HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

6 Pagini V  « < 4 5 6  
Reply to this topicStart new topic
> Alegeri Prezidentiale 2014
Marduk
mesaj 25 Nov 2014, 03:00 PM
Mesaj #176


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 25 Nov 2014, 11:34 AM) *
Am peste 40 de hangii in lista pe FB. Marea majoritate nu mai scriu aici.

S-au mutat cu tot cu nick-uri? Pacat ca nu mai activeaza pe han, eu aici v-am gasit si mi-as dori sa ramanem o comunitate de idei, conform principiilor de baza ale hanului. Imi place mult ideea hanului, care poate se regaseste pe facebook, aceea de a intra undeva, a cunoaste oameni noi, idei noi, pareri etc. Nu stiu, poate ca intr-o zi hanul va ajunge pe facebook si atunci voi migra si eu acolo, dar mi-e teama ca acolo odaile sunt mai mici, mai intunecoase si au ventilatoare care functioneaza doar atunci cand discutam doar ceea ce vrea "adminul". smile.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DDS
mesaj 25 Nov 2014, 03:41 PM
Mesaj #177


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 33
Inscris: 18 September 14
Forumist Nr.: 68.122



A sarit toata lumea (inclusiv eu) pe Marduk pentru ca nu are cont pe Facebook. Sunt sigur ca o sa-si faca omul cont si acolo cand o sa vina timpul. Pana atunci, vad ca tine Hanul "in viata" cu postari frecvente (ceea ce e laudabil!).


--------------------
"Everything in moderation - including moderation"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Nov 2014, 04:39 PM
Mesaj #178


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 25 Nov 2014, 03:00 PM) *
S-au mutat cu tot cu nick-uri?

Nu smile.gif

QUOTE
Nu stiu, poate ca intr-o zi hanul va ajunge pe facebook si atunci voi migra si eu acolo, dar mi-e teama ca acolo odaile sunt mai mici, mai intunecoase si au ventilatoare care functioneaza doar atunci cand discutam doar ceea ce vrea "adminul".

De fapt este exact invers - si asta este, intr-un fel, o problema: este imposibil, acolo, sa gasesti o discutie de acum cinci ani, o postare anume a cuiva. Aici, daca vrei, o gasesti imediat. Acolo scrii mai repede si mai superficial, aici poti elabora mai pe indelete. Daca vrei asta, desigur. Acolo principiul este "traieste clipa".

Eu am cont si acolo, si aici, pentru ca sunt oameni diferiti, acolo mult mai multi, discutii mai diverse, aici este, intr-un fel, mai mult obisnuinta, mai scriu doar vreo 4-5 oameni pe HA, nu te poti astepta la surprize, cam stii cum gandste fiecare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Nov 2014, 04:39 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
exergy33
mesaj 25 Nov 2014, 06:07 PM
Mesaj #179


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Nici eu nu am cont pe facebook si nici nu ma tenteaza sa-mi deschid unul ... rolleyes.gif o fi din cauza ca nu simt nevoia sa-mi traiesc clipa ?!


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Nov 2014, 06:19 PM
Mesaj #180


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 25 Nov 2014, 04:39 PM) *
... este imposibil, acolo, sa gasesti o discutie de acum cinci ani, o postare anume a cuiva. Aici, daca vrei, o gasesti imediat. Acolo scrii mai repede si mai superficial, aici poti elabora mai pe indelete. Daca vrei asta, desigur. Acolo principiul este "traieste clipa".

Acum am inteles, facebook-ul este pentru hipsteri, tipi astia de la care eu ma astept sa-mi iau pensia, dar daca zici ca sunt superficiali, ca-si traiesc clipa, oare or sa-mi mai plateasca mie pensia? blink.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Nov 2014, 10:24 AM
Mesaj #181


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 25 Nov 2014, 06:19 PM) *
Acum am inteles, facebook-ul este pentru hipsteri

Eu nu am spus asa ceva.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Nov 2014, 10:41 AM
Mesaj #182


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



rofl.gif clapping.gif roflmao.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 26 Nov 2014, 11:01 AM
Mesaj #183


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Sa revenim la subiect smile.gif


Sper ca in perioada de presedintie a lui Iohannis sa se faca publice tot mai multe interceptari cu afaceri ilegale.
Nu credeam ca se vor gasi unii care sa fure din fondurile destinate nevazatorilor ... lectura mi-a lasat un gust amar.

Acest topic a fost editat de exergy33: 26 Nov 2014, 01:48 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Nov 2014, 01:36 PM
Mesaj #184


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(exergy33 @ 26 Nov 2014, 11:01 AM) *
...Nu credeam ca se vor gasi unii care sa fure din fondurile destinate nevazatorilor ...

Este doar varful aisbergului, romanii sunt atat de inventivi cand vine vorba de a face o "smecherie" ca nu-ti vine sa crezi de unde au atata imaginatie. Pe mine m-au ingretosat indivizii care plateau informatile despre cei care urmau sa moara in spitale, pentru a le vinde rudelor servicii funerare.

Acest topic a fost editat de Marduk: 26 Nov 2014, 08:30 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 26 Nov 2014, 07:06 PM
Mesaj #185


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



unsure.gif ..a fost eliberat mircea basescu....sunt curios cine ar fi lasat o cusca libera daca iesea pontacul..??.....rolleyes.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 27 Nov 2014, 05:04 AM
Mesaj #186


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



QUOTE(exergy33 @ 20 Nov 2014, 01:10 PM) *
Nu l-au facut, e adevarat, dar au canalizat pe fagasul dorit optiunile unei mari parti dintre alegatorii nehotarati. Presupun faptul ca cei nehotarati, in special cei sub patruzeci ani, au intrat atat pe situl lui Ponta cat si cel al lui Iohannis, pe paginile de facebook ale celor doi ... apoi au comparat ceea ce au vazut acolo cu ceea ce au auzit la radio-TV, cu relatarile prietenilor si cunoscutilor din diaspora.
Eu zic ca si-a adus din plin contributia.
Va invit sa cititi ce scrie aici, in special comentariile rolleyes.gif


Parerea mea este ca facebook-ul, in special si internetul in general, au fost principalele ustensile care au permis romanilor sa-l faca presedinte pe Iohannis.

Elementul cheie in victoria lui Iohannis a fost aspectul emotional oferit de cozile la vot din diaspora. Iohannis nu are carisma, nu poate provoca vreo emotie la alegatori, ori, ca ne place sau nu, emotia are rolul ei in promovarea unuei idei, in efectul motivational al unui discurs. Partea emotionala pe care n-o regasim la Iohannis ne-a fost oferita de romanii plecati care voiau cu orice pret sa voteze. Asta i-a facut pe multi romani din tara care ezitau sa mearga la vot, dintr-o solidaritate emotionala cu romanii de la coada. Fara sa mai vorbim ca toti romanii de afara au familii si prieteni in tara, asta de asemenea a directionat votul.

Iar aici, in transmiterea acestei emotii feisbuc-ul si internetul au avut rolul principal.

QUOTE(Marduk @ 24 Nov 2014, 10:59 AM) *
@abis [nr: legat de propunerea lui abis catre Marduk de a-si face cont pe feisbuc]
Ma mai gandesc. Consider ca-ti ia prea mult timp sa scri mesajele pe telefon, cum eu nu alerg dupa aprecierile altora, nu vad la ce mi-ar folosi un cont pe facebook!


Eu sunt impotriva politicii feisbuc, mi-am facut cont pentru mai multe evenimente ca sa le pot urmari pe feisbuc, dar de fiecare data, nefolosindu-le, conturile, am uitat parolele si chiar numele de utilizator. Mi-am facut cont si pentru alegerile astea ca sa le pot urmari in toata amploarea; pe asta nu cred ca-l uit pentru ca ma cheama victor viorel si am poza lui michimaus la profil.
Pot spune ca a fost util, dar unde am fost cu adevarat activ sunt cateva forumuri si pe twitter. In schimb datorita internetului (whatsapp sau bbm) am avut transimisii "live" din Piata Operei din Timisoara de la cele 2 manifestatii anti-ponta intre turul 1 si turul 2. Pozele pe care mi le trimitea frate-meu din Piata Operei imi permiteau, punandu-le la randul meu pe internet, si sa-i motivez pe forum pe cei care pareau sa-si fi pierdut speranta pentru turul 2. smile.gif

Internetul, prin aplicatii ca feisbuc a devenit un util de comunicare teribil. Voi pastra contul feisbuc, il voi folosi atat timp cat mitomanul nostru national va mai face politica.

Acest topic a fost editat de zar: 27 Nov 2014, 05:07 AM


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Nov 2014, 01:29 PM
Mesaj #187


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(The Dude @ 26 Nov 2014, 07:06 PM) *
...a fost eliberat mircea basescu....

Nu este nici primul nici ultimul, a beneficiat de gaselnita asta cu arest la domiciliu sub control judiciar, scoasa expre pentru smecherii acestui neam. Probabil ca urmeaza Dan Voiculescu, mai ales daca ne gandim ca SOV si Camatarii au profitat de legea respectiva.

QUOTE(zar @ 27 Nov 2014, 05:04 AM) *
Parerea mea este ca facebook-ul, in special si internetul in general...Elementul cheie in victoria lui Iohannis a fost aspectul emotional oferit de cozile la vot din diaspora...Internetul, prin aplicatii ca feisbuc a devenit un util de comunicare teribil...

COMUNICAREA cu ajutorul acestui vector, facebook, a inlesnit victoria lui Johannis, dar nu trebuie minimalizata nici aroganta PSD-istilor care se vedeau cu sacii in caruta, pregatiti fiind sa nu faca nimic pentru a inlesni votul celor din diaspora, pe care ii stiau ostili. Lovitura a venit din interior, de la "mamaliga" care conectata la facebook si media a a explodat, a reactionat emotional la ceea ce a vazut ca se petrece in diaspora. Momentul a fost, in opinia mea, o "revolta electorala", avand in vedere prezenta la vot a celor indecisi, blazati etc. dar care-si doreau schimbarea.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Nov 2014, 02:26 PM
Mesaj #188


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(The Dude @ 26 Nov 2014, 07:06 PM) *
..a fost eliberat mircea basescu....

A fost plasat in arest la domiciliu.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 28 Nov 2014, 02:22 PM
Mesaj #189


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(abis @ 27 Nov 2014, 03:26 PM) *
A fost plasat in arest la domiciliu.





....yeees.....poor old chap... unsure.gif ....si-a inrautatit considerabil detentia....daca in cazul lui actual ar mai putea fi vorba de asa ceva... rolleyes.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 28 Nov 2014, 02:58 PM
Mesaj #190


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(exergy33 @ 26 Nov 2014, 12:01 PM) *
Sa revenim la subiect smile.gif
Sper ca in perioada de presedintie a lui Iohannis sa se faca publice tot mai multe interceptari cu afaceri ilegale.
Nu credeam ca se vor gasi unii care sa fure din fondurile destinate nevazatorilor ... lectura mi-a lasat un gust amar.


Eu vreau sa stiu ce s-a intamplat cu cei aproape 30 de miliarde de dolari imprumutati de la FMI.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Nov 2014, 04:13 PM
Mesaj #191


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



O sa stim peste 50 de ani cand se vor desecretiza documentele prin care s-au cheltuit banii respectivi.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 28 Nov 2014, 09:07 PM
Mesaj #192


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



QUOTE(Marduk @ 27 Nov 2014, 01:29 PM) *
COMUNICAREA cu ajutorul acestui vector, facebook, a inlesnit victoria lui Johannis, dar nu trebuie minimalizata nici aroganta PSD-istilor care se vedeau cu sacii in caruta, pregatiti fiind sa nu faca nimic pentru a inlesni votul celor din diaspora, pe care ii stiau ostili. Lovitura a venit din interior, de la "mamaliga" care conectata la facebook si media a a explodat, a reactionat emotional la ceea ce a vazut ca se petrece in diaspora. Momentul a fost, in opinia mea, o "revolta electorala", avand in vedere prezenta la vot a celor indecisi, blazati etc. dar care-si doreau schimbarea.


Privind partea subliniata, stii ce mai cred eu, si am citit ca si cel care s-a ocupat de campania on-line a lui Iohannis a recunoscut-o?! Sentimentul meu a e ca on-line-ul Iohannist a explodat cu adevarat dupa turul 1, macovistii, printre care ma numar smile.gif, au votat masiv Iohannis din ura/dezgust fata de pesede si ponta.

Adica ceea ce spui tu in fraza pe care am subliniat-o eu a fost ultra subliniat si pus in fata de macovistii care sunt, dpmdv, niste anti-pesede hardcore si foarte activi on-line, vad ca @abis mai pastreaza avatarul, eu l-am dat jos pe 16 noiembrie seara smile.gif.
Altfel spus aroganta lui ponta, dragnea & co pur si simplu le-a dat foc celor din on-line care nu erau neaparat pro-Iohannis dar profund anti-pesede, iar scenele de la coada au pus capac si a motivat si mai multi.

Eu asa am vazut campania, ca feisbucist neofit, campania lui Iohannis on-line relativ normala, cea a lui Macovei dinamica, iar cea a lui ponta absenta, iar putina care era se vedea ca nu era din convingere si era anosta. Pana in turul 1. Apoi on-line-ul Iohannis a explodat pur si simplu, iar cel pesedist a disparut.

Oricum, a fost frumos ce s-a inamplat. smile.gif


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Nov 2014, 10:55 AM
Mesaj #193


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(zar @ 28 Nov 2014, 09:07 PM) *
...on-line-ul Iohannist a explodat cu adevarat dupa turul 1...

Eu nu cred in acest "on-line a lui Johannis", sigur on-line-ul, facebooku-ul au jucat un rol foarte important, la fel si informatiile din media, de la tembeliziuni. In opinia mea cel mai important rol l-a jucat decizia efectiva a romanilor indecisi si blazati, din tara, de a reactiona fata de suferintele electorale ale romanilor din diaspora. Fara aceasta reactie, la care PSD-ul nu s-a asteptat, V.V. Ponta ar fi fost azi presedintele ales.
QUOTE
Altfel spus aroganta lui ponta, dragnea & co pur si simplu le-a dat foc celor din on-line care nu erau neaparat pro-Iohannis dar profund anti-pesede, iar scenele de la coada au pus capac si a motivat si mai multi.

Cu asta sunt de acord, on-line-ul a fost un vector informational, folosit de staff-ul lui Johannis la momentul oportun, insa reactia alegatorilor a fost cruciala. Daca n-ar fi existat acel "moment istoric", declic in mentalul colectiv, cu tot on-line-ul nu s-ar fi ajuns la acest rezultat. Clar on-line-ul a jucat un rol extrem de inportant, dar decizia a aprtinut celor care au primit informatia de la acest vector informational.
QUOTE
...Apoi on-line-ul Iohannis a explodat pur si simplu, iar cel pesedist a disparut.

Eu nu am cont, asa ca nu pot comenta, dar ai dreptate a fost foarte frumos, clipa in care am realizat ca PSD-ul nu va deveni partidul stat a fost sublima. Sa vedem daca romanii vor continua sa-l sprijine pe Johannis, chiar si in acele domenii care nu sunt chiar pe placul multor alegatori.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 1 Dec 2014, 05:39 PM
Mesaj #194


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595






--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  « < 4 5 6
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 03:08 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman