dar numai cateva ar fi un pas inainte...


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 31 Aug 2003, 04:31 PM
Mesaj #9


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Toate bune si frumoase dar ce facem cand un anume om spune ca muzica buna pentru el este reprezentata de manele? II respectam gusturile s-au ii spunem un NU convins? II spunem ca acea muzica nu e "muzica buna"?

geni, da, ti se pregasteste o initiere biggrin.gif desigur, forumulata subtil, sub forma unor mici, discrete, "recomandari" tongue.gif

QUOTE
oare exista "muzica buna" , in sensul general-valabil, adica... sa existe o trupa despre care sa spuna toata lumea ca face muzica buna?


Toata lumea sa spuna ca o anumita trupa face muzica buna nu cred ca este posibil. Intotdeauna se va gasi un maniac manelist care sa afirma ca Manele Rulz.
Insa, eu zic ca muzica clasica este declarata de majoritatea ca muzica buna. Un concert de pian, nu cred ca nu va ajunge pana la inima si celui mai inrait manelist.....cel putin asa sper...

Acest topic a fost editat de black ice: 1 Sep 2003, 01:09 AM


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atta
mesaj 1 Sep 2003, 12:42 AM
Mesaj #10


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 373
Inscris: 18 June 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 386





De curand am ajuns la concluzia ca in toate genurile muzicale se poate face muzica buna.
Pentru mine muzica buna este cea care ma face sa inchid ochii.
Despre unele cantece cred ca sunt perfecte.


Mai intai ar trebui sa vedem care e scopul muzicii, ce vrem de la ea.
Poate ca numele de muzica acopera prea multe lucruri deja. Unii inteleg prin muzica o modalitate de a avea fete dansand pe masa cat mai... pervers posibil si atunci manelele fac o muzica de milioane... nu stiu eu prea multe despre asta dar poate ca manelele la originea lor sunt altfel!
Altii gasesc o modalitate de a se refula de diversele problemele sociale, economice etc... si aici cred ca hip-hopul este f bun...
Altii incearca sa gaseasca un ritm, vor ca muzica sa'i miste si sa danseze toata noaptea... nu cred ca vor fi prea atasati de muzica asta vreodata, este o muzica care trebuie sa se innoiasca intotdeauna si este destul de normal... nu as putea dansa toata noaptea Twist and Shout... dar as putea asculta o noapte intreaga Stairway to heaven.
Si mai e muzica mea de suflet.... muzica care ma face sa inchid ochii... si care imi face stomacul sa se stranga si inima sa tresara sa rada si sa planga.

Fiecare particica a muzicii are rolul ei... si noi ar trebui sa ne bucuram de ea dupa nevoia fiecaruia.


Sper ca am reusit sa fiu cat de cat obiectiva in subiectivismul meu in ceea ce priveste muzica.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 9 Sep 2003, 10:44 PM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



dupa parerea mea muzica buna este aceea care indiferent de perioada , curentul de care apartii sau anii de cand a disparut inca o asculti cu placere


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aggelos
mesaj 11 Sep 2003, 01:50 AM
Mesaj #12


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 181
Inscris: 11 September 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 749



Dupa parerea mea, muzica este un mod de a comunica, de a transmite mesaje. Deci, muzica buna pentru mine are niste versuri pline de sens, scoase din viata cotidiana a unui om obisnuit, care sa ma puna pe ginduri si o melodie care sa ma ajute sa ma pierd in gindurile mele... toate legate de o voce cu adevarat buna...
Sa ma scuze Andreea Balan si baietii de la O-ZONE. cool.gif

Acest topic a fost editat de Aggelos: 11 Sep 2003, 01:53 AM


--------------------
"Stairway to Heaven"

Gazduire Web www.hostdomain.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
srazvi
mesaj 13 Nov 2003, 09:21 PM
Mesaj #13


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 346
Inscris: 13 November 03
Din: aici
Forumist Nr.: 1.193



blink.gif prin muzica buna inteleg o muzica care iti place oriunde , oricind , oricum 43.gif


--------------------
Razvi
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 07:55 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman