HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Antimateria, ce este, cum vi se pare
Felina
mesaj 8 Aug 2011, 05:34 PM
Mesaj #1


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Antimateria exista si a fost descoperita dinainte ca eu sa ma nasc! (1976). (Cum de nimeni nu a amintit de ea in toti cei 18 ani de scoala pe care i-am facut?)


Va rog frumos sa aduceti aici orice informatii detineti despre antimaterie.

Erwin - esti invitat de onoare smile.gif


Mutumesc anticipat!


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 8 Aug 2011, 05:41 PM
Mesaj #2


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Este real?

Un electron și antiparticula sa, un pozitron, intră în coliziune pentru a se transforma într-un foton, care apoi se descompune înapoi într-un pozitron și un electron (sursa)


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Aug 2011, 06:05 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Poate ca ar trebui sa incepem aceasta discutie cu acest articol, care mie mi se pare foarte ciudat. De ce ar exista o centura de antimaterie in jurul pamantului? Descoperirea asta ma duce cu gandul la o ipoteza fantezista, cum ca Terra ar fi o planeta artificiala deoarece intruneste toate calitatile pentru a sustine viata, intr-un echilibru aproape perfect.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Aug 2011, 06:05 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Erwin
mesaj 9 Aug 2011, 08:59 AM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Da, antiparticulele există. Toate particulele cu sarcină electrică au câte o anti-particulă de aceeaşi masă dar de semn opus. Este posibil deoarece electricitatea este bipolară. Dar nu se ştie de ce în Universul observabil predomină particulele cunoscute. Antiparticulele sunt mai mult un accident, rezultatul unor reacţii nucleare şi viaţa unor antiparticule sau antiatomi este foarte scurtă, ele anihilându-se foarte repede cu particulele obişnuite şi nu ajung să formeze corpuri din antimaterie. În laboratoare s-a reuşit crearea unor antiatomi de heliu cu durată de viaţă foarte mică dar suficientă pentru a studia unele dintre proprietăţile fizice. Este extrem de costisitor să produci antimaterie din cauza necesităţii de a menţine antimateria departe de un contact cu materia obişnuită spre a nu se anihila.

Marduk, acele antiparticule sunt extrem de rare, e imposibil să aibe un efect atât de important ca cel bănuit de tine.

Însă este posibil ca undeva departe în Univers să existe "insule" de antimaterie similare cu ce găsim în jurul nostru. Important este să nu ajungă niciodată în contact pentru că s-ar anihila reciproc. Din anihilare rezultă doar energie, fotoni. Din această cauză antimateria poate fi periculoasă dar şi interesantă pentru producerea de energie.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Aug 2011, 11:07 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



@Erwin

Eu nu am banuit nici un efect ci doar m-am intrebat de existenta acestei centuri. Banuiesc ca daca cei care au descoperit-o o numesc centura, inseamna ca particulele acelea nu sunt chiar atat de rare. Se vorbea acolo chiar de folosirea acestei centuri pentru propulsia navelor spatiale. Revenind la antimaterie, nu am cunostinte prea mari in domeniu, dar ma gandesc ca acele "insule" de antimaterie ar putea fi chiar universuri intregi formate din antimaterie, dar pe care noi nu le detectam inca. Exista antimaterie in gaurile negre? De ce exista gauri negre in mijlocul galaxiilor? Daca dintr-o gaura neagra nu scapa nimic, nici macar lumina, fotonul, inseamna ca in interiorul gaurilor negre se afla antimaterie care in contact cu materia se anihileaza, dar ce rezulta? O gaura neagra consuma o galaxie, stele, planete, meteoriti, comete, etc. incet dar sigur, ce rezulta in urma acestei transformari? antimaterie?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 9 Aug 2011, 11:24 PM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Mai exact s-au numărat 28 de antiprotoni care au fost captaţi de satelitul PAMELA, analizând datele adunate în 850 de zile, selectând doar perioada când satelitul s-a aflat deasupra Anomaliei Atlanticului de Sud, cca 1,7% din timp. Ca să avem o centură ar trebui să fie mult mai multă antimaterie acolo! Totuşi rezultatul este remarcabil pentru fizicieni, deoarece se confirmă astfel o teorie veche, cum că în timpul coliziunilor dintre particulele cosmice ultra-energetice (care nu se ştie exact de unde provin) şi alte particule se formează antiprotoni la fel ca în reactoarele de pe Pământ şi unele dintre ele sunt captate în câmpul magnetic. Centura de radiaţie Van Allen este formată în cea mai mare parte din particule obişnuite, electroni, protoni etc. captate din vântul solar. Concentrarea lor în unele zone se datorează deformării liniilor de câmp magnetic terestru, aşa cum este anomalia din Atlantic. Trecerea unui satelit sau a staţiei orbitale ISS prin acea zonă unde radiaţiile sunt mai concentrate obligă la măsuri speciale de protecţie. Densitatea de particule în această centură este extrem de mare în raport cu cei 28 de antiprotoni descoperiţi.

Într-o gaură neagră materia obişnuită este comprimată atât de mult încât nu au cum să mai existe particule cunoscute. Nu cred că gaura neagră este formată din antimaterie sau că materia care cade în ea se transformă în antimaterie. Nu există nicio indicaţie teoretică despre aşa ceva. Mai degrabă este posibil ca particulele obişnuite să se unească în interior formând particule super-grele din cauza densităţii. Găurile negre supermasive care se află în centrul galaxiilor sunt o explicaţie pentru forţa de gravitaţie enormă necesară ca miliarde de stele să rămână împreună formând galaxia. S-au descoperit stele care orbitează foarte repede în jurul centrului precum şi fluxuri de radiaţie X şi gamma provenind de la materia care cade în gaura neagră. Acestea sunt dovezi indirecte, în realitate nu s-a observat direct nicio gaură neagră până acum. Teoria însă le explică destul de rezonabil, în acord cu observaţiile respective. Există însă multe necunoscute şi abia cercetări viitoare vor confirma sau infirma ipotezele actuale.

Acest topic a fost editat de Erwin: 9 Aug 2011, 11:35 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 05:08 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman