HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Let’s Do It, Romania! - Country Clean-up Project, http://www.letsdoitromania.ro/
calfa
mesaj 14 Feb 2010, 05:13 PM
Mesaj #1


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



O noua campanie a fost lansata in Romania, dupa modelul Estoniei, o ţară cât 6-7 judeţe de-ale noastre, cu un relief omogen, care a fost curăţată de 50.000 voluntari de 10.000 tone gunoaie într-o singură zi: 3 mai 2008.

Proiectul estonian a fost pus pe picioare în câteva luni cu un nucleu coordonator de 600 de voluntari, iar în ziua acţiunii – 3 mai 2008 – toate gunoaiele au fost strânse în 5 ore!!

Puteti citi mai mult aici http://www.evz.ro/articole/detalii-articol...ara-de-gunoaie/ si un articol de Răzvan Exarhu aici http://www.evz.ro/articole/detalii-articol...-do-it-Romania/ ("De ce nu ar putea deveni acest spaţiu, de care ne plângem încontinuu şi care ne scoate din minţi, un teritoriu al purităţii naturale, în care nimeni nu ar trebui încurajat să se transforme în maimuţă, ca să fie atrăgător pentru turişti?")

Propunerea romaneasca, de gasit aici http://www.letsdoitromania.ro/ , vizeaza o zi din septembrie 2010.


E o idee ce merita sustinuta, ce ziceti ? smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 14 Feb 2010, 08:20 PM
Mesaj #2


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



ABSOLUT !!!


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 14 Feb 2010, 10:07 PM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



DA!

A mai fost o campanie, cu plantat de copaci, a avut un succes neaşteptat şi cred că şi asta va avea. Cel puţin, mie şi celor pe care îi cunosc NU le plac deloc gunoaiele care zac peste tot în natură. Desigur, ca să faci ceva cu o amploare atât de mare e necesară o foarte bună organizare şi pregătire. Cred că ar trebui făcute mai multe acţiuni prealabile ca toată lumea să afle şi să conştientizeze, astfel ca în ziua Z să contribuie cât mai mulţi. La faza cu plantarea copacilor s-a adunat hârtie, din banii obţinuţi s-au cumpărat puieţii şi voluntarii i-au plantat, în mai multe acţiuni succesive până a căpătat amploare. Oamenii se coalizează când văd că multă lume face asta, altfel stau şi se uită ca la o ciudăţenie...


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Feb 2010, 10:07 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cla
mesaj 15 Feb 2010, 12:32 AM
Mesaj #4


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Calfa, pe când eram eu copil, ne-au dus la munca volunt-musai. N-ar fi rea si acuma o campanie sa scoti din munti si paduri pet-urile, pungile de plastic cu ajutorul copiilor.
Macar ar vedea ce mizerie e si n-ar mai arunca nimic în natura.
Dar mi-e teama ca în ziua de azi le-ar fi prea lene si n-ar vrea sa-si murdareasca toalele de la D&G si sa-si scoata de pe ochi ochelarii de soare tot de-acolo, n-ar fi cool.
Pe noi ne-au dus atunci cu camionul, azi nici macar cu Politia.

Acest topic a fost editat de Cla: 15 Feb 2010, 12:34 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 15 Feb 2010, 10:55 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(calfa @ 14 Feb 2010, 06:13 PM) *
dupa modelul Estoniei, o ţară cât 6-7 judeţe de-ale noastre, cu un relief omogen, care a fost curăţată de 50.000 voluntari de 10.000 tone gunoaie într-o singură zi: 3 mai 2008.

un sfat : nu mai compara romanica cu estonia . estonienii, ca toti balticii, sunt mult mai nemti in gandire decat mioriticii.

daca il vor scoate la piar (tv, radio si online) pe gutza si copilu minune cu vreo manea ecologista s-ar putea aduna 50.000 ca in estonia. asa, cel mult cateva sute max cateva mii.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 15 Feb 2010, 06:49 PM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE(turbo trabant @ 15 Feb 2010, 10:55 AM) *
un sfat : nu mai compara romanica cu estonia . estonienii, ca toti balticii, sunt mult mai nemti in gandire decat mioriticii.

daca il vor scoate la piar (tv, radio si online) pe gutza si copilu minune cu vreo manea ecologista s-ar putea aduna 50.000 ca in estonia. asa, cel mult cateva sute max cateva mii.


Nu i-am comparat eu, textul e preluat si adaptat. smile.gif Oricum, daca ar fi fost vorba de Nord-Vestonieni, mai inteleg sa nu ne comparam deloc cu ei, dar astia sunt totusi ... Estonieni. biggrin.gif Noi suntem doar ceva mai Sudonieni. laugh.gif

Mai vedem noi, cati manelisti s-ar baga la curatenie ... smile.gif

QUOTE(Erwin)
Oamenii se coalizează când văd că multă lume face asta, altfel stau şi se uită ca la o ciudăţenie...


spoton.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 15 Feb 2010, 07:03 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(calfa @ 15 Feb 2010, 07:49 PM) *
dar astia sunt totusi ... Estonieni.

pentru est-onieni tara-muma daca exista este in scandinavia, ei sunt doar un pic mai la est de ea (pentru scandinavia). ei au o mentalitate nordica (germanica) nu estica. la fel si fratii lor lituanieni si letonieni.

in comparatie cu ei , noi suntem XXXXX (cenzurat).


ei as cum sa nu fie si manelistii ecologisti. dai zvon ca sunt 2 bancnote de 500 de ieuroi in padure si napadesc astia cu triburile de balca-onieni. curat luna si se rezolva si cu orice obect da fer da prin padure : cabluri, stalpi electrici, conducte. rofl.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Feb 2010, 07:33 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(calfa @ 14 Feb 2010, 05:13 PM) *
E o idee ce merita sustinuta, ce ziceti ? smile.gif

Eu o sustin, am chiar langa mine o zona care ar putea sa intre in acest program.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 07:18 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman