HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

 
Reply to this topicStart new topic
> Alunecarea Spre Extrema Dreapta A Romanilor
turbo trabant
mesaj 15 Feb 2011, 05:52 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Situatia, cuvintele ("epitetele") si frazele mass media dar mai ales ale oamenilor de rand seamana mult cu cele din presa anilor '30. Se poate repeta situatia?


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 15 Feb 2011, 06:07 PM
Mesaj #2


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Poţi da nişte exemple? Din anii '30...


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 15 Feb 2011, 06:21 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



nu pot atasa aici scan-uri din presa scrisa din anii '30 dar cuvintele cheie folosite par a fi: criza, camatari, mafia, jaf national, sa se faca dreptate, bancile, conspiratie impotriva romaniei, prabusire, ura pe minoritati.

suna ciudat de actual cu exceptia referirilor la fiurar/miscarea in sine care nu este acum.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Feb 2011, 06:21 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
March
mesaj 15 Feb 2011, 07:06 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



In anii '30 extrema dreapta era " Garda , Capitanul si Arhanghelul din cer " . Care ar fi extrema-dreapta acum ?

Io cred ca nu se poate face o paralela intre evenimentele politice din anii' 30 si cele ce se intampla acum. Traim alte vremuri, alta conjunctura internationala si lipsesc si.... "jidanii" !

editat

Acest topic a fost editat de abis: 18 Feb 2011, 02:12 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 15 Feb 2011, 07:10 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



march, nu ma refeream la presa legionara ci la cea destinata publicului larg.

poate am gresit ca am pus la politica topicul insa presa de atunci avea o puternica tenta anti-sistem fie anti-monarhica fie anti-institutii democratice. ma intreb daca nu cumva in conditii similare, peste timp, presa nu reactioneaza la fel si prin urmare si cititorul.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 15 Feb 2011, 07:22 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(turbo trabant @ 15 Feb 2011, 09:10 PM) *
presa de atunci avea o puternica tenta anti-sistem fie anti-monarhica fie anti-institutii democratice.

Din cate imi amintesc exista si o puternica presa democrata de stanga. Ziarele : "Dimineata", "Timpul" si altele centrale si locale


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 15 Feb 2011, 08:17 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(turbo trabant @ 15 Feb 2011, 05:52 PM) *
Se poate repeta situatia?

Nu cred. Atunci extrema dreapta era nationalist-idealista imbinata cu o mistica religioasa. Aia chiar doreau ceva.
Acum primele 6 partide sunt de (centru) stanga, dar lumea vrea sa consume produse, adica pardon, branduri. Hello, pe ce lume te crezi daca tu nu stii cate vile si genti hermes avea CZ Codreanu?! rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 16 Feb 2011, 11:13 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(freeman @ 15 Feb 2011, 09:17 PM) *
Acum primele 6 partide sunt de (centru) stanga, dar lumea vrea sa consume produse, adica pardon, branduri.

si crezi ca atunci lumea nu vroia sa consume "branduri"? in privinta faptului ca acum partidele sunt de stanga, ai dreptate.

LE: acum nu este idealism ca atunci ci un pesimism masiv.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 16 Feb 2011, 11:17 AM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 16 Feb 2011, 02:57 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(turbo trabant @ 16 Feb 2011, 11:13 AM) *
si crezi ca atunci lumea nu vroia sa consume "branduri"?

Ma refeream la consumatorism... nu la a avea produse bune, ci "branduri". Brand nu inseamna automat produs bun...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 16 Feb 2011, 03:01 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(freeman @ 16 Feb 2011, 03:57 PM) *
Ma refeream la consumatorism... nu la a avea produse bune, ci "branduri". Brand nu inseamna automat produs bun...

crezi ca atunci nu exista consumatorism si fitze?


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Feb 2011, 10:21 PM
Mesaj #11


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Marduk @ 16 Feb 2011, 11:30 AM) *
pana atunci insa ne lasam calcati in picioare de alde Nastase, Patriciu, Tariceanu, Becali, SOV, Popoviciu, Hrebenciuc & Co


Eu ma simt umilit de prostia guvernului Boc, ma simt calcat in picioare de aroganta smechereasca de ciubucar de balci a unui presedinte-jucator-ghicitor-prezentator, ma simt furat de legile date sau nedate de incompetentii ministri ai finantelor, economiei sau muncii, dar nu vad pe niciunul pe lista ta. Rusine, dinu Patriciu! rofl.gif

Acum, sa ii raspund lui trabi: nu cred ca lumea se mai duce acum spre extreme, fie ea de dreapta sau de stanga, au observat ca e mai caldut pi sentru, merge papica, merge beuturica, daca mai cade si cate-o pitzi la asternut, e treaba traznet. Nimeni nu mai renunta acum la confortul propriu pt o idee extremista. Uita-te cat a luat PRM-ul in ultimul sondaj!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 17 Feb 2011, 11:25 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Cucu Mucu @ 16 Feb 2011, 11:21 PM) *
Uita-te cat a luat PRM-ul in ultimul sondaj!

nu cred ca prm-ul mai reprezinta extremism ci doar mahalagism.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 17 Feb 2011, 04:18 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(March @ 17 Feb 2011, 01:37 PM) *
Io vreau sa aud din gura ta aici , cu nume si pronume !

Iti dau eu pronumele personale, ca bonux pentru raspandirea culturii romane in lume:
eu, tu, el, noi, voi, ei
Astept o bere rece la o vreme calda, doar ai fost iluminat!

Acest topic a fost editat de freeman: 17 Feb 2011, 04:42 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Feb 2011, 04:44 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Moncher se pare ca numai extrema dreapta o sa distruga larvele neocomuniste care sug in continuare sangele poporului.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 17 Feb 2011, 07:23 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



@ t-t,

aici e un site pe care unii il considera de extrema-dreapta iar altii nu ( functie de unghiul din care il privesc ).
Io unele materiale le gasesc interesante.

Acest topic a fost editat de March: 17 Feb 2011, 07:25 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 17 Feb 2011, 08:09 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(March @ 17 Feb 2011, 06:41 PM) *
Pentru ca te bagi ca musca in cel al calului , uite aici pentru "cultivarea" ta gramaticala :
PRONŚME s. v. nume de botez, nume mic, prenume.

PRONŚME, pronume, s. n. 1. (Gram.) Parte de vorbire flexibilă care ține locul unui substantiv. 2. (Prin confuzie) Prenume. – Din lat. pronomen, fr. pronom (după nume).
Sursa: DEX '98 si Cel de al doilea sens este rezultatul unei duble confuzii, a fr. pronom cu prénom

PRENŚME, prenume, s. n. Nume care se dă unui om la naștere și care distinge pe fiecare dintre membrii aceleiași familii; nume de botez. – Din fr. prénom, lat. praenomen (după nume).
Sursa: DEX '98

Oamenii mai gresesc... dar vad ca tu chiar vrei sa confuzezi pe altii ca in alte locuri ... pui de dac care esti, iti inteleg lipsurile la latina, nici eu nu stiu etiopiana!

(vezi ca pe acest forum poti fi banat daca nu stii limba romana cat de cat...)

Acest topic a fost editat de freeman: 18 Feb 2011, 07:01 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 18 Feb 2011, 09:08 AM
Mesaj #17


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Măi, ideea topicului ar fi fost interesantă, dar după 4-5 postări s-a dus naibii.

(cu menţiunea că eu nu aş fi vorbit de extrema dreaptă īn titlu, pt că duce cu gāndul la legionari şi, dacă am īnţeles bine, alta era ideea)


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Feb 2011, 11:38 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Eu cred ca foarte multi confunda nationalismul cu extrema dreapta si legionarii. Daca esti nationalist nu trebuie sa fi musai de extrema dreapta, in cazul in care se exagereaza atunci putem pune nationalismul la extrema dreapta. Acum in Romania sunt unii care incearca tot felul de amestecuri istorico-mistice cu un nationalism ramas din vremea comunista, amestecuri care in opinia mea fac mai mult rau decat bine. Au aparut tot felul de personalitati in domeniul mistico religios cu emisiuni la tembelizor care incearca sa-i faca pe romani sa se creda radacina civilizatiei europene, primii monoteisti, marele imperiu al dacilor hiperboreeni ce se intindea de la Atlantic la Pacific, legaturi cu Egiptul antic, altare si sfinxuri megalitice, etc. Daca in timpul miscarii legionare a existat oarece atractie catre dreapta extremista a fost deoarece biserica a sprijinit aceasta miscare care se folosea de motivatia religioasa pentru a se propaga. Nu cred ca romanul este nationalist, in adevaratul sens al cuvantului, poate traditionalist, dar nici cu traditiile nu sta prea bine, clar romanul nu este conservator el nu conserva traditiile, obiceiurile, utilajele, pentru el totul este supus trecerii implacabile a timpului. Romanul nu este ca englezul, neamtul sau olandezul, care se ingrijesc cu sfintenie de sculele si utilajele pe care le foloseste pentru asi procura hrana, care respecta traditiile si are produse pe care le-au folosit generatie de generatie. Despre ce alunecare vorbim cea pe care o propovaduieste Oreste la tembelizor, sau despre emisiunile de folclor de la TVR, unde se dau in spectacol trupele infiintate pe vremea comunistilor? astea sunt extremele la mijloc este doar poporul truditor caruia nu-i pasa de nationalism sau traditionalism, cu mici exceptii in anumite zone ale tarii mai ales prin nord, romanul nu este nationalist sau traditionalist autentic. Din contra poate ca ar trebui sa devenim mai nationalisti mai traditionalisti dar in sensul bun al cuvantului fara incercarile astea mistico-extremiste. Am vazut la Horezu o incercare a unui roman de a promova olaritul, a facut o "scoala" de olarit, niste intelegeri cu cateva scoli, gradinite, prin care copii sa vina in excursie sa vada cum se face olaritul, sa puna mana pe lut, sa manance un sandvich sa cumpere cateva castroane de lut si cam atat. Actiune asta desi buna ca intentie nu ajuta prea mult, in comunism se facea mai mult in acest sens, existau fel de fel de ansambluri, creatori artizani, care aveau ateliere unde elevii, studentii si chiar adultii incercau sa prinda mestesugurile, dar preocuparile s-au demonetizat tocmai datorita interferentei comunismului si perceptiei gresite ca erau preocupari de sorginte comunista. Nici macar in politica nu se poate vorbi de nationalism de conservatorism, nu avem partide care sa aiba doctrine clare in acest sens, nu sunt politicieni nationalisti, cativa artisti, filozofi, raspopiti care incearca sa trezeasca spiritul nationalist la romani dar aluatul este un terci care nu se poate prepara nici cu facaletul darmita cu bata extremismului.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Feb 2011, 02:25 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



march, faci confuzie intre prenume si pronume. si cand ti se arata asta te mai dai si in spectacol...

mai bine pune mana pe o carte de gramatica in loc sa sfidezi regulamentul




Acest topic a fost editat de abis: 18 Feb 2011, 03:29 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 6 Apr 2011, 02:02 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



gurile rele spune ca partidul poporului al lui DD, proaspat ilegalist, ar prezenta forme de extremism. cu un 7% la partidul popoului si un 5% prm plus 1% png sunt sanse sa avem o extrema dreapta in parlament fix pe la vreo 13%.

daca nu mai creste wink.gif si chiar va mai creste pana la alegeri.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 3 May 2011, 03:44 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(turbo trabant @ 6 Apr 2011, 02:02 PM) *
gurile rele spune ca partidul poporului al lui DD, proaspat ilegalist, ar prezenta forme de extremism. cu un 7% la partidul popoului si un 5% prm plus 1% png sunt sanse sa avem o extrema dreapta in parlament fix pe la vreo 13%.

daca nu mai creste wink.gif si chiar va mai creste pana la alegeri.

si a crescut domnu dan cat otv intr-o luna.

http://www.realitatea.net/sondaj-dan-diaco...rii_830680.html

sa salutati pe marinica-jenica-le pen a romaniei mwah1.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 28 Sep 2011, 12:23 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



bulgaru a alunecat in plina extrema dreapta. sic transit balcanii.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 28 Sep 2011, 01:03 PM
Mesaj #23


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(turbo trabant @ 6 Apr 2011, 02:02 PM) *
un 7% la partidul popoului

Gurile rele de la femeile noastre jura pe 100% la partidul popoului, depinde ce bine e facut curul candidatului biggrin.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 28 Sep 2011, 01:07 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 28 Sep 2011, 09:38 PM
Mesaj #24


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Bulgaria pune capac la Schengen, din păcate! Adios şi n-am cuvinte! tongue.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 29 Sep 2011, 12:07 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Erwin @ 28 Sep 2011, 09:38 PM) *
Bulgaria pune capac la Schengen, din păcate! Adios şi n-am cuvinte! tongue.gif

In curand si in romania, "modelul" bulgar. Sau cum sa iti dai singur cu tesla in outele europene.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Sep 2011, 02:25 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Moncher nu se leaga, nu e logic, pe un topic zici ca "romania este rrromania" iar aici zici ca : "in curand si in romania, modelul bulgar". Trebuie sa te hotarasti, ori suntem rrromani si n-ar avea sens sa urmam "modelul bulgar" ori ai ceva cu romanii si Romania.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Sep 2011, 03:16 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 29 Sep 2011, 03:25 PM) *
Moncher nu se leaga, nu e logic, pe un topic zici ca "romania este rrromania" iar aici zici ca : "in curand si in romania, modelul bulgar". Trebuie sa te hotarasti, ori suntem rrromani si n-ar avea sens sa urmam "modelul bulgar" ori ai ceva cu romanii si Romania.

Ori una ori alta... adio Schengen ! hh.gif Cel putin pentru moment.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 29 Sep 2011, 03:29 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 29 Sep 2011, 02:25 PM) *
Moncher nu se leaga, nu e logic, pe un topic zici ca "romania este rrromania" iar aici zici ca : "in curand si in romania, modelul bulgar". Trebuie sa te hotarasti, ori suntem rrromani si n-ar avea sens sa urmam "modelul bulgar" ori ai ceva cu romanii si Romania.

Eu nu am nimic cu Romania, oare de cate ori trebuie sa o spun. Am ce am cu mentalitatea rrromaneasca, cea de " lasa ca te fac eu", de smecher, de balcanic care se crede rasa pura si geniu planetar.

Mentalitatea asta nu are nimic de a face cu tiganii si este raspandita la romani (multi dintre ei) si la sudistii nostri. Cum dreacu nu si-au dat seama bulgarii ca isi dau cu tesla in castravete nu pot sa pricep. Iar extremismul de tip " bulgaresc" este deja o prezenta majora in capetele rrromanilor.

Era de astepta ca in perioada grea economica extremismul de dreapta sa fie copios inmultit. Ce este surprinzator este ca prezenta este mai masiva in balcani si sudul europei decat in nord.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Sep 2011, 03:33 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Astfel de evenimente s-au petrecut si in alte state din UE, Cehia, Slovacia, Ungaria, bine ca nu se intampla in Romania.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Sep 2011, 03:34 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 29 Sep 2011, 04:33 PM) *
Astfel de evenimente s-au petrecut si in alte state din UE, Cehia, Slovacia, Ungaria, bine ca nu se intampla in Romania.

Ai memorie scurta. De cazul Hadareni ai uitat ? S-ar putea sa avem aici unul mult mai mare !

Acest topic a fost editat de March: 29 Sep 2011, 03:35 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Sep 2011, 03:38 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Moncher, n-am uitat dar romanii intre timp s-au rrromanizat, asa cum zice un clasic in viata pe aici, deci nu se mai pune problema ca rrromani sa se lege de fratii lor rromi.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Sep 2011, 03:40 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 29 Sep 2011, 04:38 PM) *
Moncher, n-am uitat dar romanii intre timp s-au rrromanizat, asa cum zice un clasic in viata pe aici, deci nu se mai pune problema ca rrromani sa se lege de fratii lor rromi.

Deci Noua Dreapta din Italia bine a facut ca a pus afisele alea ?! Ca ei tot aia ziceau : romanii sau tiganizat !

Acest topic a fost editat de March: 29 Sep 2011, 03:40 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 Apr 2016, 02:48 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Am participat in aceste zile la o intalnire "de lucru" la care au participat oameni, romani, unii mai cu scoala, altii fara. Intr-o discutie despre "alunecarea" romanilor catre extrema dreapta, unul dintre participanti si-a lansat acuzatiile impotriva "jidanilor", acestia fiind in opinia domniei sale responsabili de toate relele pamantului, dar mai ales ale Romaniei. Mi-am permis sa-l intreb daca are ceva impotriva evreilor iar raspunsul m-a socat! Omul asta, romanul scolit, ofiter de cariera, mi-a zis: "n-am nimic impotriva evreilor, care sunt oameni ca si noi, am ceva impotriva jidanilor, a filozofiei jidanesti, care a ajuns sa controleze finantele si economia mondiala"!!! Nemultumit de raspuns am insistat, intrebandu-l daca stie sa-mi spuna cativa "jidani" care controleaza finantele si economia mondiala, mai exact daca acestia sunt evrei de origine. Ma asteptam sa cada in capcana, sa-mi tranteasca cine stie ce nume de familii care detin acest control, dar n-a fost asa. Tipul mi-a zis clar, ca nu este musai sa fi evreu pentru a fi catalogat drept "jidan", in aceasta categorie intra toti cei care vor sa fie desupra tuturor, sa detina controlul asupra resurselor si bogatiilor acestei planete, indiferent ca sunt englezi, americani, olandezi, rusi, chinezi etc. toti capatau in vorbele sale denumirea, peiorativa zic eu, de "jidan". Este pentru prima data cand intalnesc la un roman o asemenea distinctie intre evrei si "jidani". Inca nu sunt pe deplin convins c-a facut-o din credinta sa in aceasta separatie sau doar s-a simtit vizat de insistentele mele, oarecum acuzatoare fata de o presupusa legatura dintre evrei si "jidani", pe care eu o gaseam neconforma cu realitatea si cu pozitia unui om cat de cat scolit. Cert este ca am fost surprins sa gasesc un roman care poate fi in stare sa creeze o distinctie intre evrei si "Jidani". Omul mi-a descris aceasta filozofie "jidaneasca" la care au aderat de-a valma masonii, francmasonii, clerul bogat, politicienii, economistii etc. Nu l-am mai contrazis, contrariat fiind de legaturile facute intre cuvantul "jidan" si toata istoria elitismului acestei civilizatii. Sincer sa fiu inca incerc daca sa accept sau nu, o legatura atat de clara, literara, cu dovezi, intre curentele spiritualitatii evreiesti, cunostintele acestora si toata renasterea civilizatiei europene. Cum am putea sa-l definim pe acest roman care n-are nimic cu evreii in schimb are ceva cu "jidanii"? De ce am putea sa-l acuzam? cata vreme el nu vede in "jidanism" ceva legat exclusiv de evrei!


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Apr 2016, 11:29 AM
Mesaj #34


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk)
Cert este ca am fost surprins sa gasesc un roman care poate fi in stare sa creeze o distinctie intre evrei si "Jidani".

De ce ? huh.gif Si tu esti romān, si tu o stii, la fel ca altii. Ca a fi jidan (jiddisch) nu trebuie sa fii evreu. E credinta.
Daca cineva are chef sa devina musulman, nu trebuie sa fie turc, arab, merge si ca romān sau neamt.
Exista si alti magnifici pe lumea asta care nu-s "jidani" ca Rothschild... uita-te la Rockeffeller, Bush, Kennedy, Soros etc.
Ca au māna pe Wallstreet, asta da. Si manipuleaza cum pot un īntreg de arhipelag de dolari.
Nimeni nu se mira de ce Israel e sprijinit de Statele Unite, si au si bomba atomica, dar dau vina pe IRAN ca cica or vreo face si le merge curu lui Netanjahu, care cere sprijini din New York, dar nimeni nu-l mai crede ce bolboroseste.

P,S. = Lobby-ul evreilor din USA e puternic, sunt mai multi decāt īn Israel.

Eu nu am nimic, si cred c-o repet, īmpotriva oamenilor din Israel, dar politica lor o displac pāna la bleeaaahh !!

Apropos, uitat-e la filmele americane cine le finanteaza pe la Hollywood, si nu numai Hollywood, gasesti nume care suna nemteste ca Goldblum, Weinberger, Kirschbaum, pāna si Zuckerberg de la Facebook e unul. Evrei.
La Woody Allen, Bette Midler si Barbra Streissand ce sa mai zic, le vezi pe mutra (scuze, pe nas) ce sunt.
Si niciodata, dar nicodata ! n-o sa fie Mossad dusmanul, ci rusii, arabii, acum e la moda Koreea de Nord, va urma China.
Asta e o manipulare a prostimii ca sa se creeze un nou razboi, macar sa stim din prealabil care-s cei rai, si dup-aia vin Marines, Air Force, Navy Seals ca sa-i "pedepseasca". Si Rambo, Chuck Norris si altii mai tineri.
Saptamāna trecuta abia am auzit (a fost Obama īn Berlin) ca America nu va trimite trupe de sol īn Siria.
Azi am citit ca Rusia condamneaza interventiile americane din Siria cu trupe de sol.
America se baga cāt mai īndeades la granita Rusiei, acum vreo 3 saptamāni cu un Crucisator la granita ei īn Marea Estului, vest de Kaliningrad.
S-au bagat si īn Marea Neagra sa-i provoace pe rusi.
Ce ar zice americanii daca rusii ar aparea sub nasul lor īn Golful de Mexic ??
Si prostii de Europeni de Est cer ajutorul NATO, ca cica se simt amenintati de Rusia.
Asta-i si mai bine pentru staff-ul american sa trimita mai multe avioane, vapoare, submarine, etc, chiar si cu rachete nucleare, ce p... mea.

Bine ca Putin nu-i prost.

Dar am deviat de la tema, asta as fi trebuit-o s-o scriu altundeva, dar scuze, sunt chestii care ma enerveaza.

Acest topic a fost editat de Cla: 30 Apr 2016, 12:20 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 2 May 2016, 01:37 AM
Mesaj #35


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Am cautat topicul Israel, nu l-am gasit, o pun aici:

http://azvsas.blogspot.de/2016/04/how-labo...-by-israel.html


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 11:00 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman