HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

57 Pagini V  « < 55 56 57  
Reply to this topicStart new topic
> Noul Guvern Ponta
Marduk
mesaj 9 Oct 2014, 02:30 PM
Mesaj #1961


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 9 Oct 2014, 01:42 PM) *
...X si Y intra in competitie pe o piata unde X face regulile, X verifica daca regulile sunt respectate si X ii sanctioneaza pe cei care incalca regulile. Ti se pare normal?

Moncher poate-ti inchipui ca in USA orice chinez poate intra in competitie cu statul american, cu companiile americane ce tin de securitatea nationala? Exista agentii guvernamentale care pot controla regulile, exista niste praguri peste care nici un Y nu poate trece ori cat de mare si tare ar fi, cel putin in teorie. Acolo unde exista coruptie e mai usor ca Y sa treaca peste deciziile AG.
QUOTE
Statul se finanteaza din taxe si impozite, nu are nevoie sa fie si agent economic.

Este obligatoriu? sau mai poate strange bani si din alte activitati? cum ar fi de pilda actionariatul strategic.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Oct 2014, 02:43 PM
Mesaj #1962


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 9 Oct 2014, 03:30 PM) *
Este obligatoriu?

Din pacate, nu. Inca nu.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Oct 2014, 08:52 AM
Mesaj #1963


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Când ambasada americană a denunțat procedeul mafiot prin care Parlamentul a trecut peste noapte modificările la Codul Penal din Marțea Neagră, un Ponta profund iritat a amenințat cu suspendarea licențelor Chevron și Exxon, iar acum apără cu pieptul și cu unghiile privilegiile (și, potențial ilegalitățile) Lukoil.

Când americanii vorbesc despre corupție și stat de drept, guvernul României îi amenință și trimite la plimbare. Când ambasadorul rus amenință, Guvernul se supune.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Oct 2014, 08:52 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 10 Oct 2014, 10:21 AM
Mesaj #1964


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



E posibul ca Lukoil sa fie musuroiul de furnici al tuturor celor care au trecut pe la guvernare in ultimii 8 ani. E posibil ca evaziunea aia sa fie formata doar din spagi date celor care trebuiau sa controleze activitatea companiei. Sa vedem ce vor face rusii, daca actiunea o sa continue, poate ca vor sifona si alte nume, pentru a scapa de proces macar directorii rusi.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Nov 2014, 04:50 PM
Mesaj #1965


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Noi succese ale guvernului Ponta

Romania ocupa locul 60 intr-un top al prosperitatii pe 2014, in coborare cu cinci pozitii fata de anul trecut, fiind depasita de statele vecine Bulgaria si Ungaria, precum si de tari ca Mongolia, Kazahstan, Uzbekistan sau Belize

Aceasta este cea mai slaba clasare a Romaniei din 2009, de cand institutul Legatum efectueaza acest studiu, cu exceptia anului 2012, cand Romania a ocupat aceeasi pozitie ca in acest an.

Romania se afla in clasamentul prosperitatii sub mai multe tari din Europa Centrala si de Est, cum ar fi Slovenia (24), Cehia (29), Polonia (31), Slovacia (35), Ungaria (39), Bulgaria (48) si Croatia (50).

De asemenea, Romania este devansata de Tinidad Tobago (43), Thailanda (51), Mongolia (52), Belarus (53), Kazahstan (55), Vietnam (56), Uzbekistan (57), Belize (58) si Grecia (59)



Acest topic a fost editat de abis: 4 Nov 2014, 04:51 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Nov 2014, 09:36 AM
Mesaj #1966


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Noul guvern Ponta: Tariceanu premier, restul ministrilor nu mai conteaza.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Dec 2014, 10:57 AM
Mesaj #1967


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Inca un guvern Ponta. Al patrulea.

Sa ne amintim ce spunea Ponta pe 29 aprilie 2012, inainte de investirea primului sau guvern:

"Astăzi de dimineaţă, pe drumul spre Braşov, cu Crin Antonescu, am stabilit schema Guvernului şi chiar şi o mare parte dintre oamenii care vor conduce ministerele. Am făcut această listă cu un singur gând: în următoarele şase luni, Guvernul USL este obligat să fie cel mai competent şi, mai mult decât orice, cel mai cinstit guvern pe care l-a avut România."

rofl.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Dec 2014, 01:49 PM
Mesaj #1968


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Este in opinia mea un guvern tehnic, care va incerca sa duca o lupta de uzura impotriva proiectelor lui Johannis. Acest guvern trebuie sa demonstreze ca poate guverna fara schimbarile majore promise de Johannis, daca o sa reuseasca, supravietuieste pana in Iunie daca nu pica in Martie. Sa vedem ce fel va contracara, daca va contracara proiectele lui Johannis, pentru ca e posibil sa avem surprize, ca guvernul Ponta sa nu fie obligat sa contracareze nimic, sa gaseasca ajutor chiar in sanul "elitei" a functionarimii si dascalimii care s-ar putea opune proiectelor lui Johannis.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jan 2015, 02:22 PM
Mesaj #1969


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cică ordonanță nouă de guvern. Dacă nu primești bon fiscal, poţi să nu plătești.

Dar: bonul fiscal este un document care atesta plata; nimeni nu-ti da bonul decat dupa ce ai facut plata.

Guvern de tampiti.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Jan 2015, 04:41 PM
Mesaj #1970


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Sa amintim amatorilor, dornici sa respecte povetele domnului p.m V.V. Ponta, de bataia pe care poti sa ti-o iei daca faci nazuri pentru bon si nu vrei sa platesti.

Acest topic a fost editat de Marduk: 28 Jan 2015, 04:43 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 29 Jan 2015, 12:57 AM
Mesaj #1971


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Pe lângă aberația asta cu loteria bonurilor se preconizează legarea caselor de marcat fiscale la un server central al finanțelor. Probabil arhivele cu role de casă sunt arhipline și nu știu cum să scape de belea, după ce tot ei și-au pus paie în cap cu ele. Desigur, un cap deștept s-a gândit să rezolve treaba modern, electronic, care să coste miliarde atât pe partea de comercianți obligați să-și schimbe casele vechi cu unele mai inteligente cât și pentru finanțe, prilej de contracte grase cu firmele lui Ghiță și amenzi pentru neconformi.

Acest topic a fost editat de Erwin: 29 Jan 2015, 12:58 AM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Jan 2015, 11:34 AM
Mesaj #1972


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Casele de marcat au o memorie fiscala, pe care ANAF-ul o poate descarca oricand, mai mult unele case de marcat se pot conecta la net si pot fi accesate de pe un PC. Poate ca se doreste renuntarea totala la hartie, mai ales pentru micii afaceristi, dar pana si casele de marcat simple au acum aceste memorii fiscale unde se inregistreaza tot. Eu cred ca este mai mult o campanie de schimbare a mentalitatii romanilor, fie afaceristi, fie clienti, ceea ce ar fi bine daca n-ar impune costuri suplimentare, afaceri pentru cei avizati.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Feb 2015, 03:04 PM
Mesaj #1973


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Guvernul Ponta socheaza romanii cu propunerile pentru noul cod fiscal. Ce-or avea de gand guvernantii, PSD-ul? sa fi renuntat FMI la politica de austeritate?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Feb 2015, 03:16 PM
Mesaj #1974


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ponta promite marea cu sarea ca oricum prevederilea alea s-ar aplica de la anul viitor ori mai tarziu, iar pe el nu-l prinde vara in functia de premier.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 May 2015, 08:41 AM
Mesaj #1975


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ministrul de finante Eugen Teodorovici ne-a demonstart in direct cat de mult ne respecta ca alegatori, ca cetateni. Poate ca a vrut sa-i persifleze pe jurnalisti care de la o vreme sunt luati la tinta cu arogantele ministeriale, probabil in urma ordinului venit chiar de la V.V. Ponta, expert in astfel de raspunsuri in doi peri si pline de absurd. Ce n-am inteles de ce se doreste eliberarea unui bon fiscal pentru bacsis (nu-mi place cuvantul asta, cred ca exista sau ar trebui creat un alt cuvant) cand in alte tari bacsisul este trecut pe bon, exista acolo o rubrica "tips" unde clientul scrie suma ce repzinta bacsis din total. De ce vrem sa reinventam de fiecare data apa calda, roata etc. Este simplu, din suma totala se scade bacsisul care se impoziteaza, taxeaza, fiscalizeaza etc. Pentru un astfel de comportament acest ministru ar trebui sa-si ceara scuze sau sa-si prezinte demisia.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Jul 2015, 09:56 AM
Mesaj #1976


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Maria Grapini ureaza pe FB, citez pastrand punctuatia originala:

Buna dimineata! O saptamana fara probleme, sanatate si bucurii.


De ce ne vrea raul femeia asta, ce i-am facut?! blink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Jul 2015, 11:34 AM
Mesaj #1977


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Eugen Teodorovici, noul Tsipras al Romaniei, a declarat că nu vrea să fie campionul austerităţii:

"Nu pot şi nu vreau să fiu campion la austeritate. Chiar comisarul Moscovici a spus în 2013 gata cu austeritatea, dar vom fi precauţi. Acelaşi lucru îl spun şi eu astăzi, gata cu austeritatea, dar vom fi precauţi. Nu trebuie să plecăm tot timpul de la ideea că ceva rău s-ar putea întâmpla".

Asta ca sa nu ne imaginam ca Ponta este singurul iresponsabil din guvern.


PS: Prima lege a lui Murphy: Daca ceva rau se poate intampla, se va intampla


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Jul 2015, 02:03 PM
Mesaj #1978


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ce nu inteleg eu in toata tevatura asta cu austeritatea si dezvoltarea este rolul statului roman in aceasta dezvoltare, nu suntem in capitalism? s-a discutat ceva despre un nou plan cincinal? austeritatea ar trebui sa fie pentru bugetari, guvernanti, nu pentru capitalisti, investitori etc. dezvoltarea Romaniei, in opinia mea, n-ar trebui lasata guvernantilor pentru nici un proiect cat de mic, statul ar trebui doar sa administreze licitatiile publice, oferind suportul necesar si nimic altceva. Precautie!! pentru ce? sa nu le ia cineva "prajitura" de sub nas? sa nu se transforme Romania din colonie turco-asiatica in colonie Germana? Cred guvernantii actuali, ca odata cu cresterea salariilor bugetarilor o sa dispara coruptia, mita, PCR? mai bine faceau o lege, pentru ca cei care denunta la procuratura faptele respective, sa primeasca bani, procente din averile confiscate etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Jul 2015, 06:34 PM
Mesaj #1979


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 22 Jul 2015, 03:03 PM) *
dezvoltarea Romaniei, in opinia mea, n-ar trebui lasata guvernantilor pentru nici un proiect cat de mic, statul ar trebui doar sa administreze licitatiile publice, oferind suportul necesar si nimic altceva

thumb_yello.gif

Da. Cheltuielile publice sunt prea mari si prea fara rost.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 22 Jul 2015, 10:02 PM
Mesaj #1980


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Ponta a declarat azi că s-a făcut rectificarea bugetară pe plus, o veste bună, adică s-au dat mai mulți bani decât era prevăzut în Bugetul inițial dar că vestea proastă e că ministerele nu au cheltuit banii care le-au fost alocați până acum...

Incompetența este la toate nivelele, nu numai la vârf, pentru că toate numirile în funcții de conducere din administrație se fac politic iar restul pe sistemul PCR. În 25 de ani nu s-a schimbat nimic, și înainte erau promovați aplaudacii și fripturiștii, niciodată n-a fost meritocrație în România, nu va fi nici de-acum încolo pentru că generații întregi sunt deja compromise încă din școală.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 Jul 2015, 09:26 AM
Mesaj #1981


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Erwin @ 22 Jul 2015, 11:02 PM) *
...pentru că toate numirile în funcții de conducere din administrație se fac politic iar restul pe sistemul PCR. În 25 de ani nu s-a schimbat nimic, și înainte erau promovați aplaudacii și fripturiștii, niciodată n-a fost meritocrație în România, nu va fi nici de-acum încolo pentru că generații întregi sunt deja compromise încă din școală.

thumb_yello.gif din scoala si din familie


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jul 2015, 11:54 AM
Mesaj #1982


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Bun acest guvern

http://bn24.ro/guvernul-taie-bani-de-la-sa...a-megalomanica/

Pentru că se apropie anul electoral 2016, Guvernul se îngrijește de bunăvoința divină. Rectificarea bugetară care taie de investiîiile în infrastructura rutieră și din bugetul Sănătății acordă majorări semnificative pentru bugetul cultelor bisericești.

Decat sa investim in sanatate, mai bine investim in biserici, iar daca ne imbolnavim, in loc sa ne tratam medical, ne rugam sa ne facem bine. Sigur functioneaza. Ca in bancul cu bicicleta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Nov 2015, 10:48 AM
Mesaj #1983


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



In sfarsit!

A demisionat!!!!!

woot_jump.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

57 Pagini V  « < 55 56 57
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 05:41 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman