HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Hospitality Club
Hollie_Smokes
mesaj 28 Feb 2011, 06:52 PM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 12 February 11
Forumist Nr.: 21.311



Ce este Hospitality Club?

Scopul nostru este sa reunim oamenii impreuna - gazde si oaspeti, calatori si localnici. Membrii Hospitality Club din toata lumea se ajuta unii pe altii cand calatoresc - fie cu un acoperis deasupra capului sau cu un tur al orasului. Apartenenta la club este gratuita si oricine este binevenit. Membrii pot sa se uite online la profilele celorlati imediat ce s-au inregistrat si au fost acceptati.

Clubul este sustinut de voluntari, care cred in aceeasi idee: prin interactiunea dintre calatori si localnicii din locurile pe care acestia le viziteaza si prin sansa pe care o au localnici de a intalni oameni apartinind altor culturi, putem face din lumea asta un loc mai bun pentru a trai.

Vino la bord - alatura-te celei mai mari organizatii de schimb ospitalier. Vei gasi oameni prietenosi si vei gasi gazduire gratis indiferent in ce colt al lumii ai calatori. Nu exista obligatii (nu esti obligat sa gazduiesti pe nimeni in casa ta), calitatea de membru este gratuita si ne-ar face place sa te avem in reteaua noastra internationala de oameni prietenosi!


Asa suna descrierea de pe site-ul oficial http://romana.hospitalityclub.org/indexrom.htm
Ce parere aveti? Ce stiti despre ei?

Si ca un P.S.: Bun (re)venit mie pe han! rofl.gif mwah1.gif



--------------------
http://holliesmokes.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 1 Mar 2011, 12:21 AM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



han.gif
Sună... periculos! S-au mai întors unii înapoi? rofl.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
N.V.
mesaj 20 Mar 2011, 05:37 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.051
Inscris: 5 March 04
Forumist Nr.: 2.474



QUOTE(Hollie_Smokes @ 28 Feb 2011, 06:52 PM) *
Clubul este sustinut de voluntari, care cred in aceeasi idee: [...] prin sansa pe care o au localnici de a intalni oameni apartinind altor culturi, putem face din lumea asta un loc mai bun pentru a trai.


Super tare! Oameni aparţinând altor culturi... normal că vreau să-i întâlnesc! Pe toţi! Fie ei criminali în serie, violatori, consumatori de droguri sau banali hoţi de buzunare, că doar nu e cazul să facem discriminări.

Dar, pardon! Se pare că m-am pripit cu reacţia. "Membrii pot sa se uite online la profilele celorlati imediat ce s-au inregistrat si au fost acceptati.". Asta schimbă multe, pentru că, nu-i aşa? Poţi să te asiguri înlăturând orice urmă de dubiu că omu' nu împărtăşeşte aceleaşi pasiuni cu Ted Bundy!

Ce părere să am? O asemenea iniţiativă are la bază încrederea în natura umană şi în buna credinţă a celorlalţi, dar de fapt nu este altceva decât o progenitură a relaţiilor sociale exersate via internet. Sau altfel spus, e o formă sofisticată a formulei "asl pls". Şi cred că probleme ridică nu atât ipoteza în care primeşti voluntari în casă, unde de bine de rău te păstrezi în mediul tău în care ai instrumentele necesare de protecţie. Dar cine ar călca pragul unui necunoscut când se află într-o altă ţară, într-un oraş în care nu a mai pus piciorul niciodată, eventual într-un loc în care nici nu cunoaşte limba, nu cunoaşte zona, nu cunoaşte pe nimeni (că dacă ar fi cunoscut nu s-ar fi băgat la străini în casă).

Mai mult, oare care e publicul ţintă de voluntari? Cine se aventurează cu rucsacul în spate în asemenea condiţii, atras de perspectiva unei excursii cât mai ieftine şi de oportunitatea socializării? Cel mai probabil că publicul ţintă sunt tinerii. Poate avea şi Scufiţa Roşie rolul ei şi n-ar fi trebuit înlocuită cu "datul pe net".

welcome.gif back H_S! jamie.gif


--------------------
"...dor de mine si de alta lume, dor plana: durere fara nume pe om..."

Pittis Show
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Mar 2011, 05:37 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Felina
mesaj 23 Mar 2011, 07:24 PM
Mesaj #4


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Am auzit de ei, ideea mi se pare ok pentru aventurieri si calatori impatimiti. personal sunt mai... prudenta asa, suflu si in iaurt, ca atare nu m-as baga. dar eu sunt si putin antisociala si speriata de bompe tongue.gif , deci parerea mea nu se pune.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hollie_Smokes
mesaj 23 Mar 2011, 09:23 PM
Mesaj #5


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 12 February 11
Forumist Nr.: 21.311



Cu un mascul feroce dotat cu sabie personala m-as aventura laugh.gif


--------------------
http://holliesmokes.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 24 Mar 2011, 03:57 AM
Mesaj #6





Guests






Ca sa vedeti diferenta: cand am citit prima oara, m-am gandit: uau, ce idee super! Da' nu ma pot baga, ca n-am unde sa ii cazez pe oamenii ce viu in vizita... hh.gif

Deci da, pentru aia ca mine ii Glubul asta rofl.gif Abia dupa ce v-am citit pe voi am realizat cat de dubioasa poa' sa fie treaba laugh.gif Offf... Ca mie nici prin cap nu-mi trecea, eu ma incredeam in buna credinta a oamenilor... hh.gif

(Nici nush daca sa-mi plang de mila ca-s atat de naiva sau sa ma ingrozesc ca la varsta mea nu judec mai mult... unsure.gif )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 24 Mar 2011, 01:14 PM
Mesaj #7


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(Afrodita @ 24 Mar 2011, 01:57 AM) *
Nici nush daca sa-mi plang de mila ca-s atat de naiva sau sa ma ingrozesc ca la varsta mea nu judec mai mult... unsure.gif



pai iti zic io: plansul de mila merge mana in mana cu imaturitatea, deci lasa-l la o parte. biggrin.gif
ingrozeste-te de ce s-ar putea intampla. apoi meri si tatueaza-ti better safe than sorry pe frunte laugh.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 24 Mar 2011, 10:30 PM
Mesaj #8


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



QUOTE(Afrodita @ 24 Mar 2011, 03:57 AM) *
(Nici nush daca sa-mi plang de mila ca-s atat de naiva sau sa ma ingrozesc ca la varsta mea nu judec mai mult... unsure.gif )



Atunci tu o să fii pe post de Private the Penguin wink.gif cel mai simpatic dintre pinguinii din Madagascar, cine a văzut serialul de desene animate știe la ce mă refer. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hollie_Smokes
mesaj 29 Aug 2011, 10:30 AM
Mesaj #9


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 12 February 11
Forumist Nr.: 21.311



Am cunoscut recent un american care a calatorit in Europa dormind pe la oameni gasiti pe http://www.couchsurfing.org si nu am auzit decat povesti de bine. Zicea ca unii l-au surprins extrem de placut.. O nemtoaica, de cum a ajuns, i-a pus cheile in mana si a zis sa se simta ca acasa, sa ia orice vrea din frigider si toata perioada cat a stat a fost extrem de deschisa si amabila.
E un sistem destul de sigur, se pare, pentru ca toate gazdele au review-uri de la cei ce au stat la ei si multe informatii despre propria persoana. Nu prea ai cum sa dai de ciudati sau criminali in serie...
Cu toate astea, eu prefer sa stau acasa decat sa calatoresc in stilul asta. Mi se pare prea stresant... Daca merg in concediu, am chef sa zac si sa ma odihnesc, nu sa fac conversatie de complezenta cu necunoscuti fata de care ma simt datoare, ca - deh - ma tin la ei. DAR, in momentul in care TREBUIE sa mergi undeva si nu ai bani, mi se pare mai mult decat binevenit faptul ca exista niste oameni dispusi sa faca treaba asta. Bravo lor!


--------------------
http://holliesmokes.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 20 Nov 2011, 08:57 PM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(Hollie_Smokes @ 23 Mar 2011, 09:23 PM) *
Cu un mascul feroce dotat cu sabie personala m-as aventura laugh.gif

Bine te-am regasit! spoton.gif

Superineteresant site-ul, Hollie_Smokes! Ma si vedeam intr-o excursie in Abhazia. Sunt mai mult decat tentata sa ma inscriu, numai de curiozitate, sa vad daca ma primesc la Islamabad ori Suhumi cu sabia personala.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 20 Nov 2011, 10:32 PM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Pasul decisiv, ma inscriu. M-a cucerit definitiv posibilitatea de a cunoaste o persoana din Pakistan, Rusia, India, Brazilia, China, Orhei (Cornova), Chisinau, Tiraspol, Abhazia, Osetia de Sud, Rusia, Ucraina etc.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 12:37 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman