HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

 
Reply to this topicStart new topic
> Dorel De Romania
Marduk
mesaj 23 Feb 2016, 04:45 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Dorel de Romania

Am cautat pe forum un topic care sa corespunda profilului acestui "demon" care bulverseaza Romania.
N-am gasit asa ca am decis sa deschid un topic in numele lui DOREL. Decizia mea a plecat de la o noua gaselnita a guvernantilor acestei tari, anume impozitarea diferentiata, nu, nu exista aceasta impozitare, legal toti platim 16% din venituri, sau cel putin asa cred eu, un contribuabil onest, platitor de taxe si impozite al statului roman. Legea pe care v-o supun atentiei este legata de inchirierea locuintei. Eu am o locuinta pe care n-o folosesc, asa ca o inchiriez unei firme, am un contract inregistrat cu suma reala, nu cum procedeaza alti Dorei, platesc acei 16% din venit plus 5,5% la sanatate etc. Vreau sa fiu corect, sa dau "cezarului ce este al cezarului" , constient fiind ca acesti bani contribuie la bugetul satului, buget care asigura bani pentru educatori, invatatori, profesori, politisti, medici, functionari, deputati, senatori etc. EU CONTRIBUABILUL sunt constient ca trebuie sa impart castigul meu cu aceasta structura politico-sociala care asigura bunul mers al societatii in care traiesc. Dar sa ma intorc la aceasta noua lege care obliga contribuabilul la noi taxe, desi guvernul sustine ca toata Romania plateste 16% din venit, e ca o reclama care nu respecta adevarul iar pe circuitul documentatiei pe spinarea proprietarilor onesti castiga toti acesti "Dorei de Romania". Cred ca trebuie sa explic pentru a fi pe intelesul celor care nu cred ca FRANA care incetineste Romania la aceasta data, nu este una legala, legitima, necesara etc. e un DOREL CARE INTERPRETEAZA LEGEA. De ce o face? uite asa ca sa se dea mare, ca sa-si gaseasca o preocupare motivanta a postului pe care-l detine etc. Dar sa ma intorc la noua lege care m-a obligat sa fac o evaluare a proprietatii inchiriate, cu un evaluator autorizat, iar cu dosarul respectiv sa ma prezint la administratia financiara, care conform legii, trebuie sa decida ce % din locuinta este REZIDENTIAL si ce % este NEREZIDENTIAL. Stimati musterii, moncherilor, aici apare DOREL, este un functionar obscur, care habar nu are de ce zice legea, dar e convins ca daca o aplica, el, contribuabilul n-o sa-i mai calce pragul niciodata, cu alte cuvinte "munca" sa este neimportanta, lipsita de sens etc. Aici in acest moment DOREL intervine, creaza o ambiguitate, ilegala as spune, dar pe undeva in sub constient, el stie ca daca toate legile ar fi clare, la obiect iar taxele si impozitele s-ar plati prin ATM, rolul sau, scopul sau ar fi nimicit, destructurat, lipsit de sens. PICATURA care-i asigura traiul sau "modest": o cafea, o ciocolata, o agenda, o relatie, oportunitatea de a salva un contribuabil de la o "catastrofa" finaciara etc. ar disparea pentru totdeuna, iar "munca" sa n-ar mai avea sens. Motiv pentru care, zic eu, DOREL merita un topic, un topic in care sa discutam despre toti acesti DOREI care se cred buricul pamantului, care considera ca pentru ei titulatura de functionar in slujba CONTRIBUABILULUI reprezinta o injosire, un statut de sluga si nu o pozitie prin care el DOREL trebuie sa respecte litera legii, el se afla acolo sa BULVERSEZE contribuabilul, sa creeze acea stare prin care statul la un moment dat sa aiba un ascendent asupra umilului conribuabil, ca si cum gresala i-ar apartine, el este raspunzator pentru cele declarate, iar functionarul, DOREL, n-a avut nicio vina ca el, contribuabilul a declarat ce i-a dictat DOREL in necunostinta de cauza. DOREL e un fenomen, l-am vazut prima data intr-o reclama, m-am amuzat, am ras de "pataniile" acelui DOREL, dar cand DOREL devine STANDARD in aceasta tara, incepi sa te intrebi ce mama dracului mai caut eu aici? de ce sa nu las totul sa plec intr-o lume in care DOREL, chiar daca exista este constient de rolul sau, de valoarea sa, fara sa se gandeasca la avantajele personale, familiale, unde daca nu curge pica, ci la interesul tuturor celor care contribuie la salariul sau, la bunastarea familiei sale, prin salariul sau nu prin "picatura" care-i alimenteaza bunastarea.

Acest topic a fost editat de Marduk: 24 Feb 2016, 10:54 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 04:01 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman