HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

15 Pagini V  « < 13 14 15  
Reply to this topicStart new topic
> Julian Assange Si Wikileaks, Dezvaluiri incomode in era Internetului
Marduk
mesaj 12 Sep 2013, 09:58 AM
Mesaj #491


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



„Sperăm că această propunere va primi un sprijin marg în parlamentul European şi va servi drept simbol al respingerii acestei intruziuni flagrante, masive şi ilegale în viaţa privată a cetăţenilor din lumea întreagă”
Propunerea in cauza il vizeaza pe Edward Snowden,acesta a fost propus pentru acordarea Premiului Saharov si a venit din partea verzilor europeni. Mi-a placut motivarea verzilor.

Acest topic a fost editat de Marduk: 12 Sep 2013, 09:59 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Oct 2013, 10:00 AM
Mesaj #492


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Declaratii atribuite lui Edward Snowden:

"Este vorba de un fel de plasă imensă care ţine sub supraveghere populaţii întregi".

"În lumea întreagă, oamenii îşi dau seama că aceste programe nu ne oferă mai multă securitate, ne slăbesc economiile, ţările, ne limitează libertatea de exprimare, de gândire şi de creaţie, de a avea relaţii şi de a ne asocia în mod liber"



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 14 Oct 2013, 01:10 PM
Mesaj #493


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 13 Oct 2013, 10:00 AM) *
Declaratii atribuite lui Edward Snowden:

"Este vorba de un fel de plasă imensă care ţine sub supraveghere populaţii întregi".

"În lumea întreagă, oamenii îşi dau seama că aceste programe nu ne oferă mai multă securitate, ne slăbesc economiile, ţările, ne limitează libertatea de exprimare, de gândire şi de creaţie, de a avea relaţii şi de a ne asocia în mod liber"

Vorbea de rusi? ohyeah.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Oct 2013, 01:10 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
dandanescu
mesaj 15 Oct 2013, 06:27 AM
Mesaj #494


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(Marduk @ 13 Oct 2013, 01:00 AM) *
Declaratii atribuite lui Edward Snowden:

"Este vorba de un fel de plasă imensă care ţine sub supraveghere populaţii întregi".


Aici ar fi bine de stabilit un context, ca sa fie mai clar efectul pe termen lung al supravegherii globale.

Cu totii am auzit diverse comentarii despre incalcarea drepturilor omului in unele tari.
Ideea principala era ca, fara a respecta drepturile omului se va ajunge inevitabil la tiranie.
Ei bine unul din drepturile omului, specificat si in lista natiunilor unite, este dreptul la viata privata.

Supravegherea globala nu respecta dreptul la viata privata, deci incalca unul din drepturile omului.
In sensul asta supravegherea globala conduce spre tiranie.

Desi in unele cazuri au fost tirani mai "luminati" care au avut unele contributii pozitive, totusi
in general in lumea moderna tirania se considera inacceptabila.

Asta ar fi un aspect foarte important de inteles, atunci cind se evalueaza efectele supravegherii globale.

Snowden spunea mai demult ca nu doreste sa traiasca intr-o USA care practica supravegherea globala.
Mai spunea si ca e constient de riscul enorm pe care si-l asuma si de pierderea unor avantaje personale,
dar totusi considera ca merita sa riste totul ca sa expuna o situatie care i s-a parut inacceptabila.

Dupa ce datele respective au fost facute publice,
presa oficiala si foarte multe persoane s-au concentrat mai mult pe situatia dificila a lui Snowden,
mai degraba decit pe semnificatia informatiei dezvaluite.
Pe undeva asa ceva e de inteles, desigur era preferabil sa fie discutate detalii senzationale
despre cariera de dansatoare exotica a prietenei lui Snowden, abandonata fara explicatii prealabile,
decit despre incalcarea drepturilor omului de catre guvernul USA smile.gif

In plus se dorea sa fie cit mai clara pierderea avantajelor personale si riscul grav in care se pun asemenea persoane,
ca sa ii descurajeze pe alti amatori potentiali.
Totusi Snowden nu este un caz unic, au mai fost multi altii care au scos la vedere aspecte ilegale din activitatea unor institutii guvernamentale americane.
Intr-o democratie asa ceva nu este surprinzator, ci este chiar necesar, ca sa nu alunece sistemul spre tiranie.

Unii observa ca Snowden a ajuns pina la urma in Rusia, asa cum este acolo, condusa de un KGBist,
unde e mult mai rau decit in USA, chiar daca USA trece acum printr-o perioada tulbure in ce priveste libertatile individului.
Totusi pentru Snowden in Rusia e mai bine decit in inchisoare, in USA, nu-i asa?
Si oricum dupa cum zicea chiar Snowden, el era pregatit sa piarda totul,
nu isi facuse niciodata planul sa ajunga intr-un paradis al libertatilor individuale,
ca urmare a dezvaluirilor sale.

Daca ar fi dorit sa traiasca in "paradis", Snowden ar fi continuat sa traiasca viata pe care deja o avea,
dar se vede ca el a ales o alta cale, care unora li se pare de neinteles.

De asemenea unii spun ca nu au nimic de ascuns, deci nu conteaza ca cineva ii supravegheaza.
Acestia de asemenea nu inteleg niste detalii importante din evolutia sistemului politic modern,
tocmai acela in numele caruia USA isi atribuia superioritatea morala.
Mai precis, abuzul posibil si foarte probabil al celor care detin o asemenea putere (de a supraveghea global)
ii poate face vinovati de greseli reale sau imaginare pe oricine se contrazice cu sistemul politic la putere.
Asadar sistemul politic respectiv e condamnat sa stagneze si apoi sa involueze,
deoarece orice critica (justificata sau nu) poate fi anulata cu usurinta, in loc sa fie adresata rezonabil.

...ar mai fi unele detalii de discutat, dar deocamdata revin la ceea ce trebuie retinut:
nesocotirea drepturilor omului duce inevitabil la tiranie,
si unul din aceste drepturi ale omului este dreptul la viata privata.

Acest topic a fost editat de dandanescu: 15 Oct 2013, 06:35 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Oct 2013, 12:58 PM
Mesaj #495


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 14 Oct 2013, 02:10 PM) *
Vorbea de rusi?

Nu cred, rusi, americani, englezi, francezi, germani, romani, chinezi etc. nu conteaza cine te asculta este vorba de respectarea unor principii.

QUOTE(dandanescu @ 15 Oct 2013, 07:27 AM) *
... Ideea principala era ca, fara a respecta drepturile omului se va ajunge inevitabil la tiranie.
....Supravegherea globala nu respecta dreptul la viata privata, deci incalca unul din drepturile omului.
....Snowden spunea mai demult ca nu doreste sa traiasca intr-o USA care practica supravegherea globala.
....au mai fost multi altii care au scos la vedere aspecte ilegale din activitatea unor institutii guvernamentale americane.Intr-o democratie asa ceva nu este surprinzator, ci este chiar necesar, ca sa nu alunece sistemul spre tiranie.
....Unii observa ca Snowden a ajuns pina la urma in Rusia, asa cum este acolo, condusa de un KGBist,....Totusi pentru Snowden in Rusia e mai bine decit in inchisoare, in USA, nu-i asa?
....nesocotirea drepturilor omului duce inevitabil la tiranie... unul din aceste drepturi ale omului este dreptul la viata privata.

In acest moment guvernele occidentale se confrunta cu o mare dilema, libertatea de comunicare intre indivizi, cu ajutorul retelelor de comunicare, a internetului, poate la un moment dat sa destabilizeze un guvern, sa genereze miscari sociale de amploare. Guvernele, autoritatile nu mai pot controla, manipula, INFORMATIA. Oamenii din intreaga lume pot accesa informatii care creaza stari de spirit, sentimente etc. Civilizatia umana se afla la inceputul unei revolutii mondiale, accesul CONSTIINTEI COLECTIVE la mijloacele de comunicare. Pentru prima data oamenii pot lua decizii in timp real fata de deciziile guvernelor si tot odata pot reactiona aproape in itreaga lume in acelasi timp pentru aceiasi cauza. Guvernul englez a promvat crearea unei organizatii pentru controlul presei, a informatiilor ce ajung in media, este clar ca sunt speriati de reactia "poporului" britanic in cazul unor evenimente, care azi sunt doar stiri banale, dar care pot deveni periculoase in cazul in care creaza simpatie, dorinta de actiune etc. pe net sau in retelele de socializare.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 15 Oct 2013, 10:01 PM
Mesaj #496


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(Marduk @ 15 Oct 2013, 03:58 AM) *
In acest moment guvernele occidentale se confrunta cu o mare dilema, libertatea de comunicare intre indivizi, cu ajutorul retelelor de comunicare, a internetului


E posibil sa fie un conflict de amploare similara celui dintre aristocratie si burghezie,
in perioada de dinainte de Iluminism.
Pe atunci avansul tehnologic (industrializarea) crease o noua clasa (burghezia) si
noi optiuni sociale care nu mai puteau fi controlate de aristocratia traditionala.

Azi, multi dintre cei care controleaza diverse sectoare sociale, economice sau politice
se simt foarte amenintati de tehnologia informatiei.

Din pacate temerile nu sunt complet nefondate, dar totusi masurile de supraveghere par a fi disproportionate,
in ochii electoratului american, european si din alte zone geografice.
Iar guvernele ar trebui sa considere atent faptul ca in teorie cel putin, politicienii reprezinta electoratul.
Deci orice pretentie a unei minoritati de a detine niste adevaruri absolute
pe care sa le impuna celorlalti (chiar daca spre "binele" general ohyeah.gif )
pare a fi sortita sa rezulte in dictatura (fascism?).

Acest topic a fost editat de dandanescu: 15 Oct 2013, 10:02 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Oct 2013, 10:28 AM
Mesaj #497


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(dandanescu @ 15 Oct 2013, 11:01 PM) *
...Azi, multi dintre cei care controleaza diverse sectoare sociale, economice sau politice
se simt foarte amenintati de tehnologia informatiei....temerile nu sunt complet nefondate, dar totusi masurile de supraveghere par a fi disproportionate...

Pentru cei care se simt amenintati nicio masura nu este disproportionata, clasa politica, conducatorii, se simt amenintati de forta informatiei, a informarii si a reactiilor pe care acestea le pot genera. Minoritatile au acum posibilitatea de a comunica de a comenta deciziile conducatorilor, exista premisele aparitiei a ceea ce eu numesc CONSTIINTA COLECTIVA.

Acest topic a fost editat de Marduk: 16 Oct 2013, 10:34 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 16 Oct 2013, 09:18 PM
Mesaj #498


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(Marduk @ 16 Oct 2013, 01:28 AM) *
Pentru cei care se simt amenintati nicio masura nu este disproportionata, clasa politica, conducatorii, se simt amenintati de forta informatiei, a informarii si a reactiilor pe care acestea le pot genera. Minoritatile au acum posibilitatea de a comunica de a comenta deciziile conducatorilor, exista premisele aparitiei a ceea ce eu numesc CONSTIINTA COLECTIVA.


De acord ca asa ceva ar fi posibil, dar din trecutul istoric nu prea rezulta ca potentialul este atins.
Cu alte cuvinte, niste elite se confrunta, si elita care cistiga culege si beneficiile.
In vremea asta majoritatea populatiei poate sa capete un nou rol, daca e dominata de o noua elita.
Dar majoritatea tot sub controlul altora va ramine,
in buna parte din propria lipsa de intelegere a evenimentelor sau inactivitate politica.
Spre exemplu ca sa revin la exemplul anterior, atunci cind burghezia a preluat puterea
a aparut proletariatul, si muncitorul agricol, care sa corespunda unei societati industrializate.
Pentru multi din acesti proletari, situatia taranilor din vremea dominatiei aristocratiei era un vis despre un paradis pierdut...

Deci categoria imensa de oameni care pur si simplu folosesc tehnologia informatiei in mod necritic
rateaza orice sansa de a fi in control in aceasta lume in schimbare.
Primul exemplu in sensul asta care imi vine in minte ar fi succesul Facebook,
in ciuda dezavantajelor cunoscute si al existentei unor alternative.

Asta e situatia, circa 80% ? din oameni prefera sa fie altul la butoane,
pentru ei e responsibilatea prea mare sa decida singuri. rolleyes.gif
Cam asa cum unii copii bat din picior si cer parintilor ceea ce vor,
dar in realitate fiind complet dependenti de acei parinti.
A nu se confunda cu activismul autentic...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Dec 2013, 01:05 PM
Mesaj #499


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(dandanescu @ 16 Oct 2013, 09:18 PM) *
De acord ca asa ceva ar fi posibil...categoria imensa de oameni care pur si simplu folosesc tehnologia informatiei in mod necritic rateaza orice sansa de a fi in control in aceasta lume in schimbare. Asta e situatia, circa 80% ? din oameni prefera sa fie altul la butoane, pentru ei e responsibilatea prea mare sa decida singuri...


Mesajul lui Edward Snowden este elocvent: ""Din punctul meu de vedere, misiunea a fost deja îndeplinită. Am câştigat deja. Imediat ce am văzut că jurnaliştii pot munci, tot ceea ce am încercat să fac s-a confirmat. Obiectivul meu nu este schimbarea societăţii. Ci vreau să ofer societăţii şansa de a stabili dacă se poate schimba singură."

Lumea "after" Snowden va fi cu siguranta diferita dupa dezvaluirile facute. Poate ca in cele din urma, legaturile dintre oameni, schimbul de informatii etc. va duce la scaderea acestui procent de 80% al celor ce "rateaza sansa" de a controla in beneficiul celor multi acesta lume, la descoperirea de catre fiecare individ a CONSTIINTEI COLECTIVE, a puterii acestei constiinte.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 27 Dec 2013, 10:44 PM
Mesaj #500


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(Marduk @ 26 Dec 2013, 03:05 AM) *
Lumea "after" Snowden va fi cu siguranta diferita dupa dezvaluirile facute. Poate ca in cele din urma, legaturile dintre oameni, schimbul de informatii etc. va duce la scaderea acestui procent de 80% al celor ce "rateaza sansa" de a controla in beneficiul celor multi acesta lume, la descoperirea de catre fiecare individ a CONSTIINTEI COLECTIVE, a puterii acestei constiinte.


E posibil, solutii exista, dar va fi o cale lunga, mentalitatea nu se schimba prea usor.
O idee in sensul acesta sunt tehnologii descentralizate de genul bitTorrent si bitcoin,
ca si retelele de computere de genul botnet.
Toate acestea ofera un mesaj social extrem de puternic contra metodelor autoritare, centralizate.
Numai ca acest mesaj nu este auzit, nici inteles suficient.
La fel ca si linux, si open source in general.
Nu mai vorbesc de semnificatia negativa in acest context a popularitatii unor sisteme cum e Facebook. rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de dandanescu: 27 Dec 2013, 10:45 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Dec 2013, 11:19 AM
Mesaj #501


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(dandanescu @ 27 Dec 2013, 10:44 PM) *
E posibil, solutii exista, dar va fi o cale lunga, mentalitatea nu se schimba prea usor.....

Pe langa mentalitate mai este nevoie de ceva pentru a transforma lumea, o limba comuna de comunicare, care sa fie obligatorie in toate scolile de pe aceasta planeta, un set de valori mondiale unanim acceptate si studiate de catre toti elevii, .... etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 28 Dec 2013, 09:29 PM
Mesaj #502


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(Marduk @ 28 Dec 2013, 01:19 AM) *
Pe langa mentalitate mai este nevoie de ceva pentru a transforma lumea, o limba comuna de comunicare, care sa fie obligatorie in toate scolile de pe aceasta planeta, un set de valori mondiale unanim acceptate si studiate de catre toti elevii, .... etc.

cam asta era ideea declaratiei universale a drepturilor omului, nu-i asa?
in ce priveste limba, pe moment este engleza, de facto, nu pentru ca ar fi obligatorie.
cred ca asa e cel mai bine, sa nu fie obligatorie, si atunci
efortul si resursele se pot folosi pentru oferta de cursuri de limba gratuite, universal accesibile (prin internet)
deci oricine vrea sa invete ar trebui sa poata!

asta mai inseamna ca intiativele de a introduce peste tot internetul sunt de asemenea foarte importante,
pentru "cetateanul global". smile.gif

dar sa nu uitam ca tribalismul e probabil mult mai aproape de natura umana, deci
contactul si comunicarea nu inseamna numaidecit ca lumea va deveni o imensa fratzie...

ce ar trebui evitat este un sistem centralizat monopolistic,
o singura putere supranationala suprema ar deveni aproape sigur un sistem abuziv, tiranic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Dec 2013, 09:39 AM
Mesaj #503


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(dandanescu @ 28 Dec 2013, 09:29 PM) *
QUOTE
...in ce priveste limba, pe moment este engleza, de facto, nu pentru ca ar fi obligatorie.

Intr-un fel este obligatorie, pentru ca puterea politica, militara, economica, financiara se afla in mainile anglo-saxonilor. Sti engleza esti bagat in seama, nu sti nu existi decat in "tribul" tau.
QUOTE
efortul si resursele se pot folosi pentru oferta de cursuri de limba gratuite, universal accesibile (prin internet)

Ca un facut cele mai mari eforturi si resurse vin exact din partea anglo-saxonilor, francezii si germanii aproape ca au renuntat sa-si mai promoveze limba. Dar cum bine spui "pe moment este engleza" maine s-ar putea sa fim interesati de chineza, mandarina, rusa, hindu sau portugheza.
QUOTE
dar sa nu uitam ca tribalismul e probabil mult mai aproape de natura umana...

Dap, din nefericire tribalismul este o mare problema a societatii umane. Individul nu se simte in siguranta in afara "tribului" iar asta tine de educatia primita, de religie, traditii etc.
QUOTE
ce ar trebui evitat este un sistem centralizat monopolistic, o singura putere supranationala...

Corect, lumea trebuie sa fie cel putin bipolara sau multipolara.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 29 Dec 2013, 06:05 PM
Mesaj #504


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(Marduk @ 28 Dec 2013, 11:39 PM) *
Corect, lumea trebuie sa fie cel putin bipolara sau multipolara.

ca sa revin aici la wikileaks,
numai intr-o lume multipolara e posibil sa eviti macar partial
cenzura si manipularea opiniei publice prin dezinformare.

Acest topic a fost editat de dandanescu: 29 Dec 2013, 06:07 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 28 May 2014, 06:07 PM
Mesaj #505


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Am auzit ca Snowden vrea sa plece în USA.
Nu pot sa spun daca e adevarata chestia, dar daca asa, ar intra în gura lupului.
Sau... va fi pazit si luat la întrebari, ca sa spuna ce si cum a facut, ca pe urmatorii timpi sa nu se mai întâmple.
Exact asa îmi imaginez: The White House vrea sa întrebe unde-i buba.
Chestia va fi musamalizata. CIA, NSA, FBI îsi dau reciproc vina si nimeni nu va afla ce s-a facut.
La fel ca la cazul JFK.
Dar de data asta a fost gasita buba, eu n-as vrea sa stau în pielea lui.
Pun pariu ca dupa 2 zile se zice la CNN ca a fost prins Snowden de National Guard spoton.gif

http://en.wikipedia.org/wiki/Black_site

Acest topic a fost editat de Cla: 28 May 2014, 06:54 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Aug 2015, 09:00 AM
Mesaj #506


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Au existat voci acute care au infierat dezvaluirile facute de acesti "apostoli" ai erei internetului. Eu am crezut mereu ca acesti oameni merita toata stima si respectul meu, oricat de multe daune ar fi creat dezvaluirile lor. Am aflat cu stupoare ca prietenii si partenerii se spioneaza reciproc. Faptul ca dezvaluirile se refera doar la USA nu inseamna ca ceilalti nu spioneaza, dar americanii si-au luat rolul in serios, intelegand inaintea celorlalti forta informatiilor continute de "flecarelile" din internet, in comunicarea dintre indivizi pe retelele de socializare etc. Nu ca ar fi ceva nou in munca celor care intercepteaza barfele nevinovate ale indivizilor, doar tehnologia s-a schimbat, trecand de la ureche, telefonie, radio la servere sofisticate.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Oct 2015, 11:49 AM
Mesaj #507


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Edward Snowden declarat de catre PE: "activist pentru integritate şi de apărător al drepturilor omului".
Am trait s-o vad si pe asta, e un pas catre recunoasterea rolului jucat de catre Julian Assange si Edward Snowden, in deconspirarea existentei supravegheri indivizilor, la scara internationala, pentru simplu motiv ca incearca sa comunice unii cu altii, idei, opinii, subiecte etc. Comunicari si schimburi de idei, care la un moment dat nu mai sunt pe placul guvernelor, deoarece mobilitatea informationala, emotionala, de grup poate declansa reactii la nivel continental. Sa vedem reactia celor afectati de aceasta decizie curajoasa.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 1 Feb 2016, 07:05 PM
Mesaj #508


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Internetul se razbuna, Marduk.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Feb 2016, 11:14 AM
Mesaj #509


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Dap. E posibl ca Internetul sa produca schimbarea majora a oamenilor, sa-i uneasca mai repede si mai bine in actiunile la care iau parte. Asta s-ar putea sa nu placa deloc guvernelor, conducatorilor, pentru ca un popor constient de forta sa si inzestrat cu un vector de comunicare atat de puternic precum internetul, ar putea crea mari probleme regizorilor acestei lumi.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Feb 2016, 12:49 PM
Mesaj #510


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Conform ONU Julian Assange este detinut arbitrar de catre UK.
"Grupul de lucru susţine că detenţia arbitrară a domului Assange este necesar să înceteze, că integritatea sa fizică şi libertatea sa de mişcare (este necesar) să fie respectate şi că este necesar să aibă dreptul la reparaţii"

"Procurori suedezi au anunţat însă să decizia Grupului ONU nu va avea "niciun impact" asupra anchetei lor, iar poliţia britanică a anunţat că australianul riscă în continuare să fie arestat."

Sustinea cineva pe forum ca doar rusii incalca deciziile ONU. La ce mai este buna aceasta organizatie daca membri sai nu tin cont, in unele cazuri, de deciziile ONU?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 Feb 2016, 01:26 PM
Mesaj #511


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Am vazut cazul lui Assange ieri la tembelizor.
Cum iese din ambasada va fi arestat sad.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 29 Mar 2023, 01:10 AM
Mesaj #512


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.452
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



Assange... un erou...

btw... știți că după dezvăluirile lui Snowden... au început să apară telefoane pe care le folosiți azi? nu... nu... alea pe care le folosiți azi... cum care? alea cu non-removable battery în ele... chiar dacă închideți conserva... e djaba...
și încă una proaspătă: a apărut troianul care folosește ultrasunete... beware your mic...

"Near-Ultrasound Inaudible Trojan" (NUIT) that can launch silent attacks against devices powered by voice assistants, like smartphones, smart speakers, and other IoTs.”
The team demonstrated NUIT attacks against modern voice assistants found inside millions of devices, including Apple's Siri, Google's Assistant, Microsoft's Cortana, and Amazon's Alexa, showing the ability to send malicious commands to those devices.

Cine folosește mizeriile astea bolduite, asta merită... oricum switch off mic (hardware not only software) or use some smart apps like PilferShush Jammer sau altele...

Inaudible ultrasound attack can stealthily control your phone, smart speaker

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 29 Mar 2023, 01:17 AM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 29 Mar 2023, 01:23 AM
Mesaj #513


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.452
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



QUOTE
Assange has also exposed the lie that the so-called free democracies of the western world support the free press and defend human rights. The US, UK and Australia are colluding to extradite a journalist for exposing the truth even as they claim to oppose tyranny and autocracy, even as they claim to support world press freedoms, and even as they loudly decry the dangers of government-sponsored disinformation.

caitlinjohnstone
Assange Is Doing His Most Important Work Yet

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 29 Mar 2023, 01:23 AM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 29 Mar 2023, 01:36 AM
Mesaj #514


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.452
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



Seria Consortium News:

The Revelations of WikiLeaks: No. 1—The Video that Put Assange in US Crosshairs

The Revelations of WikiLeaks: No. 2 —The Leak That ‘Exposed the True Afghan War’

The Revelations of WikiLeaks: No. 3—The Most Extensive Classified Leak in History

The Revelations of WikiLeaks: No. 4—The Haunting Case of a Belgian Child Killer and How WikiLeaks Helped Crack It

The Revelations of WikiLeaks: No. 5 — Busting the Myth WikiLeaks Never Published Damaging Material on Russia

The Revelations of WikiLeaks: No. 6 — US Diplomatic Cables Spark ‘Arab Spring,’ Expose Spying at UN & Elsewhere

THE REVELATIONS OF WIKILEAKS: No. 7— Crimes Revealed at Guantánamo Bay

THE REVELATIONS OF WIKILEAKS: No. 8—Busting the Myth WikiLeaks Published Nothing on Israel & Syria

THE REVELATIONS OF WIKILEAKS: No. 9—Opening the CIA’s Vault

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 29 Mar 2023, 01:36 AM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 29 Mar 2023, 02:06 AM
Mesaj #515


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.452
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



"Saying you don't believe in privacy because there's nothing to hide is the same as saying you don't believe in free speech because there is nothing to say." - Snowden


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 8 Apr 2024, 12:04 PM
Mesaj #516


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Auzi "Conducator de oi", adica cioban, cum ar fi sa traduci cele de prin tine pe engleza apucate, pentru Baba Dochia din România care nu stie engleza ?
E la fel ca un englez care trece prin România si ajunge pe la Baba si da peste o mamaliga, mici si Tuica.
Na explica-i ce e asta.
Sau unui italian care trece prin Moldova si da peste brânza moldoveneasca.

Moldovenii s-au nascut




Acest topic a fost editat de Cla: 8 Apr 2024, 01:39 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Pagini V  « < 13 14 15
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 09:47 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman