HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Klaus Werner Iohannis, Presedintele ales de romani sa-i salveze.
Marduk
mesaj 5 Mar 2015, 01:28 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu stiu de ce unora li se pare ca Johannis ar astepta ceva? Pentru mine este clar ca presedintele si-a luat gandul de la partidul care ar fi trebuit sa-i sprijine ideile de reform, mandatul. Johannis pare ca se multumeste cu ce are, nu mi se pare un visator, iar PSD-ul si V.V. Ponta, dupa ultimele promisiuni electorale, pentru ca nu le pot numi altfel, profita si castiga teren chiar pe "serviciul" lui Johannis. "Dascalimea" si opozitia este impietrita de asaltul DNA-lui si justitiei, desi se da nevinovata, au mai aparut unii care incep sa critice asaltul justitiei asupra coruptiei, cu argumentul ca pare un "abuz de putere". Eu nu stiu daca este abuz sau nu, dar ca cetatean vreau banii inapoi, toti, de la toti cei care s-au imbogatit din afacerile cu statul roman, banii furati trebuiau sa ajunga la scoli, spitale, azile etc. Ajutat sau nu, Johannis trebuie sa arate ca sprijina justitia, ca vrea ca acea dorinta de curatire, care a cuprins o parte a romanilor dupa victoria sa, sa continue, sa aiba succes, altfel la viitoarele alegeri vom fi iar buimaci si fericiti de ce reforme extraordinare a facut guvernul V.V. Ponta, uitand de initiativele presedintelui Johannis. Dar poate ca asta se doreste, ca un guvern, oricare ar fi acesta, sa-si faca datoria iar presedintele sa ramana un arbitru nejucator. Ar mai fi ceva de zis despre tema asta nationalista cu orele de religie in scoli, de ce tace presedintele Johannis? presedintele unei tari europene, laice, poate ca se teme inca de sfaturile din campania electorala, a unor ierarhi ortodocsi: "sa alegem unul de-al nostru"!


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Mar 2015, 08:59 PM
Mesaj #72


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 4 Mar 2015, 06:32 PM) *
Moncher alea sunt comunicate pentru presa si "pulime", sti foarte bine ca ce se discuta in CSAT este secret.

De unde sa stiu asta? unsure.gif

Nu, nu stiu "foarte bine". Nu cred ca s-a discutat altceva decat ce s-a anuntat

Acest topic a fost editat de abis: 5 Mar 2015, 09:00 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Mar 2015, 11:31 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 5 Mar 2015, 08:59 PM) *
...Nu cred ca s-a discutat altceva decat ce s-a anuntat

No comment. mwah1.gif rofl.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Mar 2015, 11:31 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 16 May 2015, 09:21 AM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu stiu de unde vine acest sentiment dar pe zi ce trece am impresia ca Johannis se afunda incet dar sigur in mocirla puturoasa dar calduta, pregatita de consilierul sau Dan Mihalache. Klaus Johannis pare sa profite de coabitarea cu V.V. Ponta si PSD-ul acestuia. Face vizite in strainatate, la disapora, cu ajutorul careia a castigat alegerile, unde isi dovedeste neputinta prin regrete. Presedintele spune ca va incearca sa faca tot ce-i posibil pentru a pune in miscare proiectele, promisiunile, asteptarile pe care romanii le au de la domnia sa etc. Desi vorbeste incet, cateodata clar si raspicat, mie mi se pare ca e multa vorbarie, de "invalurire" in aceste discursuri ale presedintelui Johannis. Probabil presedintele a realizat ca fara "putere" nu poate sa faca nimic altceva decat sa se lase "masat" pe spate in "haznaua" pregatita la Cotroceni de seful cancelariei sale. Ce altceva ar putea sa faca, sa devina un presedinte jucator? nu-i sta in fire, Klaus Johanis il sfideaza pa V.V. Ponta si pe toti ceilati mitici prin atitudinea sa glaciala, punctata de vorbe atent alese din DEX, dar miticii din ploitica damboviteana exact de un asemenea presedinte aveau nevoie. Un presedinte pedant, constitutional, care sa tina discursuri echilibrate, pline de ambiguitati, fara acuzatii deschise la adresa celor care continua, chiar si in mandatul sau plin de sperante, sa-si bata joc de romani. Va face ceva Klaus Johannis pentru a dovedi ca vrea si poate sa schimbe ceva in Romania?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 16 May 2015, 09:38 AM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Nici mie nu-mi place de Mihalache, nu de figura lui ci ca om politic, insa am vazut ca se apara destul de pertinent impotriva acuzelor ce i se aduc.

In povestea asta cu Iohannis, Ponta, codrii romanilor, austriecii si Codul Silvic eu intuiesc o subtila manipulare venita de undeva din afara cabinetului primului ministru.
Ceva de genul "sa impusti doi iepuri cu un singur glont" (Basescu ar fi zis un urs si un pisic).


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 May 2015, 04:11 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(exergy33 @ 16 May 2015, 10:38 AM) *
Nici mie nu-mi place de Mihalache, nu de figura lui ci ca om politic

Eu nu l-am intalnit niciodata pe Dan Mihalache, dar am sentimenul ca acest tip, desi poate fi un stereotip, discriminare etc. intinde o palma umeda ori de cate ori saluta pe cineva. Recunosc ca e posibil sa ma insel, dar niciodata chipul, fizionamia unui personaj nu m-a tradat pana acum. Pentru mine Dan Mihalache nu este un om politic, este un simplu arivist, la fel ca si fostul sau tovaras, V.V. Ponta.
QUOTE
...am vazut ca se apara destul de pertinent...

In opinia mea apararea sa este impertinenta, pentru ca foloseste manipularea pentru a se dezvinovati. Omul detine cunostinte in domeniu, stie ca "pulimea" inghite la greu mesajele populiste de genul:..."dacă ne-am fi întâlnit - ceea ce nu s-a întâmplat pentru că nu au solicitat -, nu văd ce ar fi fost un lucru rău să ascultăm şi o parte interesată, un operator economic până la urmă semnificativ pe o piaţă din România. Dar vă spun încă o dată: e clar o manipulare şi interesele acestei manipulări sau cine stă în spatele ei se vede din ce în ce tot mai tare". Stie sa defineasca dusmanul, vectorul pe care "pulimea" trebuie sa-l identifice ca atare.
QUOTE
In povestea asta cu Iohannis, Ponta, codrii romanilor, austriecii si Codul Silvic eu intuiesc o subtila manipulare venita de undeva din afara cabinetului primului ministru.

Eu intuiesc mana serviciilor secrete presate de "forte" pe care nu le putem accepta si intelege, dar care s-au saturat de politica practicata in spatiul dambovitean, un loc in care poti sa ajungi milionar in euro peste noapte. Chestii din astea ar trebui sa se intample doar dincolo de Nistru.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 16 May 2015, 05:17 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Sper sa nu te agasez cu interventiile mele dar mi-am amintit de un articol scris de Lucian Avramescu si m-am gandit sa dau linkul (in cazul in care nu l-ai citit ) si de un altul de pe aktual24.ro ... un site pe care am intrat azi in premiera.

QUOTE
Chestii din astea ar trebui sa se intample doar dincolo de Nistru.

Si nici macar acolo!

Acest topic a fost editat de exergy33: 16 May 2015, 07:39 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 May 2015, 07:22 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(exergy33 @ 16 May 2015, 06:17 PM) *
Sper sa nu te agasez cu interventiile mele

Nu ma agasezi, sunt chiar incantat sa discutam pe tema asta sau oricare alta.
QUOTE
dar mi-am amintit de...un articol scris de Lucian Avramescu

Link-ul nu este bun, n-am reusit sa-l accesez.
QUOTE
...si m-am gandit sa dau linkul (in cazul in care nu l-ai citit )...un site pe care am intrat azi in premiera.

N-am intrat pe site-ul asta niciodata, dar oriunde apare acest tovaras cooperatist Ilie Sarbu, care se intampla sa fie socrul lui V.V. Ponta, sigur este ceva legat de bani, multi bani, putere si tovarasie neocomunista.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 16 May 2015, 07:42 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Linkul era bun doar ca atunci cand il introduceam in postare apareau niste ghilimele invizibile in adresa web. L-am rezolvat wink.gif
Cred ca acum nu vor mai fi probleme cu accesarea.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 Jul 2015, 02:04 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Prin targ e zarva mare, K.W.J a refuzat promulgarea noului Cod Fiscal. O multime de analisti au sarit fie sa apere decizia presedintelui fie sa blameze gestul acestui, mergand pana la acuzatia ca presedintele ar urmari interesele altora. Am citit si eu cateva opinii ale acestor analisti, nu ca m-as pricepe cine stie ce la acest cod fiscal, dar impresia pe care mi-a lasat-o decizia presedintelui, este ca acesta a actionat politic nu economic. K.W.J ar face orice sa-i dea jos de la putere pe PSD-isti, fara putere KWJ este "sechestrat" in palatul de la Cotroceni, "dascalimea" nu este in stare sa-l demita pe V.V. Ponta, pentru ai oferi presedintelui instrumentul de care are nevoie sa-si puna in aplicare programul cu care a castigat alegerile si simpatia romanilor. Grav este ca premierul face declaratii iresponsabile, facand aluzie la statutul de colonie a Romaniei, astfel de afirmatii, ce nu pot fi sanctionate de catre opozitia liberala, lasa impresia ca Romania este la cheremul unui grup de politicieni cu orientari nationaliste, un trend, care are din ce in ce mai multi adepti prin Europa. Efortul presedintelui de se debarasa de guvernul coalitiei contra justitiei, USL, pare sortit esecului fara sprijinul real al "dascalimii" fara asumarea sacrificiului acelor politicieni de dreapta, corupti care "sprijina" din interes guvernul lui V.V. Ponta. Sa vedem daca Ponta trece da la amenintari la OUG, pe tema codul fiscal si ce contramasuri va lua presedintele K.W.J.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 20 Jul 2015, 02:38 PM
Mesaj #81


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Pai ce am zis acum opt ani ?
Johannis a facut Sibiul ce acum este, ca primar.
Lasa-l sa ajunga la Bucuresti, rechinii îl asteapta...

...Si exact asa e.

Acest topic a fost editat de Cla: 20 Jul 2015, 02:41 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Jul 2015, 02:39 PM
Mesaj #82


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 20 Jul 2015, 03:04 PM) *
impresia pe care mi-a lasat-o decizia presedintelui, este ca acesta a actionat politic nu economic

Curios, dar impresia mea este exact invers: ca a actionat economic si nu politic.

Sa explic. Era foarte usor dpdv politic sa promulge codul, fusese votat intr-o veselie atat de putere, cat si de PNL. Prin respingerea codului isi pune partidul favorit, PNL, intr-o pozitie ingrata: acum trebuie sa explice de ce se opune codului pe care l-a votat, iar PSD primeste din plin munitie electorala: "noi vrem reducerea taxelor dar PNL si presedintele nu ne lasa; procedeaza ca Basescu, nu vor sa creasca veniturile romanilor". Este genul de discurs pe care il vor folosi din plin si vor avea, previzibil, succes la multe categorii de public.

Politic, Iohannis putea sa promulge bugetul si sa astepte ca guvernul sa-i bata capul (si sa-si rupa gatul) cu gasirea surselor de finantare pentru gaura din buget care va aparea...

Dar Iohannis a judecat economic: o reducere atat de mare a taxelor in acest moment, fara sa fie dublata de o scadere a cheltuielilor publice (iar cheltuielile nu scad, dimpotriva, cresc, fie si numai prin cresterea salariilor bugetarilor preconizata pentru la toamna sau cat de curand), nu va face altceva decat sa duca la cresterea deficitului bugetar peste limita admisa de 3%. Economia romaneasca se va contamina de "boala greaca". Pur si simplu este absurd, economic, sa cresti cheltuielile bugetare si in acelasi timp sa scazi taxele. Daca Ponta venea in acelasi timp cu reduceri de taxe dar si cu reduceri de cheltuieli, mai stateam de vorba, era un pas inainte; dar sa reduci taxele, deci veniturile statului, si in acelasi timp sa cresti cheltuielile aceluiasi stat, este o iresponsabilitate.

O iresponsabilitate cum numai lui Ponta poate sa ii dea prin cap.

Povestile cu reducerea taxarii ca sa impulsionezi cresterea economica, in acest moment, nu se aplica; nu se poate astepta nimeni in mod serios la o crestere economica de 6-8% in Romania pentru ca Ponta reduce TVA-ul si alte cateva taxe.

Asadar, cu toate ca nu-l plac pe Iohannis, trebuie sa recunosc ca de data asta a facut ceea ce trebuia sa faca.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Oct 2015, 08:13 AM
Mesaj #83


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Iohannis si-a ales o echipa de consilieri penibila

http://adevarul.ro/news/politica/consilier...5a70/index.html


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Nov 2015, 11:56 AM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Am privit siderat, aseara la tembelizor, "vizita de lucru" a presedintelui Johannis in piata. Chemat fiind, a venit sa vada ce vor manifestantii, desi nu prea intelegea ce vor acestia, cel putin asta am auzite eu la tembelizor. Vizita, in opinia mea, a fost una de "valurile" cum ar zice un vechi forumist. Oare chiar nu steia presedintele Johannis ce vor protestatarii, "revolutionarii". M-a socat imaginea jalnica a spiritului revolutionar, dominat de toti purtatorii de "jalbe", care se buluceau sa ajunga la presedinte, pentru a-i inmana cereri care de care mai stupide. Ce mi-a demonstrat asta? ca in piata spiritul revolutionar, este pe sfarsite, acesta a fost atenuat de invitatia la Cotroceni a "conducatorilor" emanati, promovati de strada. Johannis s-a plimbat, a ascultat si-a spus parerea fata de anticipate, fata de PUTEREA pe care inca n-o are, deoarece aceasta apartine parlamentului si parlamentarilor, presedintele n-a dorit sa tina o cuvantare desi protestatarii i-au cerut asta, unii au cerut sa i se ofere o portavoce, altii l-au provocat cu indemnuri de genul "sa vorbeasca mutul" etc. Nu stiu daca era necesara vizita asta, mie unul mi s-a aratat un presedinte captiv intre cererile strazii si PUTEREA detinuta de parlamentari. Johannis nu vede, nu poate sa faca nimic, cata vreme opozitia liberala este divizata si vizata de dosare de coruptie la fel ca si coalitia aflata la guvernare. Sa fi incercat presedintele sa gaseasca sprijinul strazii, intelegere, eventualii lideri de care are nevoie pentru formarea unui partid care sa-i sprijine promisiunile electorale? Nu pot sa spun acum ce-a fost cu vizita asta, sa vedem ce urmeaza sa se mai intample la Cotroceni, de unde seful cancelariei pare sa controleze ceea ce face Johannis, iar daca presedintele a coborat in piata la indemnul sau, atunci eu cred c-a facut o alegere proasta, pentru ca a scos si mai mult in evidenta neputinta sa.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Nov 2015, 11:15 AM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Am urmarit din nou "plimbarea" presedintelui Johannis prin mijlocul protestatarilor si-am avut o "revelatie". Am vazut imaginea unei rame din stup, pe care se afla matca, albinele se plimba agitate in jurul acesteia, unele incercand sa se apropie, dar matca are un grup de albine, "pretoriene" le zic eu, care nu lasa orice albina sa se apropie, ci doar pe cele care merita dintr-un motiv anume, sa fie bagate in seama de matca. Din afara stupului orice om ti-ar spune ca matca are control total asupra stupului, dar nu-i chiar asa, pentru ca odata a depus un ou intr-o botca din care va iesi o viitoare matca tanara, albinele "ascund" botca de matca. Matca batrana va incerca sa omoare orice alta matca tanara, si totusi cumva o matca tanara reuseste sa supravietuiasca, tocmai datorita acestor "pretoriene" care n-o lasa pe matca batrana sa se apropie de una din botcile din care urmeaza sa iasa o mataca tanara care va prelua conducerea. Banuiesc, ca doar "pretorienele" stiu care matca tanara, pentru ca sunt mai multe, ar urma sa preia conducerea stupului. Sa vedem ce va face "stuparul" impreuna cu "pretorienele" pentru a salva "stupul" de la "roire".

Acest topic a fost editat de Marduk: 10 Nov 2015, 11:18 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Nov 2015, 09:54 AM
Mesaj #86


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



„Aceasta solutie dupa parerea mea nu e buna, ma nemultumeste si impreuna cu avocatii cautam cele mai bune cai pentru a contesta aceasta solutie"

Iohannis la TVR, despre sentinta definitivă si irevocabila privind pierderea unei case din Sibiu.

Acest topic a fost editat de abis: 17 Nov 2015, 09:56 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Nov 2015, 01:06 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Daca legal are dreptul sa conteste decizia judecatoreasca, care-i problema?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Nov 2015, 01:26 PM
Mesaj #88


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Un presedinte nu are voie sa spuna despre o hotarare judecatoreasca "nu este buna". Nici macar daca il priveste personal.

Pe de alta parte, cum contesta el o hotarare definitiva? smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Nov 2015, 01:35 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



La CEDO! smile.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Nov 2015, 04:37 PM
Mesaj #90


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Daca e gluma, nu e amuzanta.
Daca vorbesti serios, nu stii ce e aia CEDO.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Nov 2015, 12:12 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 17 Nov 2015, 04:37 PM) *
....nu stii ce e aia CEDO.

Un loc in care orice european si nu numai, se paote adresa daca se considera neindreptatit de justitie, stat, care este o victima a sistemului.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Nov 2015, 12:28 PM
Mesaj #92


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu mai pune linkuri daca nu citesti ce scrie acolo...

CEDO nu poate desfiinta o hotarare a justitiei. Daca a pierdut casa, nu i-o va da CEDO inapoi.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Nov 2015, 12:40 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Eu n-am zis c-o sa-i dea casa inapoi, am zis doar ca se poate adresa CEDO.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Nov 2015, 12:54 PM
Mesaj #94


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Si tu poti sa te adresezi CEDO sa te plangi ca ti-am sters o postare, daca vrei... Nu te impiedica nimeni. Poti sa scrii plangerea si sa o trimiti. Este voie.

Nu faptul ca exista posibilitatea de a trimite o cerere la CEDO o comentam aici.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Nov 2015, 01:29 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 18 Nov 2015, 12:54 PM) *
..Nu faptul ca exista posibilitatea de a trimite o cerere la CEDO o comentam aici.

Dar ce comentam? blink.gif ca eu la asta faceam referire, ca Johannis ca orice alt cetatean are dreptul sa se adreseze CEDO.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Feb 2016, 02:53 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Klaus Werner Johannis s-a bagat singur in furcile caudine ale facebook-lui. Si-a castigat pozitia politica cu ajutorul facebook-lui si tot acolo este pe cale sa piarda bruma ce-a castigat-o de cand este presedinte. Pe mine m-a dezamagit profund si daca n-as fi un tip intelegator, sa pun pe seama faptului ca nu stapaneste bine limba romana, as zice ca presedintele chiar face jocul unor interese straine poporului care l-a votat si l-a ales sa-l conduca prin acest deceniu tumultos, as zice eu, al secolului XXI. Ok, am inteles si acceptat ideea ca ANAF-ul a actionat ca militia ceausista, ca se cerea oarece stil in abordarea acestei probleme "strategice", dar sa faci jocul celor care te contesta politic, care-ti contesta programul politic, sloganul cu ".... lucrul bine facut" etc. este ori nesabuinta ori manipulare. Eu unul cata vreme la cotroceni troneaza acest domn sef peste cancelarie, ma astept la orice. K.W. Johannis isi taie creaca de sub picioare inainte de alegeri, oferind poporului psd-ist si antenistilor prilejul de a demonstra "pulimii" ca politica e stramba daca nu e facuta de "oamenii de bine". Tot astept ca Johannis sa iasa la tembelizor sa explice ca s-a exprimat gresit, ca ce-a spus era de fapt altceva si nu o pledoarie pentru libertatea de manipulare a antenelor, dar poate ca Johannis are nevoie de aceste antene, o fi facut o intelegere electorala si atunci se explica ce si cum vine problema. Dar iarasi se naste o intrebare: sa mizeze seful cancelariei si domnul presedinte, la viitoarele alegeri, mai mult pe poporul psd-ist si antenist, decat pe cei care au vazut in domnia sa schimbarea mult asteptata? Eu o sa continui sa astept, poate cine stie, se lasa cu o demitere, o despartire de personajul, al carui caracter il definesc dupa umezeala mainilor sale, pe care-l banui fara probe, ar avea o inraurire diabolica asupra presedintelui Johannis.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Feb 2016, 01:12 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



rofl.gif rofl.gif




Continua reactiile romanilor la "gafa" (eu inca mai gred ca este o gafa, datorata gandirii in germana si exprimarii in romana, a presedintelui Johannis) facuta fata de incercarea ANAF (o institutie a statului pe care-l conduce) de a "confisca" sediul Antenelor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Oct 2016, 10:37 AM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Presedintele Klaus Johannis a intrat, datorita atitudinii sale civilizate, europene, in malaxorul habotnicilor ortodocsi. Prin mai toate ziarele Klaus Johannis este desfiintat de cei care nu vor sa auda de oficializarea legaturilor intre homosexuali. Eu zic ca presedintele a actionat corect, european, conform mersului istoriei la aceasta data. Da, demografia are de suferit in Romania, dar nu din cauza ca sunt prea multi homsexuali sau lesbiene care nu fac copii. Nu poti sa dai vina pe o minoritate sexuala ca destabilizeaza tara cu pretentiile lor, cand la nivel individual, ca sa nu mai zic guvernamental, politic, nu se face mai nimic pentru familia romaneasca. Incepe sa nu ma mai mire de ce ne fac unii fascisti. Cel mai mult ma dranjaza pozitiile unor formatori de opinie care din diverse motive sustin corul habotnicilor. Trebuie sa reamintesc ca eu sunt ortodox nepracticant, consider ca biserica n-a facut destule pentru a prezerva rolul familiei in societate, BOR & Co nu face decat sa atate aceste atitudini homofobe al tuturor celor care cred ca daca prin modificarea constitutiei si mentionarea negru pe alb, ca familia este formata din barbat si femeie, lucrurile se vor indrepta, vom avea mai multi copii, familiile nevoiase cu multi copii din Romania vor deveni mai fericite. Copiii saraci vor avea ce sa manance si vor merge la scoala sa invete cum sa scape din iadul in care s-au nascut fara voia lor, BOR va incepe sa construiasca policlinicii, cantine, gradinite in loc de biserici. Cateva cuvinte scrise intr-o "carte" pe care oricum n-o citesc prea multi si o respecta foarte putini, vor rezolva toate problemele cu care se confrunta FAMILIA in Romania. Eu nu cred o iota din asertiunile celor care sustin ca ceva se va schimba daca modificam constitutia, asa cum cred ca nu se va schimba nimic nici daca n-o modificam. Constitutia poate ramane asa cum este, eu o consider oricum gresita, facuta anume pentru unii nu pentru toti cetatenii. Klaus Johannis s-a vrut european, dar nu ar cu cine, nu are cu ce, romanii au ramas la fel, putini s-au schimbat de la evenimentul din decembrie '89. Eu sunt impotriva adoptiilor de catre "familiile" de hosexuali a copiilor, impotriva cresteri acestor copii de catre doi barbati, culmea este ca nu ma impotrivesc infierii si cresterii acestor copii de catre o "familie" de lesbiene. Ce ma deranjaza este cerbicia unora de a-si etala cu un aer de superioritate orientarea sexuala, ca si cum ar fi mai inteligenti, mai deosebiti decat de "ceilalti". Pentru mine homosexualitatea este un comportament sexual istoric, nu exista de ieri de azi, oamenii au avut aceste porniri inca din primitivism, in antichitate a atins cel mai inalt nivel de acceptare din partea societatii, dar si atunci homosexualii erau foarte retrasi, fata de cei din zile noastre. In concluzie nu afirmatiile presedintelui sau ale BOR & Co reprezinta problema demografiei romanesti sau europene. Eu cred ca societatea in ansamblul ei se afla intr-o decadenta morala si spirituala cum nu s-a mai intalnit in istorie. Religia a incercat sa tina in frau aceste comportamente sexuale, pentru unii firesti pentru altii oripilante, dar cum de la o vreme religia pierde teren, observ ca Vaticanul are o atitudine mai impaciuitoare fata de homosexuali, dar e ferm in ceea ce priveste adoptia si cresterea copiilor. E o pozitie care mie mi se pare mai apropiata de modul in care eu vad rezolvarea problemelor acestei categorii de cetateni. Sunt total impotriva descreieratilor care cer infierarea, a scoaterii in afara legii a homosexualilor, a homosexualitatii, dar condamn orice forma a pedofiliei si a proagandei homosexuale, pentru ca pana la urma, BIOLOGIC discutand, FAMILIA NATURALA ESTE FORMATA dintr-un MASCUL SI O FEMELA, celelalte uniuni sunt, prietenii, tovarasii, iubiri, sex etc. dar nu FAMILIE. Dar poate cei care doresc aceste schimbari, spera ca odata acordat dreptul la casatorie si adoptie sa intre in "normalitate", sa-si intemeieze o familie. Problema trebuie rezolvata in asa fel incat sa impacam atat varza cat si capra dar si lupul, singurul mod in care am putea face asta este RESPECTUL, aratat ata de unii cat si de ceilalti, inversunarea si trufia nu ne ajuta. Dar cine stie, poate ca toate astea aparute acum in preajma alegerilor sunt doar actiuni politice destinate sa distraga atentia romanilor de la adevaratele probleme ale acestei tari.





--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Oct 2016, 12:06 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Desi n-ar trebui sa-l "leg" pe Klaus Johannis de aceasta lege, am postat aici ceea ce cred eu despre acest parteneriat, pentru ca mi-a placut abordarea presedintelui, in acest caz. Azi am aflat ca senatorii au respins legea propusa de Cernea, considerand ca aceasta se adreseaza doar homosexualilor, ignorand complet concubinajul, larg raspandit printre unii dintre cetatenii Romaniei. BOR a facut deja precizari in legatura cu concubinajul, deci ceva, ceva se leaga in toata aceasta impotrivire nationalist-religioasa, menita a tine in afara legii si religiei pe cei care aleg sa traiasca necasatoriti. Cum am mai spus, civilizat ar fi fost sa se adopte o lege care sa permita parteneriatul, fara posibilitatea de a adopta copii. In cazul parteneriatului (concubinajului) dintre un barbat si o femeie, raman nerezolvate multe probleme, copiii, apartinatorii, mostenitorii etc. Ce facem cu aceste "familii"? lasam aceasta probleme la nivelul secolului XIX-XX, traind in secolul XXI ca membri ai UE? De ce? pentru a da satisfactie unor habotnici, care nu fac mare lucru pentru familia romaneasca, pentru copiii rezultati din concubinaje si parasiti de parinti, intr-o zona gri, cu batai si crime, fara drepturi. Sper ca in camera deputatilor sa existe oameni cu mintea deschisa catre viitor si sa voteze acest parteneriat fara schimbarea constitutiei, familia ramane familie iar parteneriatul, parteneriat.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 28 Feb 2017, 07:27 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



from Hero to Zero sad.gif ...


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 10:37 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman