HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> China - Viitorul Din Prezent, Ofensiva cu ajutorul defensivei?
Marduk
mesaj 14 May 2015, 05:02 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 14 May 2015, 10:54 AM) *
China, pacificator? Pe cine pacifica?

Pacificul. rofl.gif oceanul asta apartine USA?
QUOTE
De fapt acolo scrie cu totul altceva: ca pacificatoarea asta de China construieste insule artificiale...

"Insulele Spratly sunt revendicate de China, Filipine, Taiwan, Vietnam și de Brunei." Primul venit, primul servit. De ce este rau ca China face ceva pe insulelea alea? iar ceilalti n-au fost in stare sa puna nici macar un steag pe teritoriul revendicat.
Crezi ca americanii intentionau sa faca un hotel cu SPA acolo? ca prea se arata interesati de zona.
QUOTE
QUOTE
...este ca si cum Rusia ar construi o insula artificiala in largul Marii Negre pentru a-si insusi apele teritoriale ale Romaniei...

Dar nu exista conventii internationale care stabilesc ce si cum este cu insulele astea? ONU ce face?
QUOTE
Asa ca te rog sa fii mai precaut cand atribui calitatea de "pacificator" unui stat...

Incerc sa fiu precaut atat in ceea ce priveste China cat si USA, doua puteri mondiale care isi disputa sferele de influenta.

QUOTE(abis @ 14 May 2015, 04:59 PM) *
....Ocuparea Tibetului in ce categoie o bagi?

Eu cred ca China a ocupat pur si simplu, Tibetul. Este exemplul cel mai bun ce se poate folosi atunci cand vorbim despre ocuparea natiunilor mici de catre marile puteri. A fost trasa la raspundere, la modul serios, China pentru aceasta ocupatie? s-a obtinut ceva in urma initiativelor lui Dalai Lama?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 May 2015, 09:32 AM
Mesaj #72


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 14 May 2015, 06:02 PM) *
QUOTE
China, pacificator? Pe cine pacifica?

Pacificul.

Este vreun razboi acolo ca sa fie nevoie de pacificatori chinezi? Sau ce vrei sa zici?

QUOTE
oceanul asta apartine USA?

Pai tarile din zona pe cine acuza ca le fura insule si apele teritoriale, pe SUA?

QUOTE
Primul venit, primul servit

Asta de unde ai mai scos-o? Din ce tratat, lege, intelegere internationala?

QUOTE
A fost trasa la raspundere, la modul serios, China pentru aceasta ocupatie?

Cum sa nu, a fost santionata prin Deczia Consiliului de Securitate numarul.... Ah, stai! ONU nu poate sanctiona China din cauza dreptului de veto al acesteia in Consiliu.... Exact ca in cazul Rusiei. Tarile astea doua fac ce ticalosii vor si nu pot fi sanctionate de catre ONU.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 May 2015, 05:03 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 19 May 2015, 10:32 AM) *
...Este vreun razboi acolo ca sa fie nevoie de pacificatori chinezi?...

Vreau sa zic ca Pacificul nu are nevoie de nici un pacificator, deocamdata.
QUOTE
Pai tarile din zona pe cine acuza ca le fura insule si apele teritoriale, pe SUA?

Se pare ca s-a dat liber la "vanatoare", fiecare "impusca" ce poate si cum poate. Poate ca americanilor le ajunge America Centrala si de Sud, Caribele si jumatate din Pacific. Or poate interesele USA sunt legate de altceva, or fi descoperit o alta planeta care asteapta sa fie colonizata.
QUOTE
Asta de unde ai mai scos-o?

Din tratatul "barosanilor". rofl.gif
QUOTE
Cum sa nu, a fost santionata...ONU nu poate sanctiona China din cauza dreptului de veto al acesteia in Consiliu....

Inseamna ca este ceva putred la ONU care trebuie schimbat. Poate ca am ajuns la un nivel de civilizatie in care sa nu mai fie nevoie de alt razboi mondial pentru a schimba ceva important pe planeta asta.

Acest topic a fost editat de Marduk: 19 May 2015, 05:05 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 May 2015, 05:03 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 19 May 2015, 05:35 PM
Mesaj #74


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 19 May 2015, 06:03 PM) *
Vreau sa zic ca Pacificul nu are nevoie de nici un pacificator, deocamdata.


Inseamna ca nu tu ai scris ca pana una alta China si-a luat in serios rolul de pacificator in Pacific undeva mai sus...

QUOTE
Poate ca americanilor le ajunge America Centrala si de Sud, Caribele si jumatate din Pacific.

Sunt anexate de SUA? Nu stiam. Bine ca mi-ai spus.

QUOTE
Inseamna ca este ceva putred la ONU care trebuie schimbat

Uite, cu asta sunt de acord. Numai ca nu stiu cum se poate face.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 Jul 2015, 02:35 PM
Mesaj #75


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Economia chineza are probleme. Bursa din Shanghai a a pierdut circa 30% din valoare in ultimele trei saptamani, bursa din Shenzhen a pierdut 33% de la jumatatea lui iunie, investitorii panicati isi vand actiunile in disperare.

Se contamineaza America si Europa sau ramane un fenomen local, chinezesc?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 3 Jul 2015, 02:47 PM
Mesaj #76


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



Pentru că acțiunile ălea chineze s-au umflat artificial cu 150% īn ultimele 12 luni. Acuma īși revin la normal.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 Jul 2015, 02:55 PM
Mesaj #77


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Problema este ca investitorii odata ce intra in panica nu se linistesc asa usor.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Aug 2015, 09:39 AM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



In aceste zile sa vorbeste pe forumuri si prin jurnale de o posibila prabusire a Chinei. Intrebarea este daca cineva, tara, guvern, jucatorii de la burse etc. este interesat de prabusirea Chinei. Cine ar putea lua locul acestei "fabrici" internationale unde te duci cu un proiect si pentru cativa centi ai produsul la nivel de comercializare in masa. Ce-or sa fac cei care au "creat" China tocmai din acest motiv? or sa produca mai scump lasand China sa se prabuseasca?

Acest topic a fost editat de Marduk: 10 Aug 2015, 04:03 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Aug 2015, 10:06 AM
Mesaj #79


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cine a "creat" China daca nu chinezii?!

Uite un posibil raspuns la ultima intrebare

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Economie...se+intorc+acasa


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Aug 2015, 04:16 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 10 Aug 2015, 11:06 AM) *
Cine a "creat" China daca nu chinezii?!

Eu cred ca chinezii au fost si "ajutati" sa ajunga unde au ajuns.
QUOTE
Uite un posibil raspuns la ultima intrebare

Da. Posibil, dar daca USA revine la sloganul "Made in USA", nu inseamna ca si altii vor face acelasi lucru. Conservatorismul american poate crea probleme Chinei, dar tot posibil este ca China si USA sa inceapa un "razboi" economic pentru Africa, care are toate sansele sa devina o piata dorita de producatori. Daca ar fi sa ma gandesc la faptul ca USA n-a reusit sa cucereasca imensa piata chineze, parte din cauza nationalismului chinez, parte din cauza arogantei yankeilor, e de inteles de ce americanii vor sa se intoarca acasa. China ramane o putere economica ce va juca un rol din ce in ce mai mare in viitorul apropiat.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Aug 2015, 04:05 PM
Mesaj #81


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Explozie devastatoare in China

http://www.ebaumsworld.com/video/watch/84695768/


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Aug 2015, 04:09 PM
Mesaj #82


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Si poze facute dupa










Mai multe aici


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 27 Sep 2015, 12:30 PM
Mesaj #83


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



Europa se teme de concurența mașinilor făcute īn Asia. Un Renault făcut īn India se vinde cu 3500 euro. Volkswagen a investit enorm īn China (știam de o șarjă de 20 miliarde euro). Problema este economia europeană. Ce se īntāmplă cu ea dacă se importă autovehiculele din Asia? Așa că au introdus norme scumpe de poluare, care nu le sunt rentabile asiaticilor și europenilor. Dar s-a īnchis ochii. Pānă la scandalul Volkswagen. Minciuna denotă o slăbiciune īn fața concurenței, ca īntotdeauna.

Vor să rupă zăgazul de săraci din Africa de Nord. Se va rupe și zăgazul de autovehicule din Asia. Rețeta sigură a dezastrului. Nemții nu ar fi oameni proști. Dar banii - nu berea - le fură mințile.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Sep 2015, 01:06 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



E ceva adevar in afirmatia asta. As zice ca Europa se teme de pietele ei, pe care le-a cucerit cu greu, asta pentru ca trebuie sa recunoastem ca Europa si mai ales USA incearca sa scape, in acest domeniu cel putin, de dependenta de petrol. China fabrica, dar tehnologia in domeniul auto a ajuns sa evolueze cam ca in domeniul electronicii, al computerelor si telefoanelor mobile. Asa ca China si India, in opinia mea vor ataca mai intai pietele ieftine, iar acestea se afla fie pe teritoriul lor sau in Africa, loc pe care toata lumea il considera noul boom economic al lumii. Europenii vor continua sa faca masini, dar pentru Europa si USA, nu pentru China sau Africa. Ok, minciuna aia de la Volkswagen e ceva de genul unui dosar tinut de procurorii romani la sertar, am inteles ca de studiile respective se cunosc de vreo 3-5 ani, dar se vede treaba ca acum a fost nevoie de "dosar" pentru a atrage atentia invinuitului ca "dosarul" exista si procurorul poate sa-l infunde oricand.
@Diogene
"Rețeta sigură a dezastrului. Nemții nu ar fi oameni proști. Dar banii - nu berea - le fură mințile."
Posibil ca banii sa fie o cauza, dar eu cred ca e altceva mai important, pentru nemti cel putin, mandria de a fi pe primul loc daca nu printre cei mai buni, iar asta se vede foarte bine in sport.

Acest topic a fost editat de Marduk: 28 Sep 2015, 09:34 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 27 Sep 2015, 01:47 PM
Mesaj #85


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Diogene @ 27 Sep 2015, 12:30 PM) *
Europa se teme de concurența mașinilor făcute īn Asia. Un Renault făcut īn India se vinde cu 3500 euro. Volkswagen a investit enorm īn China (știam de o șarjă de 20 miliarde euro). Problema este economia europeană. Ce se īntāmplă cu ea dacă se importă autovehiculele din Asia? Așa că au introdus norme scumpe de poluare, care nu le sunt rentabile asiaticilor și europenilor. Dar s-a īnchis ochii. Pānă la scandalul Volkswagen. Minciuna denotă o slăbiciune īn fața concurenței, ca īntotdeauna.

Vor să rupă zăgazul de săraci din Africa de Nord. Se va rupe și zăgazul de autovehicule din Asia. Rețeta sigură a dezastrului. Nemții nu ar fi oameni proști. Dar banii - nu berea - le fură mințile.

Asa e, Marduk, banii distrug familii.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 06:46 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman