HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Intel Vs. Amd
Bolt
mesaj 18 Sep 2005, 08:33 PM
Mesaj #106


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Referitor la intrebarea topicului :
Am fost posesor de Prescott la 3GHz iar acum am Barton 3000+. Parerea mea :
Raportul performanta-pret e clar in favoarea AMD daca ne referim la spectrul utilizarii celor mai multi posesori de PC-uri (gaming, office, vizionare, auditie entertainment).
Cine se tine insa de transcodare audio-video si poate chiar traieste din asta si are si banii necesari ar face bine aiba un P4 la FSB 800 si macar 3GHz, dar asta doar din ratiuni de timp. Eu codez intr-o veselie cu Bartonul meu si singurul inconvenient e de natura temporala.
Daca ne referim insa la ultimele AMD-uri pe SK939, in special clasa FX, situatia e si mai favorabila AMD, desi financiar clientul nu mai beneficiaza de un produs bun si ieftin ci doar de unul BUN.
Parerea mea, umila, tardiva si neimportanta. smile.gif

Acest topic a fost editat de Bolt: 18 Sep 2005, 08:39 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kublai
mesaj 22 Sep 2005, 10:19 PM
Mesaj #107


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 19 September 05
Din: Italia
Forumist Nr.: 6.968



Din proprie experienta mi-as da votul pentru intel. Asta din punctul de vedere al ... durabilitatii. Montez zilnic calculatoare, AMD/Intel si mi s-a intamplat de cateva ori sa uit sa conectez ventilatorul de la CPU la placa de baza. As putea spune ca am schimbat in felul asta vreo 4 procesoare AMD, insa cu un intel 3,0 Ghz am instalat winxp, sp2, office si vreo doua jocuri si abia cand am vrut sa vad cum se misca in joc (montasem o g-force 6600 gt) si am vazut ca se vedea frame cu frame mi-a trecut prin gand sa ma uit la ventilator. Cu AMD-urile in schimb (mentionez ca este vorba de Sempron - 2200, 2400, 2600) nu am ajuns foarte departe. Noroc totusi ca furnizorii uneori mai inchid ochii atunci cand le duci inapoi (in garantie) un procesor care aduce cu o chiftea uitata pe foc...
Pe de alta parte, am montat si destule procesoare AMD 64 bit, care as putea spune ca m-au incantat cum se misca. Destul de scumpe totusi, cam la aceleasi preturi cu intel.


--------------------
Beware The Horde ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 23 Sep 2005, 10:54 AM
Mesaj #108


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



AMD64 are protectie la supraincalzire.

dar nu-i vina lu' AMD ca unii monteaza coolerul anapoda (fie ca uiti sa-l connectezi la mainboard, fie ca pui prea multa pasta etc etc).


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Sep 2005, 10:54 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Aragorn
mesaj 29 Nov 2005, 03:00 PM
Mesaj #109


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 258
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.869



Interesant... atat testul cat si rezultatele sale. (click here)


--------------------
"You can call it karma, call it luck/Me, I just don’t give a .../Bounce, bounce nothing’s gonna keep me down/Bounce, bounce stand up, shout it out/Bounce, bounce I play hard, I play to win/Count me out, count me in/I’ll be bouncing back again"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Iskanderul
mesaj 30 Jan 2006, 10:23 AM
Mesaj #110


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 28 January 06
Forumist Nr.: 7.740



da


--------------------
Rock is about the fealing.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radursm
mesaj 8 Feb 2006, 12:01 AM
Mesaj #111


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 7 February 06
Forumist Nr.: 7.818



Salut
Sint posesorul unui Procesor P1. Frecventa nominala era de 133 MHz. Din ziua (vara 1996) in care l-am cumparat a mers mitititelul la 200MHz. Si-acum la fel, joaca ai mei Solitaire ohyeah.gif si asculta MP3-uri cu el. L-am tinut multa vreme, pina prin 2001. Mi-a mers, saracul, la tot ce aveam aplicatii office, stia net, jucam pe el (Am jucat si Age Of Mythology pe el). Are un hard de 4 Giga, 40 MB RAM (2X16 EDO-Ram si 2X4 MB RAM), placa de sunet OPL3, si o placa video ATI Rage 2 (4 MB, cred). Merge saracul si-acuma, e la tara, pune tata muzica si isi bea cafeaua in curte.
La overclockingul lui (de la 133 la 200 era ceva!) nu a reactionat niciodata! Stabil, nu a avut probleme deloc!. Si are aproape 10 ani!

Mai sint posesorul unui P4 la 2 GHz. A mers din prima zi aproape jumatate de an la 2.4 GHz. Apoi l-am pus la 2.7 Ghz. Asta acum un an si ceva (era prin noiembrie 2004). Merge linistit. La o folosire "office" (editare text, ceva tabele si grafice, browsing si email) are in jur de 37-39 grade Celsius. La capturare prin TV Tuner in format XViD, ajunge la 43 de grade, cam in 3 minute, si urca lent pina la 47 de grade cam dupa doua ore (coolerul lui are viteza variabila). E-adevarat, la ripping DVD din MPEG 2 in XVid sau DivX (orice MPEG 4), urca in citeva minute la 46 de grade dupa care, pina la terminarea operatiunii ajunge la 49-50 de grade (deci, dupa doua ore, sa zicem). Perfect stabil, fara probleme!
E destul de suprasolicitat, am pe calculator destule device-uri, e si un fel de router la "reteaua" din casa, permanent on-line (adica un AV si un Firewall, mincatoare de resurse, ceva clienti de download si clientul email sint permanent active). Nu mint, dar, sa nu-l deochi, merge foarte bine cu overclockingul sau!.

Am mai avut un CELERON la 500 si mi-a mers tot timpul (vreo doi ani) la 650. Tot la fel, stabil.

Deci, cu tot respectul, cred ca optiunea "Intel + ceva noroc" este valabila. Nu am avut niciodata AMD, dar nu stiu prea multi AMD-isti care sa stea cu procesoruil la 133%, 150% sau 166% din frecventa nominala ani de zile si fara sa aiba "overburn", "overheat" sau "migratie de electroni". Poate ma insel, nu stiu.
Pina una alta, daca ai o placa de baza buna (n-as face rabat la asta pentru nimic in lume), cred ca Intel e cea mai buna optiune. De altfel, diferentele de pret la produsele de top Intel si AMD nici nu mai sint asa mari.
Sint sigur ca si AMD are multe multe chestii bune. Dar Intel ramine mai rezistent la "violatori" ca mine.
Asta e.
Radu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pasoptistul
mesaj 8 Feb 2006, 12:50 AM
Mesaj #112


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 7 February 06
Forumist Nr.: 7.817



[COLOR=red]Am avut intel si e super slab ,incercati athlonul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 8 Feb 2006, 09:27 AM
Mesaj #113


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



QUOTE (radursm @ 8 Feb 2006, 01:01 AM)
Nu am avut niciodata AMD, dar [...]

Total relevant postul tau ohyeah.gif A versus B, dar de B habar-nam, insa nu conteaza, imi dau si eu cu presupusul... rofl.gif

eh, orientati-va si voi, mai baieti, spre forumuri de specialitate, si pentru inceput, asa, cam vreo 6 luni, un an, doar cititi...


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 8 Feb 2006, 09:57 AM
Mesaj #114


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



nici intel si nici amd
doamnelor si domnilor, faceti cunostiinta cu ibm

IBM va lansa procesorul de 5 Ghz

Wall-Street, 08 Februarie 2006

Compania IBM va prezenta joi noul sau procesor, care, potrivit IBM, va fi de doua mai rapid decat cele oferite de Sun, Intel sau AMD. Noul procesor, care va purta denumirea de Power6, va atinge viteze de procesare de 4-5 Ghz, adica dublu decat performantele noii genereatii Intel Itanium.

Directorul Departamentului Tehnologic de la IBM, Bernie Myerson, a declarat, citat de Financial Times, ca actuala tehnologie de fabricare a microcipurilor este depasita de ani de zile, ajungandu-se la dublarea numarului de tranzistori de pe un cip. La fabricarea noilor microcipuri pentru Power6, au fost folosite tehnici de manipulare a siliconului care au contribuit la realizarea unui microcip cu o forma mai buna. Astfel, inginerii IBM au reusit sa creasca frecventa, ajungandu-se in laboratoarele companiei chiar si la viteze de 6 Ghz.

Richard Doherty, analist la Envisioneering, crede ca acesta va fi cel mai rapid procesor de pe piata pentru o perioada indelungata de timp. “Multi vor fi surprinsi de acesta. Noul procesor IBM va face multe companii sa se intoarca la tabla de desen”, a spus acesta, citat de Financial Times.


Acest topic a fost editat de mutulica: 8 Feb 2006, 09:58 AM


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pasoptistul
mesaj 8 Feb 2006, 10:18 AM
Mesaj #115


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 7 February 06
Forumist Nr.: 7.817



Ce dracu aburiti lumea cu semproanele si celeroanele voastre.Am o sala de net pe care vin baietii si fac transformari zilnic,numai zic de jocuri.Ahonul64 pe sochet 939 e alceva[viteza performanta [cpu pana 40 grade]Itelurile chiar si dual core,m-au dezamagit;celeron,amd sempron r.......pe bat .Bartonul e exceptia care confirma regula. La GUNOI cu intelurile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 8 Feb 2006, 10:38 AM
Mesaj #116


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



totul depinde de solutia de racire.
oricum, pe un overclocker fara racire pe apa, fie el pe intel sau AMD, nu-l ia nimeni in serios.
si cum goana dupa GHz s-a cam terminat si de la anu probabil nu vor mai apare procesoare single core, conteaza care CPU are designul mai eficient.
si acolo intel nu s-a umplut cu laude.
si cind ma uit la consumul unui P4 EE ce e pe la 100W... hh.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 8 Feb 2006, 12:31 PM
Mesaj #117


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



pasoptistule, sare in ochi faptul ca te pricepi la calculatoare ca porcu la portocale; nu e o tragedie, insa ai grija unde iti dai cu parerea, cum iti dai cu parerea, si in ce scop. N-o fi asta un forum de specialitate, insa nu inseamna ca ai dat peste atehnicii internetului, si vii sa iti etalezi muschii ...

DC, ce sa zic, si cu dizainu asta e discutie; faptul ca AMD a integrat in proc controlerul de memorie nu inseamna ca e mai bun ca un proc Intel care n-a facut-o wink.gif


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 8 Feb 2006, 02:34 PM
Mesaj #118


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



deja faptul ca procesoarele AMD lucreaza la frecventa mai joasa decit echivalentul de la Intel, zice multe.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 8 Mar 2006, 09:26 AM
Mesaj #119


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



Spring IDF 2006 Conroe Preview: Intel Regains the Performance Crown

Batalia dual-core continua, si Intel se pare ca s-a trezit dupa un somn de 3 ani. Intel Conroe 2.66GHz mai rapid cu ~30% in gaming si cu 10% in media encoding comparat cu AMD FX60@2.8GHz. Si asta in conditiile in care are anuntat un pret de ~530$, adica jumatate din FX60 !
Preturi si disponibilitate pt. Conroe aici:
http://www.dailytech.com/article.aspx?newsid=787


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 08:05 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman