HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

9 Pagini V  « < 7 8 9  
Reply to this topicStart new topic
> De Ce Ar Trebui Sa-mi Fie Rusine Ca Sunt Roman?, Fapte, cazuri, procese etc.
abis
mesaj 17 Nov 2015, 12:50 PM
Mesaj #281


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 17 Nov 2015, 12:16 PM) *
Dar de promovarea excesiva a sarbatorilor de import de ce nu zici nimic?

Nu. Cine doreste le promoveaza, cine nu, nu. Nu ma deranjeaza nici cei care sarbatoresc Halloween, nici cei care sarbatoresc Sfanta Maria; nici cei care sarbatoresc Sf Valentin, nici cei care sarbatoresc Dragobetele. Cui ii place nu are decat sa promveze ce vrea. Ceea ce unuia i se pare exagerat altuia nu i se pare.

QUOTE
la noi s-a ajuns la situatia in care esti blamat, categorisit ca invechit, habotnic, traditionalist, nationalist etc. daca nu sarbatoresti halloween-ul

Nu am auzit asa ceva. Esti invechit si habotnic daca ai ceva impotriva celor care au alte sarbatori, nu daca nu le adopti si tu. Nu ai decat sa sarbatoresti ce vrei, dar fara sa ii faci in fel si chip pe altii care au alte idei decat tine. Doar atunci cand arunci cu pietre in cei care au alte preferinte devii invechit, habotnic sau cum mai zici tu acolo.

QUOTE
Modificarile ce s-au facut au "denaturat" gustul mancarii respective, deci se poate spune ca este un produs nou

Adica?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Nov 2015, 01:31 PM
Mesaj #282


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 17 Nov 2015, 12:50 PM) *
Nu. Cine doreste le promoveaza, cine nu, nu.

Aproape toate tembeliziunile promoveaza sarbatoarea asta. Urmeaza o alta "sarbatoare", pe care o promoveaza cine doreste, BLACK FRIDAY dar asta chiar mi-ar placea mai mult, daca as sti exact care este pretul initial platit de retailer, din care se face reducerea respectiva.
QUOTE
...nici cei care sarbatoresc Sf Valentin, nici cei care sarbatoresc Dragobetele.

Ie oarece diferenta intre ele, unele produc bani, profit altele nu.
QUOTE
Nu am auzit asa ceva. Esti invechit si habotnic daca ai ceva impotriva celor care au alte sarbatori, nu daca nu le adopti si tu.

Poate n-ai auzit tu, dar eu am auzit ca nu esti in trend daca nu sarbatoresti Sf. Valentin sau halloween.
QUOTE
Adica?

Adica mamaliga s-a transformat in bulz, kofte-ua in mic, tuslamaua in ciorba de burta, plescavita in parjoale etc. Toate sunt acum mancaruri romanesti desi la origine au fost cu totul altceva.

Acest topic a fost editat de Marduk: 17 Nov 2015, 01:33 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Nov 2015, 04:32 PM
Mesaj #283


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 17 Nov 2015, 01:31 PM) *
Ie oarece diferenta intre ele, unele produc bani, profit altele nu.

Aduc bani cele de care oamenii sunt interesati, celelalte nu.

QUOTE
eu am auzit ca nu esti in trend daca nu sarbatoresti Sf. Valentin sau halloween.

Mai du-te pe la orelist.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Nov 2015, 04:32 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 18 Nov 2015, 12:02 PM
Mesaj #284


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 17 Nov 2015, 04:32 PM) *
Aduc bani cele de care oamenii sunt interesati...

Dar mai ales cele promovate prin publicitate excesiva, fie ca au motivatie religioasa sau nu. Unde exista interes pecuniar exista si promovare la tembelizor.
QUOTE
Mai du-te pe la orelist.

M-as duce dar mi-e teama sa nu auz si mai multe chestii mai urate, care acum imi mai scapa. tongue.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Nov 2015, 12:22 PM
Mesaj #285


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Deci nici cum functioneaza publicitatea nu stii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Nov 2015, 12:41 PM
Mesaj #286


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Uimeste-ma, lumineaza-ma atoatestiutorule.smile.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 Dec 2015, 10:40 AM
Mesaj #287


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Multi dintre ranitii din Colectiv puteau fi salvati. Nu au murit din cauza focului, nu au murit din cauza intoxicatiei, au murit din cauza bacteriilor din spitalele romanesti

http://www.tolo.ro/2015/12/03/colectiv-med...mba-cu-microbi/


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Dec 2015, 10:58 AM
Mesaj #288


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Incepe sa iasa la iveala mizeria din stabilimentele numite pompos in Romania "spitale". Culmea este ca in acest demers s-a plecat de la o indoiala a unui tip (cinste lui) care a constatat cat de mic este numarul infectiilor nosocomiale in "stabilimentele" romanesti, fata de spitalele din UE. Se pare ca in conformitate cu buna traditie a cumetriilor romanesti aceste infectii nu erau raportate si erau transformate in cine stie ce boli ascunse. Sunt cateva cazuri arhicunoscute, dar cati romani or fi murit cu zile in aceste stabilimente doar pentru ca infirmierele in loc sa dea cu mopul se tin de afaceri, sa ca directorul in loc sa cumpere solutii bune, cumpara apa de ploaie la pret de superdetergent.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Apr 2016, 10:34 AM
Mesaj #289


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ar trebui sa fiu mandru de tenismenul Ion Tiriac? Daca Ion Tiriac ar fi ramas un simplu sportiv, bucurandu-se de respectul admiratorilor si de medaliile sale, as fi avut doar cuvinte de lauda. Dar de cand cu dezvaluirile astea din Panama despre modul in care acest "PATRIOT" roman si-a dosit o parte din avere spre a o salva de impozitare, consider ca Ion Tiriac nu merita nici un ou clocit, eventual aruncat in cap, sa se prelinga pe unul din costumele sale de firma. Banii pe care Ion Tiriac "patriotul" i-a dosit de impozitare, parte din acesti bani, trebuiau sa ajunga la poporul lui ion Tiriac, pe care, cred eu, nu se sfieste cateodata sa considere ingrat, lipsit de recunostinta pentru un asa sportiv de cariera. Cariera lui Ion Tiriac, care include si participarea la vanatori alaturi de protipendada comunista, i-a adus ceva bani, dar eu cred ca cei mai multi bani i-au venit lui Ion Tiriac tocmai din legaturile sale cu structurile comuniste si postdecembriste. Oportunist, Ion Tiriac, a profitat de statutul sau, la fel ca multi altii, facand avere din banii romanilor, fie c-a vandut blugi si ciunga, fie fabrici si uzine. De ce n-a vrut Ion Tiriac sa dea legal, o parte din banii sai, poporului sau, de la care a primit titluri si onoruri? Nu stiu sa raspund la aceasta intrebare, sigur asa cum am mai spus e legal ca oamenii bogati sa-si tina averile ascunse sa evite, daca pot, plata impozitelor cuvenite. Legal o fi, dar moral nu, or trag concluzia ca la acest capitol, domnul Ion Tiriac, nu sta prea bine. De ce n-a deschis Ion Tiriac o fundatie in Romania? or poate ca are da nu stiu eu. De ce n-a luptat omul influent Ion Tiriac, pentru a convinge politicienii ca cei care deschid fundatii in Romania, de genul, celor din Panama, sa fie scutite de taxe si impozite daca banii respectivi sunt investiti in sprijinirea copiilor sarmani, a spitalelor, azilelor etc. Ma gandesc ca daca a avut atata trecere in elita comunista, ar fi putut sa schimbe ceva si in Romania postdecembrista, dar o fi avut in gand asa ceva sau doar a vrut pur si simplu sa nu plateasca taxele statului, poporului roman.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 10 Apr 2016, 11:26 PM
Mesaj #290


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Lasa chestiile cu Panama Papers, nu mirosi ca pute a CIA peste tot globul, si vina o dau pe Putin care chiar n-are de-a face cu alea??
Fiecare care nu le convine americanilor primesc acum o stampila pe frunte cu Panama. De ce chiar acum, ha??
Asta ca sunt alegeri, cine o ajuta pe Hellary sa ajunga campioana, na? na? aha.

Si le convine foarte bine ca au aruncat pastila. Nu se prind doar Soros si consortii, ca de la el vine, dar si cei din Wall Street, ca de curul lor merge ce zice Trump, dar ce e principal, e prostimea, condusa prin tembelizor, si chiar ca SUA în chestia "prostime" chiar ca ocupa locul unu.
Mie mi-e mila de teleul meu ca are programat CNN.

Apropos Trump: El a zis ceva despre NATO, lucruri care nu le afli din ziar.
"NATO ar trebui desfiintata, mult prea multi bani bagam în ea, degeaba, asta a fost actuala în timpul Razboiului Rece, dar acum nu mai, ar fi cazul ca europenii sa-si plateasca singuri afacerile militare si sa-si vada de treaba lor, cu banii astia pe care-i economisim am putea sa luam industria noastra din Asia inapoi in America."

Asta e de ce le merge la multi corupti curu. Trump nu e un nationalist, e un patriot, si stie foarte bine regulile capitalismului.
M-as mira sa nu fie pe undeva "misterios împuscat".

Acest topic a fost editat de Cla: 10 Apr 2016, 11:44 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Apr 2016, 12:01 PM
Mesaj #291


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 11 Apr 2016, 12:26 AM) *
...Apropos Trump: El a zis ceva despre NATO, lucruri care nu le afli din ziar.
"NATO ar trebui desfiintata, mult prea multi bani bagam în ea, degeaba, asta a fost actuala în timpul Razboiului Rece, dar acum nu mai, ar fi cazul ca europenii sa-si plateasca singuri afacerile militare si sa-si vada de treaba lor, cu banii astia pe care-i economisim am putea sa luam industria noastra din Asia inapoi in America."...

Nu-l contrazic, are dreptate, eu am propus desfiintarea NATO, inaintea lui. rofl.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 12 Apr 2016, 05:13 PM
Mesaj #292


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Apai aveti amândoi dreptate, Marduk spoton.gif De fapt, si eu, ca si eu cred la fel.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 12 Apr 2016, 05:14 PM
Mesaj #293


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Scuze, post dublu.

Acest topic a fost editat de Cla: 12 Apr 2016, 05:16 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  « < 7 8 9
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 08:59 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman