HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> De Ce Pleaca Tinerii Din Romania?
Marduk
mesaj 1 Dec 2010, 05:53 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(little1 @ 1 Dec 2010, 05:15 PM) *
QUOTE
Romania nu e creatia poporului roman... E o creatie a unei anumite organizatii.

Alta organizatie? pare ca suntem sortiti sa faca organizatiile astea ce vor cu noi, atat de prosti suntem. Din organizatia respectiva faceau parte si romani, vlahi? sau erau toti sionisti?
QUOTE
Nici ideea macar n-a fost romaneasca...

Da, cunosc ideea asta nici "revolutia" n-a fost o ideie romaneasca, poate doar revolta de dinaintea ei sau nici macar aia.
QUOTE
Omul de rand a perceput dintotdeauna clar diferentele dintre provinciile romane, iar cei care au incercat ca elimine diferentele n-au facut-o pentru binele poporului, ci pentru diverse interese.

Normal ca un muntean stie ce e ala un oltean, maramuresean, moldovean, bucovinean, ardelean, salajan, etc. Ce interese crezi ca a avut organizatia sa-i uneasca pe romani? intelegeam daca punea umarul sa-i dezbine dar asa?
QUOTE
Mi se face rau cand ma uit cati oameni au murit in istorie pentru o idee...

Daca nu se murea pentru idei nu am fi fost unde suntem ca specie.
QUOTE
Idei sunt peste tot, insa viata fiecaruia este unica, si merita fiecare dintre noi sa faca tot ce e mai bun si mai frumos din ea.

Daca nu ar mai fi "eroi" care sa-si "sacrifice" viata pentru o iedee nu am avea progres, am stagna, nici macar virtual nu am evolua.
QUOTE
Personal, cred ca tre sa depasim etapa aia sordida.

Nu se poate, ar trebui sa sti ca exista voci care sustin ca primi astronauti care ar pleca spre Marte sa nu se mai intoarca inapoi sa ramana pe Marte definitiv, cam la fel s-a intampla si cu descoperitorii, cuceritorii, Americilor.
QUOTE
...ce credeti despre perioada interbelica... in afara de batranii care au trait atunci, n-as da credit niciunei alte surse...

din partea bunicului meu numai de bine, doar daca este sa ne amintim ca pe atunci leul era valuta forte pentru altii si ca era din aur sau argint, ca Romania exporta cea mai mare parte din productia agricola pe Dunare, ca pana si la Calafat exista un teatru, fara a mai vorbi despre cultura in general.


Acest topic a fost editat de Marduk: 1 Dec 2010, 05:59 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt ntotdeauna așa de siguri pe ei, n timp ce oamenii nțelepți sunt att de plini de ndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 1 Dec 2010, 06:07 PM
Mesaj #72


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Marduk @ 1 Dec 2010, 05:53 PM) *
Daca nu se murea pentru idei nu am fi fost unde suntem ca specie.


Sa mori pentru patrie, astea-s povesti
Tre` sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti
Prostii mor pentru ideile celor destepti
Si nu exista oameni 100% corecti


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Dec 2010, 06:17 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cucu Mucu @ 1 Dec 2010, 06:07 PM) *
Sa mori pentru patrie, astea-s povesti

Asa este, cu timpul eroii reali devin eroi de poveste, dar raman, spre deosebire de anonimii acestei lumi, in fond si ei niste eroi ai vietii de zi cu zi.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt ntotdeauna așa de siguri pe ei, n timp ce oamenii nțelepți sunt att de plini de ndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 Dec 2010, 06:17 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
little1
mesaj 1 Dec 2010, 06:17 PM
Mesaj #74


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



QUOTE(Cucu Mucu @ 1 Dec 2010, 08:07 PM) *

Sa mori pentru patrie, astea-s povesti
Tre` sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti
Prostii mor pentru ideile celor destepti
Si nu exista oameni 100% corecti



Exact.
Si in plus, sacrificiul celor care au murit pentru o idee n-a fost recunoscut decat mult-mult timp dupa moartea lor - care moarte n-a facut nicio diferenta atunci, ci doar pentru posteritate, ca si simbol...
Marduk, aluneci pe panta idealismului. Daca e asumat, si poti trai cu el, bravo.

Legat de posibilitatea mortii astronautilor (pe marte sau aiurea) este ceva asumat. E pasiune... le place.
Si sunt oameni de stiinta, prefer sa cred ca n-o fac din cauza ca-s prea indoctrinati dunno.gif
Unul din lucrurile care ii fac pe oameni sa sufere in viata e cavalerismul stupid. I try to stay out of it...

Acest topic a fost editat de little1: 1 Dec 2010, 06:22 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 1 Dec 2010, 07:25 PM
Mesaj #75


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Idealismul asta poti sa ti-l bagi undeva n dos... pe cnd nca se leaga cu srma n loc sa se faca treaba ca lumea, n-are rost.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 1 Dec 2010, 11:25 PM
Mesaj #76


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Eu cred ca motivele pentru care pleaca lumea din Romania difera de la caz la caz, totusi... Si la baza nu sta neaparat faptul ca nu ar fi multumiti cu situatia sau viata pe care o duc aici. Unii pleaca deoarece chiar ii impinge nevoia, altii din spirit de aventura, altii fiindca doresc sa aiba mai multi bani, altii ca sa castige experienta pe linie profesionala, altii ca sa se afle in treaba samd. Cunosc de asemenea persoane care doresc sa se reintoarca, chiar si dupa mai mult de cinci ani de sedere intr-un stat mai dezvoltat... Nu, nu stiu care ar putea fi motivele. Desigur ca la modul general putem presupune ca exista niste nemultumiri care ii fac sa creada ca "acasa" le-ar fi mai bine.
O prietena de-a mea si-a vandut tot la un moment dat si a emigrat in Canada, desi aici avea o situatie foarte buna; sunt mai multi ani de atunci... Dupa vreo sase luni a existat un motiv, independent de ea, care a facut-o sa faca drumul invers spre Romania. Apoi nu a vrut sa mai plece inapoi. A abandonat pur si simplu tot, desi isi cheltuise toti banii ca sa isi incropeasca acolo o mica gospodarie si sa inceapa o viata noua... O alta prietena s-a intrebat ani la rand daca a facut bine sau nu sa plece(locuieste la New York acum); la fel, nu-i lipsea nimic aici. Altii, dimpotriva, cand vorbesc cu tine lasa impresia ca l-au prins pe Dumnezeu de un picior plecand; unii par sa fie sinceri, mai ales cei care au avut parte de multe lipsuri de natura materiala, dar altii nu prea...


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 1 Dec 2010, 11:57 PM
Mesaj #77


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



Mi-e teama mai tare sa raman decat sa plec.
Cam asta.

Am avansat in viata mea, de la un mediu foarte modest la unul relativ mai... 'scuturat', parcurgand diverse medii intermediare... Stiu acum, si am stiut atunci, ca m-as fi putut opri oriunde in aceasta evolutie. M-as fi putut opri pe unul din 'paliere', unde ar fi fost raspunderi mai mici, recompense mai mici, viata mai molcoma. Si stiu ca daca m-as opri aici unde sunt acum, as face-o tot de teama, tot din comoditate.

Stiu ca am ceva de facut si nu pot s-o fac aici... casa mea, casa copilariei mele, a disparut demult. Aia-i Romania Mea.
Ai dreptate Rehael, pentru fiecare e o poveste unica, si a trage concluzii generale e o greseala.

A arunca axiome: pleaca dupa bani, sau, toti care pleaca o duc bine, sau, toti care pleaca regreta, sau, nicaieri nu-s cainii cu covrigi in coada etc., e usor de facut.
Fiecare insa are calea lui, si-si judeca deciziile fata in fata cu propria constiinta - atunci cand nu se ia dupa gura lumii.

Si in definitiv, mai bine ar face asa. Doar e pielea lui/ei in joc.

E


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Dec 2010, 10:13 AM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Rehael @ 1 Dec 2010, 11:25 PM) *
......la baza nu sta neaparat faptul ca nu ar fi multumiti cu situatia sau viata pe care o duc aici. Unii pleaca deoarece chiar ii impinge nevoia, altii din spirit de aventura, altii fiindca doresc sa aiba mai multi bani, altii ca sa castige experienta pe linie profesionala, altii ca sa se afle in treaba samd.

Azi intreaga lume este un mare sat, transporturi rapide, comunicatii, locuri de munca, salarii atractive, etc. sa pleci la munca e una si sa pleci definitiv, lasand totul in urma e altceva. Eu cred ca nu merita tara asta sa-si piarda tinerii atat de usor mai cred ca s-a creat o moda cu plecarea asta, e ca o haina sau un telefon nou pe care multi tineri vor doar sa-l incerce, apoi raman prinsi in acest joc, multi dintre ei fiind jenati sa se mai intoarca, poate considerand intoarcerea ca un esec.

QUOTE(little1 @ 1 Dec 2010, 11:57 PM) *
QUOTE
Mi-e teama mai tare sa raman decat sa plec.

De ce ti-e teama? nu cumva este vorba de automotivatie care are la baza banalul vis?
QUOTE
Si stiu ca daca m-as opri aici unde sunt acum, as face-o tot de teama, tot din comoditate.

A fi comod nu e ceva condamnabil, de ce ni se pare ca ca munca in Romania este mai putin stresanta decat in alta parte? de unde aceasta teama de a lua viata in piept, de a face ceva bun impotriva tuturor celor care nu vor sa faca nimic si stiu doar sa carcoteasca? eu asta nu pricep la tinerii din ziua de azi, renunta la proiecte prea usor.
QUOTE
Ai dreptate Rehael, pentru fiecare e o poveste unica, si a trage concluzii generale e o greseala.

Corect, fiecare individ are povestea sa, dar sunt foarte multi care, zicea Rahel, pleaca sa se afle in treaba, cauta sa vada daca visul poate deveni realitate, or asta eu consider ca este pierdere de timp. Lipsa unei evluari a ceea ce sti sa faci, a ceea ce se asteapta de la tine, comunicarea, stresul actiunii in sine, din aceste cauze cred ca tinerii ar trebui sa se gandeasca mult mai mult cand fac pasul catre emigrare.
QUOTE
Fiecare insa are calea lui, si-si judeca deciziile fata in fata cu propria constiinta - atunci cand nu se ia dupa gura lumii. Si in definitiv, mai bine ar face asa. Doar e pielea lui/ei in joc.

Un individ face parte dintr-o comunitate, este crescut, educat, in traditiile comunitatii respective, deciziile sale afecteaza comunitatea asa cum deciziile comunitatii il afecteaza individul. E usor sa spui nu ma intereseaza de nimeni si de nimic, am o viata si am sa o traiesc asa cum vreau. In Romania familia inca este caramida societatii noastre, am intalnit occidentali care ne invidiau pentru "caramida" noastra, care isi doreau sa traiasca intr-o familie, apropiati unii de altii ca in satele noastre. De ce oare vin tot felul de figuri importante si ne zic "pastrati ceea ce aveti" satul romanesc este o comoara in ochii lor. Am vazut straini fascinati de cum se descurca taranii romani, cum recicleaza firesc, natural gunoiul de grajd, in occident se duc la scoala sa invete chestiile astea. Dar poate deja este prea tarziu sa mai oprim din avantul asta, moda plecarilor de dragul viselor, al cautarilor, care pentru multi nu se vor adeverii niciodata.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt ntotdeauna așa de siguri pe ei, n timp ce oamenii nțelepți sunt att de plini de ndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adipop
mesaj 27 Jan 2011, 12:46 PM
Mesaj #79


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 42
Inscris: 25 December 10
Forumist Nr.: 19.945



QUOTE(Marduk @ 2 Dec 2010, 10:13 AM) *
Azi intreaga lume este un mare sat, transporturi rapide, comunicatii, locuri de munca, salarii atractive, etc. sa pleci la munca e una si sa pleci definitiv, lasand totul in urma e altceva. Eu cred ca nu merita tara asta sa-si piarda tinerii atat de usor mai cred ca s-a creat o moda cu plecarea asta, e ca o haina sau un telefon nou pe care multi tineri vor doar sa-l incerce, apoi raman prinsi in acest joc, multi dintre ei fiind jenati sa se mai intoarca, poate considerand intoarcerea ca un esec.
De ce ti-e teama? nu cumva este vorba de automotivatie care are la baza banalul vis?

A fi comod nu e ceva condamnabil, de ce ni se pare ca ca munca in Romania este mai putin stresanta decat in alta parte? de unde aceasta teama de a lua viata in piept, de a face ceva bun impotriva tuturor celor care nu vor sa faca nimic si stiu doar sa carcoteasca? eu asta nu pricep la tinerii din ziua de azi, renunta la proiecte prea usor.

Corect, fiecare individ are povestea sa, dar sunt foarte multi care, zicea Rahel, pleaca sa se afle in treaba, cauta sa vada daca visul poate deveni realitate, or asta eu consider ca este pierdere de timp. Lipsa unei evluari a ceea ce sti sa faci, a ceea ce se asteapta de la tine, comunicarea, stresul actiunii in sine, din aceste cauze cred ca tinerii ar trebui sa se gandeasca mult mai mult cand fac pasul catre emigrare.

Un individ face parte dintr-o comunitate, este crescut, educat, in traditiile comunitatii respective, deciziile sale afecteaza comunitatea asa cum deciziile comunitatii il afecteaza individul. E usor sa spui nu ma intereseaza de nimeni si de nimic, am o viata si am sa o traiesc asa cum vreau. In Romania familia inca este caramida societatii noastre, am intalnit occidentali care ne invidiau pentru "caramida" noastra, care isi doreau sa traiasca intr-o familie, apropiati unii de altii ca in satele noastre. De ce oare vin tot felul de figuri importante si ne zic "pastrati ceea ce aveti" satul romanesc este o comoara in ochii lor. Am vazut straini fascinati de cum se descurca taranii romani, cum recicleaza firesc, natural gunoiul de grajd, in occident se duc la scoala sa invete chestiile astea. Dar poate deja este prea tarziu sa mai oprim din avantul asta, moda plecarilor de dragul viselor, al cautarilor, care pentru multi nu se vor adeverii niciodata.


Tinerii pleaca afara din tara, din lipsa unui sistem educativ adegvat conjuncturii si mediului actual.
adi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Jan 2011, 01:01 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(adipop @ 27 Jan 2011, 12:46 PM) *
Tinerii pleaca afara din tara, din lipsa unui sistem educativ adegvat conjuncturii si mediului actual.
adi

No comment.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt ntotdeauna așa de siguri pe ei, n timp ce oamenii nțelepți sunt att de plini de ndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adipop
mesaj 27 Jan 2011, 01:07 PM
Mesaj #81


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 42
Inscris: 25 December 10
Forumist Nr.: 19.945



QUOTE(Marduk @ 27 Jan 2011, 01:01 PM) *
No comment.


Din cate intuiesc si inteleg, nu cred ca mai devreme de 10 ani sistemul educativ va fi schimbat.
Important este sa inceapa aceasta schimbare, cat mai rapid posibil.

adi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 30 Jan 2011, 12:27 PM
Mesaj #82


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(adipop @ 27 Jan 2011, 12:46 PM) *
Tinerii pleaca afara din tara, din lipsa unui sistem educativ adegvat conjuncturii si mediului actual.
adi


Lasa dreacu reformarea Romaniei, pune mana pe o gramatica, faci tara de ras cu exprimari agramate. jamie.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 31 Jan 2011, 11:34 AM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Cucu Mucu @ 30 Jan 2011, 01:27 PM) *
Lasa dreacu reformarea Romaniei, pune mana pe o gramatica, faci tara de ras cu exprimari agramate. jamie.gif

plecasi cucule au ba?


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 31 Jan 2011, 11:39 AM
Mesaj #84


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Inca nu. Numai ca o sa se amane putin din motive obiective. rolleyes.gif De stat oricum nu stau, ca, dupa cum vad eu treburile, Basescu&Gasca for domni pe viata. jamie.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 31 Jan 2011, 11:49 AM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



esti idealist, o sa dai sigur de alti basesti pe afara:).





--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 27 Mar 2011, 12:15 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Saracia nu este un motiv destul de intemeiat pentru a parasi tara definitiv.


mai e un motiv: ca asa vreau eu. In curand sper sa plec si eu. Peste cateva luni... nu multe.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 15 Apr 2023, 07:46 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



QUOTE
De Ce Pleaca Tinerii Din Romania?

De proști.


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 18 Apr 2023, 05:58 PM
Mesaj #88


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Am plecat în tinerețe, am revenit tot în tinerețe. 44.gif M-am dus fiindcă speram să găsesc mai bine. Și a fost mai bine o vreme, apoi mai puțin binele m-a ajuns din urmă.
Plecasem ca o altă formă de autosabotaj. Până nu am reparat și/sau îmbunătățit ce nu-mi era bine pe interior mi s-a tot întâmplat la exterior.

Am învățat să-mi pese mai mult despre ceea ce cred eu despre mine sau despre ceilalți decât îmi păsa despre ce gândeau ceilalți. A fost greu și a durat mult.
Probabil voi fi nevoită să repet periodic toate lecțiile învățate, ca nu cumva să le uit. Mă bucur că m-am dus și că m-am întors.


Tinerețea nu e prostie, shapeshifter. smile.gif


--------------------
Tărâmul Poveştilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 18 Apr 2023, 08:00 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



QUOTE(Fantasee @ 18 Apr 2023, 05:58 PM) *
Am plecat în tinerețe, am revenit tot în tinerețe. 44.gif M-am dus fiindcă speram să găsesc mai bine. Și a fost mai bine o vreme, apoi mai puțin binele m-a ajuns din urmă.
Plecasem ca o altă formă de autosabotaj. Până nu am reparat și/sau îmbunătățit ce nu-mi era bine pe interior mi s-a tot întâmplat la exterior.

Am învățat să-mi pese mai mult despre ceea ce cred eu despre mine sau despre ceilalți decât îmi păsa despre ce gândeau ceilalți. A fost greu și a durat mult.
Probabil voi fi nevoită să repet periodic toate lecțiile învățate, ca nu cumva să le uit. Mă bucur că m-am dus și că m-am întors.
Tinerețea nu e prostie, shapeshifter. smile.gif

În ziua de azi este. Odinioară nu era. Deși trăiam iluzia că cei „de afară” sunt liberi... my arse...


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 17 Aug 2023, 11:54 AM
Mesaj #90


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(shapeshifter @ 18 Apr 2023, 08:00 PM) *
În ziua de azi este. Odinioară nu era. Deși trăiam iluzia că cei „de afară” sunt liberi... my arse...



--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 17 Aug 2023, 11:56 AM
Mesaj #91


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(shapeshifter @ 18 Apr 2023, 08:00 PM) *
În ziua de azi este. Odinioară nu era. Deși trăiam iluzia că cei „de afară” sunt liberi... my arse...
Asa am crezut si noi, plecatii. Dar nu-i cu covrigi în coada, nici în pom nu cresc banii, trebuie sa muncesti.

Acest topic a fost editat de Cla: 17 Aug 2023, 12:02 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 05:13 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman