HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

 
Reply to this topicStart new topic
> Serbia - A Ales Un Presedinte Nationalist !
March
mesaj 21 May 2012, 05:29 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Dupa Grecia, si in Serbia un soc !

Īn pofida tuturor sondajelor, a previziunilor analiştilor politici şi chiar a presei, alegerile prezidenţiale din Serbia au fost cāştigate duminică de candidatul naţionalist Tomislav Nikolici.

Rezultatul turului al doilea din Serbia a fost descris drept un "seism electoral" - pe bună dreptate, dat fiind că preşedintele Boris Tadici era creditat cu 58% din intenţiile de vot la finalul campaniei electorale. Atāt de sigur era Tadici că acesta este cel mai bun moment să candideze pentru un al treilea mandat, īncāt şi-a dat demisia, pentru a permite organizarea alegerilor prezidenţiale o dată cu cele legislative şi locale, īn 6 mai.

Cu toate acestea, cānd rezultatele preliminare, deci nu finale, īl dădeau pe Tomislav Nikolici cāştigător, Tadici şi-a recunoscut (mult prea) repede īnfrāngerea şi i-a urat succes lui Nikolici.



Problema romanilor timoceni s-ar putea complica !






--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 May 2012, 05:42 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 21 May 2012, 06:29 PM) *
.. Problema romanilor timoceni s-ar putea complica !

Nu, mai complicat ca pana acum? pur si simplu s-ar transforma intr-o noua etnie a UE, vlahii.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 May 2012, 07:04 PM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 21 May 2012, 06:29 PM) *
Problema romanilor timoceni s-ar putea complica !

Just - in plus, aderarea Serbiei la UE se amana sine-die.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 21 May 2012, 07:04 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
turbo trabant
mesaj 22 May 2012, 09:10 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Miroase a praf de pusca din nou in Balcani. Romania ar face bine sa stea cat mai departe de miros.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 May 2012, 07:30 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Eu nu vad o problema care sa ne panicheze. Ce intelegem prin praf de pusca? miros? amanare sine die? etc. Ce, cine, stat, dictator, nationalist etc. isi poate permite azi, acum, sa faca in Balcani o alta politica diferita de cea a UE. Am citit ca noul presedinte al Serbiei face prima vizita oficiala la Moscowa si care-i problema? Poate cineva sa-si imagineze ca azi in acest moment Rusia poate sprijinii un dictator in Balcani? un nationalist care sa declanseze un razboi, fie si local, regional, doar de dragul unei ideologii, religii, etnii etc.? Cat la % reprezinta puterea financiara, comerciala, economica etc. a Serbiei, Albaniei, Muntenegrului, Kosovo, Croatiei, Bosniei ca pondere, din totalul UE? Toate aceste state sunt doar piete de desfacere pentru producatorii din UE si doar procedeul greoi de aderare tine pe loc acest proces de asimilare de catre UE a statelor respective. Faptul ca noul presedinte al Serbiei merge in prima sa vizita la Moscowa nu schimba cu nimic perspectiva UE, vizita este una simbolica, am putea spune mai mult religioasa, traditionalista de cat politica, economica sau comerciala. Intreg Balcanul realizeaza ca viitorul, stabilitatea, dezvoltarea nu pot fi asigurate de cat de UE, de politica CE, PE, care pune pe primul plan drepturile individuale in detrimentul popoarelor, etniilor, triburilor etc. Ramane sa vede daca acest concept va avea succes in aceasta zona disputata intens de sute de ani la nivel de familie, sat, comuna, oras, natie, popor, religie etc.? Este in opinia mea cel mai dificil test la care este supusa UE.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 23 May 2012, 10:40 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Marduk sunt probleme in grecia, serbia si albania. Imposibil sa nu isi dea in cap pe criterii etnice.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 May 2012, 11:05 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Rahat politic dambovitean si la Belgrad. Ca doar suntem balcanici .

Fostul preşedinter sārb Boris Tadici, un PRO-EUROPEAN, vrea să fie premier sub noul preşedinte Tomislav Nikolici, PRO-RUS


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 03:35 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman