HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Stop Joseph Kony!, Schimbarea a inceput...
cocosel
mesaj 9 Mar 2012, 12:06 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Cand am auzit pentru prima data de LRA prin 2005, nu am putut sa cred ca o asemenea atrocitate poate sa aiba loc si sa ramana nepedepsita inca. Dupa multe incercari destul de neconvingatoare timp de cativa ani o organizatie a facut multe demersuri pentru a reusi in oprirea lui Kony.

Organizaţia "Invisible Children" incearca de opt ani sa determine SUA sa intervina in Uganda. Abia la sfarsitul anului trecut, Barack Obama a trimis mai multi militari pentru a ajuta armata ugandeza sa-l prinda pe liderul extremist.

Ma alatur lor si sustin cu incredere demersul lor.

Cine este acest Kony?

Joseph Kony...este liderul ugandez al miscarii de gherila „Armata de Rezistenta a Domnului”(LRA). Gruparea terorista ce urmareste impunerea unui guvern teocratic bazat pe Cele zece porunci. Lupta sa este de fapt o bagatela.Sub conducerea lui Kony, LRA actioneaza in nordul Ugandei, Republica Democrata Congo, Sudanul de Sud si Sudan. De 26 de ani, liderul extremist a rapit peste 60.000 de copii, pe care i-a torturat si i-a obligat sa devina soldati in armata sa. Peste 2 milioane de oameni au fugit din calea trupelor LRA. Drept urmare, in 2005 Kony a fost pus sub acuzare de Curtea Penala Internationala pentru crime impotriva umanitatii, insa nu a putut fi capturat si se afla culmea inca in libertate....este considerat cel mai mare terorist al lumii, inaintea lui Bin Laden sau altor dictatori.

Datorita faptului ca Africa si in special aceea zona nu reprezinta si un castig esential pentru o tara democratica nimeni pana astazi nu a reusit cu succes sa restabileasca justitia pentru acesti cetateni ugandezi.

Campania este susţinuta de numeroase celebritati, atleti, milionari, dar si de politicieni a caror voce poate schimba ceva. Daca oamenii arata ca nu sunt indiferenti fata de atrocitatile care au loc în Uganda, fortele americane vor fi nevoite sa nu opreasca interventia si sa-l captureze pe Kony.

Documentarul regizat de Jason Russell si campania mobilizeaza oamenii pentru ca pana pe 31 decembrie 2012 liderul extremist sa fie prins iar grupul de guerilla sa fie inlaturat. Documentarul a fost postat luni pe Youtube si a fost vazut de aproximativ 30 de milioane de persoane din intreaga lume.

Mesajul este sustinerea noastra impotriva unor astfel de criminali. Impreuna vom putea daca il vom transforma pe Joseph Kony dintr-o persoana nu prea cunoscuta intr-o persoana faimoasa in intreaga lume. Si daca vom reusi vom schimba cursul pe care aceasta lume se indreapta. Este datoria noastra.

Pe data de 20 aprilie vineri...in intreaga lume va fi o mobilizare in care vor participa milioane de cetateni care il vor face cunoscut pe acest criminal Joseph Kony...prin afise, desene, video, pliante..etc. Acestea vor fi afisate/revelate noaptea pentru ca dimineata toti sa aflam cine este acest criminal.

Atasez aici video-ul care a facut milioane de vizualizari numai in cateva zile...

Kony





--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 9 Mar 2012, 01:22 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



Am zis si eu de el aici:

QUOTE(goguta @ 8 Mar 2012, 11:12 AM) *
Limitele sunt pentru a fi depasite.
Sunt oameni care " traiesc in conditii extrem de precare" tocmai pentru ca noi restul suntem niste animale de prada fata de ei.
Suntem atat de educati si de avansat tehnologic, ca nicioadata, dar avem oameni care sufera de frig, de ploaie si de foame.
....
Ok, e greu sa faci ceva la nivel individual, si poate si contra-productiv, dar ma doare sufletul cand vad filme bazate pe situatia reala:
....
Machine Gun Preacher(te uiti si plangi non-stop la atata rautate gratuita si indiferenta)

P.S. Sper ca toata lumea a vazut filmele astea 2, nu?



--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 05:59 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman