HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

17 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Criza Refugiatilor
abis
mesaj 27 Aug 2015, 09:04 AM
Mesaj #1


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Europa este asaltata de zeci de mii de refugiati care fug de razboiul declansat de jihadisti in Siria si Irak.

Pe mare, in ambarcatiuni improvizate, pe uscat, platind calauzelor sume exorbitante pentru posibilitatile lor, au impartit opinia publica in doua: pe de-o parte, cei miscati de dramele si suferinta umana si care spun ca nu poti intoarce spatele unui semen aflat in nevoie, si pe de alta parte cei care se tem ca prin primirea lor vor aparea probleme in Europa - de la atentate teroriste pana la mizerie pe strazi.








--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Aug 2015, 09:07 AM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cea mai pertinenta opinie pe care am citit-o pana acum pe acest subiect:

La primele opinii pe care le-am văzut pe acest subiect, am zis că nu am citit eu bine, că m-am grăbit, am parcurs textele în diagonală și nu am înțeles. Apoi, am schimbat canalul când auzeam câte un imbecil expunând teoria și mai imbecilă că asta e, domnule, s-au născut acolo, să stea acolo, să moară, ce vină avem noi? Nu e treaba noastră! Asta e cea mai tare explicație! Nu e treaba noastră! Dar treaba noastră care e, luminaților?

Nu, nu pot să accept că astfel de animale există printre noi! Nu pot să cred că e posibil să ai asemenea opinii despre niște oameni care fug, în încercarea de a-și salva viețile! Mintea mea refuză să proceseze informația că pentru un om normal la cap și cât de cât educat, granițele, de orice fel ar fi ele, mai contează și mai pot însemna ceva bun și util, în anul 2015.
Ce nație de monstru zace într-un om care se crede mai presus decât un altul, doar pentru că a avut norocul să se nască într-un loc ferit de război? Și ne putem numi oameni dacă în fața problemelor de viață și de moarte ale altor oameni ridicăm din umeri și spunem: ghinion!? Nu e treaba noastră?

Constat că nu ești în tendințe dacă nu te declari pro sau contra imigranți. Spun doar atât: nu cred că poate să existe pro sau contra, când vorbim de viețile unor oameni. Când în discuție sunt viețile oamenilor, opțiunea nu poate fi decât una. Cealaltă variantă se numește crimă. Așadar, ca exercițiu de toleranță, poate așa încep unii să priceapă despre ce e vorba, le propun tuturor inteligenților care sunt atât de categorici în această chestiune (nu pot să le doresc ceva rău, pentru că aș fi exact ca ei) să-și ia copiii în brațe, să-i privească în ochi și apoi să se gândească ce-ar face ei dacă ar fi bărbatul din imagine? Deci, nu sunteți voi, șmecherii români care altfel vă considerați blestemați că v-ați născut pe-aici, nuuu, sunteți acel bărbat din imagine: cu mintea lui, cu educația lui, cu naționalitatea lui, cu familia lui, cu foamea lui, cu frica lui, cu dorința lui de a trăi și de a-și salva copiii. Ce faceți? Fugiți sau nu?
Atât, ignoranților nesăbuiți, atât!

Mă rog, nu atât, că mi-a mai venit una. Două, de fapt. Prima. Altfel, toate javrele astea spun sus și tare că au credință în Dumnezeu, merg la biserică, țin sărbători, se închină, spun rugăciuni. Poate să creadă în ceva un om care neagă dreptul la viață altui om? Poate să creadă doar că el a devenit un mic Dumnezeu. Și s-a umplut lumea de Dumnezei d-ăștia! Cum de vă mai ține pământul, asta nu pricep!
Și a doua. Cei mai importanți care s-au pronunțat pe subiect merită ținuți minte, iar peste câțiva ani, înregistrările cu ei tunând și fulgerând împotriva imigranților merg trimise copiilor lor. Cu mesajul: uite, copile, asta zicea tac-tu acum zece ani. Dacă nu te-a crescut și pe tine la fel, poate-l pui să-ți explice într-o zi ce nație de monstru e. Că om nu pare, nu?


http://www.patraru.ro/2015/08/27/cum-de-va...asta-nu-pricep/


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Aug 2015, 09:42 AM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Apropo de raul pe care il produc imigrantii din Lumea a Treia in tarile in care se stabilesc.

In SUA, de pilda: Steve Jobs e născut din tată sirian (musulman) și mamă germană. Abdulfattah Jandali și Joanne Carole Schieble. Și crescut de mamă armeană (Clara Hagopian). Numele de familie (Jobs) provine de la tatal adoptiv.

In UK: Freddie Mercury pe numele său adevărat Farrokh Bulsara, s-a născut pe insula africană Zanzibar, la acea vreme colonie britanică, acum parte a Tanzaniei. Părinții săi, Bomi Bulsara și Jer Bulsara erau perși din India care practicau religia antică zoroastriana.

In Romania: Raed Arafat, cu toate controversele din ultimul timp, este reprezentativ. I se pot reprosa multe legate de modul in care a gestionat diverse crize (accidentul din Apuseni, cel de la Mamaia, planorul disparut) dar are si merite, cum ar fi crearea SMURD. Este musulman.

Daca ar fi avut garduri la granite, SUA nu l-ar fi avut pe Jobs, UK nu l-ar fi avut pe Freddie, Romania nu l-ar fi avut pe Arafat. Ar fi fost mai bine?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Aug 2015, 09:42 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
exergy33
mesaj 27 Aug 2015, 11:33 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



In Romania se afla si alti straini, musulmani si nu numai, provenind din tari asiatice sau africane si care si-au adus in mod benefic contributia in societatea care i-a adoptat.
Ma voi limita cu cateva exemple referitoare la iranieni ...

Ati auzit de Dr.Hadi Rahimian, primul medic ce a efectuat in Romania operatii intrauterine? Adica a operat fatul din uterul mamei ...
Dansul crede intr-o Romanie optimista smile.gif
Dr.Rahimian a studiat in Romania si nu si-a facut de rusine universitatea care i-a eliberat diploma de medic.

https://www.revistagalenus.ro/ultima-ora/20...i%E2%80%9D.html


Dar de Wargha Enayati ati auzit? E un medic cu dubla cetatenie, iraniana si germana, care a studiat in Romania si care a infiintat reteaua de sanatate Regina Maria.
De ce i-a pus numele Regina Maria?
Pentru ca el apartine cultului Baha'i, interzis actualmente in Iran, iar Regina Maria, pe care a admirat-o inca din copilarie, a fost apropiata de miscarea Baha'i.
Cei doi, un musulman si un Baha'i, lucreaza impreuna la acelasi spital rolleyes.gif ... dorind sa dovedeasca tuturor scepticilor ca asa ceva se poate.

Tot la Regina Maria lucreaza Seyed Aghamiri, un alt medic iranian cu specializari la prestigioase institutii medicale internationale.

La Apahida Dr.Bakhtiar Firoozi, absolvent al UMF Cluj, a deschis prima clinica privata din mediul rural romanesc. El lucra ca medic in Romania inca din perioada comunista.

Un alt medic strain, nu iranian ci libanez, care a absolvit tot la Cluj, face cinste profesorilor ce l-au format ca medic.
Adnan Muhieddine spune ca „România este o țară bogată, dar banii (…) nu se împart cum trebuie.

Acest topic a fost editat de exergy33: 27 Aug 2015, 12:55 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Aug 2015, 12:21 AM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Romanii, ospitalieri cu refugiatii din Ucraina

http://radiocluj.ro/2015/08/12/locuinte-pe...teptam-sa-vina/


Sper sa arate aceeasi umanitate si pentru alti necajiti, din alte zone ale lumii


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Aug 2015, 09:41 AM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Acest camion a fost abandonat intr-un loc de parcare, pe o autostrada austriaca.

In el s-au sufocat 70 de refugiati, inchisi fara nici o sansa de scapare. Cine a facut asta i-a condamant cu buna-stiinta la o moarte chinuitoare. De ce nu putea macar sa descuie usa inainte de a pleca si a lasa acolo camionul, ca sa aiba amaratii aia o sansa la viata?!



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Aug 2015, 10:17 AM
Mesaj #7


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Budapest Keleti












--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 28 Aug 2015, 10:57 AM
Mesaj #8


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



înainte de intervențiile militare occidentale (în special ale Franței), în Libia și în mari părți din Siria se trăia în general mai bine ca în România.

Pupatul în fund al hiltleristei Angela Merkel continuă. Înțeleg că Germania stă prost demografic, dar de ce nu poate investi în țările europene sărace sau să dea locuri de muncă de pildă la francezi? Lăcomia e mare.

Acest topic a fost editat de Diogene: 28 Aug 2015, 11:00 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Aug 2015, 04:39 PM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Să presupunem că UE zice ”NU” primirii refugiaților/migranților din Siria/Afghanistan/etc și decide să-i deporteze pe cei care au ajuns deja pe teritoriul său. Ce se va întîmpla mai departe?

Paza de coastă va lăsa ambarcațiunile cu refugiați să se scufunde, împotriva legilor internaționale și cutumelor mării? Mai mult,dacă nu se scufundă singure, le va scufunda paza de coastă? Va obliga UE paza de coastă din Italia sau Grecia să scufunde ambarcațiunile cu refugiați? Va trimite NATO nave militare care să le scufunde?

Ce se întîmplă cu miile de refugiați aflați la granițele statelor UE sau non-UE din sud? Sînt mitraliați din elicopter? Făcuți una cu pămîntul de artilerie? Călcați de tancuri? Trimite UE plutoane de execuție care să-i ia la țintă?

Nu-i poți obliga pe turci, greci, macedoneni sau italieni să-i țină la ei. Îi lasă să ajungă la granița dinspre nord și să o treacă. Cînd sînt 10-15 poți să-i arestezi. Adică să-i bagi în țară la tine. Ce faci mai departe cu ei rămîne de văzut. Dar cînd sînt 200, 500 sau 2000 care trec prin enșpe puncte de frontieră nu mai ai cum îi aresta. Eventual să trimiți armata și să-i împuști.

Îi lași pe frontieră, cu armată de o parte și cealaltă? În no man's land? Cît îi ții acolo?

Cum vor fi deportați cei care au apucat să ajungă în Europa (UE sau non-UE)? Unde îi deportezi? Cum îi aduni, cum îi îmbarci și îi transporți? Cu ce îi duci și unde? Să zicem că găsești un deșert liber în Orientul Mijlociu și ai acces la el. Cu ce îi duci acolo pe toți cîteva mii sau zeci de mii?

Europa nu mai are experiență în deportări și execuții în masă de prin anii 30-50, cînd le organizau cu deosebit succes naziștii și comuniștii de toate națiile.

Îi urci în trenul de Damasc sau Kandahar și vorbești cu șeful de gară să-i primească? ”Alo, ISIS? Alo, Assad? Aici Mogherini, vă trimit un transport de 7000 de sirieni cu mărfarul de 14:30. Îi dați voi jos din tren și îi aliniați culcat sau în picioare pe peron, depinde de cum se prezintă fiecare?”

Unde îi verși? La Glina? În mare? Unde îi ascunzi? Pui var pe ei?

Care sînt modalitățile practice prin care UE oprește valul de refugiați la frontiere și îi deportează pe cei care se află deja pe teritoriul său? Concret, logistic, în concordanță cu legile internaționale, cele zece porunci (daca se tot da Europa mare crestina), valorile civilizației occidentale, preceptele creștine sau umaniste ale Vestului.

Unii propun să fie primiți doar creștinii și deportați (sau mai știu ce să se facă cu ei) necreștinii. Triere pe criterii religioase ca în anii 40. Sau așa cum au făcut teroriștii din Kenya mai deunăzi. Și dacă criteriul după care cei care se află pe teritoriul UE e apartenența la creștinism, ce facem cu evreii? Ei pot să rămînă? Sau îi încărcăm și pe ei în trenuri?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 28 Aug 2015, 04:59 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Eu cred ca singura solutie viabila este ca fiecare tara, in functie de posibilitati si pe baza de voluntariat, sa incerce 'sa absoarba' un numar de emigranti. UE ar trebui sa elaboreze de urgenta un prim plan iar apoi unul de lunga durata.

@Marduk
Am impresia ca nu poti sa-ti inchipui ce inseamna sa lupti contra ISIS din moment ce propui ca acei civili cu copii in brate ce treceau disperati pe sub gardurile de sarma ghimpata sa fie instruiti si trimisi sa tina piept nu unei armate, nu unor militari care sunt invatati sa respecte niste reguli ale razboiului, ci sa tina piept unei organizatii criminale condusa de niste descreierati si compusa in cea mai mare parte din fanatici care si-ar impusca mama sau fratii cu ochii inchisi, fara ezitare, daca acestia s-ar opune ideilor lor.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 28 Aug 2015, 05:06 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



http://www.theguardian.com/world/2015/aug/...t-truck-tragedy

Hungarian police have arrested the driver of a lorry found on an Austrian motorway with the decomposing bodies of 71 people, including a baby girl, inside.

Three Bulgarians and an Afghan man have been detained, police said. Detectives have also questioned almost 20 people and searched homes, they added. Earlier Austrian police said the lorry owner was a Bulgarian citizen of Lebanese origin.



--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 28 Aug 2015, 06:39 PM
Mesaj #12


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



Cel puțin în România și Bulgaria sunt milioane de oameni mai săraci decât imigranții. Asta înseamnă să ai tupeu (ceva organizare ISIS a migrației este deja sesizabilă în spatele „călăuzelor”).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 28 Aug 2015, 07:21 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Diogene @ 28 Aug 2015, 07:39 PM) *
Cel puțin în România și Bulgaria sunt milioane de oameni mai săraci decât imigranții. Asta înseamnă să ai tupeu (ceva organizare ISIS a migrației este deja sesizabilă în spatele „călăuzelor").


Poti demonstra "organizarea ISIS a migratiei" sau vorbesti doar asa de dragul dialogului pe forum?


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 28 Aug 2015, 09:25 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



O alta idee care incepe sa fie vehiculata in mass-media e aceea ca Soros ar finanta prin ONG-urile sale exodul masiv de oameni inspre Europa !


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Aug 2015, 09:47 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(exergy33 @ 28 Aug 2015, 05:59 PM) *
...UE ar trebui sa elaboreze de urgenta un prim plan iar apoi unul de lunga durata.

Exista deja o propunere, ministrul german de interne a propus crearea de tabere, din bani europeni, in Turcia, Grecia si Italia, unde acesti imigranti sau refugiati, sa fie triati in functie de statutul fiecaruia, economic, politic etc.
QUOTE
...nu poti sa-ti inchipui ce inseamna sa lupti contra ISIS din moment ce propui ca acei civili...sa fie instruiti si trimisi sa tina piept...unei organizatii criminale condusa de niste descreierati si compusa in cea mai mare parte din fanatici

E o impresie gresita, imi inchipui perfect ce inseamna sa lupti pentru ceea ce iti apartine, pentru petecul tau de pamant, pentru comunitatea ta, hrana ta si nu in ultimul rand pentru familia ta, pentru copiii tai, viitorul tau. Aminteam aici ca oamenii nu s-au schimbat prea mult in ultimii 10.000 de ani, am fost contrazis, mai mult sau mai putin argumentat, raman la opinia ca omul a ramas un simplu membru al unui trib oarecare, el se simte protejat in tribul sau si ar trebui sa fie solidar cu membri tribului. Asistam azi la o invazie, controlata sau nu, aceasta ramane o invazie a unui "trib" impotriva altui trib, nu comentez motivele tuturor celor care au plecat in aceasta "calatorie", stiu doar ca in istorie exista o multime de astfel de cazuri. Ce-ar trebui sa faca UE, un trib, membri acestui trib? sa stea si sa priveasca cum un alt trib ii invadeaza terenurile, satele, orasele, cum dispar alimentele sau le creste pretul, locurile de munca, cum se modifica traditiile, demografia, etc.? este vorba de a ceda in fata altui trib. Asta numeste lumea ultraliberala, umanism? Viata cetatenilor europeni este pe cale sa se schimbe, intreg sistemul social sub forma la care a ajuns UE in acest moment este pe cale sa fie denaturat de catre emigranti, cei care iau atitudine impotriva fenomenului sunt imediat catalogati drept rasisti, xeonofobi, chiar daca din propunerile acestora nu razbate nici un astfel de sentiment sau atitudine. Sustin si voi continua sa sustin ajutorul umanitar, dar sunt impotriva imigratiei invazive, necontrolata si necontrolabila. Sunt impotriva celor care vor sa-si impuna traditiile cu orice pret si pe termen scurt, odata ce le-a fost acceptata rezidenta, respectarea legilor europene trebuie sa primeze inaintea oricaror drepturi ce au legatura cu originile si traditiile emigrantilor. Nu poti sa schimbi peste noapte mentalitatea unui continent de dragul umanismului al ultraliberalismului. Daca faci acest lucru, ca politician, stat, partid etc. risti sa provoci o nemultumire care sa impinga mase mari de oameni spre radicalism, ura etc. or stim din istorie ca Europa a mai trecut prin asta.
Putem sa discutam mult despre aceasta criza a refugiatilor, putem face nenumarate scenarii, dar trebuie sa combatem aceasta criza la radacinile sale, in teritoriile sale, iar asta presupune sa atacam cu toate fortele si resursele ISLAMUL RADICAL. Chiar daca ar fi ca in aceasta coalitie sa luptam alaturi de dictatorii regionali, politicienii musulmani, europeni, clerul celor doua religii, trebuie sa inteleaga ca atata vreme cat exista un ISLAM RADICAL in aceasta lume, criza emigrantilor nu va fi rezolvata, din contra, accentuarea acestei crize risca sa destabilizeze nu numai Europa ci intreaga lume civilizata.

Odiseea refugiatilor "a început pe o plajă din Turcia, de unde insulele greceşti abia se vedeau din apele strălucitoare ale Mării Egee. Cele două bărci din cauciuc negru au fost umflate pe plajă înainte ca sirienii să se îmbarce şi să le care pe malul apei. Pentru călătoria în Grecia fiecare le-a plătit traficanţilor câte 900 de dolari. „Când se uită la tine traficanţii văd bani, nu o fiinţă umană

Acest topic a fost editat de Marduk: 29 Aug 2015, 10:49 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 29 Aug 2015, 11:20 AM
Mesaj #16


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



Există pe Internet imagini din Iran, din anii 70', care arată că această țară era tot atât de modernistă ca și România acelor vremuri.
Francezii îmi povestesc că cu zeci de ani înainte (cam înainte de valul de atentate teroriste de prin anii '90), imigranții nu făceau deloc paradă de religia lor. Azi multe femei poartă vălul ostentativ.

Deci islamismul este o reacție antioccidentală în creștere, tradițiile sunt doar pretextul, inserarea în postmodernism a acestei reacții. Războaiele din Siria și Libia au început prin 2011. Emigrația masivă spre Europa la 4 ani după, bine organizată, și formată mai ales din bărbați tineri, deseori relativ prosperi, este mai degrabă o reacție de răzbunare antieuropeană pentru implicările marilor state europene în Africa de Nord și Orientul Apropiat.

De ce Angela Merkel nu vede acest lucru? Din cauza eternei prostii a arogantului. Nu contest faptul că cineva a sfătuit-o pe proastă ca astfel Germania și va "repera" imaginea.

Acest topic a fost editat de Diogene: 29 Aug 2015, 03:13 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Aug 2015, 04:01 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Diogene @ 29 Aug 2015, 12:20 PM) *
...Emigrația masivă spre Europa...bine organizată, și formată mai ales din bărbați tineri, deseori relativ prosperi...

Moncher de ce nu-ti pot contrazice aceasta afirmatie?
QUOTE
De ce Angela Merkel nu vede acest lucru?...

Eu cred ca a vazut deja, de unde si propunerile pentru taberele din Turcia, Grecia, Italia, deci Germania este pregatita sa plateasca banii pentru oprirea valului migrationist, dar trebuie sa observam ca Germania se foloseste de situatie, pentru a pune stavila si migratiei din Balcanii de vest. Mesajul este cat se poate de clar si nu poate decat sa-i multumeasca pe "carcotasii" Europei Centrale.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Aug 2015, 04:17 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Un "istoric amator" despre criza refugiatilor.

"...Trăim un lucru ca acum 2000 de ani, a invaziei Europei, care de bine, de rău, se cam unificase

Jos palaria!

Acest topic a fost editat de Marduk: 29 Aug 2015, 04:17 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 29 Aug 2015, 06:38 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Fa un efort de imaginatie acum si gandeste-te la China. Oare ce se va intampla in ziua in care imperiul comunist chinez se va prabusi sau nu va mai fi in stare sa asigure veniturile pentru existenta de zi cu zi a populatiei, ceea ce va duce implicit la un 'exod galben' in toate directiile ce au ca punct terminus tari dezvoltate economic.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 29 Aug 2015, 07:23 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Daca cineva doreste sa-l ia in serios pe Nostradamus smile.gif
Am descoperit un blog cu interpretarea catrenelor ... si chiar daca toate nu se potrivesc e laudabila capacitatea lui Nostradamus de a prevedea o posibila invazie ... ba chiar si rutele ei.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Aug 2015, 08:17 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(exergy33 @ 29 Aug 2015, 07:38 PM) *
Fa un efort de imaginatie acum si gandeste-te la China...

Nu trebuie sa faci un mare efort daca sti cat de cat istorie, si cunosti natura umana. Eu mai degraba ma astept ca invazia chineza sa se produca catre Siberia si Asia, inainte de a ajunge in Europa. Problema umanitatii din acest moment este restructurarea, modernizarea ONU, a puterilor decidente din cadrul acestui organism, daca dorim sa supravietuim ca specie.

QUOTE(exergy33 @ 29 Aug 2015, 08:23 PM) *
...chiar daca toate nu se potrivesc e laudabila capacitatea lui Nostradamus...

Eu cred ca este vorba despre ciclicitatea istoriei, a evenimentelor, legate de ridicarea si decaderea puterilor mondiale.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 31 Aug 2015, 08:38 AM
Mesaj #22


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(exergy33 @ 28 Aug 2015, 08:21 PM) *
Poti demonstra "organizarea ISIS a migratiei" sau vorbesti doar asa de dragul dialogului pe forum?

O sa demonstreze la fel cum a demonstrat ca Putin a propus impartirea Ucrainei... Ori ca presedintele polonez vrea sa creeze un bloc economic care sa se opuna UE....



QUOTE(Marduk)
Ce-ar trebui sa faca UE, un trib, membri acestui trib? sa stea si sa priveasca cum un alt trib ii invadeaza terenurile, satele, orasele, cum dispar alimentele sau le creste pretul, locurile de munca, cum se modifica traditiile, demografia, etc.?

Nivelul migrației începând din 2004 până acum e undeva la 350.000 de cereri de azil pe an. Deși pare enorm, UE are o populație de 500 de milioane. La nivelul uniunii asta sub unu la mie pe an. Zece ani de migrație au produs o modificare demografică de sub 1%. Mare pericol, intr-adevar.
Valul actual de refugiați, care e încă departe de milionul vehiculat aiurea (datele vorbesc de zeci-două sute de mii maximum) poate produce cel mult o creștere la 2 milioane de refugiați în 2015. Adică o modificare a structurii populației UE cu maxim 0,4 la sută. Iar ritmul nu poate continua la fel pentru că populația de refugiați e în sine limitată.

Hai sa nu ne alarmam aiurea, fara motiv.

Oricum, grosul refugiatilor merge in tarile vecine - am mentiont deja Turcia, Liban si nu numai. Acolo situatia este mult mai grea pentru ca statele respective trebuie sa faca eforturi incomparabile, iar ele insele nu stau foarte bine cu finantele... Hai sa nu ne mai plangem aiurea!

QUOTE
cei care iau atitudine impotriva fenomenului sunt imediat catalogati drept rasisti, xeonofobi

Pe buna dreptate, chiar asa sunteti.

Bine ca la noi - unde nici macar nu ajunge valul de refugiati! - se trezesc niste unii speriati de drobul de sare ca vai doamne se modifica structura sociala, ne coplesesc musulmanii, o sa avem moschei la noi in tarisoara si ce ne facem - iar acolo unde ajung intr-adevar miile de refugiati sunt oameni care ii primesc asa:

http://www.mediafax.ro/externe/mii-de-pers...-video-14693523





--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 31 Aug 2015, 09:42 AM
Mesaj #23


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Tabara de refugiati sirieni in Iordania. Una dintre tarile alea musulmane care nu dau dovada de solidaritate



Acest topic a fost editat de abis: 31 Aug 2015, 09:42 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 31 Aug 2015, 10:49 AM
Mesaj #24


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Un caz care s-a terminat, deocamdata, cu bine. Datorita unora care nu i-au considerat pe refugiati niste "invadatori" periculosi

Un caz din peste patru milioane

http://adevarul.ro/international/in-lume/o...869b/index.html



Si inca ceva: http://www.vice.com/ro/read/10-filme-care-...an-mindruta-971

Acest topic a fost editat de abis: 31 Aug 2015, 12:23 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 31 Aug 2015, 08:46 PM
Mesaj #25


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



Eu cred că haosul creat de așa-zișii refugiați (cei adevărați nu au de ce să schimbe o tabără cu alta) sunt studiați cu atenție de oamenii lui Putin. Când vor începe să curgă milioanele de celoveci din Ucraina le va așezona cu ruși (și așa zice propaganda că sunt din cale afară de înfometați acești ruși)...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Sep 2015, 10:51 AM
Mesaj #26


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Viena: manifestatie la care au participat 20.000 de oameni, in sprijinul refugiatilor.

Cum de nu le-o fi teama de invazie si asimilare, mai ales ca Austria este tara de destinatie pentru fluxul migrator, nu ca Romania, care nu are nici o treaba cu fenomenul, iar romani speriati am tot vazut....


PS: Si o dedicatie speciala pentru Marduk, speriata de islamizarea Europei http://www.reportervirtual.ro/2015/08/cand...a-islamica.html

Acest topic a fost editat de abis: 1 Sep 2015, 11:21 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 1 Sep 2015, 11:59 AM
Mesaj #27


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



Germania realmente face pipi pe Europa. După ce a refuzat să investească în regiunile sărace ale Europei, acuma își mai bate încă o dată joc de respectivii locuitori din țările balcanice, din estul Poloniei, Ungariei etc și preferă la lucru în Germania imigranți din afara Europei în locul esticilor.

Și-o va lua în gură pentru asta, spre decăderea întregii Europe.

Acest topic a fost editat de Diogene: 1 Sep 2015, 12:00 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 1 Sep 2015, 12:04 PM
Mesaj #28


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



QUOTE(abis @ 1 Sep 2015, 10:51 AM) *
PS: Si o dedicatie speciala pentru Marduk, speriata de islamizarea Europei http://www.reportervirtual.ro/2015/08/cand...a-islamica.html


Publicistul ăla este un handicapat mintal. Azi-dimineață la serbarea de început de an din curtea școlii jumătate din părinți erau mame îmbrobodite islamic (semn că nu se vor franțuzifica în veci). Într-o clasă la altă școală singurul european din clasă este un ... român. Deja copilul vine acasă cu tot felul de învățături islamice.

Cum zice Neagu Djuvara, în 20 de ani vor prelua puterea în Franța (și vor acționa profund antieuropean).

Acest topic a fost editat de Diogene: 1 Sep 2015, 12:06 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Sep 2015, 12:34 PM
Mesaj #29


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Jurnalistul ala a plecat de la niste cifre reale.

Intr-un cartier sunt mai multi musulmani, intr-un altul nu este niciunul, insa daca ii adunam pe toti, musulmanii din Europa sunt departe de a ajunge in viitorul apropiat majoritari.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Sep 2015, 01:00 PM
Mesaj #30


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nici islandezii nu au aflat de la Marduk ori de la Diogene ca sunt in pericol sa fie asimilati

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/...?fb_ref=Default


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 2 Sep 2015, 09:53 AM
Mesaj #31


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507





Only 6% of Syrian refugees have sought asylum in Europe. The vast majority, over 4 million, are hosted by Syria's neighbours


http://www.unhcr.gr/Arrivals/


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 2 Sep 2015, 10:56 AM
Mesaj #32


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ce spun romanii despre eventuala primire a refugiatilor la noi in tara

http://www.stiripesurse.ro/sondaj-ce-spun-...nia_965795.html


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 2 Sep 2015, 02:12 PM
Mesaj #33


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cum sunt primiti refugiatii ajunsi in Munchen. Vai de mine, oamenii astia nu ii asculta pe Marduk si pe Diogene si nu au aflat ca in curand ori li se vor taia capetele, ori vor fi asimilati...





--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 Sep 2015, 09:43 AM
Mesaj #34


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Un invadator care nu va mai ajunge in Europa. Marduk poate dormi mai linistit: a scapat de unul








--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 3 Sep 2015, 11:01 AM
Mesaj #35


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



De ce au plecat părinții acelui copil din tabăra de refugiați din Turcia și de ce au plecat cu o barcă expunându-și copilul pericolelor?

Pentru că nu aveau din ce trăi în tabără sau pentru că voiau o viață mai bună în Germania? De ce nu dă Germania mai mulți bani taberelor de refugiați, de ce nu investește în țările sărace, în loc să aducă în Germania pe toți nenorociții?

Pentru că Germania este un stat naționalist de secol 19. Un gunoi ce trebuie curățat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

17 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 11:11 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman