HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Maniere Elegante, mereu surprinzatoare
mesaj 17 Aug 2003, 01:25 PM
Mesaj #1





Grup:
Mesaje: 0
Inscris: --
Forumist Nr.: 0



Moda, maniere….
Si moda a manierelor . si maniera modei…
Insa, intrebarea lui ins: stim noi ce inseamna o norma “modala”…. Glumeam… ce vreau sa intreb este daca lumea se mai preocupa sa stie de unde vine un anumit comportament. Daca vrea sa stie, inainte de a si le insusi, de unde si , mai ales, de ce o anumita regula de comportament.
Incep eu: se vorbeste despre faptul ca ar fi neeelegant pentru o doamna sau domnisoara sa stea linga sofer in taxi. Mi se pare ridicol. In afara chestiunilor practice, lumea uita ca nu trebuie confundat raportul care exista intre tanti care se urca in taxi si cea care se folosea de birjarul ei, de vizitiul ei personal, sluga a ei. Soferul , taximetristul, nu e sluga ei. Si apoi ma intreb- lasind la o parte ca in <Adela> ea nu se sfieste sa stea linga nenea vizitiu-desi femeie divortata- daca nu vine dintr-o pudibonderie, careia nu doresc sa ii spun spirit ingust. Si ma gindesc ce va fi trebuit sa fie in mintea unor oameni intr-un veac in care unei femei ii era practic imposibil-daca voia sa isi pastreze fata- sa iasa pe strada altaturi de un barbat care nu era tata, sot, frate, fiu- la limita, unchi sau medic al ei…
Ne putem imagina de ce ar fi urmat sa fie cel putin de prost-gust calificata o atitudine atit de egalitara. Insa acum…?
Mai stie lumea de ce se pune mina la gura cind se casca? Mai stie ce inseamna o reverenta? Inteleg eleganta. Intr-un context potrivit insa si in deplina cunostinta de cauza.. Daca nu, mie-mi pare de o autentica lipsa de eleganta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 17 Aug 2003, 02:21 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Manierele elegante, ca si morala, religia si alte puncte de vedere sau idei, apartin unei populatii. Si cum sunt n populatii pe glob, ai surpriza ca tot ce stiai tu si tot ce pretuiai mai mult, nu valoreaza cât o ceapa degerata în fata a ce crede populatia vecina. Manierele diferite au declansat si razboaie în decursul istoriei, la fel ca religia. De aceea nu prea ma atasez personal de manifestari de turma.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 18 Aug 2003, 12:46 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Mie titlul asta de topic, mi-a adus aminte de bancul ala cu scoala de dans si de bune maniere... laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Aug 2003, 12:46 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Mistinguett
mesaj 19 Aug 2003, 02:39 AM
Mesaj #4


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



QUOTE (ins @ Aug 17 2003, 07:25 AM)
Soferul , taximetristul, nu e sluga ei.

Nu, nu e sluga mea. E cineva pe care platesc sa ma duca la destinatie. Daca asta e singura chestie care te deranjeaza, afla ca nu e moda. De fapt a plecat de la ideea ca este mai sigur pentru o femeie sa stea in spate decat pe "locul mortului".
Personal, o gasesc foarte convenabila din mai multe puncte de vedere: in spate e mai mult loc, nu trebuie sa-mi feresc picioarele de mana soferului cand schimba vitezele si altele de genul asta.
Dealtfel, aici unde sunt eu, locul din drepta soferului nu poate fi ocupat decat cu aprobarea soferului in cazul in care sunt 4 pasageri care vor sa ia acelasi taxi.

Cain, sectia de bancuri plange... Care e "bancul ala"?


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 19 Aug 2003, 10:31 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



L-am pus. Sper sa nu ma baneze Bdl ... biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mesaj 19 Aug 2003, 04:01 PM
Mesaj #6





Grup:
Mesaje: 0
Inscris: --
Forumist Nr.: 0



locul mortului are noima la drum lung. cit priveste acordul soferului, e pentru siguranta lui. de buna si mare incredere ce are in voi! nu intimplatr, nu doar ca in Anglia- am inteles bine?-, in America are si plasa soferul. ca sa nu i se dea in cap!
insa la noi poate ea sa vada mai bine daca nu foloseste ala stergatoarele intr-o zi senina, sa vada cu ochii ei cit inregistreaza aparatul de taxat, iar iarna, acolo e mai cald...
da` mai e o regula: ea nu are voie sa refuze un dans. daca eleganta, nu refuza niciodata un dans, indiferent de persoana! si e inacceptabi sa nu primeasca florile oferite. indiferent de la cine ar veni. insa ele contin totusi un mesaj.. poate ca nu mai e cinstit sa ii ceri sa accepte asta.. ce ziceti? misti? dar nici nu zic sa i le arunce in fata! ele nu i-au facut nimic... insa nu poate sa refuze nici politicos fara sa fie mirlanca. zice nenea Galateo...

MI-, te erai... la sud si la nor de Pirinei. insa tocmai aici e spilul: sa cunosti contextul face o regula acceptabila. cel putin logica. sau inteligibila. intrebarea, revin, e : mai sint ele atit de inteligibile?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 19 Aug 2003, 05:53 PM
Mesaj #7


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Da, taxiurile au un "partition" aici, dar nu din plasa ci din plexiglas gros. Si da, scopul lor este sa apere soferul. Vorba e ca nu inteleg de ce trebuie sa stau neaparat langa sofer si de ce tie ti se pare ne-elegant asta. Cum am spus mai devreme, e vorba de confortul meu, cea care plateste pentru un serviciu. Nu vreau sa vad nici stergatoarele, nici ce sosete poarta soferul, iar aparatul de taxat ar trebui sa-l pot vedea din spate.

Regula cu dansul nu o stiam. Imi rezerv insa dreptul sa dansez cu cine vreau, cu riscul de a fi marlanca. Dansul este ceva suficient de intim ca sa-mi doresc sa decid daca vreau sa ma apropii de cineva in felul asta sau nu.

Cu florile, daca inteleg eu bine, te deranjeaza ca sunt aruncate in fata? In cazul asta gestul are o semnificatie foarte adanca. Florile nu or fi gresit cu nimic, aducatorul lor probabil ca da. Plus ca daca o luam si altfel, daca femeia ar accepta florile dar ar refuza aducatorul, ar fi acuzata ca e profitoare. Nu?


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 19 Aug 2003, 10:09 PM
Mesaj #8


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Mai, parerea mea e ca acest Cod al Bunelor Maniere e in buna parte plin de aberatii. De pilda, de ce trebuie sa maninc cu coatele lipite de corp? E o pozitie incomoda care pune la grea incercare incheieturile... hai, inteleg ca pe vremuri cind lumea statea inghesuita cite 10 persoane la o amarita de masa intr-o chichineatza de casa, era important sa-ti tii bratele acasa ca sa nu-l jenezi pe vecin, dar acuma, slava Domnului, spatiu este din belsug! Sau de ce femeia trecuie sa intre prima intr-o incapere, cu exceptia restaurantelor, unde barbatul intra primul? Asat era paote valabil in Vestul Salbatic, ca masura de precautie, ca barbatul sa vada daca in saloon nu se petrece vreo incaierare, ceva ... dar in zilele noastre? Sau, de ce atunci cind mincam friptura nu-i voie sa taiem de la bun inceput toata bucata de friptura in bucatzele mai mici si apoi s-o mincam pe indelete? (e voie doar sa tai o bucatica, s-o maninci, sa mai tai una, s-o maninci si pe aia, etc. Sau de ce atunci cind pe strada merg un barbat si o femeie, barbatul merge pe partea dinspre carosabil iar femeia pe partea dinspre case? Ca s-o fereasca de primejdii? Pai primejdii pot aparea si de-acolo (o caramida sau un ghiveci care-i cade in cap, un ciine agresiv de dupa gard) si de-aici (un automobil scapat de sub control).




--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 19 Aug 2003, 11:49 PM
Mesaj #9


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



ypsilonalpha
QUOTE
si de-aici (un automobil scapat de sub control).

Cred ca de baltile avute "sub control" , e vorba aici, dar parerea mea este ce dincolo de orice cod al manierelor elegante, exista o regula nescrisa a bunului simt, care se aplica instinctiv. Intr-un restaurant elegant mi se pare firesc sa fii cat se poate de decent in tot ceea ce intreprinzi, iar intr-o carciuma de doi bani, poti sa te batzai in voie pe scaun, cracanat, rezemat sau sprijinit intr-o rana, sa garai dupa fiecare dusca de bere (nu sunt genul care o face, dar am observat o oarecare intrecere pe seama asta )sau sa fluieri a paguba daca te-a ciupit barmanul sau ospatarul... In fond tot noi suntem si intr-o parte si-n alta, doar ca exigentele sunt altele. Iar noi ne adaptam din mers... Imi vine in minte o dimineata de demult, cand se formase coada la un cabinet de consultatie a unui Profesor Conferentiar de la Spitalul Judetean Timisoara. Era o asteptare normala pentru inceput, iar oamenii incercau sa lege discutii "interesante"... Un domn elegant , fara sa-si dea silinta prea mult, a naucit-o pe doamna de alaturi cu eruditia lui si felul cum intelegea el viata cea de toate zilele... Femeii aproape ca-i dadeau lacrimile de admiratie. Pe la 11 -11.30, Profesorul inca nu aparea, iar lumea incepuse sa se agite. Si unde nu incepe "distinsul domn" sa scoata niste "perle" de toata frumusetea la adresa doctorului, ca a lasat-o masca pe cea care deja se visa in cine stie ce ipostaza cu dumnealui...
Acum sa nu intelegeti ca eu eram... distinsul domn... Mie nu-mi plac injuraturile, iar vulgaritatea o folosesc numai cand nu pot spune bancurile cu perdea. Plus ca m-a invatat mama sa nu intru in vorba cu... strainii laugh.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 21 Aug 2003, 12:44 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



QUOTE (ypsilonalpha @ Aug 19 2003, 10:09 PM)
... de ce trebuie sa maninc cu coatele lipite de corp?...femeia trecuie sa intre prima intr-o incapere, cu exceptia restaurantelor, unde barbatul intra primul..... atunci cind mincam friptura nu-i voie sa taiem de la bun inceput toata bucata de friptura in bucatzele mai mici si apoi s-o mincam pe indelete?....de ce atunci cind pe strada merg un barbat si o femeie, barbatul merge pe partea dinspre carosabil iar femeia pe partea dinspre case....

Doamne, omule, deja aici e vorba de CODRUL Bunelor Maniere... biggrin.gif

Pana la urma totul e un farafastac, o ipocrizie. Singurul lucru care poate dicta este BUNUL SIMT wink.gif


____
#eof
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 22 Aug 2003, 12:10 PM
Mesaj #11





Guests






"Singurul lucru care poate dicta este BUNUL SIMT "---Aham, el o fi, dar ce te faci cand e prezent, insa lipseste cu desavarsire?? rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 22 Aug 2003, 03:28 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Il inviti la o bere, ceva... si scoate el capu'. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 24 Aug 2003, 10:53 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



...Mai sint si altele: o femeie nu aprinde niciodata tigara barbatului. Ii ofera bricheta.
Piinea se rupe cite o bucatica, pe masura ce maninci,fara sa umpli fata de masa de firmituri.
Nu se tin coatele pe masa.
Nu se foloseste cutitul in locul furculitei.
Scobitul in dinti cu scobitoarea nu se face in public, nici mina/paravan nu salveaza situatia.
Florile se ofera cu inflorescenta in sus si fara ambalaj.
Supa se soarbe incet, nu e nevoie sa auda toata lumea "furtuna".
Nu se sufla in supa.
Lingura se tine in mina dreapta si se foloseste pe lateral.
Furculita se tine in mina stinga, cutitul , ligura si lingurita se folosesc cu mina dreapta.
Puiul nu se maninca cu mina, nici pestele(pentru peste exista cutite speciale, la pui se taie carnea).
Nu se sta la masa cu manusile !!!
Paharului de sampanie i se apuca piciorul intre index si degetul mijlociu.
Servetul de "protectie" se aseaza pe genunchi, nici intr-un caz nu se face din el "babetica".
Nu se scot zgomote indecente ( la japonezi, daca nu scoti zgomotul acela caracteristic din stomac, gazda se va simti jignita, inseamna ca nu ti-a placul mincarea biggrin.gif )
Nu se maninca pe strada.
....Si cite si mai cite.... Citi dintre noi le cunosc, citi le respecta si cite nu sint anacronice?


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 24 Aug 2003, 11:04 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Zgomotul ala din stomac sau din esapament?? laugh.gif

Dar sa-i vezi pe aia care se supara ca nu ragai ca magaru laugh.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 24 Aug 2003, 11:11 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



...Parca romanii spuneau : "Ceea ce este natural nu este rusinos" ...
Dar da-mi voie sa nu fiu de acord cu ei...
rolleyes.gif
Unele lucruri chiar nu se fac in public...


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 26 Aug 2003, 04:19 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



...da, de ex: nu scoti portofelul, nu spui: "lasa mama draga, tu ia-l pe care iti place, bani sint" ... samd tongue.gif

"Scobitul in dinti cu scobitoarea nu se face in public, nici mina/paravan nu salveaza situatia." > NUUU.. se face sugand maseaua cariata, cu tzistuituri, pana ce alimentul ala nenorocit iti ajunge pe limba; dupa care se mananca (daca e masiv), sau se scuipa, de obicei pe fata de masa, sau pe spatarul scaunului. smile.gif Nu-i asa? :little_angel:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 26 Aug 2003, 06:07 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



...Da , Cain, ai dreptate.
Insa Codul Bunelor Maniere ar trebui imbuunatatit. Nu scrie nicaieri ca trebuie sa ta mai si speli... biggrin.gif
Si sint atitia "oameni" si " oame" cu pretentii care iti muta nasul... Ba, mai mult, unii, ca sa nu se simta mirosul de transpiratie , dau cu parfum sau deodorant din belsug...Rezultatul e dezastruos... Mai ales daca esti intr-un mijloc de transport in comun!!!
biggrin.gif

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 26 Aug 2003, 06:12 PM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carmina
mesaj 26 Aug 2003, 08:31 PM
Mesaj #18


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 69
Inscris: 24 August 03
Forumist Nr.: 664



Legat de chestia asta, cu parfumul........mai,n-ar trebui sa zic asta, dar in fine......o matusa de-a mea,afacerista si toate astea...CURATA.....din punctul asta de vedere, nimic de reprosat.......CE ZICEAM?......asa, cu matusa mea.Am vazut-o intr-o zi, grabita sa ajunga la o intalnire cu nu stiu ce politicia,ca, pentru a fi si mai stapana pe situatie,dupa ce s-a parfumat...deodata a bagat frumusete de Chance de la Coco Chanel la subrat blink.gif ......am crezut ca mor!Oracati bani ai avea.......si ma abtin ca matusa asta a mea mereu ma sponsorizeaza. wink.gif


--------------------
CAVE NE CADAS!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 27 Aug 2003, 02:50 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Bai, in privinta putorii, as da LEGE !!! Frumos, daca puti, intri in penal ! biggrin.gif Pe bune, i-as bate cu ranga pe jegosii aia; ajungi la servici mirosind "placut" a c**at, transpiratie, voma, samd. Plus ca mai dai de d'astia care au mancat toata noaptea rahat, si cand deschid gura de dimineata, sa isi faca loc in tramvai, cad oamenii secerati din calea lui ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 27 Aug 2003, 03:03 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Da, si cind dai cu un parfum sau deodorant peste mirosul de transpiratie, iese foooaarte bine...miroase a statut...
Am vazut cucoane cu pretentii, machiate, aranjate, parfumate...si cu vreo doua kile de bijouuri pe ele,... si te faceau sa o iei la goana... Cih!

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 27 Aug 2003, 03:18 PM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carmina
mesaj 27 Aug 2003, 05:43 PM
Mesaj #21


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 69
Inscris: 24 August 03
Forumist Nr.: 664



Maaaaaai! Matusa mea facuse dus si toate astea, nu asta era problema ei. Ce m-a socat ohmy.gif a fost nonsalanta cu care se dadea la subrat cu un parfum Coco Chanel.Daca nu s-a gandit la caruta de bani pe care a dat-o pe parfum putea sa se gandeasca la faptul ca, unu la mana, Coco Chanel nici nu se mai gaseste in Rom ca astia ai nostri au pierdut licenta si ca aia ne cosidera prea tarani......si a doua la mana, ca CC nu a fost Coana Frasana....sa te dai cu opera ei la fund.Zau, pt mine a fost ca si cum s-ar fi sters undeva cu ceva unic si valoros.......


--------------------
CAVE NE CADAS!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 27 Aug 2003, 05:58 PM
Mesaj #22





Guests






Asa e, te inteleg perfect...Din pacate mai sunt si oameni din astia..Scuze, ca totusi e matusa ta si te finanteaza laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carmina
mesaj 27 Aug 2003, 06:18 PM
Mesaj #23


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 69
Inscris: 24 August 03
Forumist Nr.: 664



Asta era! In afara de faza cu parfumul, e o tipa de zahar...bunele maniere le capeti pe parcurs si tot mori intingand cu paine in cratita, chiar daca nu e "frumos si elegant".....dar daca esti o jigodie meschina ca om , degeaba deschizi usa la babe si degeaba tusesti simandicos in batista!
Dar ajunge despre matusica mea, incep sa ma simt vinovata, ca si cum as fi zis"din casa". blush.gif


--------------------
CAVE NE CADAS!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carmina
mesaj 30 Aug 2003, 09:46 AM
Mesaj #24


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 69
Inscris: 24 August 03
Forumist Nr.: 664



Hai sa lasam putin chestiile prea scortoase si sa ne uitam in jur.Am o curiozitate.Cati dintre voi arunca chistocul, dupa ce fumeaza, pe strada?......fara nici o rusine!
O sa incep cu mine.M-am apucat de curand dar am aruncat de la inceput chistocul la cos, chiar daca fumam pe strada, si asa m-am obisnuit.Mama in shimb, care e cadru didactic si toate astea, daca fumeaza in parc, il arunca pe jos.Am intrebat-o de ce nu se ridica sa-l duca pana la cos si mi-a zis ca" uite cate alte chistoace sunt pe jos!"
La urma urmei nu e chiar de condamnat dar e un gest marunt care ar face totusi diferenta.


--------------------
CAVE NE CADAS!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 30 Aug 2003, 10:03 AM
Mesaj #25


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Daca nu exista o scrumiera de strada, cu nisip, in care sa-mi sting tigarea, prefer sa o sting pe jos sau sa o arunc la un canal daca e prin preajma.

Mi se pare foarte periculos sa arunci o tigara la gunoi - poate provoca usor un incendiu.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 30 Aug 2003, 11:05 AM
Mesaj #26





Guests






Pai eu arunc tigarea pe jos ca s-o sting cu piciorul(am o placere fantastica sa zdrobesc tigara cu piciorul laugh.gif ) si apoi o iau si o arunc la cos...La fel, adik arunc la cos, fac si cu toate ambalajele care le am la un moment dat in mana pe strada si nu-mi trebuiesc...Tigara o arunc pe jos cand sunt pe plaja, mai bine zis o "ingrop" in nisip biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 30 Aug 2003, 01:19 PM
Mesaj #27


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



La faza asta cu aruncatul pe jos... e o problema. Si, in plus, sunt si eu o problema biggrin.gif Cu tigarea... ei bine, asta e slabiciunea mea - o arunc pe jos, ca am un mod interesant de a o arunca, si-mi place sa o vad zburand biggrin.gif Doar la mare, si nu pe plaja, nu puteam sa o arunc pe jos, pentru ca, spre surprinderea mea, era foarte curat. Din pacate, acelasi lucru se intampla si cu hartii/ambalaje. In orasul meu sunt atat de putine cosuri de gunoi, incat intr-un tarziu obosesti sa te plimbi cu hartia in mana si o arunci unde vezi o gramada mai mare... Nu ne puteam ajuta daca nu ne ajuta si altii... mad.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carmina
mesaj 30 Aug 2003, 06:31 PM
Mesaj #28


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 69
Inscris: 24 August 03
Forumist Nr.: 664



Un blond inalt, cu ochi albastri, vine spre mine. cool.gif Trage pasional din tigara......se apropie cool.gif ...ce bine miroase....e la un pas......ce zambet seducator. cool.gif ....SI ARUNCA CHISTOCUL blink.gif ...PE JOS! Hai du-te dreacu'! Faza e ca in bancurile cu blonde.Nu stii ce-i cu ele pana nu deschid gura laugh.gif Treaba-i ca gesturile ne cam tradeaza


--------------------
CAVE NE CADAS!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 17 Dec 2003, 09:31 PM
Mesaj #29


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Readuc acest topic "la zi", fiindca uneori stresul pe care ni-l "ofera" cel de langa noi, ne aduce in situatia ca fiecare zi traita in preajma unei anume persoane, sa fie un adevarat cosmar. Poate ca seamana a barfa ceea ce voi spune, dar va asigur ca nu este, iar eu in viata de zi cu zi, nu ma indeletnicesc cu asa ceva.
Nu cu multe luni in urma va spuneam despre cineva care a fost parasit de catre cea care-i fusese sotie cativa ani buni. Nu cunosteam situatia reala dintre ei, si nu intelegeam cum poate fi cineva abandonat dupa ani de casnicie, in care totul parea sa mearga "elegant".
Ma intreb daca nu cumva eu sunt cu adevarat mult prea sensibil. Poate ca eu sunt cel care nu ma pot adapta conditiilor de mediu. Tocmai de aceea as propune o scurta dezbatere, pentru a ma convinge daca eu sunt cel care gresesc, sau nu.
Cum suportati un om care-si suge dintii zgomotos, mult timp dupa ce mananca? Eu inteleg odata, de doua ori, de cinci ori, dar cand devine obsedant, atentionez. Gresesc?
Cum suportati un om care dupa ce musca dintr-un mar, mesteca cu gura deschisa de-ti vine sa te tot duci de langa el? Eu nu suport, dar... n-am atras atentia niciodata!
Cum suportati un om care scuipa la fiecare 30 de secunde? Eu nu suport, iar astazi, cand a repetat, in timp ce eu eram inca la masa, am indraznit sa-l rog sa n-o mai faca. Ciudat, mi s-a reprosat pe un ton artagos, ca as fi un sensibil, un neadaptat lumii... El stie pe cineva care dadea si "aere", cand statea la masa! Ma rog, nu comentez. Dar mie mi-e greu sa accept. Nu conteaza faptul ca are un serviciu datorita recomandarilor mele. Nu conteaza ca se foloseste de toata investitia pe care eu am facut-o de-alungul timpului, si nu-l intereseaza daca o scula se mai strica, sau mai intervin mici cheltuieli la masina cu care merge la job in fiecare zi !(De castigat, castigam absolut la fel!) Eu vreau sa pun in discutie doar omul de langa noi, ca stil de viata! Oare nu este asta un stres cu adevarat mare, fata de cel al "binevoitorului" din lift? Va rog, daca aveti pareri, sa ma faceti si pe mine sa inteleg. Daca veti considera ca eu sunt cel absurd, spuneti-mi fratilor, si merg la doctor, ca se pare ca am mare nevoie!... sad.gif

Acest topic a fost editat de OMU'BUN: 17 Dec 2003, 09:35 PM


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 17 Dec 2003, 09:38 PM
Mesaj #30


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Omu'Bun, adica asta e personajul ce l-a lasat nevasta? rofl.gif OK.
Nu esti absurd deloc. Tot ce spui tu este absolut dezgustator si cand trebuie sa suporti chestiile astea, mai ales la masa, este normal sa zici ceva.
Simpatizez cu problema ta, pentru ca nu cred ca isi va schimba obiceiurile. Tare mi-e ca va trebui sa "divortezi"...

Sa te adaptezi? La ce? Nope, nu-ti mai face probleme, ai dreptate sa te supere. Bafta.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
willie
mesaj 17 Dec 2003, 09:55 PM
Mesaj #31


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 112
Inscris: 17 December 03
Forumist Nr.: 1.541



CARMINA, PROBLEMA E CA NU SE FUMEAZA PE STRADA, ESTE CONSIDERAT UN ACT TOT ATA DE INDECENT CA SI MANCATUL PE STRADA.SE POATE FUMA IN AER LIBER DAR IN ANUMITE LOCURI, SI IN NICI UN CAZ IN TIMP CE MERGI.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 17 Dec 2003, 10:01 PM
Mesaj #32


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Intr-adevar, Misti, este vorba de unul dintre cei carora eu le-am luat apararea si poate chiar am suferit alaturi de el cand ii simteam drama prin care trecea. Din pacate, ceea ce am spus aici este doar 20% din toate partile proaste pe care le are. Stiu, nimeni nu-i perfect, si nici eu nu ma laud c-as fi, dar macar stiu ca stau departe de asemenea "catastrofe", desi, tot lovindu-ma zilnic de asa ceva, ma intreb daca nu cumva intr-o zi ma voi trezi ca mi le-am insusit de-abinelea, fiindca el nu pare sa priceapa, sau macar sa-i pese. De altfel, astazi, cu cateva ore inainte de incidentul de la masa, mi-a spus ca in viata trebuie sa fii nesimtit chiar si cu tine insati! M-a lasat masca, dar tot n-am indraznit sa comentez. Oricum, in ultimul timp am devenit atat de tacut, incat mi se pare ca uneori vorbeste singur!...


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
unul
mesaj 17 Dec 2003, 10:39 PM
Mesaj #33


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 28 September 03
Forumist Nr.: 862



De ce trebuie sa-i saruti mana unei femei doar daca te afli sub un acoperis?
De ce atunci cand saruti mana unei femei, respectiva nu trebuie sa-si scoata manusa, daca poarta?
De ce multe femei incearca sa faca pe barbatele atunci cand te ridici de pe scaun, oferindu-le locul respectiv, refuza?
Si ce faci daca, dupa 12 ore de stat in picioare, esti nevoit sa cedezi locul in mijlocul de transport unei femei?


--------------------
1L
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 17 Dec 2003, 11:02 PM
Mesaj #34


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Omu'Bun, uite-asa le aranjeaza Doamne-Doamne pe toate (sau Universul, de la caz la caz) ca sa inveti mereu in viata. Acum macar (banuiesc) ii acorzi unele circumstante atenuante femeii aleia - si poate prinde ideea ca nimeni care face un asa gest dramatic nu o face degeaba...

Unul, tu vorbesti de vremuri demult apuse... Nu mi s-a mai sarutat mana sau oferit locul in ani!


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 05:31 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman