HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

23 Pagini V  « < 21 22 23  
Reply to this topicStart new topic
> Victor Ponta, Cine este si ce vrea?
abis
mesaj 13 Jul 2015, 04:42 PM
Mesaj #771


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ce a decis PSD in martie

http://www.psd.ro/media/comunicate/rezolut...itate-politica/

Citim asa:

Consiliul National sustine urmatoarele reguli de integritate si responsabilitate politica, in cazul aparitiei unor acuzatii de coruptie asupra membrilor PSD:

Membrii de partid care devin inculpati in dosare de coruptie (la punerea in miscare a actiunii penale) isi pierd, dupa caz, functia de membru al Guvernului sau de conducere din Parlamentului Romaniei

Membrii de partid arestati preventiv in cazuri de coruptie isi pierd, automat, functia politica din cadrul PSD

Membrii de partid trimisi in judecata in cazuri de coruptie isi pierd functia in care au fost numiti cu sprijinul PSD si sunt suspendati din functia politica in care au fost alesi

Membrii de partid condamnati in prima instanta pentru fapte de coruptie isi pierd, automat, functia din partid si sunt suspendati din calitatea de membru de partid

Membrii de partid condamnati definitiv pentru fapte de coruptie isi pierd definitiv calitatea de membru al Partidului Social Democrat


Ponta tocmai a fost inculpat. Pe cand demisia??




Ah, ce dor imi este de goguta si de gigip...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Jul 2015, 04:50 PM
Mesaj #772


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 13 Jul 2015, 05:42 PM) *
...Ponta tocmai a fost inculpat. Pe cand demisia??

Domnul procuror, V.V. Ponta ar trebui sa stie cel mai bine ce are de facut, dar dupa cum a mai actionat si fata de alte acuze, cu siguranta n-o sa fim surprinsi de reactia sa.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rogvaiv
mesaj 14 Jul 2015, 09:14 AM
Mesaj #773


Cronicar
****

Grup: Membri
Mesaje: 393
Inscris: 21 February 14
Forumist Nr.: 62.741



QUOTE(abis @ 8 Jul 2015, 09:29 PM) *
Pai, spune-ne si noua. Suntem curiosi.

Păi sunt convins că și dumneavoastră cunoașteți multe despre acest frumos domeniu, mai ales dacă sunteți atāt de activ pe acest sub-forum īn această secțiune non-culturală a forumului cultural Hanu Ancuței. Știți vorba aia? Romānul se pricepe la toate īn special la fotbal și la politică, unii se pricep mai puțin, alții mai mult, īn special cei care au studiat istoria romānilor și pe cea universală a Umanității Și tot romānii sunt campioni mondiali de necontestat la datul cu părerea™, aici nu ne īntrece nimeni, nici esticii noștri balcanici, grecii, bulgarii sau sārbii. Eu aș propune pe bune, īnființarea unui Campionat European sau a unei Olimpiade a datului cu părerea, că jur, suntem și vom fi primii, always, SEMPRE. Lucrurile pe care le știu eu se pot afla dacă sunt citite și studiate. Sunt unii oameni de presă și nu numai, plătiți și ne~ care ne țin la curent cu aceste informații, unele adevărate. Ceva incendiar nu am de genul informații clasificate - Secret de Stat pentru că sunt un neica-nimeni. Am avut acces și la ele, dar acuma sunt considerat nebun īn acte așa că nu mă bagă nimeni īn seamă.
Să auzim de bine!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Jul 2015, 09:14 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 14 Jul 2015, 09:40 AM
Mesaj #774


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(rogvaiv @ 14 Jul 2015, 10:14 AM) *
...tot romānii sunt campioni mondiali de necontestat la datul cu părerea[/b]™, aici nu ne īntrece nimeni, nici esticii noștri balcanici, grecii, bulgarii sau sārbii...

Eu cred ca te inseli, nu suntem ultimii la datul cu parerea dar cu siguranta nu suntem primii.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rogvaiv
mesaj 14 Jul 2015, 04:19 PM
Mesaj #775


Cronicar
****

Grup: Membri
Mesaje: 393
Inscris: 21 February 14
Forumist Nr.: 62.741



@Marduk

Eu m-am referit la acele popoare dintre care și noi, māndri romāni facem parte - sectorul de EST al Europei, primiți cu parastas/recviem īn UE și mai ales datorită resurselor umane ce le avem și facem/faceți! munca de jos a Europei, știi asta sigur, las-o jos că frige, toată lumea știe că romānii sunt doctori la gunoaie, strāngem după olandezii din RED DISTRICT și nu numai, Amsterdam, Eindhoven, Rotterdam că voiau ei acel culoar spre Marea Neagră - via Romānia - Dunăre, suntem păduchii Parisului, ștergătorii de geamuri ai Romei și nu numai la șters, suntem buni la asta, sunteți buni la asta, voi ce ați părăsit PATRIS NOSTRA (!) īn loc să o apărați aici. Vai de Capul Nostrum de latini ce suntem! Vă rog să nu vă ofensați, nu vă mai simțiți atacați de Adevăr, rogu-vă, noi cei liberi.

Dintre acele popoare din Estul Europei, Grecia, Serbia, Albania, Macedonia, Bulgaria, Cipru, NOI - Romānii suntem campioni mondiali la aruncatul sticlei pe spate și a părerilor, nu mă contraziceți, sau de o faceți, rogu-vă, cu date și argumente valide, că altfel sting și eu Lumina Comunicării pe acest cultural subiect/obiect de suntem toți romānii experți - Politica! Repet, unii mai puțin, alții de au citit Istoria mai mult. No! Acele popoare au cele mai interesante subiecte pe publicația Justițiară și Iluminată VICE INTERNATIONAL.
Acele popoare din EST au cele mai bune articole pe VICE INTERNATIONAL, cele mai interesante, cele mai citite īn īntreaga lume a oamenilor educați, a hipsterelii online și nu numai.

Acest topic a fost editat de rogvaiv: 14 Jul 2015, 04:22 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Jul 2015, 04:28 PM
Mesaj #776


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(rogvaiv @ 14 Jul 2015, 05:19 PM) *
Dintre acele popoare din Estul Europei, Grecia, Serbia, Albania, Macedonia, Bulgaria, Cipru, NOI - Romānii suntem campioni mondiali la aruncatul sticlei pe spate și a părerilor, nu mă contraziceți, sau de o faceți, rogu-vă, cu date și argumente valide

Uite, sunt de acord cu tine: afirmatiile trebuie sustinute cu date si argumente valide pentru a fi acceptate.

Care sunt datele si argumentele valide care sustin afirmatiile de mai sus? Ca, te citez, noi romanii suntem campioni la aruncatul sticlei pe spate. De fapt, ce anume inseamna asta? Ca romanii beau mai mult decat oricare altii din estul Europei? Sau ce anume ai vrut sa spui? Te rog explica, dar cu date si argumente valide.

Multumesc wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rogvaiv
mesaj 14 Jul 2015, 05:20 PM
Mesaj #777


Cronicar
****

Grup: Membri
Mesaje: 393
Inscris: 21 February 14
Forumist Nr.: 62.741



Abis, o dăm deja pe off-topic și cer iertare moderatorului care o fi el, că aici ar trebui să se vorbească de hoțul la costum și educat - Victor Viorel care vrea ca oricare politician să fure, să fraudeze și să trāntească de pămānt economia națională/națio-anală.

QUOTE
Mai mult, potrivit raportului OMS, primele zece locuri din clasamentul īn care au fost incluse 194 de tari sunt ocupate de state de pe continentul european, scrie The Independent.

Pe primul loc se află Belarus, cu o medie de consum de 17,5 litri de alcool pur pe cap de locuitor īntr-un an, urmat de Republica Moldova, cu 16,8 litri și de Lituania, cu 15,4 litri de alcool pur pe cap de locuitor pe an.

Următoarele locuri īn clasament sunt ocupate de Rusia, cu 15,1 litri de alcool pur pe cap de locuitor pe an, de Romānia, cu 14,4 litri și de Ucraina, cu 13,9 litri.
.........

http://www.ziare.com/articole/consum+alcool+cap+locuitor

Eu știam de situația asta, la fel și ceilalți cetățeni, că ne-au in-format la Radio, la TV, īn presa scrisă și online că stăm bine (sau rău, depinde de care parte a baricadei te afli) la capitolul consum de alcool pe cap de locuitor, sunt date și la Centrul Sociologic, la Institutul Național de Statistică de nu au loc foștii mei colegi sociologi.
Īți dau date culese și transmise īn mediul online de una din cele 3 surse - publicații MEDIA ale PATRIEI NOASTRE, adică - Ziare.com.
Alături de MEDIAFAX, AGERPRESS, ei sunt cică, ăia de află primii și printre cele mai citate surse de MEDIA din RO. Putem continua discuția că sunt tare multe de zis, pe cuvāntul meu de plătitor de accize și TVA majorat și scăzut de Guvernul Romāniei Ponta.
Victor Viorel Ponta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Jul 2015, 05:32 PM
Mesaj #778


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(rogvaiv @ 14 Jul 2015, 05:19 PM) *
Eu m-am referit la acele popoare dintre care și noi, māndri romāni facem parte...las-o jos că frige...

Frige moncher, da eu nu crez ca romanii sunt pe primul loc dintre est-europeni, balcanici, caucazieni, la taclale lipsite de sens. Eu pot sa-ti spun despre greci, pe care ii cunosc cat de cat, vorbesc mai mult ca noi, vorbesc pur si simplu de dragul vorbei, din dorinta de a se auzi.
QUOTE
toată lumea știe că romānii sunt doctori la gunoaie, strāngem după olandezii din RED DISTRICT și nu numai, Amsterdam, Eindhoven, Rotterdam că voiau ei acel culoar spre Marea Neagră - via Romānia - Dunăre...

Nu vad legatura intre "gunoierii" din Olanda, romani balaoachesi, si canalul Rin-Dunare-Marea Neagra.
QUOTE
...suntem păduchii Parisului, ștergătorii de geamuri ai Romei și nu numai la șters...

Exista cetateni romani care pot fi considerati "paduchi" dar nu inseamna ca tot poporul intra in aceasta categorie.
QUOTE
...Romānii suntem campioni mondiali la aruncatul sticlei pe spate și a părerilor, nu mă contraziceți, sau de o faceți, rogu-vă, cu date și argumente valide, că altfel sting și eu Lumina Comunicării...

Eu am zis ca nu cred, am acest drept? pentru a ma contrazice, te rog sa aduci argumentele care sa ma faca sa-ti dau dreptate.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Jul 2015, 08:32 PM
Mesaj #779


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(rogvaiv @ 14 Jul 2015, 06:20 PM) *
Abis, o dăm deja pe off-topic și cer iertare moderatorului care o fi el, că aici ar trebui să se vorbească de hoțul la costum și educat - Victor Viorel care vrea ca oricare politician să fure, să fraudeze și să trāntească de pămānt economia națională/națio-anală.

Scuze ca am deschis discutia pe alte subiecte, nu stiu de ce am adus vorba despre consumul de alcool, ce mi-o fi venit asa, din senin....


Asa e, aici vorbim despre Monta. Si nu am baut destul ca sa spunem ceva de bine despre el


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Jul 2015, 10:01 AM
Mesaj #780


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Sa revenim la Monta care face glume stupide la Ambasada Frantei.

Reactia Codrutei, priceless

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/z...ctor-ponta.html


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Jul 2015, 01:30 PM
Mesaj #781


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Aseara l-am urmarit pe V.V. Ponta la tembelizor. Mi-a atras atentia o insistenta, subliniere, a domniei sale, COALITIA, cuvant pe care premierul l-a folosit ori de cate ori a avut ocazia, pentru a sublinia ca tot ce face acest guvern apartine unei decizii unui program colectiv, nu unui individ, V.V. Ponta. Aseara V.V. Ponta mi-a lasat impresia unui timid, un om caruia ii este frica sa-si asume rolul pe care-l joaca. Premierul este dispus sa demisioneze dar pune conditii, nu stiu daca aceste conditii ii apartin, dar sigur in spatele acestor conditii se afla cei care l-au ridicat la rangul de premier, cei care se asteptau ca V.V. Ponta sa-i salveze de DNA de UE, sa-i transforme din coruptibili in oameni maltratati de justitie. Ieri am vazut un prim ministru gata sa predea guvernul dar cu niste conditii, unii deja au inceput sa scrie maculatura pe tema respectiva, eu cred ca procurorul Ponta s-a speriat de dosarul sau aflat la DNA. V.V. Ponta, procurorul stie probabil ca nu va putea sa-si demonstreze nevinovatia in fata nici unei instante corecte, cu atat mai putin la CEDO, UE, CE, PE, Istambul sau Moscova, unde ajung unii romani cu jalba-n bat, nemultumiti de deciziile confratilor din justitie. Pentru mine e cert ca majoritatea averilor existente azi in Romania a fost obtinuta prin smecherii financiare, politice, interlope etc. V.V. Ponta a fost chemat sa "clateasca" aceste averi, dar n-a reusit sa scape nici domnia sa de justitia basista, de ce? pentru ca in Romania inca n-a avut loc o debasificare a justitiei, a celor care inca mai cred ca Romania poate scapa de aceste capuse neocomuniste, de cooperativa PCR.

Acest topic a fost editat de Marduk: 16 Jul 2015, 01:32 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Aug 2015, 08:34 PM
Mesaj #782


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



V.V. Ponta a ajuns la apogeu cu aberatiile sale. Ultima dintre ele m-a distrat si intristat in acelasi timp. V.V. Ponta propune legalizarea spagii in sistemul medical. Teoretic pare o incercare necesara si binevenita, pacientul are probleme medicale, merge la spital, consulta un medic pe care vrea sa-l plateasca extra pentru serviciile sale, din suma respectiva, pe care medicul va putea s-o primeasca statul isi ia impozitul de 16%. Pana aici nimic anormal, simplu usor de aplicat, ma gandesc ca pacientul n-o sa-i dea bani medicului, o sa existe un cont la casieria spitalului unde pacientul sau rudele sale vor merge sa plateasca "spaga". Problema apare cand vine vorba de spagile marunte pentru portar, infirmier, asistenta etc. ce faci cand e vorba sa dai o "spaga" unei infirmiere care sterge la fund un pacient? cumulezi zilele de spitalizare si platesti odata?!?! Eu traiesc in Romania, dar nu inteleg ce se intampla cu sistemul medical romanesc, cu asigurarile de sanatate si mai ales care-i rostul SOLIDARITATII cu cei care nu platesc asigurarile de sanatate. Nu pricep de ce cardul de sanatate nu este inmanat romanilor odata cu buletinul de identitate, sau inaintea unui act de identitate, de vreme ce orice individ primeste un CNP la nastere, un card de asigurare ar echivala cu un act de identitate!!?? Cardul respectiv este "legat" de un cont in care se varsa niste bani, intre 0 si 18 ani plateste statul iar dupa asiguratul. Daca asiguratul nu plateste, contul este gol si trebuie sa-si achite Nu plateste asigurarea, plateste interventiile la clinica sau spital. SIMPLU.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Aug 2015, 10:13 AM
Mesaj #783


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ponta este acum la DNA.

Da doamne sa nu mai plece acasa rofl.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Aug 2015, 10:55 AM
Mesaj #784


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



A plecat acasa...

Scrie un prieten pe FB:

Dacă, așa cum pare probabil, Victor Ponta va ajunge la īnchisoare el va scrie o carte pentru reducerea pedepsei. Titlul volumului va fi "Pas cu pas" - adică o biografie īn care va atinge subiecte precum orașul său natal Sibiu, apartenența lui la etnia germană și cariera sa de primar. thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 19 Aug 2015, 11:32 AM
Mesaj #785


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(abis @ 19 Aug 2015, 11:13 AM) *
Da doamne sa nu mai plece acasa rofl.gif

Parca ziceai ca esti ateu rolleyes.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Aug 2015, 11:56 AM
Mesaj #786


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Pai si ce daca?

Un ateu nu are voie sa spuna "sa il ia dracu' pe Ponta"? Chiar daca nu crede ca exista draci... Sunt expresii consacrate care nu au legatura cu religia.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 20 Aug 2015, 07:41 PM
Mesaj #787


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(abis @ 19 Aug 2015, 12:56 PM) *
Pai si ce daca?

Un ateu nu are voie sa spuna "sa il ia dracu' pe Ponta"? Chiar daca nu crede ca exista draci... Sunt expresii consacrate care nu au legatura cu religia.


... sa-l ia dracu e una, da doamne e alta !

Revenind la subiect ... se pare ca Ponta are toate sansele sa iasa basma curata din acuzele ce i-au fost aduse.
Nu stiu ce, dar ceva s-a schimbat in atitudinea DNA-ului fata de dansul rolleyes.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Aug 2015, 10:30 AM
Mesaj #788


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ar fi pacat ca DNA-ul sa-si schimbe atitudinea fata de coruptie, corupti si evazionisti, s-ar pierde o parghie importanta care frana cat de cat anormalitatea ce pare a stapani Romania. Eu sper ca mutarea atentiei catre evazionisti, investitori, actori, artisti, manelisti, functionari, doctori, politisti sa fie doar parte a unui plan concertat al DNA-lui, impotriva coruptiei generalizate, a cumetriilor si PCR (pile, cunostinte si relatii) a influentei si ingerintei lumii interlope in politica. Romania are nevoie de curatire interna si externa, nu se poate costuma frumos pentru a participa la balul european, dar pe dedesubt sa colcaie paduchii si sa-i miroasa gura, desi la gat poarta colane grele de aur si din buzunare ii crurg banii, iar la bal ajunge cu Rolls-Royce, Romania risca sa ramana cocalarul Europei, starnind nu admiratie ci doar este zambete fortate si remarci acide.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Sep 2015, 11:38 AM
Mesaj #789


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



V.V Ponta:„Mă uit şi eu uluit la televizor. Mă uit şi mă minunez...Nu vă aşteptaţi de la mine să mă adaug la corul de şacali şi hiene care vorbesc de rău despre Oprescu. Nu o să spun nimic de rău despre Oprescu”
Poate ca domnul V.V. Ponta, este in alt "cor" de sacali si hiene, in acest caz este de inteles de ce nu doreste sa spuna nimic despre onorabilul Oprescu, creatorul "pulimii" dambovitene. V.V. Ponta este uluit si mirat doar atunci cand cad victime DNA-lui "eroii" din corul domniei sale, dar este extrem de multumit cand victimile sunt din celalalt cor, desi mie mi se pare ca ar trebui sa fie echidistant.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 14 Sep 2015, 12:25 AM
Mesaj #790


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



VV a mai scos o perlă cum că a plătit toată datoria de 20 miliarde la FMI făcută de Boc&Băsescu. A uitat să spună că și el a stat la masa negocierilor atunci și a semnat iar datoria publică a crescut de cānd e premier cu 40 de miliarde, n-a investit nimic, toți banii i-a tocat pe pomeni diverse și electorale ca megalomaniaca lui ziuă de naștere și lansare īn campania electorală.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Sep 2015, 01:30 PM
Mesaj #791


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Avem premier in functie trimis in judecata pentru coruptie. Trebuie sa fim mandri: nu stiu daca e primul caz din lume, din UE insa in mod sigur. Nu mai este nimeni ca noi!


Ponta, trimis in judecata pentru complicitate la evaziune fiscala in forma continuata, urmeaza sa dea HG cu norme de aplicare a Codului fiscal si Codului de procedura fiscala. Tare, nu?

Acest topic a fost editat de abis: 17 Sep 2015, 01:32 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Sep 2015, 01:57 PM
Mesaj #792


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 17 Sep 2015, 02:30 PM) *
...urmeaza sa dea HG cu norme de aplicare a Codului fiscal si Codului de procedura fiscala...

blink.gif HG-ul asta actioneaza retroactiv? asta ar fi tare de tot.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 20 Sep 2015, 03:38 PM
Mesaj #793


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Nu, este vorba de Codul Fiscal care tocmai a fost aprobat de Parlament și aduce modificări īncepānd cu 1 ianuarie 2016 și respectiv, 2017. Măsurile de relaxare așteptate de mediul de afaceri au fost amānate pentru 2017, așadar pentru un alt guvern care va veni după alegerile de anul viitor. Deocamdată nu știu dacă textul a fost publicat īn MO, abia după aceea se dau HG-urile cu normele de aplicare, după ce finanțiștii din MF se hotărăsc cum se vor aplica noile modificări și cum se vor interpreta corect. Așa că lui Genuncheșelu' puțin īi pasă, nu-și dă demisia, īși vede de treabă īn continuare, se dă victimă a unei instituții "băsiste" declarānd că procurorul de caz īi caută nod īn papură doar ca să se afirme... Din păcate, nici mentorul său, Năstase, nu-l poate ajuta de data asta. Probabil va dispărea subit īn Turcia cānd va trebui să dea cu subsemnatul īn instanță...


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Sep 2015, 08:43 AM
Mesaj #794


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Pe ultima sută de metri, Ponta ne pregătește o țeapă in tradiția Bechtel/ Petromidia: vrea să le dea reactoarele 3 și 4 prietenilor comuniști chinezi, la o negociere mică, la masa verde.

Prietenilor chinezi li se garantează un fel de preț de minim la vānzarea energiei. Deci, dacă prețul energiei se duce īn jos, minunatul stat romān, īn dărnicia sa față de poporul chinez prieten, o cumpără la un preț la care investitorul chinez să nu iasă pe pierdere. Afacere cu profit garantat de stat. Ok, am o singură curiozitate: dacă acest contract se semnează, īn cāt timp dispare originalul, ca la Bechtel, astfel īncāt nimeni să nu răspundă vreodată penal?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Nov 2015, 10:58 AM
Mesaj #795


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 10 Nov 2015, 10:46 AM) *
...Ponta nu voia sa demisioneze. Nici dupa Congresul PSD, nici inainte; nu ar fi plecat de la guvernare daca nu ar fi fost obligat de Dragnea.

Eu vad altfel lucrurile. V.V. Ponta vroia sa demisioneze, era obligat, fortat de esecul sau politic, de "poporul" PSD, dar avea nevoie de o "scuza" care sa nu-l faca sa declare, sa recunoasca prin demisie ca guvernarea sub conducerea sa a fost un fiasco. Daca nu aparea cazul Colectiv s-ar fi agatat de guvernare ca inecatul de pai, nu demisiona pe motiv de esec politic.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Nov 2015, 01:31 PM
Mesaj #796


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Miting de sustinere pentru Ponta, se strang cei care il admira pe FB. Merita sa citesti smile.gif

https://www.facebook.com/events/1519238021732602/

Acest topic a fost editat de abis: 11 Nov 2015, 01:31 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Nov 2015, 10:03 AM
Mesaj #797


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Daca ar fi doar o gluma, as rade, dar nu este.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Feb 2016, 12:28 PM
Mesaj #798


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



V.V. Ponta s-a dat la fund, exact ca si prietenul sau Crin Antonescu. Oare au renuntat la viata publica de sila sau "sfatuiti" de oamenii de bine.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 May 2016, 03:11 PM
Mesaj #799


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



V.V. Ponta risca totul pentru ca nu mai are nimic de pierdut. Revenirea in politica nu-l poate salva de dosarele de la DNA. Dar cine stie poate mai da o "lovitura de stat" si desfiinteaza DNA-ul si-atunci se explica noile luari de pozitie ale domniei sale.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Jun 2016, 11:29 AM
Mesaj #800


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



V.V. Ponta s-a transformat din pisoias in motan cu pretentii de tigru. Oare nu realizaza ca prin atacul sau se situeaza definitiv in zona pusacriabililor din Romania. Sa ajungi sa cauti exemple de corupti electorali, in democratia americana, e ca si cum ai incerca sa vanezi muste cu tunul. Sigur V.V. Ponta n-a fost multumit de sprijinul americanilor in ceea ce-l priveste. Probabil este traumatizat de pierderea prezidentialelor din cauza facebook-lui, controlat, cum altfel, de americani.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Jul 2016, 09:37 AM
Mesaj #801


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



V.V. Ponta are toate sansele sa ramana fara "dotore". Sa vedem daca odata cu retragerea titlului, acest pinochio al politicii romanesti, o sa se retraga sa-si cheltuiasca in liniste averea, asemeni mentorului sau de la Cornu. Ar fi o dezamagire pentru toti cei care inca mai cred intr-o normalitate reala in Romania, daca V.V. Ponta va continua sa detina functii publice, oricare ar fi acestea.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Jul 2016, 11:37 AM
Mesaj #802


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



V.V.Ponta este inca socat de iesirea sa de pe scena politica. Vede peste tot actiuni "autorist-fasciste" si "sisteme de propaganda de natura fascista" uitand de "lovitura de parlament" prin care domnia sa & Co au ajuns la putere. V.V. Ponta nu poate accepta ca tot ce i s-a intamplat s-a datorat stangaciei, ca sa nu zic prostiei sale, intr-ale politicii. V.V. Ponta ia apararea unui "presedinte luminat" precum Erdogan, pozitionandu-se in tabara antieuropenistilor, iubitori ai democratiei originale, in care sa nu-si poate baga nasul Bruxellesul, ori de cate ori conducatorii "providentiali" isi pun i practica ideile dictatoriale sub mantia si in numele democratiei. Inca nu inteleg ce-l retine pe V.V.Ponta sa emigreze in Turcia, desi se auzea ca ar avea oarece radacini italiene, probabil de prin Galata, de vreme ce manifesta o asemenea atractie fata de civilizatia turca si presedintele Erdogan. N-ar fi nimic nou sub soarele balcanic, ca un conducator ghiaur frustat ca poporul si boierimea nu-l intelege, sa caute refugiu la Stambul. Ceva din aceste declaratii ma ingrijoreaza, propaganda impotriva UE incolteste peste tot in estul Europei, prin gura unora sau altora, care desi n-ar avea ce sa puna in locul UE, combat europenismul doar de dragul "razbunarii", a dovedirii, ca o uniune european nu este viabila, nu in interesul popoarelor respective. Politrucii ca V.V.Ponta lupta de fapt pentru a-si pune in valoare "ideile marete" ale unui nationalism controlat de "elitele" emanate, intr-un fel sau altul, dupa prabusirea comunismul.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Aug 2016, 10:52 AM
Mesaj #803


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



V.V. Ponta, expert in ale plagiatului, considera cozile facute de romani la votul din diaspora, un fel de copy-paste.
"...acele cozi, pe care īnsă ulterior am aflat că nu le-am făcut eu, ci cei care se așezau de două ori, de trei ori, de patru ori la rānd, ca sa fie cozi, să se arate la televizor” nonono.gif
V.V. Ponta continua sa considere caderea sa o masinatiune, nu o demisie de onoare. Culmea este ca are adepti care cred in afirmatiile sale aberante.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Mar 2017, 04:12 PM
Mesaj #804


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Victor Ponta face o declaratie care ar trebui sa ne puna pe ganduri, in cazul in care afirmatiile sale sunt conforme cu realitatea. Daca n-ar fi o diversiune legata de lupta pentru demolarea DNA as fi total de acord cu dl. Ponta. Dar eu cred ca daca in Ungaria primul ministru ar intervenii pentru a proteja consumatorii casnici, sigur n-ar exista suspiciunea ca la fianul conversatiei cu ministrul de resort, premierul ar adauga: "si baga-i si lu nasu Costica, cateva zeci de mii de metri cubi, cu pretul pentru populatie, ca are si el o afacere si trebuie sa traim bine toti".
Asta este marea diferenta intre Romania si Ungaria. Restul este inca o incercare de a ataca DNA-ul si pe cei care incearca sa mai infraneze lacomia FUNCTIONARILOR romani, nu DEMNITARILOR, pentru ca oricum n-au nicio demnitate. Romania trebuia sa faca mutari decisive pe piata energetica, daca n-a facut-o este si vina d-lui Ponta, a tuturor politicienilor, DEMNITARILOR, din Romania, pentru ca timp de 27 de ani n-au venit cu proiecte care sa creeze oportunitati pentru dezvoltarea Romaniei, a romanilor, in schimb au facut tot felul de jonglerii financiare pentru a se imbogatii cu afaceri de la buget, iar azi Romania se prezinta "goala" in fata celor care au stiut sa profite de pe urma UE, a oportunitatilor, cei care au facut reforme reale in industrie, agricultura, productia de alimente, cei care n-au cerut spagi pentru fiecare fabrica de lapte, pentru fiecare drum comunal care trebuia sa inlesneasca transportul catre AUTOSTRAZI, aceste artere obturate de coruptie, corupti si corupatori. E TARDIV DOMNULE VICTOR PONTA, mai este putin si cumva autostrazile, asa cum sunt ele, se vor interconecta cu autostrazile din Ungaria. In acel moment nu numai Transilvania va deveni dependenta da Ungaria ci intreaga Romania va fi dependenta de UE, grupul de la Visegrad la aproape toate materiile la care politicienii romani, azi foarte bogati, au ramas corijenti. Romania are toate sansele sa devina o noua Grecie a UE si asta doar din vina "fanariotilor" autohtoni.

Acest topic a fost editat de Marduk: 9 Mar 2017, 04:14 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

23 Pagini V  « < 21 22 23
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 09:48 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman