HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Parazitii Vs. Bug Mafia, Cine sunt "regii" acum
(Afrodita)
mesaj 26 Aug 2003, 03:16 PM
Mesaj #36





Guests






" N-am coborat ieri din bananier/Momentan sunt in audienta la premier...Astept de mult raspunsul la o intrebare/ Cati dintre politicieni prizeaza cocaina......Daca nu se fura/Cum de v-ati facut vile de 1000 de parai pe luna??.....Bagati-va-n pamant metru cu metru....Dreptul meu la replica nu e un dar pe care mi-l faceti....Tarfa sub acoperire nu se-nbraca-n mov"...."s-ar putea sa ne calce vre-o masina neagra dupa piesa asta"...Recunoasteti versurile?? Le dedic tutoror carora le plac Parazitii!! laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 26 Aug 2003, 03:47 PM
Mesaj #37


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Multumim de dedicatie, Afrodita! smile.gif

De adaugat la niste versuri de la tine:

"Dreptul meu la replica nu e un dar pe care voi mi-l faceti / NU MAI VOTEZ PE NIMENI CHIAR DACA MA BATETI!" Traiasca anarhia! smile.gif biggrin.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 26 Aug 2003, 09:24 PM
Mesaj #38





Guests






Hahaha, asa e Geni, dar cantau prea repede si imi placea sa le si aud melodia si nu am apucat sa scriu chiar tot! laugh.gif laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Aug 2003, 09:24 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
genicon
mesaj 27 Oct 2003, 03:02 PM
Mesaj #39


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Nu ma iau de tine yronik... acum uit ca ai zis ca nu sunt originali biggrin.gif laugh.gif

Totusi... nu am inteles foarte bine din mesajul tau (poate foamea e de vina...): Cine consideri ca sunt pe primul loc? PArazitii sau Bug? Si... care ti se pare mai bun dintre Nici o problema si Irefutabil?


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 31 Oct 2003, 12:07 PM
Mesaj #40


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Asta era si parerea mea - Nici o problema e mai bun. Insa, e drept, gusturile nu se discuta. Totusi... nu cred ca este tocmai potrivit sa ii aducem pe Animal ICS in discutie cand vorbim despre Parazitii. biggrin.gif Si... nu cred, totusi, ca sunt chiar asa de mari diferentele wink.gif

P.S. Oricum, imi place cum gandesti biggrin.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 31 Oct 2003, 11:33 PM
Mesaj #41





Guests






Bineinteles ca nu se discuta gusturile....tongue.gif ..Altfel as fi curioasa sa vad argumentele pt care "Nici o problema " va place mai mult...Eu una-s indragostita de "Irefutabil" biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 1 Nov 2003, 01:17 AM
Mesaj #42





Guests






Nope, nu-i plac, doar ca nu vrea sa auda de ei pe aici rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 4 Nov 2003, 03:24 PM
Mesaj #43


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Aici se discuta despre hip hop in general si Animal X nu intra decat in particularitatile acestui gen muzical... si anume in partile alea vulgare laugh.gif

In ceea ce priveste "de ce"-ul... motive pot fi gramada. Totul tine, insa, de subiectivism. De ce "Nici o problema?" biggrin.gif Pentru ca este in primul rand albumul de revenire al baietilor si totodata albumul care i-a consacrat definitiv pe piata. Fiecare trupa are un album pe care nu il poate depasi - fiecare trupa incearca sa se autodepaseasca. Ideal ar fi ca ea sa reuseasca. In acest sens putem vorbi la nesfarsit despre "De cartier" de la BUG Mafia... Si, ma rog, exemplele pot continua...
"Nici o problema" este mai bun din cauza liricii. Din cauza ca acea caterinca dusa pana la absurd nu mai este intalnita pe nici un alt album. Deoarece negativele mi se par pur si simplu exceptionale. Deoarece pentru vremea sa era ceva nemaintalnit si nemaiauzit in Romania. Deoarece el a pus bazele soundului ulterior al parazitilor. Deoarece mie, personal, vocea lui Cheloo de pe acel album mi se pare inegalabila... Deoarece... tongue.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
unul
mesaj 4 Nov 2003, 07:32 PM
Mesaj #44


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 28 September 03
Forumist Nr.: 862



BUG Mfia si-au facur banul, si-au luat BMW-ri, au bani in cont.cand scade suma, mai dau comanda de un album - se reface suma.
Parazitii cred ca, chiar au in sange cultura hip-hop.Nu este de ajuns sa ai pantaloni extralarge si basma pe cap plus o sapca cu cozorocul in spate pentru a fi hip-hop-er. Ai nevoie de mult mai mult. Ai nevoie de pulsul strazii, de contactul direct cu realitatea.
Sa nu uitam ca Parazitii au o melodie pe o coloana sonora a unui film strain (din pacate nu imi amintesc titlul filmului) cu drepturi de autor recunoscute si platite la valoarea occidentului.
Incontestabil, Parazitii sunt cu mult deasupra celor de la BUG Mafia.


--------------------
1L
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 5 Nov 2003, 12:26 PM
Mesaj #45


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Ba mi se pare ca au chiar trei melodii pe coloana aceluiasi film, un film norvegian sau suedez, daca nu ma insel. Alaturi de nume consacrate mondial din care, din pacate, nu imi amintesc decat de "anonimii" Kelly Family! wink.gif spoton.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 17 Nov 2003, 02:16 PM
Mesaj #46


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Nu mai tin minte exact care era faza cu diferentele si de ce am zis eu ca nu sunt chiar asa mari.... Aveam eu motive intemeiate, cu siguranta! biggrin.gif
Diferenta este clara, oricat de "amator"/"incepator" ai fi. Atat dpdv al textelor, cat si dpdv al negativelor... al stilului, in mare. Daca Parazitii sunt mai pe caterinca si pe "viata sociala" mai mult cu rele si Vicii decat cu bune, BUG sunt mai gangsta, mai de dupa blocuri, cu profund respect pentru cartier (para nu si-au mentionat cartierul in texte decat o singura data, pe albumul Nici o Problema) si insetati de bani (spre deosebire de Para care canta ca "banii n-aduc fericirea")
Si lista poate continua... wink.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LorD_BanDituS
mesaj 27 Nov 2003, 03:33 PM
Mesaj #47


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 37
Inscris: 23 October 03
Forumist Nr.: 1.033



Dupa blocuri, din fata lor sau din ele, ideea e k BuG nu sunt originali.
De cate ori sau repetat Parazitii ?

Dak atzi ascultat Sindromul Tourette cred k o sami datzi dreptate...

Shi btw eu sunt roker devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
unul
mesaj 29 Nov 2003, 06:47 AM
Mesaj #48


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 28 September 03
Forumist Nr.: 862



Vreau sa vorbesc de CNA, de presiuile si cenzura pe care o aplica nejustificat, cred eu. Am ascultat dimineata pe un post de radio o melodie hip-hop in limba engleza. Nu am fost atent de la inceput, dar mi-a "gadilat" auzul cand in refren s-a repetat o injuratura de mama, una crancena, care in limba romana si cel mai inrait boschetar o utilizeaza cu retinere.
Daca tot ni se dau statistici referitoare la gradul nostru de educatie, din care am retinut cu mandrie ca peste 40% dintre romani cunosc limba engleza destul de bine, de ce membrii "distinsi" ai CNA-ului lasa sa se difuzeze astfel de melodii care atenteaza la "bunul simt", la "pudoare" si la dracu stie ce mai atenteaza.
Asa zisa vulgaritate din melodiile incriminate in limba romana nu este valabila si in alte limbi? Cred ca asta este inca o dovada, daca mai era necesara, prin care "academicienii" CNA-isti se contrazic si-si dau cu stangu` in dreptu`.


--------------------
1L
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LorD_BanDituS
mesaj 29 Nov 2003, 03:26 PM
Mesaj #49


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 37
Inscris: 23 October 03
Forumist Nr.: 1.033



mda...

asha e....

dar no one care, moshule...

CNA sucks, astai clar dar nu e pe subiect...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
srazvi
mesaj 25 Dec 2003, 03:04 PM
Mesaj #50


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 346
Inscris: 13 November 03
Din: aici
Forumist Nr.: 1.193



eu tot La Familia cred ca sint mai buni , dupa aceea Parazitii huh.gif


--------------------
Razvi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
srazvi
mesaj 26 Dec 2003, 12:49 AM
Mesaj #51


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 346
Inscris: 13 November 03
Din: aici
Forumist Nr.: 1.193



huh.gif ba imi plac Parazitii , dar mai mult imi place La Familia , nu stiu de ce , au texte mai interesante sau linia melodica mai buna santa.gif


--------------------
Razvi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgeones
mesaj 26 Dec 2003, 10:40 PM
Mesaj #52


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 234
Inscris: 17 December 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.533



Clar ma inclin spre Parazitii, ultimul album Mafia e sub orice critica .Acum daca pot sa va lamuresc cu Hip-Hopul si rapul.
Hip Hopul reprezinta o cultura care incadreaza cele 4 element Mc ,dj ,graffing ,b-boy ,Rapul reprezinta partea cand Mcul canta o da in rime si altea alea ,partea aia se numeste rap 38.gif


--------------------
Nu voi fi un om obisnuit,pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar.

FC Bachus

EU beuuu , putin cate putin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Uzzijmenarul
mesaj 11 Jan 2004, 03:20 PM
Mesaj #53


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 5
Inscris: 20 December 03
Forumist Nr.: 1.573



B.U.G.Mafia au fost sunt si vor fi mult mai buni ca parazitii.
Nici nu se compara.Incercati voi sa cantati zece ani fara sa va repetati.Pe cand parazitii se repeta la greu. Este o melodie de pe "Nici o problema" care seamana la instrumental perfect cu f*t de pe iarta-ma si sunt alte multe melodii.

mafia pana la moarte si viata pentru voi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgeones
mesaj 11 Jan 2004, 07:26 PM
Mesaj #54


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 234
Inscris: 17 December 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.533



haha laugh.gif 'jmenarule io cred ca e exact invers ,de ce crezi tu ca MAfia sunt mai buni ca PArazitii ?
In primul rand la versuri Parazitii sunt cu mult deasupra celor de la Mafia .

Acest topic a fost editat de georgeones: 11 Jan 2004, 07:29 PM


--------------------
Nu voi fi un om obisnuit,pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar.

FC Bachus

EU beuuu , putin cate putin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MikeEL
mesaj 12 Jan 2004, 08:26 AM
Mesaj #55


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 287
Inscris: 24 December 03
Din: DreamLand
Forumist Nr.: 1.600



prefer Parazitii; pentru originalitate si stil.. imi place si Mafia chiar daca sunt mai comuni.. wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
greenhorn
mesaj 12 Jan 2004, 05:23 PM
Mesaj #56


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 113
Inscris: 2 January 04
Forumist Nr.: 1.676



am vazut ca mafia au foarte multi fani si sincer nu prea inteleg de ce ar asculta cineva astfel de muzica. mie nu imi spune absolut nimic. ar fi interesant sa-mi explice si mie un fan de-al lor ce anume il atrage la aceasta formatie.

cat despre parazitii, cred ca s-a spus mai tot ce era de spus;
prima oara am ascultat "iarta-ma" si m-am prapadit de ras, era si o situatie destul de amuzanta. pana atunci aveam niste cunostinte foarte vagi despre trupa. apoi a inceput sa ma intereseze si dupa Irefutabil am avut o perioada in care ascultam exclusiv si am incercat sa fac rost de toate albumele. nu mi s-a mai intamplat asa cu nici o formatie... a trebuit sa gasesc ceva sa ma mai distantez pentru ca reusisem sa raspund la orice cu versuri de-ale lor si eram chiar agasant. am inceput sa ascult mai mult rock de atunci si acum sunt undeva la echilibru. am devenit in acelasi timp interesat si de hip-hop-ul romanesc si am vazut ca de fapt nu stiam nimic. sunt multi care au ceva de spus si unii o fac chiar bine dar pentru mine parazitii raman numarul unu.


--------------------
"m-am pierdut pe drum si vreau sa stiu
oare-am sa mai fiu vreodata cum vroiam sa fiu?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stacky_G
mesaj 20 Jan 2004, 07:34 PM
Mesaj #57


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.905



Parazitii vs. Mafia ?!! interesant luand in vedere ca lucrurile se schimba; Mafia a fost acolo sus acum nu mai e chiar daca cu noul album scos a ras putin piata. Parazitii conduc acum cine stie ce formatie va mai urma La Familia poate fara nici un regret pot sa spun ca Mafia a cam dat-o in rehat cu baietii de bloc, s-au desteptat pe noua melodie Romaneste dar a mai ramas de lucru.
In schimb Paraziti ataca playbackul care in Romania e cam in floare ma rog s-or trezi si astia candva.
Atat de spus ma duc sa ma relaxez smile.gif spoton.gif


--------------------
Nu imi asum nici o responsabilitate daca te calca o masina neagra sau te impusca unul prin ingaurire cu cutitul!!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anthrax
mesaj 8 Feb 2004, 01:03 AM
Mesaj #58


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 219
Inscris: 7 February 04
Forumist Nr.: 2.131



Nu-mi vine sa cred ca nimeni nu a sarit sa spuna ca e fan Mafia si sa-i combata pe Parazitii.Chiar asa, toti sunteti pro Parazitii?Nu prea cred, avand in vedere publicul ascultator de HH.E clar ca bunaziua ca Parazitii sunt net superiori, atat dpdv al textelor cat si al negativelor si al stilului.Am fost de curand la un concert Parazitii, mai exact in 31 ianuarie la noi in oras si mi-au lasat o impresie extraordinar de buna, felul in care ii trata pe fani, cum cantau, -se vedeau ca-si dau sufletul pe scena, dupa 3 melodii Ombladon era transpirat-varza- glumele care le faceau pe cand Mafia dau teapa la fani.
Asta e!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SakaD
mesaj 9 Feb 2004, 01:18 AM
Mesaj #59


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 35
Inscris: 14 December 03
Din: Pitesti
Forumist Nr.: 1.484



Parazitii sunt peste orice inseamna Hip-hop la noi acum. Ce are BUG Mafia si paraziti nu prea au? poate.. melodicitate??
Dar nu asta conteaza pana la urma in hip-hop (Parazitii au cam imprumutat cateva negative de la baietii de peste Atlantic) ci mesajul. Si pot spune ca dupa vreo 60 de melodii de pe la Parazitii ascultate si reascultate... si.. ascultate... si sa nu uit, ascultate... nu pot sa nu ii declar #1. Ca isi baga si isi fac? nu asta e important. Pur si simplu razi, si in timp ce razi te gandesti ce a putut sa le dea prin cap! Si oho cate adevaruri spun! Eu unul nu sunt fan exclusiv genul hip-hop, de fapt gasesc enervante trupe gen La Familia care tin sa arate ce mult sunt ei in afara legii si ce marfa e viata de cartier... dar Parazitii sunt chiar un deliciu. Se vede ca au ceva in creiere, asta dincolo de limbajul folosit.
A... numarul de fani.. este irelevant, priviti cati fani are curentul manele... woot_jump.gif sunt multi si... multi biggrin.gif


--------------------
"Ferice de cei ce pot alege"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 9 Feb 2004, 01:41 PM
Mesaj #60


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Bine ati venit la han, stacky, Anthrax si Saka! welcome.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 03:52 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman