HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

23 Pagini V   1 2 3 > »   
Closed TopicStart new topic
> Usl, adunatura de idioti sicofanti
turbo trabant
mesaj 27 May 2011, 12:03 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Am ras cu lacrimi la "programul" de governare al USL.

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-874288...um-nu-poate.htm

http://media.hotnews.ro/media_server1/docu...onomica-usl.pdf

Intrucat boii astia ajung la guvernare la anul, aveti idee unde pot paria pe falimentul rrrromaniei care in mod cert se va produce cu astfel de idioti in frunte?

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 27 May 2011, 12:04 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 27 May 2011, 12:07 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(turbo trabant @ 27 May 2011, 01:03 PM) *
Am ras cu lacrimi la "programul" de governare al USL.

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-874288...um-nu-poate.htm

Intrucat boii astia ajung la guvernare la anul, aveti idee unde pot paria pe falimentul rrrromaniei care in mod cert se va produce cu astfel de idioti in frunte?

Pana sa ajunga ei la guvernare va fi falimentata gata. Ca doar nu sugerezi ca am iesit din recesiune dupa cum clameaza Boccul ?! Stai ca Grecia ar putea sa intre in incapacitate de plata si sa vezi ce tsunami va lovi RO !

p.s. poti da si alte editoriale pe aceasta chestiune in afara de cel din oficina basesciana ?

Acest topic a fost editat de March: 27 May 2011, 12:09 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 27 May 2011, 12:09 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Mai march, acum serios : In grecia e tot "USL" la governare. Rezultatul se va vedea in curand pe ecrane biggrin.gif.

Deci unde pot sa pariez pe faliment? smile.gif

PS: vezi ca ti-am postat special pdf-ul sf al USL. rofl.gif

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 27 May 2011, 12:10 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 May 2011, 12:09 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
March
mesaj 27 May 2011, 12:15 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Pentru ca tot ne citezi cu harniciei peste tot din Oficina , iata ca vin si eu cu un comentariu al unui ziarist antibasescian :

PROGRAMUL ECONOMIC AL USL, UN ESEC DE COMUNICARE

Poate USL imprumuta vreo doi -trei securisti comunicatori de la Basea ca sa le iasa a doua oara mai bine !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 27 May 2011, 12:27 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(March @ 27 May 2011, 01:07 PM) *
Pana sa ajunga ei la guvernare va fi falimentata gata. Ca doar nu sugerezi ca am iesit din recesiune dupa cum clameaza Boccul ?! Stai ca Grecia ar putea sa intre in incapacitate de plata si sa vezi ce tsunami va lovi RO !

Adevaratii boi sunt acum la guvernare,sprijiniti de "ideologii de boi",multi postanti la Han.Nu am facut si nu fac politica dar a spune despre unii care inca nu sunt la guvernare(nu se stie daca vor ajunge in curand) ca sunt boi inseamna ca ori nu gandesti ori esti precum zevzecul ala care anunta mereu sfarsitul lumii.
Daca "boii portocalii" aplicau impozitul diferentiat de 8,10 si 16% nu era nevoie de taierea salariilor,a pensiilor ,marirea TVa-ului ori alte masuri ilegale si nesimtite luate de PREMIERUL BASEA si sluga lui,Boc cel prost!
Daca "boii "portocalii impozitau cu peste 30-50% veniturile tuturor bogatanilor,asa cum e in lumea democrata,nu mai furau guzganii cate 10-50 lei din salariile de mizerie ale romanilor.Spun asta eu,care am un venit lunar de 4000 de lei si deci sunt avantajat de incompetenta guvernantilor portocalii!
Nesimtitilor din companiile nationale,politrucilor numiti in functii banoase nu li s-au impozitat veniturile uriase(cele legale,maruntisul,ca sa nu vorbim de spaga ilegala,mult mai mare).
Impozitarea mai mare a veniturilor mari este unica metoda democrata si eficienta.
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 27 May 2011, 12:29 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(March @ 27 May 2011, 12:15 PM) *
Pentru ca tot ne citezi cu harniciei peste tot din Oficina , iata ca vin si eu cu un comentariu al unui ziarist antibasescian :

PROGRAMUL ECONOMIC AL USL, UN ESEC DE COMUNICARE

Poate USL imprumuta vreo doi -trei securisti comunicatori de la Basea ca sa le iasa a doua oara mai bine !

Poate mai bine imprumuta USL 2-3 economisti ca aberatiile din program sunt mortale rofl.gif . Lipseste insa din program vesnica promisiune de galeti, pixuri, tricouri si haleala.

Gigip, vezi ca idiotii tai nu spun nimic in program de marirea pensiilor dar o sa te impoziteze ca un bogatan ce esti pe cele 2 "palate" pe care le detii. rofl.gif

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 27 May 2011, 12:32 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 27 May 2011, 01:21 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(turbo trabant @ 27 May 2011, 01:29 PM) *
Poate mai bine imprumuta USL 2-3 economisti ca aberatiile din program sunt mortale rofl.gif . Lipseste insa din program vesnica promisiune de galeti, pixuri, tricouri si haleala.

Gigip, vezi ca idiotii tai nu spun nimic in program de marirea pensiilor dar o sa te impoziteze ca un bogatan ce esti pe cele 2 "palate" pe care le detii. rofl.gif

Trabantele,esti in mare eroare!Nu am nicio tangenta cu "idiotii" mei.Nici cu sobolanii portocalii nu am avut pana nu au taiat ILEGALsalarii,pensii,alocatii.Daca urmareai ce am postat eu ai fi vazuit ca impozitarea diferentiata era SINGURA CALE LEGALA DE REDUCERE A PENSIILOR SI SALARIILOR! Personal am sustinut impozitarea diferentiata,chiar daca ma dezavantaja deoarece era de neatacat,era legala si corecta! Prostia asta ca o cota unica de impozitare e buna era valabila in comunism,in China,Coreea de Nord,adica toti tovarasii sa plateasca la fel.Daca ma intrebi pe mine,liberalii au taiat(din greseala,zic eu)numai varful cozii cainelui.Daca acceptau cresterea cotei de 16% pentru veniturile "nesimtite"(patent Basescu+sluga lui Boc) se realizau doua lucruri:privatii si companiile nationale ori internationale nu ar mai acordau salarii "nesimtite" pentru ca ar pierde prin impozitarea cu 30-50% multi bani iar veniturile bugetare ar creste.In plus,reducerea impozitelor pentru saraci ar rezolva problema saraciei groaznice in care a ajuns 50-60% din populatia Romaniei.
Marota cu o cota unica a fost pentru prostirea mai accentuata a multor prosti care populeaza Romanica! "Ideologii"cotei unice spun ca daca unuia care castiga 100 milioane i se retine un impozit de 16 milioane de lei inseamna ca e corect cand unuia care castiga 10 miloane sa i se retina 1,6 milioane,desi primul ramane cu 84 milioane iar al doilea cu 8,4.
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 27 May 2011, 01:31 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(gigip @ 27 May 2011, 01:21 PM) *
"Ideologii"cotei unice spun ca daca unuia care castiga 100 milioane i se retine un impozit de 16 milioane de lei inseamna ca e corect cand unuia care castiga 10 miloane sa i se retina 1,6 milioane,desi primul ramane cu 84 milioane iar al doilea cu 8,4.
gigip

Bineinteles ca e corect sa fie asa. Acum mai multe state din UE pregatesc trecerea la o cota unica. Statul social va muri incetul cu incetul.

Praful se va alege de romania cand vor lua astia puterea ( nu ca pdl-ul e mai breaz dar parca e mai treaz decat dobitocii astia). O sa fie anii '90 din nou in rrrromania, cine va avea logan si casa va fi bastan. Voi pensionarii veti incasa in freza o inflatie pe lei de peste 10% care va va injumatati pensiile in 2-3 ani in termeni reali ( asta se va intampla intrucat statul nu se va mai putea imprumuta la banci si va da drumul la tiparnita BNR-uL).

Dar cine sunt eu sa va opresc sa va puneti latul de gat singuri?

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 27 May 2011, 01:41 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 May 2011, 01:50 PM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 27 May 2011, 01:27 PM) *
a spune despre unii care inca nu sunt la guvernare(nu se stie daca vor ajunge in curand) ca sunt boi inseamna ca ori nu gandesti ori esti precum zevzecul ala care anunta mereu sfarsitul lumii

Sau poate insemna ca i-ai mai vazut la guvernare si stii ce le poate pielea

Sau poate insemna ca le-ai citit programul economic si ai constatat ca e varza

Sau poate insemna multe... Lista este deschisa.
QUOTE
Daca "boii "portocalii impozitau cu peste 30-50% veniturile tuturor bogatanilor....

--- isi mutau afacerile in alte tari mai prietenoase, isi mutau veniturile din salarii in alte forme de castig care sa scape impozitarii samd
De ce crezi ca introducerea cotei unice a crescut, nu a scazut veniturile bugetare?
QUOTE
Prostia asta ca o cota unica de impozitare e buna era valabila in comunism,in China,Coreea de Nord,adica toti tovarasii sa plateasca la fel.

Era cota unica pe vremea lui Ceausescu? laugh.gif
QUOTE
"Ideologii"cotei unice spun ca daca unuia care castiga 100 milioane i se retine un impozit de 16 milioane de lei inseamna ca e corect cand unuia care castiga 10 miloane sa i se retina 1,6 milioane,desi primul ramane cu 84 milioane iar al doilea cu 8,4.

Si dupa parerea ta, cat ar fi corect sa plateasca fiecare dintre cei doi dati de tine ca exemplu?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 27 May 2011, 03:58 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(abis @ 27 May 2011, 02:50 PM) *
Sau poate insemna ca i-ai mai vazut la guvernare si stii ce le poate pielea

Sau poate insemna ca le-ai citit programul economic si ai constatat ca e varza

Sau poate insemna multe... Lista este deschisa.

--- isi mutau afacerile in alte tari mai prietenoase, isi mutau veniturile din salarii in alte forme de castig care sa scape impozitarii samd
De ce crezi ca introducerea cotei unice a crescut, nu a scazut veniturile bugetare?

Era cota unica pe vremea lui Ceausescu? laugh.gif

Si dupa parerea ta, cat ar fi corect sa plateasca fiecare dintre cei doi dati de tine ca exemplu?

Desi nu meriti un raspuns,dat fiind abjectiile si ineptiile pe care le postezi,pentru ca e prima postare cat decat logica iata raspunsul meu:
1-introducerea cotei unice a dus la cresterea,pe moment a veniturilor bugetare deoarece au fost adusa la suprafata o infima parte a evaziunii fiscale generalizate,de regula de la companii internationale si cateva firme ale celor care au trait in occident(gen Tiriac etc)
Mare parte a firmelor din petrol,alcool,panificatie,agricultura au inceput sa dea un miligram din profit pentru a fura din greu,in continuare.
Cand vorbim de cota unica in Romania nu e ca in America ori in Occident ,e ca in Balcani.Cunosc zeci de patroni din Romania care pe langa profitul obtinut dupa achitarea impozitului pe venit de 16%(cel declarat legal)fac evaziune fiscala de 5 ori mai mare si in plus,prin incadrarea lor ca directori,directori generali,presedinti etc,la aceiasi firma,mai incaseaza salarii impozitate cu 16%.Asa incaseaza sute de milioane de lei prin cota unica,in loc sa fie impozitati progresiv,in raport de venituri.Cota unica romaneasca e un fel de balci prin care bogatii devin tot mai bogati iar SARACII,TOT MAI SARACI.
2-PE VREMEA LUI CEASCA,TOATE ERAU UNICE,NU NUMAI COTA DE IMPOZITARE(APROPO,IMPOZITUL UNIC ERA DE 4%.
3-Companiile isi muta afacerile pentru ca nu exista predictibilitate,adica guvernul(al lui Boc prin excelenta)modifica permanent taxele.impozitele,TVa,codul fiscal si in general legislatia financiara.
Cele serioase,nu pleaca ci tocmai evazionistii,cei care vin sa dea tunuri si sa isi expatrieze profiturile ilegale.
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 27 May 2011, 04:04 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



@gigip

Nu te mai obosi. Nu vezi ca ei nu sufla o vorba despre dezastrul actual dar emit savantlacuri economice despre ceva ce s-ar putea intampla in viitor.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 May 2011, 04:22 PM
Mesaj #12


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 27 May 2011, 04:58 PM) *
introducerea cotei unice a dus la cresterea,pe moment a veniturilor bugetare deoarece au fost adusa la suprafata o infima parte a evaziunii fiscale generalizate

Asta a fost unul dintre scopuri: aducerea la suprafata a unei parti din "economia neagra".

Altul a fost stimularea economiei - prin impozite mai mici decat cele din timpul guvernarii pesediste. Ambele obiective au fost atinse, cota unica s-a dovedit un instrument corespunzator, ca dovada si alte state o iau din ce in ce mai mult in consideratie

Nu mi-ai raspuns la intrebarea din final: dupa parerea ta, cat ar fi corect sa plateasca fiecare dintre cei doi dati de tine ca exemplu?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 27 May 2011, 04:28 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(gigip @ 27 May 2011, 03:58 PM) *
Desi nu meriti un raspuns,dat fiind abjectiile si ineptiile pe care le postezi,pentru ca e prima postare cat decat logica iata raspunsul meu:
1-introducerea cotei unice a dus la cresterea,pe moment a veniturilor bugetare deoarece au fost adusa la suprafata o infima parte a evaziunii fiscale generalizate,de regula de la companii internationale si cateva firme ale celor care au trait in occident(gen Tiriac etc)
Mare parte a firmelor din petrol,alcool,panificatie,agricultura au inceput sa dea un miligram din profit pentru a fura din greu,in continuare.
Cand vorbim de cota unica in Romania nu e ca in America ori in Occident ,e ca in Balcani.Cunosc zeci de patroni din Romania care pe langa profitul obtinut dupa achitarea impozitului pe venit de 16%(cel declarat legal)fac evaziune fiscala de 5 ori mai mare si in plus,prin incadrarea lor ca directori,directori generali,presedinti etc,la aceiasi firma,mai incaseaza salarii impozitate cu 16%.Asa incaseaza sute de milioane de lei prin cota unica,in loc sa fie impozitati progresiv,in raport de venituri.Cota unica romaneasca e un fel de balci prin care bogatii devin tot mai bogati iar SARACII,TOT MAI SARACI.
2-PE VREMEA LUI CEASCA,TOATE ERAU UNICE,NU NUMAI COTA DE IMPOZITARE(APROPO,IMPOZITUL UNIC ERA DE 4%.
3-Companiile isi muta afacerile pentru ca nu exista predictibilitate,adica guvernul(al lui Boc prin excelenta)modifica permanent taxele.impozitele,TVa,codul fiscal si in general legislatia financiara.
Cele serioase,nu pleaca ci tocmai evazionistii,cei care vin sa dea tunuri si sa isi expatrieze profiturile ilegale.
gigip

Te rog eu frumos daca ai fost toata viata bugetar si nu ai habar de economia privata si reala , NU MAI ABERA.

Cota unica a fost singura chestie buna intamplata dupa revolutie si pe care pdl-ul si psd-ul au aprobat-o impreuna.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 May 2011, 04:31 PM
Mesaj #14


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 27 May 2011, 05:28 PM) *
Cota unica a fost singura chestie buna intamplata dupa revolutie si pe care pdl-ul si psd-ul au aprobat-o impreuna.

PDL-ul si PNL-ul.

PSD-ul a fost mereu contra ideii. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 27 May 2011, 04:35 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



nu a fost aprobata imediat dupa alegerile din 2005 pe vremea solutiei "imorale" de guvernare pdl si psd? ma rog , aripa de biznismani din psd a sustinut-o mereu numai cucuveaua a infierat-o.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 27 May 2011, 04:41 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(turbo trabant @ 27 May 2011, 05:28 PM) *
Te rog eu frumos daca ai fost toata viata bugetar si nu ai habar de economia privata si reala , NU MAI ABERA.

Cota unica a fost singura chestie buna intamplata dupa revolutie si pe care pdl-ul si psd-ul au aprobat-o impreuna.

HI,hi,hi.Posteaza la bancuri din," iepoca" Basescu ori copiii spun lucruri traznite!
Nu contest faptul ca in 2004 a avut un infim rol in limitarea evaziunii generalizate dar a spune ca e cea mai buna masura dupa revolutie chiar e de Gaga(nu lady)
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 27 May 2011, 04:48 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Gurile rele spun ca insusi domnu Patriciu i-ar fi suflat lui base idea cu cota unica.

Daca iti spun ca marineru nu a fost atat de genial incat sa se gandeasca la asta ci draga stolo +dinu nu ma crezi,nu? Marineru doar a capitalizat la capitolul parafare si lauda.

Acum ca ai dovedit ca nu ai calcat in viata ta in economia privata decat la "mall", pot sa te rog militareste sa nu mai bati campii cu sfertodoctismul tau iconomic?


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 27 May 2011, 04:55 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(gigip @ 27 May 2011, 05:41 PM) *
HI,hi,hi.Posteaza la bancuri din," iepoca" Basescu ori copiii spun lucruri traznite!Nu contest faptul ca in 2004 a avut un infim rol in limitarea evaziunii generalizate dar a spune ca e cea mai buna masura dupa revolutie chiar e de Gaga(nu lady)
gigip

Chiar asa ? laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 27 May 2011, 04:57 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(turbo trabant @ 27 May 2011, 05:48 PM) *
Gurile rele spun ca insusi domnu Patriciu i-ar fi suflat lui base idea cu cota unica.

Daca iti spun ca marineru nu a fost atat de genial incat sa se gandeasca la asta ci draga stolo +dinu nu ma crezi,nu? Marineru doar a capitalizat la capitolul parafare si lauda.

Acum ca ai dovedit ca nu ai calcat in viata ta in economia privata decat la "mall", pot sa te rog militareste sa nu mai bati campii cu sfertodoctismul tau iconomic?

Trabantele,e clar ca unul dintre noi bate campiile manoase ale patriei dragi dar sigur nu eu! Am doua firme private si sunt presedintele unei asociatii non profit,asa ca recita mai departe ineptii si poiezii despre mareata si epocala descoperire patricio=basista,cota unica de imbogatire a bogatilor si de aruncare in mizerie a saracilor.
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 May 2011, 05:24 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



USL este o aberatie politico-ideologica iar conu Paturiciu a crescut in ochii mei cand a pus lucrurile la punct vorbind despre clabucii coalitiiei USL. Cat despre expertii coalitiei, ramane cum am stabilit, ei sunt doar balonase de sapun plutind in aerul diafan al economiei romanesti.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 27 May 2011, 08:03 PM
Mesaj #21


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(turbo trabant @ 27 May 2011, 05:48 PM) *
Gurile rele spun ca insusi domnu Patriciu i-ar fi suflat lui base idea cu cota unica.


Gurile rele spun prostii. Cota unica este un proiect 100% liberal, la care au aderat si pedelistii pe vremea cand Base nu era asa certaret, Boc nu era asa demagog si Udrea asa de bogata. ohyeah.gif


Coalitia lui peste prajit e o adunatura de neamuri proaste, care spera si ei ca pedelistii sa fie atat de prosti sa nu stie cat sa fure la votare. In rest, toti o apa si-un pamant.

Gigipe, te aberezi de n-ai aer. Aia ai tai cu 84 de milioane si 8,4 milioane nu au nici o problema, asa e normal sa se impoziteze, de ce sa se impoziteze mai mult veniturile mai mari? Zi-mi un singur argument care sa nu aiba nici o legatura cu militia si imi scot basca in fata ta!

QUOTE(gigip)
Am doua firme private


Zi sa mori tu!!! Si nu au dat faliment? blink.gif Mare minune avand in vedere crezurile matale economice! jamie.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 28 May 2011, 07:43 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Cucu Mucu @ 27 May 2011, 09:03 PM) *
Gurile rele spun prostii. Cota unica este un proiect 100% liberal, la care au aderat si pedelistii pe vremea cand Base nu era asa certaret, Boc nu era asa demagog si Udrea asa de bogata. ohyeah.gif
Coalitia lui peste prajit e o adunatura de neamuri proaste, care spera si ei ca pedelistii sa fie atat de prosti sa nu stie cat sa fure la votare. In rest, toti o apa si-un pamant.

Gigipe, te aberezi de n-ai aer. Aia ai tai cu 84 de milioane si 8,4 milioane nu au nici o problema, asa e normal sa se impoziteze, de ce sa se impoziteze mai mult veniturile mai mari? Zi-mi un singur argument care sa nu aiba nici o legatura cu militia si imi scot basca in fata ta!
Zi sa mori tu!!! Si nu au dat faliment? blink.gif Mare minune avand in vedere crezurile matale economice! jamie.gif

Cuculetule,tot ce postez eu e adevarat!Nu sunt impotriva cotei unice dar,ca orice metoda ,chiar super buna,cand se aplica in Romanica e jale!Produce 5% efecte benefice si 85% ii favorizeaza pe hoti si evazionisti.La noi se aplica doua conceptii ancestrale:
1-orice minune tine 3 zile,adica 3 zile are efecte benefice,dupa care"smecherii"eludeaza legea si e mai rau ca inainte;
2-legea se respecta astfel in Romanica:legea e o bariera la care boii(adica oamenii cinstiti,scuze dar asa e vorba romaneasca) se opresc,deci nu o incalca,dulaii(rechinii,evazioniatii,sar peste ea iar cateii(micii evazionisti),trec pe dedesupt!
Am vazut ca multi dintre postanti,daca nu gresesc chiar si tu ati scris ca o masura,oricat de buna in lume,cand se aplica la noi parca e alta,contrara,lucru valabil pentru orice guvernare.
Desi ma dezavantajeaza,cota progresiva va avea,daca se va aplica,un efect bun pentru inceput,dupa care ,ca si cota unica va fi folosita pentru evaziune in folos personal.
Pentru ca ma veti intreba care ar fi efectele bune de inceput,iata doua:impozitarea mica a salariilor mici va crea noi locuri de munca,la vedere iar cea de 16% va atenua tendinta de umflare a veniturilor mari.
Fiind Gica-contra,nu ofer o polita in alb USL-ului pentru programul lor(cand vor ajunge la putere vor schimba discursul ca traim in Romanica) dar merita sa incercam altceva decat ineptiile si furaciunile portocalii.
PS;Nu au dat faliment dar nici nu m-au imbogatit.Mai rau e cu asociatia care,fiind in primii 2 ani de activitate datorita cotei de 16% si a impozitelor mari pentru niste venituri de 4-600 lei a trebuit sa achit impozite si taxe enorme,in loc sa fie un impozit mic de 8% ,pentru venituri mici.Macar pentru amaratii de peste 50 de ani sa se introduca un impozit mic,pentru ca altfel nu ii mai angajeaza nimeni si mor de foame.
Daca eu asi fi la putere asi stabili o cota unica pentru profitul firmelor,fie ea si de 16% dar asi impozita progresiv,functie de cuantumul veniturilor,castigurile tuturor angajatilor de la stat ori din domeniul privat(inclusiv ale patronilor si membrilor de familie ale acestora) Cunosc patroni care au salarii pentru ei,sotiile si copiii lor de sute de milioane de lei iar la bilant spun ca nu au realizat profit si deci nu sunt impozitati.
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 28 May 2011, 10:19 AM
Mesaj #23


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



QUOTE(turbo trabant @ 27 May 2011, 05:35 PM) *
nu a fost aprobata imediat dupa alegerile din 2005 pe vremea solutiei "imorale" de guvernare pdl si psd? ma rog , aripa de biznismani din psd a sustinut-o mereu numai cucuveaua a infierat-o.


Confunzi. soluția imorală era PC-ul, nicidecum PSD-ul.

Cota unică a fost impusă de PDL + PNL.

PDL și PSD au guvernat împreună doar în 2009, după alegerile din 2008.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 May 2011, 10:52 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Eu cred ca toata tevatura asta cu impozitarea diferentiata este doar propaganda electorala, se impoziteaza progresiv DAR NU MAI MULT DE 16%. Adica ce vrea sa zica USL-istii stai mai ca putin inteleg ce si cum, important este sa se vada ca noi venim cu ceva nou, care sa duca la dezvoltare. Pentru cei care au firme serioase care contribuie la buget nu va fi nicio schimbare, pentru trepadusi, florarese, manelisti, faiantari, zugravi, taximetristi, instalatori, electricieni, etc. adica toata pleiada asta de prestatori de servicii evaziunea si neplata impozitelor va fi la fel. USL-ul sau orice alt partid care vine la guvernare trebuie sa APLICE LEGEA, ca e cu 5%, 10%, 16% impozitul trebuie colectat de la florareasa pana la Petrom, Mol, Orange, Vodafone, Oracle, etc. Romania aici sta foarte prost, la evaziune, evitarea taxelor vamale, sustragerea de la plata imozitelor datorate statului, aici e BUBA si eu cred ca orice guvern va venii daca nu va rezolva aceasta problema nu are sanse de succes.

Acest topic a fost editat de Marduk: 28 May 2011, 03:53 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 May 2011, 10:56 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Rovaniemi @ 28 May 2011, 11:19 AM) *
Confunzi. soluția imorală era PC-ul, nicidecum PSD-ul.

PDL și PSD au guvernat împreună doar în 2009, după alegerile din 2008.

Corect. Cand s-a milogit Basea de PC sa-i lase pe pesedisti si sa vina la DA.

Sa vedem ce spun ce-i avizati cu privire la program :

"Pare a fi facut atât de cuminte şi de potolit pentru a contracara eventualele acuzaţii de populism"

Acest topic a fost editat de March: 28 May 2011, 11:03 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 May 2011, 11:10 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 28 May 2011, 11:56 AM) *
.... Cand s-a milogit Basea de PC sa-i lase pe pesedisti si sa vina la DA.

De parca PC avea ceva de spus in toata aceasta confruntare politica. PC este un partid de familie aservit PSD, conu Felix are datorii morale fata de tovarasul Iliescu care l-a lasat cu traista plina dupa "revolutie" si nu e vorba doar de Felix mai sunt si altii.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 May 2011, 11:16 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 28 May 2011, 12:10 PM) *
De parca PC avea ceva de spus in toata aceasta confruntare politica. PC este un partid de familie aservit PSD, conu Felix are datorii morale fata de tovarasul Iliescu care l-a lasat cu traista plina dupa "revolutie" si nu e vorba doar de Felix mai sunt si altii.

Ei, lasa...lasa... ca si to'arasul Basea vorbeste jenat cand povesteste cum s-a dus cu caciula in mana la Grivco sa-i ceara voturile lui Voiculecsu ! tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 May 2011, 11:26 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Eu consider ca a facut o gresala, desi nu-mi aduc aminte sa fi recunoscut ca a facut asta, s-a temut probabil ca PSD-ul va venii la putere si Romania nu va avea nicio sansa sa mai scape de stampila rosie, cea cu secerea si ciocanul.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 May 2011, 11:30 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 28 May 2011, 12:26 PM) *
Eu consider ca a facut o gresala, desi nu-mi aduc aminte sa fi recunoscut ca a facut asta,

A recunoscut-o in dircet si la o ora de audienta max. la emisiunea lui Razvan Dumitrescu care i-a pus intrebarea direct : " Dar dv ati fost vreo data la Grivco ?". Basea a dat-o intai in balba dar n-a avut incotro si a recunoscut. In emisiunea aia despre pumnul dat copilului.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 28 May 2011, 01:37 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(March @ 28 May 2011, 12:30 PM) *
A recunoscut-o in dircet si la o ora de audienta max. la emisiunea lui Razvan Dumitrescu care i-a pus intrebarea direct : " Dar dv ati fost vreo data la Grivco ?". Basea a dat-o intai in balba dar n-a avut incotro si a recunoscut. In emisiunea aia despre pumnul dat copilului.

Tetio,portocalii pupatori de dos prezidential uita ca escrocul Matroz a ales solutia imorala cu PC la guvernare si a inlaturat adevaratul castigator al alegerilor,,PSD.Fara Voiculescu Basea era suspendat din primul mandat si nu mai fura alegerile din al 2-lea mandat,cu moldovenii si cu "parizienii".Nu mai irosi energie sa-i convingi pe pupinbasisti ca au ajuns ilegal in fruntea tarii,spre nenorocirea romanilor!
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 28 May 2011, 02:58 PM
Mesaj #31


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(gigip @ 28 May 2011, 08:43 AM) *
Pentru ca ma veti intreba care ar fi efectele bune de inceput,iata doua:impozitarea mica a salariilor mici va crea noi locuri de munca,la vedere iar cea de 16% va atenua tendinta de umflare a veniturilor mari.


Gresit, impozitarea progresiva va duce la evaziune - se vor trece salarii mici pe hartie si se vor da alte salarii "in mana", mascate sub diverse forme, datorita avantajului creeat de cota progresiva. jamie.gif Daca vrei o parere despre a stimula creearea de noi locuri de munca, ar trebui sa discutam despre facilitatile acordate firmelor mici si mijlocii pt creearea de noi locuri de munca, pt angajarea de studenti sau pensionari, pt subventii acordate firmelor pt reconversie profesionala a vechilor angajati, si, nu in ultimul rand, despre scaderea impozitelor sociale - somaj, sanatate si pensii. Trebuie sa iti mai spun ca acei 16% impozit pe venit nu se scad din toata suma, ci din suma neta minus 250 de lei, reprezentand deducere personala de baza.

QUOTE
Mai rau e cu asociatia care,fiind in primii 2 ani de activitate datorita cotei de 16% si a impozitelor mari pentru niste venituri de 4-600 lei a trebuit sa achit impozite si taxe enorme,in loc sa fie un impozit mic de 8% ,pentru venituri mici.


Platesti impozit pe profit la asociatie non-profit? Interesant! De unde provin acele venituri pt care ai platit impozit de 16%, ca ai o lista imensa de venituri scutit de la plata impozitului?


QUOTE
Daca eu asi fi la putere asi stabili o cota unica pentru profitul firmelor,fie ea si de 16% dar asi impozita progresiv,functie de cuantumul veniturilor,castigurile tuturor angajatilor de la stat ori din domeniul privat(inclusiv ale patronilor si membrilor de familie ale acestora) Cunosc patroni care au salarii pentru ei,sotiile si copiii lor de sute de milioane de lei iar la bilant spun ca nu au realizat profit si deci nu sunt impozitati.


Bine ca nu esti! rofl.gif Poate ne explici si noua cum de ar vrea unul, patron fiind, sa evite impozit pe profit de 16% facandu-si salariu de sute de milioane, stiut fiind ca impozitele pe salarii au un cuantum total de peste 50% (54 sau 56, nu mai stiu exact si mi-e sila sa calculez acum). Daca tu chiar cunosti astfel de patroni si daca ei chiar fac asta pt a eluda plata celor 16%, sa le transmiti din partea mea ca sunt niste idioti.

In concluzie, suferi de o grava necunoastere a termenilor economici, a mediului de afaceri si a legislatiei economice. Sper sa ti le remediezi cat mai repede!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
factura
mesaj 28 May 2011, 04:52 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 3 March 06
Forumist Nr.: 7.944



QUOTE(Cucu Mucu @ 28 May 2011, 03:58 PM) *
stiut fiind ca impozitele pe salarii au un cuantum total de peste 50% (54 sau 56, nu mai stiu exact si mi-e sila sa calculez acum). Daca tu chiar cunosti astfel de patroni si daca ei chiar fac asta pt a eluda plata celor 16%, sa le transmiti din partea mea ca sunt niste idioti.


pt salariu :
-16% impozit
-16.5% contributii sociale ( somaj, sanatate, cas)
-27.6% cheltuieli firma cu : cas, sanatate, somaj, fnuass, fd garantare
plus(-) fond accident -cota variaza in functie de domeniul de activitate al firmei, gradul de risc, de ex, pt o firma care are CAEN -comert si etc, e de 0.196%

In concluzie, aproximativ 60.20%. Bine, ai si ceva avantaje ca angajat, poti beneficia gratuit de asistenta medicala, iei si somaj in cazuri de extrema urgenta, parca era de 75% din minimul brut pe economie, deci vreo 500 ron, si, cel mai important...o sa ai pensie. Tu platesti in momentul asta 10.5 % CAS din salariul brut. Daca inmultesti suma asta care-ti da dupa ce aplici cota cu toate lunile lucrate oare cat o sa-ti apara? laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 28 May 2011, 07:59 PM
Mesaj #33


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(factura @ 28 May 2011, 05:52 PM) *
pt salariu :
-16% impozit
[...]
In concluzie, aproximativ 60.20%.


Ntz, 16% aia se iau din venitul net - 250 (deducere personala de baza), de unde rezulta un 11, ceva sau 12 virgula ceva din brut. jamie.gif

Pt pensii si asistenta medicala se pot face contracte separate la casa de pensii, respectiv de sanatate, desi eu nu recomand.

Iar ajutorul de somaj e aproape 400 de lei, ca l-au scazut astia la 60% de anul trecut, indiferent de marimea salariului avut inainte de somaj, desi contributia nu e in suma fixa, ci procentuala.

Sub nici un aspect nu e mai favorabila optarea pentru salariu cand poti scoate banii pe dividende.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 28 May 2011, 10:01 PM
Mesaj #34


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Exact, Cucu Mucu, măria ta! Este şi motivul principal pentru care încă suntem în criză, deşi boc susţine că am depăşit momentul. Salariile NU vor creşte - deci nici contribuţiile la impozit şi taxe până nu se relaxează fiscalitatea în România. Bulgarii au fost în criză acum câţiva ani, dacă mai ţineţi minte, au fost ajutaţi de UE şi acum au 10% cota de impozitare. Toate firmele se mută în noul "paradis" fiscal. Un primar ungur a eliminat impozitele locale dintr-un orăşel, a devenit un paradis fiscal şi o mulţime de firme au năvălit acolo aducând venituri mult mai mari la buget. Dacă guvernul care şi aşa a îndatorat ţara cu peste 90 miliarde de euro ar recupera cele câteva sute de miliarde pe care România îi are de încasat de la ţările arabe şi africane "pretene", datoriile istorice precum şi cele noi făcute prin incompetenţa şi delăsarea guvernelor post-decembriste (vezi Ucraina şi alte combinate) şi ar relaxa numai puţin fiscalitatea (revenirea la 19% TVA şi reducerea contribuţiilor angajatorului la casele de asigurări) ar fi minunat. N-o să facă asta, din cauza cizmei FMI etc. Ştiţi placa, iar PSD n-a făcut nimic altceva decât face acum PDL, n-o să facă nimic dacă câştigă alegerile, vor da vina pe "greaua moştenire" şi se vor pune pe cheltuit bugetul cu redotarea birourilor, reînoirea parcului auto, a secretarelor şi a trepăduşilor, precum şi inerentul val de schimbări a tuturor directorilor din sectorul de stat...

Totuşi schimbarea se impune! Ne-am săturat cu toţii de incompetenţi şi fripturişti! Am impresia că totuşi mulţi din PSD care nu au schimbat orientarea la PDL cand a ajuns la putere, au fost mult mai bine pregătiţi, atât ca profesionisti cât şi ca politicieni. Şi măcar furau pe-ascunsul, nu?


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
factura
mesaj 28 May 2011, 11:11 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 3 March 06
Forumist Nr.: 7.944



QUOTE(Cucu Mucu @ 28 May 2011, 08:59 PM) *
Ntz, 16% aia se iau din venitul net - 250 (deducere personala de baza), de unde rezulta un 11, ceva sau 12 virgula ceva din brut. jamie.gif

Ai dreptate, impozitul nu se aplica la brut, ci la net. Deducerea aia nu mai exista la un salariu de peste 3000 ron, iar intre 1001-3000 e degresiva, deci mai intervine o variabila.
Voiam sa subliniez ca e mai convenabil un 16% din dividende, nu sa fiu foarte exacta, chestie care mi-a reusit din plin. laugh.gif

edit. Mai voiam sa zic ceva de ironia medicala, dar am renuntat.

Acest topic a fost editat de factura: 28 May 2011, 11:15 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

23 Pagini V   1 2 3 > » 
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 04:50 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman