HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

15 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Julian Assange Si Wikileaks, Dezvaluiri incomode in era Internetului
Marduk
mesaj 6 Dec 2010, 11:17 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



De ceva timp urmaresc activitatea acestui om, Julian Assange, poate nici nu-l cheama asa poate ca este doar o facatura a servicilor secrete menit sa testeze reactia oamenilor la aflarea realitatii, a ipocriziei cu care este imbracata politica mondiala, fata de activitatea reala sferelor de influenta si putere de pe aceasta planeta. Julian Assange terorist sau luptator al adevarului? Dezvaluirile de pe site-ul WikiLeaks au dat de lucru ziarelor si serviciilor secrete, a bulversat o lume intreaga si a dovedit cat de puternica este arma informatiei in era Internetului. Nu stiu cat de reale sau adevarate sunt aceste informatii dar cert este ca ele au atins niste puncte sensibile pe care cei vizati le-au tratat diferit functie de interesele fiecaruia. Medvedev a declarat parca pentru a apara oarecum pozitia americanilor, ceva de genul ca daca s-ar vedea ce zic rusii despre americani!! alti politicienii par impacati cu aceste scurgeri de informatii, mai ales dupa ce a mai scazut din interesul publicului fata de adevarul banuit dar nepublicat al "relatiilor" si "vocabularului" folosit de politicienii americani si nu numai, in afara intalnirilor oficiale, protocolare, pline de zambete si politeturi. Ceva insa i-a speriat pe americani si pe toti ceilalti conducatori ai acestei lumi, vulnerabilitatea sistemului, posibilitatea ca plebea sa ajunga la niste informatii iritante care pot genera miscari sociale, revolte, etc. E ca si cum biblioteca Vaticanului ar fi fost scoasa din beciurile sale iar omenirea ar fi aflat ca Dumnezeu nu exista si ca totul este o inscenare, o fantezie, un teatru menit sa mentina status quo-ul actualei societati umane. Odata dezvaluirile facute a inceput teroarea asupra lui Julian Assange, probabil ca se astepta la o reactie dura din partea celor care s-au simtit deodata goi in fata multimii, sa vedem daca masurile sale il vor feri de razbunarea celor care conduc lumea ca pe propria mosie de sclavi. Dar poate ca lumea nici nu ar putea sa fie condusa altfel, poate ca acest animal, societatea umana, nu poate fi condus altfel decat prin teama, minciuna, scenarii, ura, crima, ipocrizie, poate ca in fond aceasta este natura umana iar cei care conduc exploateaza tocmai aceste caracteristici in favoarea lor. Astept parerile voastre despre acest subiect interesant cu un final ce mie imi pare cunoscut. Un lucru este cert, vor spori astfel de actiuni ale unor oameni ce se considera nedreptatiti de putere iar puterea va lua masuri ca astfel de lucruri sa nu se mai repete, este oare Internetul pregatit pentru o revolutie?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Dec 2010, 12:56 PM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 6 Dec 2010, 11:17 AM) *
Astept parerile voastre despre acest subiect interesant cu un final ce mie imi pare cunoscut.

Despre ce final vorbesti? smile.gif

Mie mi se pare ca suntem inca la inceput. Ca ceea ce urmeaza este mult mai interesant... Si cred ca Assaange merita respectat pentru riscurile pe care si le asuma. Daca si-a planificat corect pasii urmatori, lumea politica mondiala ar trebui sa fie in pragul unei schimbari colosale: nimic nu va mai fi ca inainte, liderii mondiali vor sti ca ceea ce considera astazi "strict secret" poate fi aflat chiar maine, si poate ca vor fi mai reticenti in a intreprinde actiuni care sfideaza morala sau legalitatea.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Dec 2010, 01:14 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Finalul lui Assange, am mai spus pe forum ca ma astept sa-i gaseasca si ceva cadavre prin dulapurile hotelurilor pe unde a stat. Parerea mea ca puterea are tot interesul sa acopere repede acest "gunoi" care a iesit de sub presurile cancelariilor. Deja incep sa se vada si sa se simta actiunile de contracarare a site-ului respectiv. Sa vedem ce se va intampla cu Assange cand il vor captura, va fi cedat suedezilor sau il vor prelua americanii pentru a afla exact cum a reusit sa stranga atatea informatii, cine l-a sprijinit financiar, cine la ajutat, etc. Cred ca nu se va schimba nimic in politica mondiala, din contra discrepantele tehnologice vor accentua pozitia dominanta a americanilor si desi in aceste zile se vorbeste de multipolarism, tripolarism, consider ca dpdv tehnologic politic si militar americanii au instituit un monopol la care nu vor renunta atat de usor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Dec 2010, 01:14 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
turbo trabant
mesaj 6 Dec 2010, 01:26 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 6 Dec 2010, 02:14 PM) *
Cred ca nu se va schimba nimic in politica mondiala

cel mai probabil intrucat nu s-a schimbat nimic, dar absolut nimic, de cand s-au facut publice niste chestii care nu trebuiau facute publice. si ce s-a facut nu trebuia facut niciodata si este echivalentul unui spionaj.

in cadavrul lui julica va sta un iatagan libian made in china. deja baiatul guita in ajunul Craciunului ca daca va fi arestat va da pe net niste fisiere ultrahipersecrete de parca nu o sa le dea oricum .


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Dec 2010, 01:27 PM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Uite ca s-au gasit solutii si pentru inchiderea serverelor, si pentru atacurile informatice... Deocamdata se descurca. Nu cred ca "finalul" este aproape, chiar daca autoritatile multor state isi doresc asa ceva.

Imi permit sa-ti atrag atentia asupra unei opinii a altcuiva, o opinie care mi se pare inedita si, de ce nu, oarecum justificata.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 6 Dec 2010, 01:31 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Speaking as Wikipedia's co-founder, I consider you enemies of the U.S.—not just the government, but the people.

Larry Sanger despre tampitii astia

Finally, Julian Assange is no hero. He is a twit. He should not be made into a liberal icon. He gives hackers a bad name. He and his organization are indeed enemies of the U.S. government and the people represented by that government; they should be stopped, and they richly deserve to be punished for this latest leak. And that goes double for the person or people in the U.S. government who leaked the documents in the first place. None of these people deserve your support any longer.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 6 Dec 2010, 01:32 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 6 Dec 2010, 02:13 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(turbo trabant @ 6 Dec 2010, 01:26 PM) *
cel mai probabil intrucat nu s-a schimbat nimic, dar absolut nimic, de cand s-au facut publice niste chestii care nu trebuiau facute publice. si ce s-a facut nu trebuia facut niciodata si este echivalentul unui spionaj.

in cadavrul lui julica va sta un iatagan libian made in china. deja baiatul guita in ajunul Craciunului ca daca va fi arestat va da pe net niste fisiere ultrahipersecrete de parca nu o sa le dea oricum .

Personal astept desecretizarea actiunii informativ-operative a CIA pentru a afla cum a facut George Bush-senior,revolutia romana in direct.
Pentru noi romanii ,este important sa aflam cum occidentalii,sub comanda Nato,au scris scenariul si au facut regia "revolutiei",iar cu informatorii din tara,coordonati de Ioan Mihai Pacepa au anihilat armata si securitatea,au inventat "teroristii"si au controlat politic si economic-financiar Romania,inclusiv azi.
Adevaratul test al dezvaluirilor facute depinde de cum este relatat episodul decembrie 1989.
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 6 Dec 2010, 02:35 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(gigip @ 6 Dec 2010, 03:13 PM) *
Personal astept desecretizarea

poti astepta personal.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Dec 2010, 03:06 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 6 Dec 2010, 02:13 PM) *
Personal astept desecretizarea actiunii informativ-operative a CIA pentru a afla cum a facut George Bush-senior,revolutia romana in direct.

Eu astept sa aflu cum s-au inteles americanii cu rusii si farncezii cand au facut "revolutia" romana in direct, adica vreau sa stiu tot, in ce limba au vorbit, cine a platit, cine sunt teroristii, etc. Dar la cat de prost a iesit "revolutia" romanilor tare mi-e teama ca-i o conceptie proprie ceva gen Lastun sau planul cincinal de boabe la hectar.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Dec 2010, 03:15 PM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 6 Dec 2010, 01:31 PM) *
He and his organization are indeed enemies of the U.S. government and the people represented by that government; they should be stopped, and they richly deserve to be punished for this latest leak

Ei nu zau. Exagereaza omul.

Nu vad de ce ar trebui sa fie pedepsiti. In fond, n-au publicat nimic atat de nasol pentru americani, cum ziceam si pe celalalt topic, in general americanii ies cu imaginea de "good boys" din dezvaluirilea astea. In afara de faptul ca este ridicol ca toata corespondenta lor sa fie astfel publicata, de unde era "secret" (observi ca nu s-a publicat inca nimic "top secret"?) sau "confidential".

Si cum sa-l pedepsesti? Nu a incalcat nicio lege. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 6 Dec 2010, 03:26 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 6 Dec 2010, 04:15 PM) *
Ei nu zau. Exagereaza omul.

omul acela este fondatorul wikipedia, o chestie open care a facut mult bine oamenilor, o biblioteca libera chiar daca imprecisa.
omul acela isi da seama ca organizatii ca vichilics distrug insasi ideea de comunicare libera si nu aduc nimic bun decat niste cancan-uri.
omul acela isi da seama ca tampiti ca vichilics duc la reglementarea internet-ului in scopul eliminarii acestor "eroi"


suntem de acord pe partea de cancan, se pare. nu e decat un show mediatic cu un obsedat/grup anti-american si atat, un che guevara cu un computador in fata.

oamenii care distrug si nu pun nimic in loc vor culege roadele muncii lor.





--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Dec 2010, 03:43 PM
Mesaj #12


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 6 Dec 2010, 03:26 PM) *
omul acela este fondatorul wikipedia

Stiu cine este. smile.gif

Nu exista insa om care sa nu greseasca, nu? Nu suntem toti, intotdeauna, perfecti. Iar acum, dupa parerea mea, fondatorul Wikipedia nu are dreptate. Nu vad motivul pentru care ar trebui sa fie pedepsit.

Care-i problema daca se afla ca in spatele atacurilor informatice la adresa Google este intr-adevar guvernul chinez? Care-i problema daca se afla ca Arabia Saudita si nu Israelul a insistat pe langa G.W.Bush pentru atacarea Irakului? Care-i problema daca se afla ca S(h)arkozy este impulsiv si nu-si controleaza nervii? Care-i problema daca se afla ca Israelul este dispus sa atace Iranul chiar si fara sprijin american? Care-i problema daca se afla ca H.Clinton cere spionarea functionarilor ONU? Multe dintre ele nu sunt daunatoare Americii in niciun fel. Altele, daca nu erau deja stiute, erau oricum de mult banuite, acum sunt doar confirmate.

Eu consider ca ceea ce face Assange este un exercitiu util de transparenta. Habar nu am care sunt motivatiile lui, insa rezultatele cred ca pot fi foarte utile. O lume mai putin ipocrita nu poate fi o lume mai rea, la urma urmei.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 6 Dec 2010, 03:50 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 6 Dec 2010, 04:43 PM) *
Eu consider ca ceea ce face Assange este un exercitiu util de transparenta.

esti naiv, scuza-ma ca ti-o spun. lumea va fi mai putin transparenta dupa vichilichs si mai periculoasa.

ps: atacarea iranului nu irakului rolleyes.gif

orice stat trebuie sa isi conduca in secret afacerile diplomatice , spalatul de rufe in public dauneaza increderii intre state si cand increderea scade incepe cu pac-pac.

tu ai fi fericit daca vichilichs ar publica telegramele ministetului de externe roman pentru a ajuta la "transparenta"? mwah1.gif



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Dec 2010, 04:03 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 6 Dec 2010, 03:26 PM) *
omul acela isi da seama ca organizatii ca vichilics distrug insasi ideea de comunicare libera si nu aduc nimic bun decat niste cancan-uri.
oamenii care distrug si nu pun nimic in loc vor culege roadele muncii lor.

tocmai ca asta pare sa doreasca si Assange o comunicare libera, lipsita de cosmetizari menite sa manipuleze, daca pana mai ieri existau dubii in ceea ce priveste modul de exprimare al unor diplomati sau oameni politici, or aflam despre modul lor abia dupa ce se pensionau sau mureau, azi avem sansa sa stim mai repede cum se naste istoria. nu inteleg ce a distrus WikiLeaks? un mit? o imensa ipocrizie care era tinuta departe de ochii presei? pana la urma eu cred ca toti vor sa afle sursele lui Assange, pentru asta sunt presiunilea astea, odata ce afli sursele acoperi gunoiul dai cu parfum si totul e minunat. domnului Larry Sanger ii este ciuda ca nu a fost el initiatorul unui astfel de site si vede in WikiLeaks un competitor.

QUOTE(abis @ 6 Dec 2010, 03:43 PM) *
O lume mai putin ipocrita nu poate fi o lume mai rea, la urma urmei.

thumb_yello.gif Totusi daca nu a dezvaluit cine stie ce de ce-l vor atat de multi mort?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Dec 2010, 04:07 PM
Mesaj #15


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 6 Dec 2010, 03:50 PM) *
tu ai fi fericit daca vichilichs ar publica telegramele ministetului de externe roman pentru a ajuta la "transparenta"?

Habar n-am daca as fi fericit; depinde ce as citi acolo. Dar curios sa aflu, as fi. Ma indoiesc insa ca Baconski a cerut ambasadei din Washington datele biometrice ale lui Hillary Clinton.

Acest topic a fost editat de abis: 6 Dec 2010, 04:08 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 6 Dec 2010, 04:31 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 6 Dec 2010, 05:03 PM) *
tocmai ca asta pare sa doreasca si Assange o comunicare libera, lipsita de cosmetizari menite sa manipuleze

ce a spun nenicu' e propaganda pura sau praf in ochii celor care il cred. daca chiar credea ce spunea, publica arhivele tuturor statelor in acelasi timp ca sa fie toti expusi.

anul asta, cei din vichilichs s-au prins ca proiectul le-a fost "rapit" si au parasit la greu organizatia acuzandu-l pe nea asta de egocentrism si obsesii anti-americane. eh voila de vezi ca au avut dreptate.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Dec 2010, 04:32 PM
Mesaj #17


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Uite, conform Wikileaks, Voronin i-a oferit lui Lupu o mita de 10 milioane de dolari ca sa faca o alianta cu el, anul trecut. E o informatie utila: acum orice intelegere s-ar face intre Lupu si Voronin, ar exista suspiciunea unei mite, deci un compromis care sa aduca iarasi comunistii moldoveni la putere, alaturi de democratii lui Lupu, devine mult mai putin probabil. Pentru romanii din Moldova, Wikileaks s-a dovedit util.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 6 Dec 2010, 04:36 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 6 Dec 2010, 05:32 PM) *
deci un compromis care sa aduca iarasi comunistii moldoveni la putere, alaturi de democratii lui Lupu, devine mult mai putin probabil. Pentru romanii din Moldova, Wikileaks s-a dovedit util.

dap compromisul devine mult mai putin probabil si vichilichs a salvat moldova de la propria prostie. abis, tu chiar crezi ? smile.gif

http://www.hotnews.ro/stiri-international-...facerea-aie.htm

Potrivit presei de la Chisinau, Lupu sustine ca n-a batut palma cu comunistii, insa oferta lor este "foarte generoasa". rofl.gif

concluzia moldovenilor la negocieri: ai dreacu imperialisti cum isi permit ei sa ne ia datele din conturi ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 6 Dec 2010, 04:38 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Dec 2010, 04:50 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 6 Dec 2010, 04:31 PM) *
QUOTE
..........daca chiar credea ce spunea, publica arhivele tuturor statelor in acelasi timp ca sa fie toti expusi.

corect, dar cei mai mari ipocriti par a fi americanii, pana acum. poate ca la alte arhive nu a avut acces sau chiar are anumite interese, ori ce ar fi nenea asta Assange e ca un aspirator caruia i s-a stricat sistemul de evacuare, pentru inceput pare ca presul este american, dar gunoiul este de acelasi tip peste tot.
QUOTE
......au parasit la greu organizatia acuzandu-l pe nea asta de egocentrism si obsesii anti-americane. eh voila de vezi ca au avut dreptate.

le-o fi fost frica de bratul lung al organului si de impactului informatiilor asupra diplomatiei mondiale, cat despre obsesiile americane ramane de discutat, sa vedem ce se mai intampla si ce se mai gaseste si pe sub presurile altora, daca mai apuca sa mai publice ceva.



QUOTE(abis @ 6 Dec 2010, 04:32 PM) *
....acum orice intelegere s-ar face intre Lupu si Voronin, ar exista suspiciunea unei mite, deci un compromis care sa aduca iarasi comunistii moldoveni la putere, alaturi de democratii lui Lupu, devine mult mai putin probabil. Pentru romanii din Moldova, Wikileaks s-a dovedit util.

Corect, dar dezvaluirile astea ar putea la un moment dat in cazul in care WikiLeaks o sa continue, desi eu nu cred, sa devina si o unelata de manipulare a politicii unor tari. Cred ca suntem cam la mijloc fie acceptam si suntem pregatiti sa aflam adevarul fie ne lasam in continuare manipulati de ipocrizie, e greu de luat o decizie.

Acest topic a fost editat de Marduk: 7 Dec 2010, 09:14 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 6 Dec 2010, 04:52 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



marduk, orice diplomat de pe planeta asta este ipocrit daca nu ar fi ipocrit nu ar fi diplomat.

http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...ica-141978.html


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 6 Dec 2010, 08:46 PM
Mesaj #21


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Turbo, tu ai văzut vreun document sau vreun film de pe Wikileaks? Aseară am urmărit "episodul" uciderii celor 2 jurnalişti de la Reuters şi rănirea a 2 copii nevinovaţi. Armata americană n-are niciun fel de scrupule în a elimina pe oricine aflat într-o zonă de război, deşi nu existau semne de atac, jurnaliştii purtau doar camere foto. Adevărul trebuie spus şi abuzurile şi crimele pedepsite. Altfel niciodată nu vom trăi într-o lume sigură.

Susţin ce-a spus abis mai devreme, asistăm la un război cibernetic, mult prea grav de data asta ca să se termine aşa curând. Sunt implicate deja mii de persoane care au descărcat materiale de pe site, nu numai persoana lui Julian Assange. Ce-o să facă americanii? Deocamdată se folosesc de toate forţele pentru a contracara serverele folosite de wikileaks. Cred că se dau de ceasul morţii acum, pentru că lucrurile chiar au scăpat de sub control. Nu toată lumea e atât de ignorantă şi nu mai muşcă la orice "acoperire" li se serveşte.

Şi eu aş vrea să aflu cine l-a împuşcat mortal în ziua de Crăciun, 1989 pe fiul gazdei mele, aflat atunci în patrulare, în Arad. Aş vrea să ştiu de ce ne-a fost furată revoluţia începută la Timişoara, de ce Frontul Naţional Român constituit în acele zile a fost asimilat şi redus la tăcere de FSN. Aş vrea ca cei vinovaţi să stea după gratii, nu să huzurească cineştie pe unde, cu pensii de sute de miloane lunar. Aş vrea să înfunde puşcăria toţi nomenklaturiştii vinovaţi de starea actuală proastă a ţării, nu să fie mari oameni de afaceri, politicieni sau guvernanţi. Doar un wikileaks ne-ar ajuta. Aşa că "scurgerile" de astfel de informaţii sunt vitale pentru viitorul omenirii, zic eu. Lumea aşa cum o cunoşteam se va schimba, fundamental, în următorii ani.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 6 Dec 2010, 09:14 PM
Mesaj #22


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



QUOTE(turbo trabant @ 6 Dec 2010, 03:26 PM) *
omul acela isi da seama ca tampiti ca vichilics duc la reglementarea internet-ului in scopul eliminarii acestor "eroi"


Dap, aici e de fapt pericolul ascuns. Practic, reglementările astea vor aunca și copilul din copaie, dimpreună cu apa așa-zis murdară.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Dec 2010, 09:28 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



O declaratie a lui Mario Vargas Llosa:

"Părerea mea (despre WikiLeaks) este contradictorie. Pe de-o parte, cred că transparenţa este formidabilă pentru că totul iese la lumină, punându-ne la adăpost de intrigi, manevre şi minciuni"

"Pe de altă parte, dacă totul iese la lumină, dacă orice urmă de confidenţialitate, de secret dispare, nu văd cum ar putea funcţiona un stat. Statele ar fi atât de vulnerabile, încât instituţiile, esenţa însăşi a democraţiei, ar fi în pericol."

Este prima declaratie legata de WikiLeaks, a unui scriitor, pe care o citesc si constat ca nu suntem pregatiti pentru adevar. Incet dar sigur tot mai multi opozanti ai lui Julian Assange isi unesc puterile pentru al obliga sa inceteze cu publicarea informatiilor. Multi afirma ca acestea nu sunt reale, ca este doar o facatura, altii il protejeaza, Partidul Piratilor, bancile inchid conturile si-i refuza orice sprijin, etc. Asa cum zicea cineva pe forum, suntem in mijlocul unei batali, parte a unui razboi, la finalul careia Internetul ar putea fi "democratizat".


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 7 Dec 2010, 11:32 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Rovaniemi @ 6 Dec 2010, 10:14 PM) *
Dap, aici e de fapt pericolul ascuns. Practic, reglementările astea vor aunca și copilul din copaie, dimpreună cu apa așa-zis murdară.

copilul este insasi internetul. incepe sa fie din ce in ce mai periculos pentru o companies/stat sa isi tina datele online, costurile de securizare sunt prea mari.

internetul a fost abuzat si incepe sa nu mai fie o unealta buna.

@marduk: ai pus acelasi lucru ca la postul 20.

breiching nius: idolul, eroul, luptatorul cu imperialistii s-a chisat pe el.

The British lawyer for WikiLeaks founder Julian Assange said Tuesday he planned to talk with London police about an arrest warrant out for his client.
Mark Stephens siad he planned to finish talks with London's Metropolitan Police mid-morning Tuesday, after which he and Assange will decide their course of action.

pentru el, singurul mod de a ramane in viata este sa faca parnaie pe viata int-o inchisoare americana de maxima siguranta. numai asa scapa de CEILALTI.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 7 Dec 2010, 11:36 AM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 7 Dec 2010, 12:31 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(turbo trabant @ 7 Dec 2010, 12:32 PM) *
pentru el, singurul mod de a ramane in viata este sa faca parnaie pe viata int-o inchisoare americana de maxima siguranta. numai asa scapa de CEILALTI.

l-au arestat .zi end.

http://www.hotnews.ro/stiri-international-...ost-arestat.htm


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 7 Dec 2010, 12:42 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(turbo trabant @ 7 Dec 2010, 12:31 PM) *

Da,a fost arestat in Anglia!
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Dec 2010, 01:13 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 7 Dec 2010, 12:31 PM) *
l-au arestat .zi end.

acum te-ai linistit? aveai si tu un loc prin telegramele alea sau esti mai destept si mai drept decat noi? pote ca o sa participi si la interogatorii sa ne zici si noua cine l-a platit sau de ce a facut ce a facut. eu unul regret ca l-au arestat si cred ca este o pierdere pentru independenta interentului, adevarului a democratiei si un mare castig pentru ipocrizie si minciuna, vom ramane in continuare la mana istoriei pe care nu stim cine o scrie si in ce scopuri o scrie cum o scrie, dar ne multumim cu gandul ca vom afla adevarul macar peste 50 de ani.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 7 Dec 2010, 01:24 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 7 Dec 2010, 02:13 PM) *
cred ca este o pierdere pentru independenta interentului

o, Doamne, era asa de previzibil ca il vor salta si a facut toate prostiile ca sa fie saltat. mai ales ca rusii i-au amenintat saptamana asta in mod semi-public rolleyes.gif .

nu mai exista independenta internetului de multisor si acum cu incatusarea lui james bond asta probabil ca s-au spulberat orice iluzii.

PS: se pregateste reglementare puternica a internetului, acolo unde nu e auto-cenzura va fi cenzura.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Dec 2010, 01:35 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 7 Dec 2010, 01:24 PM) *
QUOTE
nu mai exista independenta internetului de multisor si acum cu incatusarea lui james bond asta probabil ca s-au spulberat orice iluzii.

pentru moment este acuzat de sex neprotejat, nu exista nicio acuzatie referitoare la informatiile de pe WikiLeaks, sa vedem ce capete vor cadea dupa interogatorii.
QUOTE
PS: se pregateste reglementare puternica a internetului, acolo unde nu e auto-cenzura va fi cenzura.

putina cenzura nu ar strica mai ales pentru cei care nu pot sa se abtina de la un limbaj de cartier, desi nu stiu pe termen lung la ce ar ajuta si daca va fi perceput ca o initiativa in favoarea dialogului civilizat sau doar ca o alta ingradire a libertatilor de exprimare.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 7 Dec 2010, 01:38 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



deja au anuntat ca i-au pregatit dosarul pt licuri.

clovnul asta prin nesabuinta lui i-a facut pe niste indivizi puternici sa isi dea seama ca trebuie controlat internetul. si nu se vor ingradi expresiile licentioase ci informatiile secretesau politice.

adica exact ce nu trebuia.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 7 Dec 2010, 01:39 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 7 Dec 2010, 01:44 PM
Mesaj #31


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ieri am citit ca Piratenpartei, adica Partidul Piratilor au acaparat informatiile.
Din Germania, Elvetia, Austria, asa ca nu poti sa spargi un server, intra urmatorul in functie.

As fi curios cum ard capetele la CIA biggrin.gif

@Turbotrabant: Asta nu e spionaj, e încercarea unui curajos care vrea sa ne deschida ochii, chiar daca i-e frica sa fie omorât.

Acest topic a fost editat de Cla: 7 Dec 2010, 01:49 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 7 Dec 2010, 01:52 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Cla @ 7 Dec 2010, 02:44 PM) *
@Turbotrabant: Asta nu e spionaj

pai nu e, e inconstienta, paranoie si naivitate in cel mai inalt grad. rezultatul: s-a ferit de dracu (1q sam) si a dat de tac-su (putin).

si nu ard capete, se roteste cadrele.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Dec 2010, 02:02 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 7 Dec 2010, 01:38 PM) *
QUOTE
clovnul asta prin nesabuinta lui i-a facut pe niste indivizi puternici sa isi dea seama ca trebuie controlat internetul.

ori poate ca au inventat motivul Julian Assange tocmai pentru a controla internetul, eu nu-i cred chiar atat de prosti pe "indivizii puternici", creatori de scenarii da dar "sa-i dea seama ca trebuie controlat internetul" hai sa fim seriosi ii subestimezi. eu raman la parerea ca daca nu este o inscenare Julian Assange merita toata stima celor care cred in libertatea accesului la informare la dreptul de a refuza orice actiune motivata in numele interesului celor multi dar care serveste unui grup restrans de "indivizi puternici". chestia cu "ingradeala" este pentru a intari o eventuala vina a lui Assange si ai face pe cei care chiar cred ca el a comis o eroare postatnd acele informatii, sa fie si mai vehementi impotriva sa. INTERNETUL, moncher este urmarit mai abitiri decat telefonia fara fir, cum sa-i ingradeasca libertatea de exprimare, si asa au pierdut o sursa de informatii cand toata lumea a aflat cat de usor poti fi interceptat pe telefonul mobil. e mai usoar sa obti informatii dintr-un mediu in care toti se cred in siguranta decat dintr-un mediu ingradit.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Dec 2010, 02:25 PM
Mesaj #34


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 7 Dec 2010, 12:31 PM) *
zi end.

Oare?

"Wikileaks este operational. Continuam pe acelasi drum ca si pana acum. Oricare ar fi evolutia situatiei lui Julian Assange, planurile pe care le avem referitoare la dezvaluiri de astazi si in zilele urmatoare nu se vor schimba" - purtatorul de cuvant al Wikileaks, Kristinn Hrafnsson.

Wikileaks merge mai departe de-acum, cu sau fara Assange.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 7 Dec 2010, 02:33 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



da, sigur merge inainte ca si gaina fara cap . cu conturile blocate si amenintarile venite din nspe tari.

si PCR-ul a continuat fara ceasca smile.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 11:39 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman