HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Ultima Spaga
Nefertiti
mesaj 17 May 2010, 06:04 PM
Mesaj #36


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Adică îţi pare normal să latre sub geamul tău câte 5-6 câini deodată, ore în şir? Într-un oraş? Ok, mă dau bătută... şi cu prima ocazie mă mut pe o plajă. smile.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
factura
mesaj 17 May 2010, 07:14 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 3 March 06
Forumist Nr.: 7.944



QUOTE(nefertiti @ 17 May 2010, 06:24 PM) *
Ca şi alte acţiuni de genul ăsta, e una simbolică.

Pe mine ma ingrozeste exact simbolismul asta.De ce putem sa facem doar actiuni cu semnificatie '' ideologica''? O sa-mi sara in cap The Dude daca o sa zic iar ceva de romani, noi ne miscam doar cand ajunge exasperarea la limita(si aici ar fi prea mult de discutat.Stiu ca generalizez).Suntem furisati in globurile noastre,citim carti,ascultam muzica,etc,facem tot ce ar putea sa ne departeze de absurd,dar cand o ia la vale pamantul se clatina bilele si ''actionam''.Imi plac revolutiile facute cu cap,''anarhiile'' nu sunt folositoare intr-o tara in care batranii isi sparg capetele.Romania nu e o tara in care sa ne permitem ''revolutiile'' astea.Asta e o tara in care oamenii ar trebui sa fie constienti in fiecare zi de necesitatea bunului mers al lucrurilor.Macar daca fiecare individ ar fi un egoist si ar incerca o dezvoltare proprie,tot ar fi o realizare.Ma enerveaza in special la acest gen de actiune tocmai faptul ca oamenii se mobilizeaza.Exact cand nu trebuie si exact fara sens.Ca de aia nu avem societate civila.
Am presuspus ca actiunea asta e facuta in special de tineri(exclus pensionarii sa zicem,ca ei se misca mai greu.Fizic).Daca cei care mai pot sa faca ceva se limiteaza la gesturi simbolice, e absurd.Refuz sa cred asta.
Criza in tara asta nu a inceput de doua saptamani.Macar de 20 de ani.

*cred ca vecinii tai deja si-au cumparat dopuri:)Vezi,asa se rezolva cu adevarat problemele,ne obisnuim cu efectul ,nu eliminam cauza.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 17 May 2010, 07:56 PM
Mesaj #38


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Sunt de acord cu multe pe care le spui, dar mare parte au un "ar" în faţă... ar trebui, ar fi şamd. Nu ne ajută. Mai multe gesturi simbolice e posibil ca, până la urmă, să creeze un reflex şi în felul ăsta să apară acea reacţie civică pe care nu o avem. Deşi e foarte greu, ştiu... Uneori cred că ne lipseşte o genă.

*Da, poate că şi-au luat dopuri, dar eu refuz soluţia asta. Eu o vreau pe aia corectă.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 May 2010, 07:56 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
factura
mesaj 17 May 2010, 08:38 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 3 March 06
Forumist Nr.: 7.944



nefertiti,si eu sunt de acord cu tine in multe privinte.Nu neg importanta simbolului.Totusi,organizarea acestei actiuni mi se pare cel putin defectuoasa.Miroase a politic.Nu poti sa fii respectat daca nu vii cu (cel putin)un discurs coerent.Apelul la libertate si ne-am saturat mi se pare telenovelistic un pic.Cred ca e vorba de foame, mai putin de satul.Foame de altceva.Nu se stie ce.Si pentru ca nu se stie ce,ma enerveaza.Aveam asteptari.

Eu,stand.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 17 May 2010, 09:49 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(factura @ 17 May 2010, 08:14 PM) *
dar cand o ia la vale pamantul, se clatina bilele si ''actionam''. Imi plac revolutiile facute cu cap...

La ce te gandeai?

Nefe, eu gasisem solutia la cainii tai mai demult (vezi pe forum), dar au sarit pe mine marii 'iubitori' de la distanta ai acestora.
Solutia cu dopurile e eficienta, totusi nu uita sa le scoti dimineata!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
factura
mesaj 17 May 2010, 10:33 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 3 March 06
Forumist Nr.: 7.944



QUOTE(freeman @ 17 May 2010, 10:49 PM) *
La ce te gandeai?

Idealista de doi lei.
Inca mai cred . O sa cred pana mor.Am o gena sarita.Cred in oameni.

edit: cred in oameni,nu in mase.

Acest topic a fost editat de factura: 17 May 2010, 10:34 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 17 May 2010, 10:54 PM
Mesaj #42


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Idealista de doi lei.
Inca mai cred . O sa cred pana mor.Am o gena sarita.Cred in oameni.

edit: cred in oameni,nu in mase.


Nu e rău... înseamnă că suntem mai mulţi... jamie.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 17 May 2010, 10:59 PM
Mesaj #43


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Si eu mai cred in oameni, desi parsivitatea asta balcanica mi-a pus la grele incercari credinta!

Dudule, de ce nu va organizati voi sa preluati conducerea macar a economiei romaensti? Daca asteptati un moment prielnic, cam de acum incepe... as mai astepta putin, cateva luni, pana disperarea aia mare - lipsa de perspectiva, va demola moralul romanilor, si apoi as prelua conducerea elitelor acestei tari - avem elite capabile, numai ca nu au reusit sa se organizeze, sa traga toti intr-un singur sens - si as oferi boborului speranta de care are atata nevoie - succes garantat, va spun eu!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 17 May 2010, 11:25 PM
Mesaj #44


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
avem elite capabile, numai ca nu au reusit sa se organizeze, sa traga toti intr-un singur sens


asta ne doare cel mai tare... tongue.gif că cel puţin deocamdată, fiecare trage pentru el. Divide et impera a funcţionat de minune în ultimii 20 de ani... sad.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 May 2010, 09:32 AM
Mesaj #45


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(nefertiti @ 17 May 2010, 08:56 PM) *
*Da, poate că şi-au luat dopuri, dar eu refuz soluţia asta. Eu o vreau pe aia corectă.

ADMINISTRATIA PENTRU SUPRAVEGHEREA ANIMALELOR ECARISAJ
BD. PALLADY THEODOR, Nr. 262, Loc. BUCURESTI, Sector 3, Jud. BUCURESTI, Cod poştal: 032267
Telefon: 021345274

Bombardeaza-i pe astia cu plangeri (cere si numar de inregistrare), spune-le eventual ca esti ziarista, pana cand vor trimite o echipa in zona.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 18 May 2010, 01:23 PM
Mesaj #46


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Multumesc, telefonul chiar o sa-l folosesc.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 18 May 2010, 01:25 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Erwin @ 17 May 2010, 11:25 PM) *
Divide et impera a funcţionat de minune în ultimii 2000 de ani...

te-ai grabit, am "corectat" smile.gif.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 18 May 2010, 01:37 PM
Mesaj #48


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



@turbo, mi-a luat-o inainte tongue.gif


Fratilor, Dude si restul, mie personal actiunea asta imi pare politica si fara un rost concret.

Sustin ce spui tu Factura! De ce sa ne asociem si mobilizam tocmai la actiuni fara noima si fara finalitate?


Criza din Romania - si aia de rimeaza cu cea mondiala, dar si cea locala, a noastra originala si demult ARE o rezolvare. Dar cine se grabeste n-o sa aiba ce culege. Haideti fiecare din noi sa facem ceva mai bun cu viata noastra, aia de zi cu zi. Haideti sa consumam mai cu cap, mai putin si doar pentru necesitati, haideti sa fim mai curati si afara din locuinta proprie, si afara din pantofii proprii. Haideti sa sunam la protctia consumatorului atunci cand suntem nedreptatiti. Haideti sa adunam o hartie de pe jos si sa o punem in cosul de gunoi de alaturi, chair daca nu suntem 'acasa'. Hiadeti sa zambim mai mult si sa fim mai politicosi - rahaturi se intampla oricum la tot pasul. Haideti sa respectam copiii pentru a le da un exemplu bun, haideti sa respectam mai mult batranii macar pentru ca au niste ani inaintea naostra si sunt fizic suferinzi. Haideti sa raspundem la injuriile din trafic cu un zambet. Haideti smile.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 18 May 2010, 04:34 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(nefertiti @ 18 May 2010, 01:23 PM) *
Multumesc, telefonul chiar o sa-l folosesc.

offtopic: the mumy returns

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-72875...e-sensibile.htm

cum ar veni, au si altii babele lor senile. din fericire astea au opsesii in afara granitelor tarilor lor .

si acum sa inceapa circul ca bb egal europa deci egal civilizatia.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 May 2010, 04:11 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(freeman @ 17 May 2010, 11:03 AM) *
Pare o actiune fara rost... nu Boc a facut criza mondiala, iar retete pentru a o depasi nu exista...


Asta ma da pe spate de fiecare data...feeman smachere, cum sti tu sa le zici bibicule...
O mica greseala de limba: "nu exista" si "nu se poate" nu sunt cuvinte romanesti...Sunt imprumutate din alta limba, asa ca te rog nu le mai aduce intr-o discutie serioasa.

QUOTE
Presupunand ca nu mai e Boc prim-ministru, cine sa vina?


Nimeni si tot e mai bine. Iar vi cu chestii d'astea prafuite ?? Sabloane tocite in campania lui base si modificate in dreptul numelui dupa necesitati de moment...ce darcu, poti mai mult mad.gif

Prima:

initiativa nu imi apartine.

Secundo:

gestul e pur simbolic


Tertium:

valoarea unui gest simbolic nu poate fi cuantificata in marimi reale sau in efecte concrete; imi pare oricum peste valoarea gestului la fel de simbolic de a culege hartii de pe jos si undeva sub cea a aluia cu zambitul. numai ca la ce se intampla acum in tara zambetul ramane un gest interzis sau mai bine zis unul inabordabil.

asadar aici, cum bine au inteles cativa participanti, propaganda nu prea isi are locul:

i'm in...i'm out...sau lipsa comentariului....care pana la urma tot un comentariu este thumb_yello.gif



--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 22 May 2010, 05:51 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(The Dude @ 22 May 2010, 05:11 PM) *
...feeman smachere...

Ca din omu' gratis laugh.gif m-ai facut taxator, pot intelege si chiar iti dau dreptate, desi nu ma intereseaza sa lucrez la stat, momental. As lucra la stat doar daca statul ar dori lucruri marete...
Al doilea cuvant nu-l stiu. E de origine germana sau franceza?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 22 May 2010, 06:32 PM
Mesaj #52


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE(The Dude @ 22 May 2010, 05:11 PM) *
ce darcu, poti mai mult mad.gif

Prima:

initiativa nu imi apartine.

Secundo:

gestul e pur simbolic
Tertium:

Si eu credeam ca poti mai mult dude ,uite aici numeralele ordinale in latina daca tot vrei sa le folosesti cind te enervezi.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 May 2010, 07:15 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



pot mult mai mult....nu te-ai inselat.
Tu poti ?? De exemplu, poti recunoaste o licenta ?? Mai ales una dintr-un context dat ?? hh.gif
Nu-i nimic, lasa ca pot ceilalti thumb_yello.gif


Later edit freeman: smacher. Din latina: smacherus, smacherorum, smacherit. dar stai ca avem un expert si poate ne scoate la lumina

Later, later edit: mai am corectat...dar se potrivea si feeman ...tot asa in context !!

Acest topic a fost editat de The Dude: 22 May 2010, 07:20 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 22 May 2010, 07:30 PM
Mesaj #54


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



off-off topic Pot recunoaste o licenta, dude, dar nu era cazul.
Nu transforma ideile generoase ale facturei in manipulari cu tenta politica grosolana, chipurile revelatiile tale din miez de noapte!
Si cu asta basta, ca n-am chef sa-mi stric weekend-ul cu tzafnoseniile tale.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 May 2010, 07:41 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...daca ai fi avut un weekend nu erai pe site-uri de socializare sambata seara la o ora ca asta..
Nu mai cauta vinovati pentru esecurile tale prin alte parti si nici coalitii de conjunctura prin alte ograzi.
Vad ca si termenul de manipulare iti e neclar....dar iar nu-i nimic, sper ca factura sa inteleaga mai bine si propunerea mea si confuzia adanca in care te afli.

Pa. Poate totusi vi si tu la ultima spaga thumb_yello.gif



--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 31 May 2010, 07:56 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Esec...nu doar din cauza ploii, ci din cauza unei platitudini idioate ce salasuieste prin atat de multe minti.
Evenimentul pe scurt aici


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 31 May 2010, 10:10 AM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Grozavia, hidosenia acestei metehne, spaga, este cu atat mai neverosimila acolo unde oamenii se duc sa-si caute de sanatate si sunt lasati sa moara daca nu dau spaga. Este o rusine nationala, o boala genetica a poporului roman, de care daca nu ne facem bine cat mai repede riscam sa ajungem sa ne razbunam unii pe altii, ura generata de neputinta va erupe, iar lucrurile vor scapa de sub control.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 31 May 2010, 10:14 AM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Dude , imi pare rau ca nu ti-a reusit actiunea, desi ti-am zis ca e fara rost.
Aceste actiuni trebuie facute altfel pentru a reusi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 2 Jun 2010, 07:58 AM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



freeman

actiunea nu a fost a mea...ale mele reusesc intotdeauna tongue.gif
Desi verbul "a reusi" imi pare nepotrivit in toata povestea asta. Nici nu stiu cum s-ar putea face o evaluare ?
Poate printr-o participare mai ampla ??

Eu cand am numit-o esec m-am gandit la tot...Felul in care a fost primita aici, lipsa oricarui ecou in media (actiunea a fost coordonata la nivel national de un trust important), reactia poporului (inexistenta). Mie mi-a parut o forma eleganta de a iti manifesta dezabprobarea acuzatoare de aiai am aderat...Oricum una mai deasupra celor cu care ne-am obisnuit: huiduieli, injuraturi, imbrancituri, fluieraturi....




--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 May 2024 - 06:08 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman