HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Hanu' Ancutei, si cum arata el de fapt
ypsilonalpha
mesaj 1 Aug 2003, 11:46 PM
Mesaj #1


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Toti sintem musterii la Hanu Ancutei, mai bem o stacana de vin, mai spunem o poveste, ne mai descarcam suflletul, ne bucuram, ne intristam, ne mai certam (mama, si ce mai certuri frumoase se isca! nota 10, nu alta). Foarte bine; dar ma gindeam sa dam un pic de concretetze acestui Han si sa ne imaginam cam cum ar arata el in realitate.

Eu de exemplu ma imaginez stind undeva linga vatra, nu direct in bataia focului ci undeva mai in penumbra. Beau o ulcica de vin tocmai potrivita linga o placinta cu brinza si-i ascult pe ceilalti oaspeti cum isi deapana povestile. Cind si vinul si mincarea se ispravesc, ma duc pina afara la grajduri sa vad calul ce mai face (in general el face bine, sta culcat spate-n spate cu tigrul si deapana si ei povesti din jungla). Pe urma sui scarile la primul cat, sperind ca hangita Ancuta a avut timp sa-mi pregateasca culcusul. Un pui de somn ... ne recedem miine dis-de-dimineata ... noapte buna!


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 2 Aug 2003, 11:35 PM
Mesaj #2


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



...Multa lume se abate pe la Han ! Tortzele infipte in pereti, lumineaza incaperea, dandu-i un aer istoric! Putine mese goale... In general "se circula" cu ulcica in mana, de la o masa la alta, iar acolo unde se simte nevoia, se mai intervine cu cate o opinie... Opiniile sunt de obicei luate cu asalt, fiindca nu toti rezista la... bautura!... Uneori se mai incing spiritele, se mai arata cu degetul (nu neaparat unul din alea ofensatoare !), se mai ameninta, dar asta numai si numai fiindca exista o unitate acceptata tacit si ca in fond toata lumea se place...
Hangiul incearca sa-si administreze cum stie el mai bine resursele!... Are o vorba blajina, asa cum ii sta bine oricarei gazde de omenie, si mai intervine din cand in cand sa aplaneze cate un conflict iscat de la culoarea vinului, sau gustul pastramei... Unii sustin ca vinul rosu ar fi ideal pentru impartasanie, si ca prea se abuzeaza de el in scopuri afrodisiace, altii ca - rosu sau alb - au acelasi scop : sa uiti de toate... datoriile ! Cat despre pastrama, unii o prefera pe cea de oaie, ca e mai "blanda" in argumente, altii dimpotriva, sustin ca numai pastrama de porc iti potoleste foamea de cunoastere, astfel incat sa dea "greutate" argumentelor in cauza...
Bietii "vegetarieni" antialcoolici, privesc de la mesele alaturate, si-si vad de ale lor... Uneori se mai amuza , cand tema unui "scandal" e penibila, alteori se simt indignati fiindca unii mai lovesc cu pumnul in masa , iar tonul lor ridicat se aude pana in grajdiul animalelor...
Dar in general, vegetarienii nu se baga in conflicte... Ei sunt mereu "lucizi", si nimic nu-i determina sa-si intrerupa conversatiile intre ei, care sunt oricum pasnice si constructive!
Hanul mai are si o incapere ceva mai intima, un fel de "separeu", unde foarte multi dintre musterii prefera sa vina sa-si depene gandurile, amintirile sau cine stie ce ciudata poveste de dragoste... Unii au un real talent oratoric, iar mesele lor sunt inconjurate de ascultatori cuminti carora se intampla sa li se umezeasca ochii la depanarea unor amintiri cu totul deosebite. Unii sunt tineri studenti, plini de entuziasmul specific varstei, gata sa ia viata in piept, dar care mai au inca multe intrebari la care nu prea stiu ce sa-si raspunda!... Cauta, tot cauta raspunsuri care dupa parerea unora, s-ar gasi in fundul ulcicii goale, dar care se vrea iarasi umpluta de catre hangita cu sanii provocatori...
La "Hanul Ancutei", putini sunt cei care vin si pleaca fara sa se mai intoarca... In general, hanul are clientii lui fideli, cu hachitze mai multe sau mai putine, iar pentru cei considerati mai activi, se face un clasament si se pun la "Panoul de onoare"... Poate ca ar fi necesara si o gazeta satirica, mai ales acum cand "body-guard"-ul de la camera piosilor, si-a descoperit veleitatile caricaturistice... Dar poate ca nu-i o idee tocmai buna sa-i arati unui om pe care ti se pare doar ca-l cunosti , o imagine care ar putea sa-l ofenseze... Oricum , hangiul este in masura sa decida ce si cum s-ar cuveni la hanul lui!...
Despre fetele pe care hanul le adaposteste, numai cuvinte de lauda... Au dulceata pe buze, iar unii barbati se intampla sa mai cada prada unor tentatii mai mult sau mai putin reale, mai mult sau mai putin realizabile... Pentru ca si-au facut cu ochiul a simpatie, se furiseaza seara fiecare in camera lui, deschid fereastra, si stau cu coatele pe geam, la taclale, pana catre ziua...
Si-atunci cum sa nu te indragostesti de admosfera acestui Han cu totul si cu totul special ?... Ridic ulcica si inchin : Sa ne traiasca intru multi ani, si sa ne bucuram de tot ce el ne poate oferi !


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 2 Aug 2003, 11:48 PM
Mesaj #3


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



40.gif Felicitari amandurora! 40.gif
Omu'Bun, nu stiam ca esti vegetarian tongue.gif .
Gazeta satirica mai poate astepta, inca nu este hartie pentru ea la tipografie. cool.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 2 Aug 2003, 11:48 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
OMU'BUN
mesaj 3 Aug 2003, 12:05 AM
Mesaj #4


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Eu, vegetarian??? blink.gif Poate ca pumnul cu care eu am mai testat rezistenta mesei, nu avea destula...greutate... laugh.gif
Nu, Mihai, vegetarienii sunt - de exemplu - cei care servesc "informatica pe paine "... smile.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 3 Aug 2003, 10:13 AM
Mesaj #5


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Hm... astazi am coborit in pivnita, pur si simplu voiam sa-mi umplu ulcica cu vinul casei (D.O.C.C.-C.I.B., fireste), hangita avea oaresce treaba cu o tona de musterii "vegetarieni" pe cap si numai de mers in pivnita dupa vinul meu n-avea timp. Asa ca am luat-o catinel pe scari in jos, am deschis usa de stejar gros, pe urma m-am intors sus ca sa iau si un sfesnic, ceva - lumina de la ferestruicile sapate in piatra nu ajunge defel. Am revenit in pivnita si mi-am umplut cana. Dar undeva in stinga sirul de butoaie se intrerupea in fatza unei nise putin adinci; acolo am gasit cutia cu vechile hrisoave. Primul era Inaltul Decret Domnesc de infiintare a Hanului, cu drepturile si indatoririle ce decurg de aici. Al doilea era scris chiar de mina hangitei si spunea in slove apasate cum se cuvine sa se poarte cinstitii oaspeti inlauntrul Hanului, cum sa-si satpineasca limbile mai iuti, cum sa se puna stavila vrajbei si gilcevilor (acest al doilea hrisov este batut in tinte chiar la intrarea Hanului, musterii il citesc si-i dau ascultare - rar se intimpla sa apara pricina de cearta).

Al treilea hrisov ... ei, bine, al treilea hrisov nu l-ma putut deslusi inca. L-am ascuns sub camasa si l-oi talmaci la noapte, daca va fi cu putinta. Pina atunci, va las cu bine ... si spuneti si voi prin ce incaperi osebite ale Hanului v-ati preumblat pasii.


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 3 Aug 2003, 11:04 AM
Mesaj #6


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Eu am in han masa mea - o masa micuta, plina de ulcele de vin, fara mancare pe ea, ca nu-s nici vegetarian, nici "carnivor" - tin cura de slabire smile.gif . La masa mea mereu se canta. Este o atmosfera calda, care o data si o data o sa insufleteasca intreg hanul. Nu suntem multi, fiind mica masuta, dar ne place muzica. Si ce ne-am face daca nu ar mai rasuna cate un cantecel pasnic de betie in han?
Imi place foarte mult ca de la masa mea, cea care este chiar langa bar, sa privesc toti musterii. Fiecare la mesele lor, ba mai dand cu pumnul in masa, ba mai dand cu capul...
Ma ridic deseori, cand vinul se ridica si el pana la cap si plec de la masa la masa sa discut cu mesenii. Imi plac foarte mult oamenii astia! Se zice ca vinul ne dezleaga limbile. Si aici, la han, este cel mai bun vin. Facut de manutele delicate ale Ancutei. Sa ne traiesti si mai adu o ulcica pentru toti! Azi fac eu cinste.
Un loc cald si prietenos, unde se discuta vieti si se pun la cale betii este chiar langa soba - o caldura dogoratoare, care in combinatie cu vinul rosu al Ancutei te toropeste pur si simplu. Acolo ne zicem noi peripetiile - la gura sobei.
Dupa ce merg acolo, urc la etaj, unde cei mai ametiti discuta vrute si nevrute, isi spun ghicitori si incearca sa le rezolve. Se citesc ziare si se vorbeste mult. Fiecare isi spune pasul. I-am zis acelui loc Poiana lui Iocan.
Cu zambetul pe buze plec mereu de acolo si intru intr-o camaruta mai mica. O usa mare de stejar, groasa, mereu e inchisa. Trebuie sa bati puternic si body-guardul Ghost impreuna cu ajutoarele sale, Cain si Afrodita deschid, verifica buletinul daca ai peste 18 ani si te poftesc cu caldura inauntru. Facliile invaluie intreaga camera intr-o culoare rosie si prietenoasa. Acolo, oamenii isi ineaca amarul in vin si vorbesc despre Dragoste si sex.
Vorbesc putin cu ei, dupa care trec la lautarii hanului. Acolo se vorbeste putin, dar cu folos - pe cine sa mai chemam sa ne cante duminica, cine a cantat live, ce vedete mai cunoastem si au mai venit prin han.
Merg apoi atras de rasete puternice in cea mai micuta camera a hanului - la ultimul etaj, intr-un coltisor, sa nu deranjeze rasul puternic pe restul musteriilor - acolo se zic bancuri, se aud intamplari amuzante din viata fiecaruia, acolo vinul nu se termina niciodata si toata lumea se simte bine.
Apoi, abia tinandu-ma pe picioare, ma intorc la masa mea micuta de lemn si adorm cantand un cantec de betie... A doua zi, cand ma trezesc, nu tu durere de cap, nu tu mahmureala. Toata lumea e la locul ei si Ancuta ne aduce iar cate o ulcica de vin...


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 14 Aug 2003, 07:55 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392






La marginea rapei abrupte
La un han s-a oprit un strain
Era trist si avea hainele rupte
Si pe masa o cana cu vin

Om strain ce-nconjoara pamantul
Stai la mine, ramai doar un ceas
Inapoi sa te duci nu ai unde
Inainte sa mergi ti-a ramas...

Hanul e locul unde poti intra fara a avea nevoie de recomandari
si paraverificari.Aici ai certitudinea ca vei gasi ceva pe gustul tau, mai nou
mai vechi, hazliu sau serios, o cana de vin bun si un loc la masa.
Si, uneori asta conteaza mai mult decat orice.
Si uneori asta conteaza mai mult decat orice.


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 14 Aug 2003, 02:37 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Mai... adu o halba... hac! La Hanu... lu' Adina... Hac! An..dina... An... cuta! Hac! (se ridica in picioare) Eu... (cade) am venit la Han... sa cosunm... comsun... cunsom... sa beau din vinul ala despre care s-a dus vestea... in toaaaata tara romaneasca... (se ridica) Hangitaaaa!!! Toarna! (canta) Sa bem, copii, sa bem/ Caci scurta este viata/ Si cat ne-o tine ata/ Atata bun avem... Hac! Hac!


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 14 Aug 2003, 10:46 PM
Mesaj #9


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Al treilea hrisov incepe foarte simplu: "Hanul este mult mai mare decit ni se arata noua. Si, tineti minte, el n-a aratat intotdeauna asa cum il stim noi acuma." Mai departe n-am putut inca talmaci, insa intelesul e limpede, undeva in Han sint si incaperi tainuite, pe care se cuvine sa le gasim si sa le deslusim. De pilda, in fiecare seara cind intru in curtea Hanului, trec cu privirea peste darapanatura din curte, aflata undeva pe mina dreapta, cu usa putreda, si care se spune ca in vremuri demult apuse a fost o baraca soldateasca. Cum nu pot sta peste zi sa trindavesc in gazda la Ancuta, se cheama ca trebuie sa-mi fac curaj si sa intru acolo tot intr-o noapte; ma duc chiar acum sa gasesc credinciosul sfesnic.


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 15 Aug 2003, 07:47 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392





Hanul e vechi, dar nu darapanat .Zidurile groase sunt imbracate in iedera,
iar la ferestre muscatele rosii, arata ca e o casa de oameni gospodari.
Are mai multe caturi unde oaspetii pot la o cana de vin sau o halba uriasa de bere sa admire armuri din secolele trecute, hrisoave pastrate cu grija , pe care cineva, le dezvaluie, treptat celor interesati.
Se spune ca si hanul, ca orice casa are sarpele lui pazitor ce dormiteaza
ascuns in vreo tainita, si numai in vremuri de restriste isi face simtita prezenta.
Ei , dar m-am luat cu vorba si vinul rubiniu din ulcica, sunetul chitarilor
ma cheama la discutii mai lumesti.


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 15 Aug 2003, 05:15 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Stau langa foc, in fata lui, si flacarile ros-galbene imi arunca sclipiri ciudate in coada ochiului... stau ca ursul, in fata vetrei, cu spatele la musterii, doar din cand in cand mai intorc urechea sa prind o remarca, si ma gandesc la ale mele... sint destule... uneori mai arunc o vorba, asa, sa fie, si stiu ca este ascultata, desi nu mi se raspunde la ea... nici nu trebuie, nu astept raspuns, eu doar spun... linga mine, spargand traditia, o sticla de vin alb... vechi... tamaios cu riesling... sticla este prafuita, iar eu nu i-am sters deloc urmele de panza de paing de pe ea, este curata doar in varf, unde am scos sigiliul de pe dop... beau din cand in cand, direct din sticla, iar cand o pun jos, o izbesc de doua ori cu fundul de pardoseala... obicei prost, capatat in urma betiilor indelungate...
Cineva are grija de mine, si nu m-a interesat prea tare niciodata cine... dar stiu ca, din timp in timp, apare linga mine, pe o strachina mare de ceramica, cate o bucata de carne cruda, pe care o prajesc direct la foc, infipta in cutitul meu care aduce cu un palos in miniatura...
Ciudat, insa de la focul din fata mea, primesc numai lumina... caldura vine de undeva din spate, de la mesele ocupate de clienti... din cand in cand, cate unul mai zglobiu provoaca necazuri cu adevarat... insa pana sa ma ridic in picioare, hangiul s-a si debarasat de el, ceea ce ma face sa ma asez mai indesat la locul meu. Si uit de oboseala, si de suparare, si de multe altele, cand murmurul constant, si viu, din spatele meu, ma inconjoara; stiu ca fac parte din clientii statornici ai hanului, aproape chiar cei care au onorat prima oara buda, si staulul, si care au sprijinit cate un perete, cand era gata sa se naruie... si lucrul asta ma face sa simt zidurile, si mesele, si aerul, ca facand parte din mine... inca o data ciudat, dar, desi stau cu spatele la meseni, ii vad pe toti limpede... de parca as sta linga fiecare in parte... parca ii cunosc de mult, chiar si pe cei nou veniti... oricum, nu are nici o importanta... sint acasa... dulce si odihnitoare casa...





Mihai, ai prevazut vreodata asta ? smile.gif

Figaro, te iubesc cu adevarat !! Esti unul din cei doi romani care a ascultat capodopera "Burghezul Gentilom" !!! Esti un mamamusi !!!

Acest topic a fost editat de Cain: 15 Aug 2003, 05:16 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 16 Aug 2003, 05:47 PM
Mesaj #12


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Exista la Han, printre atatea altele, si o camera a lorzilor, cu o masa mare, rotunda, in mijloc. Acolo isi tin intrunirile, cand situatia o cere, Cavalerii Mesei Rotunde. Nu exista un numar fix de Cavaleri - 7 , 12 sau 21. Ei se adauga cu timpul, pe masura ce invataceii deprind arta manuirii miscarilor, dar si a intelepciunii. Pentru asta, este de obicei nevoie de depasirea multor trepte, care in fond nu constau in nici un examen. Este de ajuns sa fii acolo si sa spui prezent; nu conteaza daca ce spui tu starneste sau nu un mare interes, nu conteaza daca mai vorbesti si singur din cand in cand... Cineva este mereu acolo care te bifeaza. Astfel ca la un moment dat poti avea "multumirea deplina" ca ai intrunit numarul de ore de curs si... esti si tu Cavaler...
Acum unul din "invatacei", a indraznit, ( e drept ca dupa ce consumase un pic peste limita la masa unui sarbatorit...) sa vina cu o zapisca prin care sa sustina ca aceasta regula este inechitabila si ca, "deprinderea artelor" poate fi atinsa si mai devreme de termenul impus prin statut. Cu atat mai echitabil cu cat termenul de Cavaler pentru cel vizat, sa nu fie luat ca o banalitate adusa de timp, ci numai daca acesti Cavaleri ai Mesei Rotunde, il considera abt pentru o asemenea raspundere !
Partea delicata a fost ca, zapisca a fost atasata la fisierul "refulari", si nu pe masa hangiului, care oricum STIA TOT ce se intampla in hanul lui. De ce asa? Pentru ca influenta hangiunlui conteaza mult prea mult, iar sinceritatea unor Cavaleri ar fi subiectiva. Ca atare s-a starnit rumoare, iar indrazneala invatacelului a fost luata drept ofensa la adresa unor "batrani" intelepti !
Acum invatacelului i-a cam pierit cheful de a mai face arta si e destul de incurcat. Era convins ca se va putea bizui pe cateva sustineri (altele decat cea a hangiului pe care crede ca o cunoaste !)din randul Cavalerilor. E clar ca s-a inselat ! Acum , e deja tarziu pentru orice gen de titlu sau recompensa... E tarziu si pentru scuze si pentru rafuieli de mult mocnite... Probabil mai e un singur lucru de facut: BAGAJUL !!!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 16 Aug 2003, 06:10 PM
Mesaj #13


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Cavalerii, cum le zici tu, dincolo de aparenta lor de mari boieri, sint niste simpli musterii ca si tine, care nu fac altceva decit sa pazeasca datinile cum se pricep ei mai bine in acele incaperi ale Hanului care le-au fost date spre pastorire. Ei nu pot decit sa se bucure daca un alt musteriu a fost socotit demn de a li se alatura. Exista si cronicari care au limbarita, exista si cronicari care abia-abia ridica cuvint; nu aici sta tilcul. Ceea ce ai vorbit cu hangiul in incaperile tainuite noi nu putem sti, dar orice s-ar fi petrecut acolo, socotesc ca nu poate fi pricina sa pleci fara sa intorci capul inapoi.

(Off-topic: hm, daca ma uit bine la avatarul meu observ ca la Masa Rotunda mai e un loc liber ...)


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 18 Aug 2003, 10:37 PM
Mesaj #14


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Hm, am patruns plin de teama in darapanatura aceea de care va vorbeam. Nu are nimic misterios, e chiar o veche baraca unde se adaposteau soldatii graniceri (dupa cum bine stiti, Hanul se afla undeva la hotare ... intr-o zi o sa vorbim poate si despre cele ce se afla dincolo de acele hotare). Incaperile sint napadite de pinze de paianjen si usile-s cam coscovite, insa vechea sala de mese e tocmai de marimea potrivita. Daca scoatem toate ramasitele meselor si scaunelor putrezite pe-acolo, o sa putem face din ea cea mai frumoasa sala de bal. Si totul trebuie sa fie gata in doua saptamini, pentru ca atunci incepe marea petrecere de la Han. N-ati uitat de ea, sper !


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 19 Aug 2003, 12:05 PM
Mesaj #15


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Pai la inceputul lui septembrie se implineste jumatate de an de cind Hanul si-a deschis portile, si se cuvine sa cinstim aceasta, mai ales ca este spre folosul nostru - merindea, bautura si lautarii din fiecare seara sint nimic pe linga ce-o sa fie atunci. Si fie vorba intre noi, cine mai are rabdare pina se va fi implini un an intreg ?!?


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 19 Aug 2003, 12:18 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392





Se cuvine in cazul asta sa ne pregatim de sarbautoare 40.gif
si poate asa se mai linistesc spiritele, care din nu stiu ce pricina
is cam agitate.Sa fie de vina canicula?
Oricum in han e racoare si e mai placut sa stai de povesti decat
sa irosesti vinul si bucatele hangitei intre doua replici taioase.


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gabriel
mesaj 4 Sep 2003, 05:45 PM
Mesaj #17


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 11 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 65



Imi pare bine ca aspirati la o lume perfecta, unde exista doar personaje pozitive.

Eu m-am gandit ce personaj sa fiu. Sunt un talhar, care alaturi de banda lui vine la han intr-o noapte ploioasa de octombrie. Ne punem intr-un colt la masa, cerem bucate si vin.Mancam,bem ...dar cu masura...nicidecum precum ceilalti oaspeti ai hanului. Iar la sfarsit scoatem pistoalele si jefuim tot . (cam ce a facut Ringo & Yolanda in Pulp Fiction). Daca vrea sa fie cineva pe post de Jules...si sa ne dea 1500 $....e si mai bine. tongue.gif

S-a cam terminat jmecheria , dragi prieteni ! mad.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>It's so easy to laugh. It's so easy to hate.</span>
It takes strength to be gentle and kind.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 4 Sep 2003, 06:35 PM
Mesaj #18


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Cred ca e momentul sa reactivam corpul de garda. Hm! jafurile din ultima vreme mie unuia imi dau de gindit. Dupa balul de saptamina asta sigur o sa angajam niste mercenari pentru aparare. Mda, mai vedem ...

P.S. @Oribilul MOSH - Zi-i si tu "taleri" sau "galbeni" nu "dolari", ce naiba! laugh.gif


Acest topic a fost editat de ypsilonalpha: 4 Sep 2003, 06:40 PM


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 8 Sep 2003, 11:09 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392





Pivnitele hanului incep sa devina neincapatoare pentru belsugul
de bucate aduse din toate colturile tarii.Iar in ultimul beci se lafaie
mustul in butoaie asteptand sa dea in fiert.Si-atunci sa te tii choilhan.
Numa talerii sa-ti ajunga wink.gif .Firesc e in vremea asta ca unii din "clientii"
hanului sa mai sara calu, da nu-i bai, ca din unghere ascunse pazesc ochi
vigilenti ca nu cumva talharii sa prade hanul.Desi am vaga impresie ca nici
un talhar n-ar prada hanul, care in vremuri de restriste le-a oferit adapost.


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 30 Dec 2003, 01:13 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Acu arde focul mocnit. Miroase a brad si e putina lume. Mai intra cate un musteriu, cate un dregator sau haiducii. Cand deschid usa miroase aspru a iarna. Si mai miroase a sarmale.
Zilele astea hanu a fost agitat. Noaptea cand vinul e mai dulce si femeile mai oachese la lumina focului se intreceau in versuri jupanitele cu flacaii. Mai era si o zarva cu un cronicar mai indulcit de ideile lui care iesi pentru o vreme din han. Hangiul acuma sta cuminte ca e liniste la han. Au venit musterii multi si se umple cateodata hanul devenind neincapator.
Noi sa fim sanatosi si sa ne-auzim cu bine la anu'. Si veselia sa umple hanu!


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Georgia
mesaj 18 Jul 2004, 06:25 PM
Mesaj #21


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 312
Inscris: 9 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.040



Am citit toate mesajele si mi-au placut mult de tot!
Fiecare isi imagineaza hanul asa cum si-ar dori sa fie!
Da si eu mi-l imaginez la fel ! Un pic mai departe de zgomotele orasului intr-un loc plin cu verdeata si un lac de jur imprejur sa vad rasaritul soarelui si asfintitul ,sa ne trezim in cintece de pasarele sa stam la masa toti :musteri,haiduci ,dregatori ,cronicari , vornici si etc.Sa mincam sarmalute in foi de vita ,o ciorba buna cu bors ,o pastrama de porc sau friptura buna la gratar.
Sa depanam amintiri placute sau neplacute la han sa bem un vin fiert sa incingem o hora acompaniata de cei mai buni cintareti ai hanului sa tina citeva zile sa fie multa, multa veselie .Eu cred ca cel mai bine e sa ne intelegem bine pentru ca o singura viata avem si nu e bine sa o traim in cearta si contrazicere mai ales ca uni dintre noi sint plecati departe de tara alti in tara dar nu in acelasi oras stiti vorba aceea" sa ne avem ca frati" . Sa ne intilnim cu bine si la alte povesti depanate de noi !


--------------------
Traieste clipa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 23 Jul 2004, 01:11 PM
Mesaj #22


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Frumos! smile.gif flowers.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 23 Jul 2004, 01:42 PM
Mesaj #23


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Ei! Lasa usile deschise sa intre vara! Si adu-mi o bere frapata!
Si pune-mi alaturi un scaun mic sa-mi intind picioarele ca acum am venit din umblatura.
Pai cum pe unde? Am trecut pe la prieteni, fosti colegi de facultate, si a fost mult de mers. M-am oprit intai aici - de-o pauza, o bere rece, si-o vorba de duh.
Sa nu-mi spuneti ca v-a molesit vara! Ca va dati duhul! Si mie mi-e cald, dar am fost la munte sa mai vad ce mai este pe acolo. Am calcat cu piciorul intai pe asfaltul soselei, apoi pe carare stiuta si pasita, apoi mi-am facut propria carare. M-a dus la loc cu blanuri de ierburi, cascade de mirosuri, coruri de zumzete si falfairi de culori. Cu talpile goale am calcat in templul ierbii fragede si proaspete, si fiecare aplecare spre mirosul unei flori a fost o inchinare.
Si am luat de acolo imagini si linistea si pacea mult dorita. Muntele n-a avut nimic impotriva, mai ales ca stia ca le iau ca sa le arat campiei si oamenilor de la han.
Acum , ma duc acasa.
La buna vedere.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Georgia
mesaj 23 Jul 2004, 02:08 PM
Mesaj #24


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 312
Inscris: 9 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.040



Multumesc Mihai !


--------------------
Traieste clipa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 23 Jul 2004, 02:55 PM
Mesaj #25


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



smile.gif Si eu care voiam sa incep recrutarile pentru corspul de garda cu ceva flacai vinjosi smile.gif dar vad ca p-aci fetele-s de baza wink.gif.


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 23 Jul 2004, 03:05 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



mercenar experimentat cu M249 SAW in FarCry, single si network, terminat operation flashpoint pe bune si cu rusii, caut angajare rofl.gif



--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 23 Jul 2004, 04:21 PM
Mesaj #27


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Gata, te pun sergent peste corpul de garda. Daca mai gasesti vreo patru-cinci alti tipi hotariti, care sa bata imprejurimile Hanului si sa cerceteze primejdiile ce s-ar putea ivi, esti un om facut smile.gif Da'; trebuie sa faci downgrade la sabie/palos si arc dublu cu sageti (tot duble wink.gif ), eventual pistoale cu cremene.

Musteriii sa se odihneasca si sa-si depene linistiti povestile, noi veghem!


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 23 Jul 2004, 07:16 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



nici o prob. sunt dotat 23.gif

Click pentru Imagine

Editat. Pentru imagini ce nu se incadreaa in pagina va rog nu folositi tagul IMG.

Acest topic a fost editat de Mihai: 23 Jul 2004, 07:20 PM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 23 Jul 2004, 07:16 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



Un calaret obosit, insetat si flamand, abia mai rezista in sa. Zareste in departare o raza de lumina. Ce-o fi acolo?! Prinde puteri! Calul simte si el inviorarea stapanului. Sunt pe drum, de foarte mult timp. Nici unul dintre ei nu-si aduce aminte de cand pribegesc. Ajung la o rascruce de drumuri. Vin doi calareti. Unul ii spune celuilalt:
"-Ce bine-mi pare ca ai venit. Hanul este o-ncantare. Ai sa vezi. E liniste. Lumea-i calda, primitoare. Bucatele si bautura sunt alese. Gasesti tot ce-ti doresti. Totul este curat si ingrijit."



--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 24 Jul 2004, 12:52 PM
Mesaj #30


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Mai ! Nu faceti discriminari!
Poate aveti si fete cunoscatoare de ate martiale, sau manuitoare de cine stie ce arme!


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Georgia
mesaj 25 Jul 2004, 10:10 PM
Mesaj #31


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 312
Inscris: 9 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.040



Arte martiale ohmy.gif nici chiar asa doar sintem fete !
Daca cineva ne ameninta vom invata sa folosim aceste arme rofl.gif rofl.gif


--------------------
Traieste clipa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 26 Jul 2004, 11:28 AM
Mesaj #32


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



QUOTE (contraste @ 24 Jul 2004, 03:05 PM)
Mai ! Nu faceti discriminari!
Poate aveti si fete cunoscatoare de ate martiale, sau manuitoare de cine stie ce arme!

Gata, te-am trecut pe lista! wink.gif smile.gif

Si, atentie, nu ne rezumam doar la a pazi hanul, trebuie sa mai mergem sa cercetam si imprejurimile, mai o padure neumblata, mai o pestera necalcata de picior de om ... om trai si-om vedea.


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Georgia
mesaj 26 Jul 2004, 10:24 PM
Mesaj #33


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 312
Inscris: 9 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.040



Abia astept ypsi sa ma inviti in echipa de cercetasi, nu sint tare in arte martiale dar,in "cercetari"sint as dunno.gif de .......as!
numa punema la incercare si ai sa vezi.......... ph34r.gif


--------------------
Traieste clipa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 27 Jul 2004, 08:25 PM
Mesaj #34


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Gata, te trec si pe tine pe lista smile.gif Acush-acush facem un drum cu toata trupa prin padure wink.gif sa vedem coclaurii de p-acolo si cine bintuie prin zona, daca bintuie.


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Georgia
mesaj 27 Jul 2004, 09:52 PM
Mesaj #35


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 312
Inscris: 9 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.040



Hei Ypsi turci ne inconjoara ce e de facut !
Unde e oastea lui Mihai sa vina sa pazeasca hanul!
Eu sint aici dar ,unde sint ceilalati ostasi ca mine Ypsi trebuie sa aparam hanul
turci ne-au inconjurat Mihai si oastea de la han trebuie pazita hai nu mai sta pe ginduri
sa mergem dar.... la lupta cu sabi ,furci ,topoare ...........sau napustit multi......peste noila han

Acest topic a fost editat de georgiamatache: 27 Jul 2004, 09:57 PM


--------------------
Traieste clipa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 10:11 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman