HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> O Viata Fara Inima?
cocosel
mesaj 14 Nov 2013, 12:24 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



(Nu cred ca am ales bine zona unde am deschis acest topic asa ca rog moderatorii sa-l mute unde trebuie.)

Acum 2 ani un om obisnuit.. in varsta de 55 de ani Craig Lewis era pe punctul de a parasi aceasta lume din cauza unei boli de inima. Nici un medic nu ii oferea nici o sansa.
Dar doi medici din Texas Dr. Billy Cohn si Dr. Bud Frazier au gasit o metoda revolutionara de a transforma viata acestui om.

Desi sansele sale erau pecetluite cei doi medici i-au propus dupa multe teste facute anii de zile pe animale sa-i scoata inima (auch!) blink.gif si sa o inlocuiasca cu un device care sa permita miscarea sangelui prin organism. Singura problema a acestei metode... fara inima in organism nici organismul nu mai poate sa aiba puls.

Cei doi medici au dezvoltat dispozitivul cu ceva timp inainte si l-au testat pe aproape 50 de vitei.
Au scos inimile din animale, si de a doua zi, viteii faceau tot ce au facut cu o zi inainte - mancau, dormeau, si se deplasau - dar de data aceasta, fara o inima.

Deci odata ce se anuntase ca numai are de trait decat 12 ore in martie 2011 sotia domnului Lewis cu acordul dansului accepta instalarea dispozitivului.
El functioneaza prin furnizarea unui flux continuu de sange prin corp, cu lame pentru a-l muta in organism. Texas Heart Institute a spus ca inainte de a avea acest aparat revolutionar nou instalat, domnul Lewis trebuia sa se bazeze pe o masina de dializa, o masina de respiratie, si o pompa de sange extern.

Deci cu alte cuvinte anul trecut s-a reusit instalarea primului dispozitiv ce ar putea sa inlocuiasca o inima slaba.

Problema cea mare o constituie sangele de acelasi tip care trebuie sa fie din belsug pentru a mai trai in continuare.

Deci curand ne vom lupta pentru sange...? rofl.gif blink.gif

Video aici

Acest topic a fost editat de cocosel: 14 Nov 2013, 12:33 AM


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 10:39 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman