HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Alimentatia Rationala O Responsabilitate Fata De Urmasi, Ceea ce mancam azi afecteaza generatiile viitoare
fiica_lunii
mesaj 30 Apr 2010, 07:37 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



Studiile arată că dietele ţinute de strămoşi pot īmbolnăvi nepoţii

N-ar fi trebuit să fumez, n-ar fi trebuit să beau, n-ar fi trebuit să mănānc hrană nesănătoasă. Acestea sunt gāndurile care trec prin mintea unui bolnav de cancer. Foarte adevărat - spun medicii. Cercetătorii americani au descoperit īnsă că eforturile de a duce o viaţă sănătoasă pot fi inutile cānd e vorba de cancer, dacă bunicii i-au plăcut prea mult... prăjelile.


Studiile efectuate pe cobai au demonstrat că riscurile asociate cu dietele bazate pe grăsimi nesănătoase pot fi transmise din generaţie īn generaţie.
Chiar dacă o persoană are o dietă sănătoasă, obiceiurile alimentare proaste ale părinţilor, ale bunicilor sau chiar ale străbunicilor pot influenţa dramatic riscul de a face cancer. Cercetătorii nu pot explica excat īn ce fel este posibil un asemenea fenomen, īnsă practic, cel puţin la animale, rezultatele vorbesc de la sine.
Majoritatea cobailor cu descendenţi care au avut o dietă bazată pe grăsimi nesănătoase au dezvoltat boli cancerigene, chiar dacă subiecţii bolnavi au fost hrăniţi sănătos.
Şi reciproca pare să fie valabilă. Dietele bazate pe alimente sănătoase ale strămoşilor protejează generaţile viitoare de boli degenerative, precum cancerul, bolile de inimă sau chiar īn faţa procesului de īmbătrānire.
Cercetătoorii sunt convinşi că aceste influenţe pot fi transmise vreme de şase ori chiar 7 generaţii. Concluziile cercetării au fost prezentate pentru prima dată săptămāna trecută īn cadrul īntālnirii anuale a Asociaţiei americane de cercetări ale cancerului din Washington D.C.

stire preluata de pe siteul postului TV realitatea

Ce pare aveti despre ceea ce a relevat acest studiu?


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 30 Apr 2010, 11:23 PM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Minciuni, īncearcă să dea vina pe generaţiile dinaintea noastră care au trăit cu māncare sănătoasă, produsă "organic"?! WTF?! blink.gif

Dacă vezi acest film documentar, te lămureşti care e adevărul urāt din America, şi ce se īncearcă şi la noi să se impună prin măsuri care pot duce la desfiinţarea micilor producători agricoli care vānd īn pieţe!

Food Inc.

Să nu fim naivi! Bunicii noştrii, dacă n-au fost omorāţi īn războaie sau accidente, au trăit mai bine decāt noi, cu māncare naturală, nu industrială. De la māncarea naturală nu faci cancer, salmonela, E-coli, nici diabet şi alte boli specifice ale hranei artificiale. Ar fi bine să luptăm īmpotriva hranei artificiale votānd pentru māncarea sănătoasă īn fiecare zi. Cum? Renunţānd la produsele industriale. E o luptă grea, după cum se vede īn film. Guvernul este aliat cu companiile, deţine puterea şi controlul asupra ce māncăm, deci şi ce suntem.

Acest topic a fost editat de Erwin: 30 Apr 2010, 11:24 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 May 2010, 09:46 AM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Erwin @ 1 May 2010, 12:23 AM) *
Să nu fim naivi! Bunicii noştrii, dacă n-au fost omorāţi īn războaie sau accidente, au trăit mai bine decāt noi, cu māncare naturală, nu industrială. De la māncarea naturală nu faci cancer, salmonela, E-coli, nici diabet şi alte boli specifice ale hranei artificiale.

Sa nu fim naivi, chiar daca prajesti in ulei biologic, tot prajeala este si tot contine substante cancerigene. Daca gatesti cu untura de porc chiar si hranit cu porumb ecologic, tot untura este, si tot daunatoare. Cartofii bio contin la fel de mult amidon, painea alba bio este tot nesanatoasa samd


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 May 2010, 09:46 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Michelle
mesaj 3 May 2010, 12:01 PM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Nu orice prajeala este cancerigena. Poti sa prajesti in tigai teflonate fara pic de grasime sau doar un pic si nu e mai nociv decit o friptura facuta pe gratar. Prajeala excesiva pina iese scrum dezvolta substante cancerigene. Sa nu ajungem in extrema cealalta si sa nu mai mincam decit fierturi sau cruditati de teama cancerului.
Si ce daca au cartofii amidon? painea n-are? sa nu mai mincam paine sau cartofi sau paste ca au amidon...sa mincam numai varza si broccoli sau salate ca sa le si eliminam in secunda 2??
Poti sa maninci paine dar sa faci si miscare ca sa consumi caloriile respective...acum depinde cita paine maninci si cu citi cartofi+carne alaturi si cita miscare faci...ca daca mergi numai pina la lift sau pina la masina n-ai nici o sansa sa arzi caloriile respective.

Cred ca principala noastra greseala de alimentatie, a romanilor , este cum le amestecam pe toate intr-o singura masa(legume, carne,oua,branzeturi,peste) si marimea portiilor.A spus-o si Mecinicopschi de mai multe ori.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 May 2010, 01:20 PM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Michelle @ 3 May 2010, 01:01 PM) *
Sa nu ajungem in extrema cealalta si sa nu mai mincam decit fierturi sau cruditati de teama cancerului.

Mie mi se pare ca suntem pe cale sa cadem in extrema cealalta si sa refuzam tot ce-i industrial, pe de alta parte sa ridicam in slavi tot ce-i "natural". De pilda Erwin spunea ca doar alimentele industrializate pot da Salmonela, diabet ori cancer. Nu-i adevarat: Salmonela poti lua si de la un ou "de tara"; daibet poti face si de la alimente bio; substante cancerigene dezvolta si uleiurile biologice, daca le prajesti, nu doar cele "normale". Toata povestea asta cu stramosii nostri care mancau natural si nu se imbolnaveau e cam trasa de par, zic eu. In fond, au murit cu totii. Si durata medie de viata n-a scazut intre timp.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 3 May 2010, 01:34 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



QUOTE(Erwin @ 1 May 2010, 12:23 AM) *
Minciuni, īncearcă să dea vina pe generaţiile dinaintea noastră care au trăit cu māncare sănătoasă, produsă "organic"?! WTF?! blink.gif

Dacă vezi acest film documentar, te lămureşti care e adevărul urāt din America, şi ce se īncearcă şi la noi să se impună prin măsuri care pot duce la desfiinţarea micilor producători agricoli care vānd īn pieţe!

Food Inc.

Să nu fim naivi! Bunicii noştrii, dacă n-au fost omorāţi īn războaie sau accidente, au trăit mai bine decāt noi, cu māncare naturală, nu industrială. De la māncarea naturală nu faci cancer, salmonela, E-coli, nici diabet şi alte boli specifice ale hranei artificiale. Ar fi bine să luptăm īmpotriva hranei artificiale votānd pentru māncarea sănătoasă īn fiecare zi. Cum? Renunţānd la produsele industriale. E o luptă grea, după cum se vede īn film. Guvernul este aliat cu companiile, deţine puterea şi controlul asupra ce māncăm, deci şi ce suntem.


Ervin, e clar ca bunicii nostri nu au avut nimic de a face cu mancarea industriala. In articolul scris de mine e logic ca se face referire numai la mancarea naturala, ca doar de asta aveau bunicii nostri. Ideea este ca si mancarea naturala poate deveni nociva prin modalitati gresite de preparare, prin consumul excesiv de anumite alimente e.t.c. Iar aceste obiceiuri alimentare afecteaza organismul, care in momentul in care da nastere unor copii le transmite un cod genetic deja compromis pe care ei nu-l mai pot "repara" adoptand obiceiuri alimentare sanatoase. Cam asta ar fi ideea.... care pare destul de plauzibila.
Cu adevarul din America sau cu ce se incearca la noi aia e alta poveste, tragica si ea.


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 3 May 2010, 01:46 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



QUOTE(abis @ 3 May 2010, 02:20 PM) *
Mie mi se pare ca suntem pe cale sa cadem in extrema cealalta si sa refuzam tot ce-i industrial, pe de alta parte sa ridicam in slavi tot ce-i "natural". De pilda Erwin spunea ca doar alimentele industrializate pot da Salmonela, diabet ori cancer. Nu-i adevarat: Salmonela poti lua si de la un ou "de tara"; daibet poti face si de la alimente bio; substante cancerigene dezvolta si uleiurile biologice, daca le prajesti, nu doar cele "normale". Toata povestea asta cu stramosii nostri care mancau natural si nu se imbolnaveau e cam trasa de par, zic eu. In fond, au murit cu totii. Si durata medie de viata n-a scazut intre timp.


Povestea cu stramosii nostri care mancau natural si nu se imbolnaveau e trasa rau de par deoarece stramosii nostri mureau pe capete bolnavi de boli "necunoscute". Sa-ti dau un exemplu: strabunica mea (din partea bunicii mele din partea mamei) a murit de tanara lasand in urma 4 copii. Nimeni nu a stiut de ce. Pur si simplu s-a imbolnavit de o boala care nu era cunoscuta la vremea respectiva si a murit.
Bunica mea (mama mamei mele) a facut diabet de cand era destul de tanara. Surorile ei, au facut si ele diabet la batranete. Mama mea si fratele ei au diabet (mama mea cam de la 40 ani)..... Este o linie lunga de diabetici... concluzia: e foarte posibil ca acea boala necunoscuta in vremea aceea, care a secerat viata strabunicii mele sa fi fost diabetul. Si este adevarat ca diabetul nu se face de la produsele inustriale, caci bunica mea si surorile ei au crescut la tara numai cu alimente naturale, intr-o vreme cand cele industriale nu se gaseau la noi.

Acest topic a fost editat de fiica_lunii: 3 May 2010, 01:49 PM


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 19 Mar 2012, 09:42 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='abis' date='3 May 2010, 01:20 PM' post='678205']
Am citit un interviu pe intelesul profanilor,despre nutritia noastra! Mi-a placut si il recomand forumistilor:...AICI:
CODE
AICI

http://zanatate.blogspot.com/2012/02/int...

"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Mar 2012, 09:55 AM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Gigip, nu se deschide linkul - cel putin la mine in browser


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 12 Dec 2012, 06:08 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Michelle @ 3 May 2010, 01:01 PM) *
Cred ca principala noastra greseala de alimentatie, a romanilor , este cum le amestecam pe toate intr-o singura masa(legume, carne,oua,branzeturi,peste) si marimea portiilor.A spus-o si Mecinicopschi de mai multe ori.

Deci sa inteleg ca la o masa ar trebui sa consumam in principal salate/cruditati, la urmatoarea peste, la o alta cartofi, etc ?

Nici eu nu cred ca doar produsele procesate industrial pot conduce la diabet dar totusi trebuie sa existe o legatura intre 'explozia' acestei boli dupa cel de-al doilea razboi mondial si industrializarea alimentelor.


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 12 Dec 2012, 09:38 PM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Nici chiar asa. Proteinele se combina bine cu legumele, grasimile merg si ele cu carbohidratii dar fara proteine alaturi.E destul de complicat sa le disociezi complet dar poti reduce in ponderea din amestec.
Ideea e ca organismul nu poate produce in cantitati mari si amilaze si lipaze si proteaze simultan, si atunci anumite componente se digera greu, stagneaza in tubul digestiv si intra in procese oxidativ-fermentative lente .


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 13 Dec 2012, 06:55 AM
Mesaj #12


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



In randul populatiei tinere, stresul este principala cauza a diabetului. Inclin sa cred ca, in conditiile mentinerii unei echilibru interior, poti sa ai bafta si sa nu te imblonavesti.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 12:38 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman