HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Guvernul Ciolos
Marduk
mesaj 10 Dec 2015, 05:18 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Habar nu am de unde ai dedus ca nu stiu cum functioneaza institutiile statului roman?!? Eu insa nu cred ca Cilos a ales decizia respectiva din corectitudine ci doar a profitat de cunoasterea jocurilor politice, ceea ce nu este de condamnat. Daca dorea sa castige oarece capital politic, putea chiar el sa propuna aceste fonduri, dar el este doar un tehnocrat, nu?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Dec 2015, 05:33 PM
Mesaj #37


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 10 Dec 2015, 05:18 PM) *
Habar nu am de unde ai dedus ca nu stiu cum functioneaza institutiile statului roman?!?

De aici:

Eu ma astept ca parlamentarii sa nu aiba ce vota in ceea ce priveste fondurile BOR.

Poti sa votezi ceva, daca nu exista o propunere? (da, daca propui tu smile.gif )

banii aia trebuie cuprinsi in buget, la propunerea guvernului, altfel nu exista.

De ce a trebuit Ciolos sa dea asigurari patriarhului Daniel, ca guvernul va aloca bani, daca orice parlamentar putea sa aloce bani BOR???!!?? (pai nu a dat nici o asigurare de genul asta smile.gif )

QUOTE
Daca dorea sa castige oarece capital politic, putea chiar el sa propuna aceste fonduri, dar el este doar un tehnocrat, nu?

Nu, acum e invers, pierzi capital daca dai fonduri BOR smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Dec 2015, 11:14 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 10 Dec 2015, 05:33 PM) *
Eu ma astept ca parlamentarii sa nu aiba ce vota in ceea ce priveste fondurile BOR.

Adica guvernul Ciolos sa nu aloce fonduri pentru BOR, in proiectul de buget!!!
QUOTE
Poti sa votezi ceva, daca nu exista o propunere?

Deci trebuie sa existe o propunere, a guvernului sau a unui parlamentar sau grup de parlamentari!!!
QUOTE
banii aia trebuie cuprinsi in buget, la propunerea guvernului, altfel nu exista.

OK. "Guvernul propune, dar parlamentul dispune" deci ar trebui sa existe o propunere din partea guvernului, nu? daca nu exista inseamna ca nu exista nici bani. In acest caz orice parlamentar vine cu o propunere pentru a obliga guvernul sa dea bani BOR. Propunerea poate sa fie votata sau sa nu fie votata, desi cred ca toti parlamentarii vor vota.
QUOTE
pai nu a dat nici o asigurare de genul asta

...comunicat de presă transmis de Executiv
"Premierul Dacian Cioloş l-a asigurat pe pe Partintele Patriarh că Guvernul Romāniei va asigura finanţare pentru proiecte de investiţii importante şi că există tot sprijinul pentru a pune la dispoziţie resurse financiare īn funcţie de posibilităţi pentru lăcaşele de cult aflate īn construcţie"
QUOTE
Nu, acum e invers, pierzi capital daca dai fonduri BOR

Asta crezi tu? Eu cred ca tehnocratul Ciolos, de care toata lumea stie ca este sprijinit de "dascalime" a facut un deserviciu liberalilor, cu acest refuz. V.V. Ponta a demisionat, nu putea sa rateze ocazia de la "Colectiv", inainte de demisie a promis pomeni la tot romanul, vine Ciolos si scoate majoritatea pomenilor din buget, inclusiv "darile" catre BOR, cu care V.V. Ponta era foarte darnic. Cum ar putea sa piarda capital electoral PSD-ul, daca "pulimea" vede ca omul sasului, nu le da banii promisi de preabunul si milostivul V.V. Ponta? Ai sa vezi ce campanie incepe PSD-ul & Co pe tema asta.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Dec 2015, 11:14 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 12 Dec 2015, 02:36 PM
Mesaj #39


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 11 Dec 2015, 11:14 AM) *
Deci trebuie sa existe o propunere, a guvernului sau a unui parlamentar sau grup de parlamentari!!!

Pai eu ce iti spun de la inceput si tu refuzai sa accepti pana de curand... Se poate ca proiectul guvernului sa nu prevada alocari bugetare pentru consructia de biserici. Se poate ca un parlamentar sa propuna un amendament prin care statul sa acorde totusi bani pentru asa ceva. Se poate ca parlamentul sa adopte acel amendament. Iar in cazul asta BOR primeste de la stat bani pentru biserici, chiar daca guvernul nu a prevazut asa ceva in proiectul de buget. Pentru ca nu guvernul decide, ci parlamentul.

QUOTE
In acest caz orice parlamentar vine cu o propunere pentru a obliga guvernul sa dea bani BOR. Propunerea poate sa fie votata sau sa nu fie votata, desi cred ca toti parlamentarii vor vota.

Toti parlamentarii in afara de Remus Cernea. Pai exact asta iti explic: nu conteaza ce vrea guvernul, conteaza ce vrea parlamentul. Pot spera oare ca in sfarsit ai priceput?

QUOTE
Asta crezi tu?

Ai impresia ca spun lucruri pe care nu le cred?

Cei care intentioneaza sa voteze PSD, voteaza PSD indiferent ce face guvernul. Nu acolo se da batalia electorala, nu electoratul captiv este cel interesant.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Dec 2015, 05:03 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 12 Dec 2015, 02:36 PM) *
...Nu acolo se da batalia electorala, nu electoratul captiv este cel interesant.

Corect. Batalia electorala se da pentru cei carora V.V. Ponta le-a promis bani mai multi la salarii, voucere pentru vacanta, tichete de masa etc. Te rog sa-mi spui cine pierde alegatori, daca guvernul Ciolos renunta la pomenile electorale promise de PSD & Co.

L.E.

Dragnea, PSD & Co obliga guvernul Ciolos sa dea banii promisi de V.V. Ponta, deja a inceput campania electorala.

Acest topic a fost editat de Marduk: 12 Dec 2015, 05:19 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Dec 2015, 10:03 PM
Mesaj #41


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 12 Dec 2015, 05:03 PM) *
Corect. Batalia electorala se da pentru cei carora V.V. Ponta le-a promis bani mai multi la salarii, voucere pentru vacanta, tichete de masa etc.

Nu asta am spus. Iarasi nu ai inteles nimic. Ai un talent special in a interpreta totul pe dos...

Am zis ca batalia nu se da pe electoratul captiv. Ce inseamna electorat captiv? Inseamna cei care voteaza cu un anumit partid orice s-ar intampla. Toate partidele au un nucleu de sustinatori care voteaza indiferent ce se intampla cu acele partide. PSD are electoratul sau rural si urban care il voteaza pe Iliescu, pe Nastase, pe Ponta, pe oricine candideaza in numele PSD. PNL are la randul sau un electorat captiv (sau fidel, ii poti spune si asa). UDMR are un electorat care il voteaza indiferent ce fac liderii maghiari. Basescu are fanii lui (lepecistii) care il voteaza oricat s-ar suci. Dintre toate aceste electorate captive sau fidele, al PSD este cel mai mare. Si acest electorat duce PSD, in orice conjunctura, la procente de peste 30%.

Pe de alta parte, cei care voteaza dreapta (sau cum vrei sa ii zicem), fie ca este PNL, CDR, PD si ulterior PDL, sunt, cum spuneam, in mult mai mica masura "electorat captiv", electorat fidel. Cei mai multi sunt oameni care intre alegeri sunt relativ indiferenti, sunt putin implicati, isi vad de treburile lor, de afaceri, de familii, si se activeaza brusc in preajma alegerilor pe fond emotional, in urma unui eveniment de impact. Asa a fost in 2004, cand electoratul s-a activat brusc la acuzatiile de frauda electorala; s-a activat cand Basescu a fost suspedant, ca reactie la abuzul celor 322; s-a activat in 2009 dupa vizita lui Vantu la Geoana; s-a activat dupa filmul trucat cu Basescu lovind un copil; s-a activat dupa imaginile cu cozile de la sectiile de vot din strainatate; a iesit in strada in urma tragediei din Colectiv. Sunt oameni care nu reactioneaza la promisiuni legate de tichete de masa, de vacanta, salarii si alte prostii de genul asta; cei interesati de astfel de lucruri sunt deja electorat captiv al PSD si PSD ii are la vot indiferent daca le da aceste avantaje ori nu; iar PNL, PDL sau oricine altcineva, daca intra in acest joc al pomenilor electorale, nu va determina niciodata electoratul captiv al PSD sa voteze cu opozitia.

Prin urmare, vine acum raspunsul la intrebarea ta:

QUOTE
Te rog sa-mi spui cine pierde alegatori, daca guvernul Ciolos renunta la pomenile electorale promise de PSD & Co.

Nimeni nu pierde.

PSD nu pierde pentru ca se pozitioneaza in opozitie fata de guvern (ceea ce este o frauda morala, dar publicul asa percepe, ca PSD este in opozitie). Protesteaza la taierile intreprinse de Ciolos, vocifereaza, arata propriului electorat ca "se bate" pentru tichetele care il intereseaza...

PNL nu pierde. Electoratul care voteaza de regula PNL, PDL, CDR pe vremuri aplauda orice masura de reducere a pomenilor electorale. Ei asta cer guvernului sa faca, sa reduca "pomenile", deci sunt multumiti: prin urmare PNL, ca el este perceput (in mod gresit, evident) ca partid de guvernare, isi pastreaza si el electoratul traditional.

La fel UDMR, PMP, M10 sau USB, aceste formatiuni nu sunt afectate negativ de reducerea "pomenilor".

In concluzie: daca Ciolos taie "pomenile electorale" nu pierde nimeni, toata lumea isi pastreaza sustinatorii actuali.

Cine castiga, insa, mai mult din electoratul volatil, ala despre care spuneam ca se mobilizeaza emotional in preajma alegerilor? Cei care sunt perceputi ca initiatorii masurilor de taiere a "pomenilor".


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Dec 2015, 10:23 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 12 Dec 2015, 10:03 PM) *
Nu asta am spus...Ai un talent special in a interpreta totul pe dos...

Nu cred ca la acest capitol sunt mai talentat ca tine, tu esti pur si simplu EXPERT.
QUOTE
Am zis ca batalia nu se da pe electoratul captiv. Ce inseamna electorat captiv?

Cine a vorbit de electoratul captiv? Nu asta am spus, nici n-am folosit cuvantul "captiv", e clar pentru toata lumea ca "poporul" psd-ist va vota cu PSD-ul indiferent de celelalte "oferte" electorale. Nu doar electoratul captiv urma sa beneficieze de pe urma promisiunilor lui V.V. Ponta, exista o multime de alegatori, bugetari, indecisi, sau chiar de "dreapta" care s-ar putea decide, radicaliza in urma refuzului lui Ciolos de a continua proiectul de pomeni a lui Ponta & PSD.
QUOTE
Nimeni nu pierde.PSD nu pierde...PNL nu pierde...UDMR, PMP, M10 sau USB, aceste formatiuni nu sunt afectate negativ de reducerea "pomenilor".

Dap, am uitat ca esti adeptul teoriei win-win. Moncher ai uitat ca exista o mare masa de alegatori indecisi, multi dintre ei nici macar nu vin la vot, pentru acestia sa da batalia, nu pentru electoratul captiv care oricum voteaza cu partidele respective. Acestia vor fi afectati de decizia lui Ciolos de a sista pomenile, eu cred ca acestia se vor indrepta catre PSD & Co care deja bate toba pe tema asta. Nu stiu daca pe "foametea" asta mai tine "emotionalul", un om care pierde la salariu minim 150 de lei, care pierde visul voucerelor ptr. vacanta (apropo de aceste voucere, cunosc cativa functionari care au primit voucere inainte de a demisiona Ponta, pe care unii le-au si folosit), toti acesti alegatori afectati nu-l vor privi cu ochi buni nici pe Cilos nici pe Johannis.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Dec 2015, 01:38 PM
Mesaj #43


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 13 Dec 2015, 10:23 AM) *
exista o multime de alegatori, bugetari, indecisi, sau chiar de "dreapta" care s-ar putea decide, radicaliza in urma refuzului lui Ciolos de a continua proiectul de pomeni a lui Ponta & PSD

E clar, traiesti in alta tara. biggrin.gif

Cei care sunt motivati de "pomeni" fac parte din electoratul PSD. Daca un guvern care este perceput ca nefiind al PSD taie "pomenile", e clar ca PSD nu pierde, pentru ca le-au taiat altii... Dar nici alte partide nu pierd, pentru ca electoratele lor nu sunt interesate de "pomeni".

Cei indecisi nu se decid sa voteze cu unii sau cu altii in functie de "pomeni". Astia nu sunt oameni pe care sa ii cumperi cu o galeata, un kilogram de zahar sau celebra suta de lei. Pe ei ii misca din case alt gen de stimuli care nu au nici o legatura cu "pomana electorala", dimpotriva chiar, este genul de gest pe care respectivii il condamna.

QUOTE
am uitat ca esti adeptul teoriei win-win

Ce ziceam, ca nu pricepi niciodata nimic? Iata inca o dovada. Win-win nu este o teorie. Este o strategie de negociere, nu are nici o legatura cu ce vorbim noi aici.

QUOTE
Nu stiu daca pe "foametea" asta mai tine "emotionalul"

Nu stiu despre ce foamete vorbesti. Nu este situatia romanilor mai grea acum decat in 2014. Iar acum un an emotionalul a fost cel care a provocat infrangerea usturatoare a lui Ponta. Milioane de voturi, sutele de mii de romani care au iesit in strada in noaptea alegerilor, valul de ura pe care l-a adunat PSD intre cele doua tururi nu au fost provocate de nu stiu ce vouchere ori ce nu stiu ce tichete de vacanta, cauza a fost un val de indignare (nu exagerez daca ii spun tsunami) provocat de decizia guvernului de a limita dreptul la vot al celor din strainatate.

Fara umilinta cozilor de la ambasade, fara strigatul romanilor care nu erau lasati sa voteze si care au generat o reactie emotionala in tara, probabil ca Ponta ar fi castigat alegerile.

Acum suntem departe de alegeri. Apele sunt linistite, oamenii isi vad de viata lor. Alegerile locale si parlamentare nu sunt ocazia de a declansa astfel de miscari; de regula, ele apar la cele puternic personalizate, adica la alegerile prezidentiale. Nehotaratii, cum le spui tu, absentii din dezbatere, cum ii numesc eu, nu se manifesta public decat in cazuri deosebite si cu impact emotional - cum a fost incendiul de la Colectiv. Oamenii astia se pot activa brusc si necontrolabil ca reactie la un eveniment exceptional care poate oricand sa apara. Dar nu ii vei castiga cu un tichet sau cu un voucher. Promite-le ca le oferi asa ceva si i-ai pierdut.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Dec 2015, 01:02 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 13 Dec 2015, 01:38 PM) *
Cei care sunt motivati de "pomeni" fac parte din electoratul PSD...

Eu din tara in care traiesc, cred ca cei motivati de pomeni nu sunt doar electoratul PSD, exista o multime de romani care asteapta pomenile guvernamentale, dar este parerea mea, o sa vedem la urmatoarele alegeri daca am sau nu dreptate.
QUOTE
...e clar ca PSD nu pierde, pentru ca le-au taiat altii...

Asta mi-era cat se poate de clar, dar sunt si romani ce nu fac parte din electoratul PSD, care vor regreta iesirea de la guvernare a PSD-lui care le-a promis cresterea salariului minim, voucere si tichete de masa etc.
QUOTE
Dar nici alte partide nu pierd, pentru ca electoratele lor nu sunt interesate de "pomeni".

E parerea ta, sa vedem cum o sa evolueze situatia pana la alegeri.
QUOTE
Cei indecisi nu se decid sa voteze cu unii sau cu altii in functie de "pomeni"...ii misca din case alt gen de stimuli care nu au nici o legatura cu "pomana electorala"...

E clar ca traim nu numai in tari diferite ci si in realitati diferite.
QUOTE
...Win-win nu este o teorie. Este o strategie de negociere...

Strategie, teorie ce mai conteaza cata vreme in politica se negociaza.
QUOTE
Nu stiu despre ce foamete vorbesti...

Stii care este procentul romanilor care cumpara produse pe caiet? daca in orasele mari si mijlocii se traieste cat de at bine, in orasele mici, comune si sate se face foamea pe caiet.
QUOTE
Fara umilinta cozilor de la ambasade, fara strigatul romanilor care nu erau lasati sa voteze si care au generat o reactie emotionala in tara, probabil ca Ponta ar fi castigat alegerile.

Vrei sa spui ca PSD-ul si V.V. Ponta au pierdut datorita umilintei si emotionalului? nu a orientarilor sau ideologiilor politice! Atunci sunt mari sanse sa castige alegerile exact din aceleasi motive, avand in vedere lipsa de discernamant, orientare politica, a romanilor.
QUOTE
Acum suntem departe de alegeri. Apele sunt linistite, oamenii isi vad de viata lor.

Corect. Orice se poate intampla pana la alegeri.
QUOTE
...Nehotaratii, cum le spui tu, absentii din dezbatere, cum ii numesc eu, nu se manifesta public decat in cazuri deosebite si cu impact emotional...Oamenii astia se pot activa brusc si necontrolabil ca reactie la un eveniment exceptional care poate oricand sa apara...

Corect. Eu cred ca orice eveniment care-i afecteaza, dar mai cu seama cele de natura pecuniara, pot induce o nemultumire de genul celei generata de deciziile lui Boc-Basescu. Bine exploatate, aceste decizii ale guvernului Ciolos, pot genera orientari electorale.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Dec 2015, 04:33 PM
Mesaj #45


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 14 Dec 2015, 01:02 PM) *
Stii care este procentul romanilor care cumpara produse pe caiet?

Nu stiu, spune-mi tu care este procentul

QUOTE
Vrei sa spui ca PSD-ul si V.V. Ponta au pierdut datorita umilintei si emotionalului? nu a orientarilor sau ideologiilor politice! Atunci sunt mari sanse sa castige alegerile exact din aceleasi motive

Da, asta vreau sa spun. Da, sunt sanse sa se intample si asta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Dec 2015, 04:09 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 14 Dec 2015, 04:33 PM) *
...spune-mi tu care este procentul

La mine in Secarie 99,98%, banuiesc ca si prin alte parti este tot la fel desi ANAF a amenintat ca va desfiinta aceasta pratica.
QUOTE
...Da, sunt sanse sa se intample si asta.

Multumesc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Dec 2015, 07:13 PM
Mesaj #47


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 15 Dec 2015, 04:09 PM) *
La mine in Secarie 99,98%
Multumesc.

Uiti ca mai ajung si eu prin Secaria... Asa ca iti spun franc: minti.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Dec 2015, 11:31 AM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 15 Dec 2015, 07:13 PM) *
... Asa ca iti spun franc: minti.

rofl.gif nu ti-a placut 99,98%? este prea exagerat fata de sondajele pe care le urmaresti tu prin Secarie sau pe aiurea?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Dec 2015, 09:37 AM
Mesaj #49


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 10 Dec 2015, 05:00 PM) *
QUOTE
....Sa iti alegi mai bine ziaristii...
Nu vrei sa-mi faci tu o lista? te rog, chiar sunt curios.


Ioana Ene Dogioiu. O recomand pe politica interna.

http://www.ziare.com/politica/guvern/guver...-inapoi-1400318

Cand imi mai sare vreunul in ochi, completez lista.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Dec 2015, 11:39 AM
Mesaj #50


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Au inceput sa se miste placile tectonice? Nu se pregateste cam devreme terenul marii coalitii PSD-PNL? In tot cazul, de remarcat absurditatea argumentarii. Deci ministrul justitiei zice ca o poate reinvesti de Kovesi dar ca nu-i foarte bine deoarece societatea este antagonizata. Adica unii (borfasii) sunt suparati pe ea si o critica, prin urmare ia sa-i facem un bine si sa n-o reinvestim in functie ca s-o scutim de critici. Horror.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20682...tegritate-p.htm

Guvernul Ciolos arata din ce in ce mai rau... sad.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Jul 2016, 11:21 AM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Desi fostul presedinte Traian Basescu n-a fost de acord cu voluntariatul lui Dacina Ciolos de a strange gunoaiele din P.N. Vacaresti, eu cred ca participand la aceasta actiune premierul transmite un mesaj clar romanilor: "DACA NU PUNETI MANA SA FACETI SINGURI CURATENIE, N-OR SA VINA GERMANII, OLANDEZII, AMERICANII ETC. SA FAC CURAT IN CURTEA VOASTRA." Daca nu s-a incaltat in cizme sa se duca in zonele afectate de inundatii! este in esenta acelasi mesaj. Romanii trebuie sa inceapa sa se ajute intre ei, local, autonom, sa nu mai astepte pentru orice viitura fara victime, pentru orice ninsoare, ajutor de la stat.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 17 April 2024 - 01:43 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman