HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Revolta In Turcia
Erwin
mesaj 3 Jun 2013, 12:05 AM
Mesaj #1


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Ultimele zile au fost marcate de o revolta masiva in Turcia trecuta aparent la stiri banale iar Breaking News era slujba cu călugări de la Muntele Athos pentru Becali. Turcii au manifestat initial īmpotriva construirii unul mall īntr-un parc apoi cānd poliția a trecut la represalii dure lumea a ieșit masiv īn stradă. Cred că īn secolul XXI nu mai este cazul ca guvernele să țină proprii cetățeni sub amenințarea armelor. Folosirea unor grenade chimice de luptă mi se pare o īncălcare gravă a drepturilor cetățenilor. Nu știu exact situația politică actuală, cum comentați?


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 Jun 2013, 10:39 AM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507




http://defnesumanblogs.com/2013/06/01/what...ing-in-istanbul


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 3 Jun 2013, 10:40 AM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



De ce protestează turcii? [hotnews]

Ce spun participanții:

QUOTE
A message from my friend Zeynep Dagli in Istanbul.

"Dear friends from all around the world, something very brave is happening in Istanbul right now.

Yet we are getting almost no coverage from local media except for 2 channels since all else is suppressed by the government. What started out as civilians opposing the building of a shopping centre in one of our few remaining green corners, has turned into a strong voice against a government who is unable to listen to its citizens. Erdogan said " I have decided and that's that" which is what escalated the pressure that has been hiding in everyone all along. Police has been spraying tear gas for hours non-stop against its own citizens who are offering food to the sleepless police in return. What is even more interesting is that a young generation who deemed to be apoliticial are one voice one strength, sunnis, shias, armenians, leftists, nationalists, jews are all one voice against a government who turned deaf. The youth is one voice since they never really felt that they were different.

What I ask of ALL of you is please help us spread the word. We get ZERO coverage locally. Facebook and twitter are our only source. Even that is being blocked by jammers around the square. Local media is supressed by the government.

They have stopped broadcasting CNN, AlJazeira, BBC on the local digital cable.

So please help us spread the word. Imagine Time Square being occupied for 5 days with civilians being sprayed tear gas all over non-stop and none of the US channels were saying a word on it.

Please help us spread the word."


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 Jun 2013, 10:40 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 3 Jun 2013, 11:11 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Turcia, guvernul, poporul turc se confrunta cu o mare dilema, apartenenta istorica, sociala, politica. Dupa ce turcii au cucerit Constantinopolul, geografic au devenit europeni, iar contactul direct timp de cateva secole cu Europa, europenii, cultura europeana le-a schimbat perceptia asupra sistemului social stabilit de religia islamica. Impactul a fost atat de puternic incat la sfarsitul WW1, Turcia a trecut printr-o revolutie, Ataturk stabilind atunci bazele Turciei moderne. Tinerii turcii din jurul lui Ataturk au realizat cat de inapoiata este Turcia fata de Europa, si-au dat seama ca cei care mentin aceasta stare de inapoiere sunt chiar cei in care au fost educati sa creada, carora trebuiau sa li se supuna. Dupa WW2 turcii au emigrat masiv in Europa mai ales in Germania unde au intrat in contact cu industria, agricultura, societatea europeana bazata pe democratie, pe respect, fara traditii si tabuu-ri impuse de catre religie, familie sau societate. Multi turci si-au dezvoltat afaceri in Europa, au tras practic dupa ei Turcia, tinerii turci si-au facut studiile in occident si odata intorsi acasa au implementat ceea ce au invatat mai intai in zona productiei si comertului, pentru ca zona sociala, religioasa era inca impenetrabila, imperturbabila la schimbarile respective. Incet dar sigur Turcia mai ales partea europeana, a devenit un stat "semidemocratic" bazandu-se pe invataturile lui Ataturk si pe experienta europeana conducatorii turci au incercat si au reusit sa slabeasca puterea armatei turce, garantul Turciei moderne. Statul turc a devenit un stat cu ambitii europene, un candidat la UE, modernizarea, cresterea economica, relatia cu NATO, implementarea unor reforme democratice, comertul cu UE etc. i-au facut pe truci sa creada ca sunt indreptatiti sa ceara aderarea la UE. Europa a ramas sceptica fata de reformele turcilor, multe dintre ele facute tocmai in scopul schimbarii perceptiei pe care statul turc il avea in ochii europenilor. In fapt Turcia s-a schimbat foarte mult, insa schimbarea nu s-a produs la nivelul individului, al societatii turce in ansamblul ei. Turcia continua sa fie traditionalista, profund religioasa, democratia este perceputa ca ceva daunator, turcii ramanand, d.p.d.v social incastrati in relatiile vechi bazat pe puterea marilor familii. Turcia pentru mine seamana cumva cu Grecia anilor '70. De o parte a baricadei sunt tinerii, secularistii, cei ce vor reforme profunde, care tin sa fie implicati in viata si dezvoltarea tarii atunci cand se iau decizii, care priveste viitorul tarii. De partea cealalta a baricadei sunt cei care detin puterea efectiv, cateva mari familii bogate, traditionalistii, islamistii radicali care considera ca puterea de decizie le apartine, iar democratia trebuie aplicata doar de fatada, sa dea bine la occidentali. Intreaga scena politico sociala turca este dominata de dorinta de a arata ca Turcia este o putere, cel putin zonala, o mandrie nationalista suprapusa peste capacitatea extreordinara catre comert a turcilor a generat dezvoltarea societatii, explozia populatiei tinere educata care incearca sa iasa din chingile traditionaliste impuse de clasa dominanta. O parte a populatiei din Istambul dar si din alte orase mari ale Turciei s-a saturat de "democratia" lui Erdogan, de genul "statul sunt eu". Desi pare o miscare ce tine mai mult de ecologie, in fapt miscarea reflecta ceva mult mai profund, emanciparea tinerilor, rolul lor in cadrul satului si raspunsul statului fata de ei. Ramane sa vedem daca tinerii vor reusi sa schimbe ceva, daca manifestatiile vor exacerba si guvernul lui Erdogan va fi fortat sa faca uz de violenta pentru a pune capat miscarii, a degenerarii acesteia catre un esec de genul celor petrecute in tarile arabe. Dilema exista si ea este o povara pe umerii turcilor, guvernanti sau manifestanti, pentru ca indiferent ce cale vor alege, este vorba de viitorul Turciei si al poporului turc.

Acest topic a fost editat de Marduk: 3 Jun 2013, 11:15 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 Jun 2013, 11:36 AM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Imagini din Turcia


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Jun 2013, 02:18 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Eu zic sa asteptam sa vedem ce reactie vor avea partenerii occidentali ai Turciei. Nu cred ca USA, este incantata de ce se petrece in Turcia, fie ca este dreptul turcilor sa manifesteze impotriva deciziilor guvernului, fie ca este dreptul guvernului sa apere "democratia". E ca si cum te-ai afla in picioarele goale, calcand pe lama unui cutit, cu cat presiunea este mai mare cu atat risti sa te ranesti mai profund, dar nu poti face nimic trebuie sa continui sa mergi, pentru ca altfel risti sa te prabusesti in abis. Eu cred ca atat guvernantii turci cat si americanii, europenii, israelienii si chiar arabii si rusii, se tem de o rasturnare dramatica in Turcia. Nu pot sa-mi imaginez un sfarsit de genul celor din "primaverile arabe" pentru turci, nici o interventie a armatei nu ar da bine "democratiei" turcesti, singurii care ar avea de castigat ar fi iranienii si sirienii pro al Assad. Nu stiu ce rol au in aceste manifestatii kurzii, sunt putini cei care stiu ca a existat o tara cu o populatie de peste 20 de milioane de locuitori care a disparut pur si simplu de pe fata pamantului. Suferintele istorice ale kurzilor, pe care turcii s-au straduit sa-i asimileze, pot da nastere unei miscari de masa in randul acestora in aceste zile cand Turcia s-ar dovedi slaba.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 3 Jun 2013, 09:28 PM
Mesaj #7


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Informații de la o persoană care a fost acolo:
Gonul Yilma - președinta Asociației de Solidaritate Romāno-Turcă


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 11:34 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman