HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> China - Viitorul Din Prezent, Ofensiva cu ajutorul defensivei?
Marduk
mesaj 1 Jun 2011, 06:11 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Sa vorbim despre CHINA. Poate ca subiectul a mai fost abordat, poate ca s-a mai discutat colateral despre aceasta SUPERTARA, viitoare superputere mondiala, deocamdata cica n-ar fi, nu ar avea acces la tehnologia americana decat in masura in care pipeta americanilor le-o ofera. Totusi China este o tara cu 1,3 miliarde de locuitori, in aceasta tara exista politici guvernamentale, partidul unic este omniprezent in viata chinezilor, iar ceea ce nu a reusit PCR se pare ca a reusit PCC, CREAREA OMULUI NOU. Un om care sa se multumeasca cu putin, atat cat a fost obisnuit de dieta nationala, si sa produca mult, sa inventeze, sa caute solutii mai bune, mai competitive. Mult dar prost, vor spune unii carcotasi, eu am o alta perceptie asupra acestui colos, CHINA, acolo sub atenta obladuire a PCC s-au dezvoltat colective de creatie, designeri, creatori, etc. care au “furat” tehnologia pe care occidentalii le-au predat-o pentru a fabrica produse ieftine, accesibile, etc. sau care au inovat ceea ce au primit pentru a fabrica. Ma intreb daca occidentalii nu au actionat precum zeii din miturile antice, titanii, sau civilizatiile preumane, care le-au aratat oamenilor cum sa traiasca civilizat, cum sa foloseasca tehnologia, stiinta, etc. Dar sa ne intoarcem la aceste colective de creatie, sa privim putin in istorie, pe relatia URSS-USA, transferul de tehnologie din timpul WW2 din USA catre URSS, iar dupa terminarea WW2 din Germania catre URSS a dus la o explozie tehnologica, care a avut ca baza tocmai aceste colective de creatie, Tupolev, Iakovlev, Mikoian, etc. De ce ar face China exceptie de la acest PAS? Ce ar impiedica China sa foloseasca acest cunostine pentru a domina lumea de maine, doctrina antica chineza? Defensiva? In aceste zile conform studiilor China foloseste intre 40 si 50 % din resursele umanitatii, de la ciment, otel, la aur si argint. Cine este acest popor care in aparenta este un popor defensiv, dar care este obligat azi sa lupte pentru resursele necesare dezvoltarii sale. Poate fi aceasta lupta defensiva? asa cum prevede doctrina PCC si cutuma istorica a Chinei? Cum ar putea China sa evite un conflict deschis cu USA, cu Rusia, cu UE sau de ce nu cu India, fie militar sau comercial, ambele ducand la razboi declarat sau nu, dar din nefericire conform istoriei cu aceiasi finalitate. De ceva vreme auzim de achizitii chinezesti, Volvo, Lenovo, Huawei, etc. le-am amestecat putin, dar ele exista, poate ca aceste achizitii sunt doar miscari ale capitalului evreiesc, american, european, etc. dar ce se intampla cu tehnologia care ajunge in mainile si mintile acestor “furnicute” inteligente. Sa fie oare USA si occidentul pregatite pentru un salt tehnologic de o asemenea amploare incat sa arunce in faliment China, un scenariu similar celui folosit in razboiul contra URSS?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 1 Jun 2011, 07:01 PM
Mesaj #2


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Bineinteles ca fura, ca doar nu-s prosti.
E revenge.
Noi am furat de la ei lalelele, matasea, praf de pulbere, taiteii etc.

De ce sa nu fure de la noi tehnologia Volkswagen? Si altele.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 2 Jun 2011, 06:38 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE
Cum ar putea China sa evite un conflict deschis cu USA, cu Rusia, cu UE sau de ce nu cu India, fie militar sau comercial, ambele ducand la razboi declarat sau nu, dar din nefericire conform istoriei cu aceiasi finalitate.


Intrebarea ar trebui pusa invers : cum ar putea USA, Rusia, UE si India ( de ce nu si tarile arabe ?) sa evite un conflict deschis cu China?
Mai repede sau mai tarziu conflictul se va produce.

Trebuie tinut cont de agresivitatea economica a chinezilor.

Acest topic a fost editat de exergy33: 2 Jun 2011, 06:40 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 2 Jun 2011, 06:38 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cla
mesaj 2 Jun 2011, 07:11 PM
Mesaj #4


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Daca vrei sa-i prinzi pe chinezi, nu e printr-un conflict înarmat, ci sa-i tai resursele, unde tocmai sunt foarte activi prin Africa, nu degeaba AFRICOM al SUA.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Aug 2011, 05:57 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Curios dar acest subiect nu a antrenat discutii, desi China este considerata azi de catre USA o amenintare directa a securitatii mondiale. Poate ca americanii or crede ca securitatea lor este legata de securitatea mondiala, poate ca securitatea mondiala este legata prea mult de USA, chiar nu as putea sa spun cine pe cine apara in acest moment. Cand am denumit acest topic aveam in minte diplomatia chineza, milenara diplomatie a unui popor care a stiut dincolo de toate vitregiile care au trecut peste el sa reziste cu orice pret si nu in ultimul rand la ceea ce eu numesc "ofensiva cu ajutorul defensivei". Prin toate mijlocele China isi afirma pozitia de putere defensiva dar in interior isi proclama ofensiva pana in cel mai obscur catun, mandria nationala este atent cultivata, orice izbanda fie ca este vorba de rachete, sateliti, avioane, informatica sau sportiva este atent prelucrata si servita marelui popor chinez. Dupa mine nu este ceva anormal, as putea spune ca chinezii au invatat bine lectia de la unchiul Sam, numai ca azi elevul pare ca incearca sa-si depaseasca profesorul si desi sunt multi cei care incearca sa ia in deradere actiunile acestui elev extrem de silitor dar fara initiativa, pare ca starea actuala este pe cale de a se schimba. Profesorul se simte frustrat de atitudinea elevului sau de avansul nesperat, neestimat al acestuia, daca chinezii vor portavioane, americanii se simt amenintati in "lacul" lor, Pacific, ca si cum Dumnezeu insusi le-ar fi dat acestor venetici aciuati in continentul nord american dreptul de a stapanii Pacificul. Daca chinezii produc rachete capabile sa distruga nave, nu e bine, daca chinezii construiesc ceva care este mai bun ca un produs occidental iar nu este bine, e chiar rau fiind acuzati de furt intelectual desi cele ai multe companii occidentale cauta sa produca cat mai ieftin in China. Acum eu ca chinez, nu sunt, ce ar trebui sa fac? sa produc tot ce mi se baga sub nas fara sa ma intereseze ce si cum? din ce este facut, cum este facut, etc. in tot acest timp unchiul Sam si urmasii lui Marco Polo sa beneficieze de munca poporului meu care este platit cu o lingura de orez si cateva margele fara sa cracneasca si fara sa-l intereseze daca reperul 1980467ZsR567OTP este o ogiva nucleara sau o simpla saiba de utilaj petrolier. Sa fim seriosi, sa stam precum Moromete si sa judecam, chiar atat de prosti sa fie chinezii astia incat sa-i duca de nas o lume intreaga timp de milenii fara a avea nici un castig? Io zic sa stam cu ochii pe China, elevul care pare ca si-a invatat lectia si este pe cale de ai lua locul profesorului, ceea ce nu este ceva nefiresc in arta si cultura chinezeasca.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 30 Aug 2011, 02:10 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Pariurile pe colaps sunt deja facute in timp ce prostii se uita la televizor si admira "miracolul".

Rien ne va plus.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Aug 2011, 02:24 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 27 Aug 2011, 06:57 PM) *
Curios dar acest subiect nu a antrenat discutii, desi China este considerata azi de catre USA o amenintare directa a securitatii mondiale.

Un cacat ! Au atatia dolari in banci incat le tremura izmenele pe ei de frica prabusirii US ! Ca atare o sa puna umarul sa nu se prabuseasca. Cand Obama va termina hartia de tiparit $ chinezii sunt gata sa li trimita un stoc nou.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Aug 2011, 03:23 PM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 30 Aug 2011, 03:24 PM) *
Au atatia dolari in banci incat le tremura izmenele pe ei de frica prabusirii US !

Corect - in plus, daca "pica" SUA, pica si exporturile chinezilor. E mai dependenta China de SUA decat SUA de China, cel putin deocamdata.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 30 Aug 2011, 03:48 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Voi toti vorbiti aici ca sa nu adormiti. Mai bine ati trece la saiba, asa puteti face ceva util. Chiar!

China n-a fost niciodata comunista. China e China. Asa ati aflat si voi ceva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Aug 2011, 06:37 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Si totusi chinezii cumpara lumea cu dolarii americanilor, au cumparat deja Africa iar acum in atentia lor este Europa.

@freeman
Mestere te invit sa intorci saiba pe platan, daca vrei sa discuti aici, ok daca nu vezi-ti de drum, ala din marele mars al armatei comuniste chineze, care dupa tine n-a fost comunista. poate ne spui si noua ce-a fost China prin anii '60, poate aflam si noi cate ceva de la unul care stie ce si cum.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 31 Aug 2011, 04:38 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Baietica, tu ai impresia ca daca citesti o spoiala de informatie, stii ceva... afla ca stii fix pix (e valabil si pentru alte subiecte abordate). Se vede ca n-ai calcat prin China... dar le stii ca un om mare rofl.gif . Incearca la fel si cu Patagonia, asa omori timpul si mai exotic.
Ca urmare te las sa bati campii impreuna cu ceilalti ca tine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 31 Aug 2011, 09:38 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nene recunosc, n-am fost in China, tot ce stiu despre aceasta tara stiu din carti si de la tembelizor, dar daca matale zici ca ce stiu eu e doar "fix pix" de ce nu ne spui ce sti, daca ai fost pe acolo, ce-a fost cu revolutia culturala chineza, Mao, Deng, etc. Afirmatii de genul cum ca China e China, pot sa fac si eu, uite una: Luna e Luna si nimic altceva. Eu cred ca China este o societate complexa, un popor complex, puternic foarte diferit din sud pana in nord, de la est la vest, de la sate la orase, din zonele de dezvoltare speciale si desertul Gobi, etc. Mai cred ca China este un stat comunist, pentru a face o comparatie istorica, legat de economia, industria si finantele, eu cred ca China seamana foarte mult cu Germania lui Hitler, unde industria era "capitalista" dar era controlata de stat si de partid. Desi multi ar putea sa spuna ca China este cu un picior in groapa si ca o alta recesiune i-ar fi fatala, eu cred ca chinezii vor gasi o solutie pentru a scapa de o prabusire totala. Numai daca privim la istoria acestui stat, a acestui popor vom observa ca au trecut prin situatii mai grele si tot nu au disparut. Ceea ce ii deranjaza pe unii, in special pe americani este ca China se dezvolta mai mult si mai repede decat estimasera analistii occidentali, iar azi toti asistam la o trecere de la noncalitate, ce era specifica chinezilor, la calitate si asta ii sperie teribil pe occidentali. Daca pana in prezent un cumparator isi asuma un risc cand cumpara ceva produs in China, incet dar sigur situatia este pe cale sa se schimbe. Poate cineva sa-si inchipuie ca intr-un viitor nu prea indepartat, calitatea va fi o marca chineza, la fel cum este si cea germana?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 31 Aug 2011, 09:51 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(freeman @ 31 Aug 2011, 05:38 AM) *
Se vede ca n-ai calcat prin China...

Zi-ne ceva tu


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 2 Sep 2011, 03:32 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



@ Marduk, ceva de studiu pentru tine :

Roubini: China se va prăbuşi şi sunt 60% şanse să înceapă noua recesiune


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 2 Sep 2011, 09:19 PM
Mesaj #15


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Marduk, chestia asta cu produse de slabă calitate din China nu stă în picioare, pentru că, dacă n-ai ştiut, în China se fabrică dintotdeauna şi produse de vârf! Că acestea nu se găsesc pe tarabele din târguri nu are nicio treabă cu tehnologia sau cu economia chineză. Îţi dau un exemplu: în China anilor 75-80, înainte de a se zvoni despre "războiul stelelor" cu sateliţii militari înarmaţi, chinezii produceau lasere solide cu rubin de mare putere. Mereu au avut spioni peste tot în lume şi mereu au promovat oamenii capabili. Când am lucrat în fabrică, utilajele chinezeşti erau cele mai fiabile şi mai solide. Americanilor le-a fost mereu teamă că pierd supremaţia în lume, mereu le-a fost teamă că îi vor invada ruşii, acum se scapă în nădragi că poporul chinez va conduce lumea...


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Sep 2011, 07:45 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



@ Erwin :"chestia asta cu produse de slabă calitate din China nu stă în picioare"
Atunci cum se face ca produsele marcii Great Wall, (mai sunt si alte, imi aduc aminte una care ca simbol o randunica) care produce de la tenisi la nave nu prea au cautare la cumparatorii cu pretentii si tot ce se produce sub licenta in China se vinde bine, daca nu foarte bine. Azi chinezii par interesati sa cumpere marci de prestigiu pentru a le produce la ei, Volvo e un caz. Cred ca este mai mult vorba de marci cunoscute, consacrate, simboluri de care lumea a auzit, dar si de calitate. Am un amic care si-a cumparat un ATV Linhai, e otelar de meserie, dupa o vreme au inceput sa aiba probleme cu ea, a vandut-o, si-a luat un Polaris american, m-am dus pe la el si l-am intrebat care-i baiul si mi-a zis ca totul pleaca de la otel, de la aliajele folosite in procesul de fabricatie.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 3 Sep 2011, 09:10 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Spune-i prietenului tau otelarul ca la Polaris motorul, transmisia si suspensia sunt de la CF Moto, care e o marca chinezeasca mwah1.gif . Linhai costa intre 3,000 - 5,000 Euro , iar Polaris costa intre 7 - 19,000 euro (ambele fara taxe, sincer acum: ai da 25k euro pe un atv?). Cand faci comparatii e bine sa compari mere cu mere, nu compari Matizul cu Passatul...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Sep 2011, 08:52 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(freeman @ 3 Sep 2011, 10:10 AM) *
...la Polaris motorul, transmisia si suspensia sunt de la CF Moto, care e o marca chinezeasca.....

poate o firma chinezeasca, care produce dupa specificatiile celor de la Polaris si cu materialele cerute de acestia. nu este vorba de a compara mere cu pere sau Matizul cu Passatul, e vorba ca atat Matizul cat si pasatul fac acelasi lucru, numai ca unul o face 3-5 ani altul 5-10 ani.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Sep 2011, 03:46 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Imaginile acestea ar fi din sediul unei companii farmaceutice chinezesti blink.gif













Acest topic a fost editat de Marduk: 8 Sep 2011, 03:53 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Oct 2011, 03:10 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



In timp ce tarile occidentale se confrunta cu criza China are crestere economica de 9,1% !! Guvernul chinez a anuntat ca pentru a contracara scaderea exporturilor va lua masuri pentru cresterea cererii interene. Ma inttreb cine va castiga acest "razboi" USA care au o piata de sute de milioane sau China care are o piata de 1,5 miliarde de oameni. Au fost voci care au afirmat ca China se va prabusi, fara a lua in calcul enorma piata chineza, care nu este reprezentata de marile orase ale Chinei ci de imensa populatie a Chinei. Atentie la China, surprinzatoare si fascinanta.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 18 Oct 2011, 10:06 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(Marduk @ 18 Oct 2011, 04:10 PM) *
Ma inttreb cine va castiga acest "razboi" USA care au o piata de sute de milioane sau China care are o piata de 1,5 miliarde de oameni. Au fost voci care au afirmat ca China se va prabusi...

Tu gresesti nestiid care sunt combatantii in aceasta criza... (nu sunt statele, cum mentionezi tu).
Se discuta ca China sa ajute SUA si UE la iesirea din criza, ca urmare e putin probabil sa se prabuseasca China acum... Daca vrei putem face un pariu in acest sens.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Oct 2011, 10:34 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Moncher poate ma dumiresti cine sunt acesti combatanti de care faci vorbire. Dupa cum ai observat am pus cuvantul razboi intre ghilimele. Nu am afirmat eu ca China se va prabusi, din contra eu nu cred ca o tara a carei economie este controlata se poate prabusi, in cel mai rau se poate reduce, dar dupa cum se vede nu este asa.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 19 Oct 2011, 12:51 PM
Mesaj #23


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Subiectul China ma tenteaza de multa vreme, de cand am aflat ca legea cu un singur copil pe familie este aplicabila. Ma bucur ca ai deschis subiectul, Marduk.

Daca la noi PCR-ul s-a prabusit, cred ca a fost si din cauza spiritului revolutionar - asadar, liber - al persoanelor a-normale si dornice de dreptate. Cati chinezi si-ar sacrifica viata pentru a iesi din aceasta sclavie sociala, morala? Cati chinezi ar renunta la ... asa ne este destinul, asa sunt traditiile... doar pentru a trai liber? Bine, intrebarea care precede intrebarile dinainte e: cati chinezi pun la indoiala moralitatea politicilor lor? Eu cred ca din ce in ce mai multi. Deschiderea spre lume a inceput sa se faca de mult si in viitor aceasta va lua amploare - a se vedea ca se doreste ca Shanghaiul sa fie capitala culturala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 19 Oct 2011, 01:37 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Vestul se reseteaza puternic iar china e prinsa la mijloc fara resurse si aplicand o crestere de dragul raportarii de tone de otel pe cap de locuitor.

Acum cand implozia se profuce autoritatile ascund rahatul sub prrs dar nu vor scapa de soarrta japoniei.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Oct 2011, 02:07 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(LINICA @ 19 Oct 2011, 01:51 PM) *
Subiectul China ma tenteaza de multa vreme....Cati chinezi si-ar sacrifica viata pentru a iesi din aceasta sclavie sociala, morala? Cati chinezi ar renunta la ... asa ne este destinul, asa sunt traditiile... doar pentru a trai liber?.....

Ma bucur ca te intereseaza acest subiect, e o tema de discutie care ne va lua mult timp. Eu nu cred ca chineziiisi pun astfel de probleme, a se vedea insuccesul revoltelor de la Beijing de acum cativa ani. Parerea mea ca chinezii sunt patrioti, nationalisti si mandrii de tara lor. Daca PCC a reusit ceva in aceasta tara, cred ca acest patriotism grevat pe traditiile milenare ale poporului chinez i-a reusit perfect. Nu stiu ce rol a jucat revolutia culturala in crearea "omului nou" dar cu siguranta ceva s-a intamplat, apoi a venit politica pasilor mici ai lui Deng care a acceptat deschidera dar sub un control strict. Azi China este o forta si desi occidentalii o ridiculizeaza eu cred ca China are surprize pentru aceasta lume. China este alaturi de Rusia statul care contesta suprematia USA in lume, China vede lumea multipolara si nu monopolara asa cum si-o doreste USA. Tezele militare chineze considera ingerintele americane in zona Asiei ca fiind provocari si personal tind sa le dau dreptate. USA este la aceasta ora singura putere militara, economica, financiara, tehnologica, capabila sa dicteze in aceasta lume, dar este bine sa fie asa? au oare dreptul americanii in numele democratiei sa schimbe regimuri, sisteme politice, sa impuna reguli pe care ei le cred ca fiind democratice? Ce rol ar mai avea poporul asupra caruia se revarsa forta democratiei occidentale, ar fi un popor salvat de tiranie prin puterea, dorinta, nivelul spiritual dobandit de indivizii acelui popor sau ar fi o "democratie" impusa pe care poporul respectiv nu este pregatit sa o inteleaga sa o aplice, devenind un "pax romana"? China realizeaza ca una din marile ei probleme este la aceasta ora demografia si este singura tara din lume unde guvernul are un program strict legat de demografie, mai exista si in India si indonezia astfel de programe dar sunt lasate la decizia indivizilor. TT spune ca "vestul reseteaza puternic" dar eu cred ca traim deocamdata intr-o lume in care comertul este liber, in care accesul la resurse nu se mai face cu escadre trimise prin porturile tarilor care nu se supun cerintelor imperialiste, China a ajuns la acest surplus economic datorita occidentului care a dorit sa exploateze cea mai draga ramura a capitalismului PROFITUL, numai ca au costatat ca daca lasi pe un musuroi un deget vei fi devorat in cele din urma. Occidentalii au gresit, au crezut ca chinezii nu sunt in stare sa evolueze si le-au dat pe mana tehnologii de care chinezii au profitat, a venit criza si China cumpara cam tot ce se vinde, de la fabrici si uzine la resurse in schimb exporta atat tehnologie cat si politica. In Africa sunt cateva tari, regimuri care observa ca chinezii sunt diferiti de occidentali, nu-i intereseaza politica, cel putin deocamdata, ci vor doar cooperare comerciala, exploatarea resurselor fara a pune intrebari despre democratie, drepturi umane etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 19 Oct 2011, 06:44 PM
Mesaj #26


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Si totusi, chinezii vor interactiona mai mult cu diversitatea. Aceasta deschidere va schimba lucrurile. Mai devreme sau mai tarziu, vor ajunge sa intalneasca persoane care sa ii faca sa se intrebe mai multe despre alte culturi. Asa cum la noi au intrat idei confucianiste sau budiste, asa ii vor atinge si pe ei stilul de viata occidental, crestin. Eu cred ca o schimbare de-aici va porni, pentu ca e singura cale acceptata de ei: profunzimea sau o religie superioara traditiilor lor. Ei sunt puternici pe parte spirituala, eu cred ca de aici va veni o schimbare de mentalitate...
Vom ajunge vremuri in care materialismul nu va mai conta. In China, din cate inteleg, strictul necesar e deasupra acestuia. Pentru ei, a fi putere politica si spirituala e mai important. Acesta e punctul forte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 Oct 2011, 05:30 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(LINICA @ 19 Oct 2011, 07:44 PM) *
.... pentu ca e singura cale acceptata de ei: profunzimea sau o religie superioara traditiilor lor. Ei sunt puternici pe parte spirituala, eu cred ca de aici va veni o schimbare de mentalitate...

Sa existe asa ceva? o religie superioara spiritualitatii chineze?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 21 Oct 2011, 07:39 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(LINICA @ 19 Oct 2011, 07:44 PM) *
asa ii vor atinge si pe ei stilul de viata occidental, crestin. Eu cred ca o schimbare de-aici va porni, pentu ca e singura cale acceptata de ei: profunzimea sau o religie superioara traditiilor lor. Ei sunt puternici pe parte spirituala, eu cred ca de aici va veni o schimbare de mentalitate...

Am vazut vreo 3-4 biserici catolice in China, le-am si fotografiat, arata ca cele din Europa sau America de Sud, sunt frumoase, noi si simple.
Din cate am observat si vorbit cu ei, nu sunt interesati de crestinism (de ce sa avem un singur zeu cand noi avem 50.000?), iar manifestarea lor spirituala maxima e ca unii se duc la templu (un soi de acoperis pagoda pus pe niste stalpi din lemn cu un Buddha in centru), se roaga exlusiv pentru bani (de ce nu va rugati pentru sanatate, etc? pai ce, sanatatea vine de zeul vostru unic? sanatatea vine de la doctor, dupa ce ii dai bani), si pun intr-o cutiuta un banut (echivalent 1-2 bani romanesti) ca sa se indeplineasca. Am vazut vreo 20-30 de temple cu un total de 2 persoane in ele...
Majoritatea este saraca si munceste ca sa traiasca. Sunt foarte pragmatici. Orasele s-au dezvoltat in stilul 'vestic' (european+american). Multi au facut averi imense. Au inceput sa consume si sa-si doreasca acelesi produse ca consumatoristii 'vestici'.
La cat de multi sunt, sigur sunt si spiritualizati printre ei, insa a spune ca sunt puternici (numerosi) in acest domeniu cred ca e o eroare. Insa anumite mentalitati sunt foarte inradacinate... de exemplu nu manaca branza si lapte ca asa faceau mongolii care i-au cucerit mai demult...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 Mar 2012, 06:35 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Foarte multi analisti asteapta fie prabusirea economica a Chinei fie divizarea partidului comunist, fie sfarsitul lumii pentru ca China sa dispara. China a construit foarte mult in ultimii ani, orase intregi sunt pustii din cauza ca chinezul de rand nu are banii necesari pentru a cumpara un apartament intr-un astfel de oras. Speculatorii asteapta ca aceasta bula imobiliara sa se sparga iar ei sa profite de pe urma prabusirii acestui colos, China. Multi dintre cei care asteapta ca China sa se prabuseasca uita ca aceasta tara este condusa de PCC, China este o tara comunista, aparentele pot sa insele realitatea, PCC conduce din umbra iar poporul chinez pare impacat cu aceasta situatie. In istoria Chinei aceasta situatie, era nosrmala, existausocietati paralele, poporul arata respect fata de conducatori dar era lasat sa traiasca dupa propriile reguli, nici macar revolutia culturala nu a reusit sa schimbe acest status. PCC poate ordona maine ca aceste orase "fantoma" sa fie populate de oamenii muncii, exista sate, comune, orase mici in care viata chinezilor se desfasoara ca acum 100 de ani, acesti oameni ar putea popula orasele respective. Sa vedem ce se va intampla cu China in 2012.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 25 Mar 2012, 09:11 AM
Mesaj #30


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



QUOTE(Marduk @ 1 Jun 2011, 08:11 PM) *
Sa vorbim despre CHINA. Poate ca subiectul a mai fost abordat, poate ca s-a mai discutat colateral despre aceasta SUPERTARA, viitoare superputere mondiala, deocamdata cica n-ar fi, nu ar avea acces la tehnologia americana decat in masura in care pipeta americanilor le-o ofera. Totusi China este o tara cu 1,3 miliarde de locuitori, in aceasta tara exista politici guvernamentale, partidul unic este omniprezent in viata chinezilor, iar ceea ce nu a reusit PCR se pare ca a reusit PCC, CREAREA OMULUI NOU. Un om care sa se multumeasca cu putin, atat cat a fost obisnuit de dieta nationala, si sa produca mult, sa inventeze, sa caute solutii mai bune, mai competitive. Mult dar prost, vor spune unii carcotasi, eu am o alta perceptie asupra acestui colos, CHINA, acolo sub atenta obladuire a PCC s-au dezvoltat colective de creatie, designeri, creatori, etc. care au “furat” tehnologia pe care occidentalii le-au predat-o pentru a fabrica produse ieftine, accesibile, etc. sau care au inovat ceea ce au primit pentru a fabrica. Ma intreb daca occidentalii nu au actionat precum zeii din miturile antice, titanii, sau civilizatiile preumane, care le-au aratat oamenilor cum sa traiasca civilizat, cum sa foloseasca tehnologia, stiinta, etc. Dar sa ne intoarcem la aceste colective de creatie, sa privim putin in istorie, pe relatia URSS-USA, transferul de tehnologie din timpul WW2 din USA catre URSS, iar dupa terminarea WW2 din Germania catre URSS a dus la o explozie tehnologica, care a avut ca baza tocmai aceste colective de creatie, Tupolev, Iakovlev, Mikoian, etc. De ce ar face China exceptie de la acest PAS? Ce ar impiedica China sa foloseasca acest cunostine pentru a domina lumea de maine, doctrina antica chineza? Defensiva? In aceste zile conform studiilor China foloseste intre 40 si 50 % din resursele umanitatii, de la ciment, otel, la aur si argint. Cine este acest popor care in aparenta este un popor defensiv, dar care este obligat azi sa lupte pentru resursele necesare dezvoltarii sale. Poate fi aceasta lupta defensiva? asa cum prevede doctrina PCC si cutuma istorica a Chinei? Cum ar putea China sa evite un conflict deschis cu USA, cu Rusia, cu UE sau de ce nu cu India, fie militar sau comercial, ambele ducand la razboi declarat sau nu, dar din nefericire conform istoriei cu aceiasi finalitate. De ceva vreme auzim de achizitii chinezesti, Volvo, Lenovo, Huawei, etc. le-am amestecat putin, dar ele exista, poate ca aceste achizitii sunt doar miscari ale capitalului evreiesc, american, european, etc. dar ce se intampla cu tehnologia care ajunge in mainile si mintile acestor “furnicute” inteligente. Sa fie oare USA si occidentul pregatite pentru un salt tehnologic de o asemenea amploare incat sa arunce in faliment China, un scenariu similar celui folosit in razboiul contra URSS?


am citit pe diagonala recunosc, ca nu prea am timp.

studiez de ceva vreme IN China, si pot sa va ofer cateva idei din interior:

- China nu foloseste tehnologie ultramoderna nu pentru ca nu le-o ofera americanii - ci pentru ca ar insemna ca multi chinezi sa ramana fara slujba. tehnologie inalta, randament maxim, workeri putini, la ei nu merge. la noi e ok, la americani e ok, dar la ei nu e ok, pentru ca ei sunt inca o societate socialista, si guvernul, bun rau cum e, inca are grija de necesitatile minime ale populatiei. am fost martorul unei 'pleiade' de slujbe care la noi ar pica in ridicol. dar ei isi tin oamenii ocupati cu nimicuri, pe salarii minime, as zice chiar decente, avand in vedere ca cerintele populatiei nu mi s-au parut mari...
- cat priveste armata si conflictele, nu va lasati inselati, China isi foloseste armata impotriva propriului popor. un profesor chinez ne-a spus ca daca chinezii ar avea arme, guvernul chinez ar fi rasturnat chiar astazi.
- legat de factorul moral, si aici poti sa-i plesnesti una lui Abis din partea mea, pentru cei care cred ca religia e vax albina, ii invit intr-o tara in care majoritatea n-au nici cea mai mica idee despre educatia religioasa. este f usor sa emiti idei de la tastatura din birou. chinezii n-au nici cel mai mic simt moral, sunt amorali. pentru bani sunt in stare sa faca orice, inclusiv cele mai abjecte si mai aberante infractiuni. si toate sunt discutate la tv. nu va fie frica de stirile noastre de la ora cinci, mama si-a omorat copilul si copilul si-a violat bunica... alea sunt doar focuri de paie. in china totul se face la scara larga, inclusiv maceluri, etc etc. singura teama e ca vor fi prinsi de politie. iar pentru asta au gasit multe solutii, sunt inventivi. mii de executii anuale intr-o singura provincie din china, va spune ceva?

asta bineinteles este una din multele fetze ale chinei.
un singur lucru e cert, nu poti vorbi despre china din exterior, decat in termeni foarte foarte vagi. nu dati crezare stirilor noastre, acolo lucrurile sunt foarte diferite.




--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Mar 2012, 02:47 PM
Mesaj #31


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(little1 @ 25 Mar 2012, 10:11 AM) *
oti sa-i plesnesti una lui Abis din partea mea

Fa-o personal daca te tine. smile.gif

QUOTE
chinezii n-au nici cel mai mic simt moral, sunt amorali. pentru bani sunt in stare sa faca orice, inclusiv cele mai abjecte si mai aberante infractiuni

Asa e si in Romania. Si nu numai...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Mar 2012, 03:55 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(little1 @ 25 Mar 2012, 10:11 AM) *
am citit pe diagonala recunosc, .... studiez de ceva vreme IN China, si pot sa va ofer cateva idei din interior:


Multumesc pentru interventie, mi-ai dat ocazia sa constat ca analiza mea este cat de cat pertinenta, cat despre "plesnitul" lui abis, n-am nici un interes, aici dialogam nu ne plesnim.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 27 Mar 2012, 06:12 AM
Mesaj #33


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



QUOTE(abis @ 25 Mar 2012, 03:47 PM) *
Fa-o personal daca te tine. smile.gif
Asa e si in Romania. Si nu numai...


Evident era o gluma.

Iar in rest, cu 'Asa e peste tot', cum ziceam, e atat de simplu sa generalizezi, pitit undeva in spatele tastaturii. Mai iesi in lume, amice.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Aug 2013, 02:42 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



China, Partidul Comunist Chinez sunt pe cale de a renunta la politica copilului unic. Daca aceasta decizie va fi adoptata ar trebui sa ne asteptam la un boom demografic in China, un calcul simplu arata ca avem de a face cu o crestere demografica geometrica, celebra in teoria malthusianista. Ciudata aceasta decizie a chinezilor, chiar daca ea are ca motiv imbatranirea populatiei, omenirea nu se indreapta catre o societate manufacturiera ci spre un viitor robotizat, viitor in care oamenii vor depune mai putina activitate manuala si mai multa activitate mentala. O crestere demografica a Chieni ar putea atrage atentia Indiei, unde exista programe de reducere a nasterilor cum intre cele doua tari exista o stare conflictuala exista posibilitatea aparitiei unui conflict in Asia, de fapt aceasta zona mi se pare cea mai fierbinte din intreaga lume. In zona exista 4 tari care detin arme nucleare, o alta tara se pregateste sa-si dezvolte propriul program nuclear. Un conflict in aceasta zona pare probabil, mai ales tinand cont de tendintele expansioniste si hegemoniste ale Chinei. Am pus mana pe un calculator si-am considerat ca la o populatie de 1,35 miliarde de cetateni cel putin 200 de milioane si-ar dori un al doilea copil, rezultatul este coplesitor, mai ales daca te gandesti ca aceasta populatie ar da nastere anual unui al doilea copil. Decizia ar transforma China intr-o fabrica de "clone".

Acest topic a fost editat de Marduk: 6 Aug 2013, 02:44 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Aug 2013, 11:03 PM
Mesaj #35


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



În zona asta ar trebui tras un gard mare jur-împrejur si livrat bombe cât încape.
Poate atunci ar fi liniste.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 01:42 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman