HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

17 Pagini V  « < 15 16 17  
Closed TopicStart new topic
> Batalia Pentru Turul II/2009 Devine "sangeroasa"
Erwin
mesaj 15 Dec 2009, 09:56 PM
Mesaj #561


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



există şi aici un prag de "eficienţă economică" : vine controlul, găseşte ceva, de obicei ei vin pregătiţi dinainte cu o serie de "teme", se ştie care sunt aspectele legale dubioase, care dau naştere la interpretări, de obicei agentul economic caută să le interpreteze în favoarea sa, în timp ce controalele le interpretează în favoarea statului. Oricât de bine eşti pus la punct cu toate, nu există să nu găsească ei ceva. Şi atunci, de obicei se procedează în felul următor: se lasă la vedere anumite lucruri nefăcute la zi, care se ştiu că se controlează by default, controlul îţi dă amenda minimă (negociabil!!!) şi eşti mulţumit că au plecat în 2 ore, fără să stea pe capul tău şi să te ţină din treabă câteva zile. Dacă protestezi, te purică până în pânzele albe. Lucru care nu este de dorit, oricât ai fi de corect. E de preferat să le dai amenda minimă. De regulă, cei care atacă în instanţă vreun proces verbal de control sunt bombardaţi cu toate celelalte controale posibile şi imposibile. N-ai cum să scapi din tentaculele caracatiţei. Este o realitate românească autentică, am trecut prin ea, atât firma la care am lucrat cât şi o serie de clienţi.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 15 Dec 2009, 09:59 PM
Mesaj #562


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



QUOTE(abis @ 15 Dec 2009, 09:12 PM) *
Nu-mi spune de costuri - intr-un proces poti cere ca, in cazul in care il castigi, sa iti fie acoperite cheltuielile de judecata de catre partea adversa.

Cand e vorba de stat e mai complicat. Am intalnit destule sentinte in care instanta, desi a dat castig de cauza, nu a acordat cheltuieli de judecata motivand ca institutia respectiva nu a facut altceva de cat sa aplice legea, sa isi exercite atributiile. Sunt situatii generate de dispozitii legale atat de imbecile incat institutia statului iti spune:da-ne in judecata; sa decida instanta, noi nu ne asumam riscul de a-ti acorda un drept pe care tu poate nu il ai si apoi sa fim trasi la raspundere. Din pacate, de prea multe ori instantele nu sunt folosite pt. a proteja cetateanul impotriva abuzurilor sau nedreptatilor administratiei ci pur si simplu pt. a inlocui procedura administrativa atunci cand functionarii nu doresc sa isi asume riscuri. Ceea ce e anormal.
Iar atunci cand iti sunt acordate cheltuieli de judecata s-ar putea sa descoperi ca institutia nu are buget propriu si nu ai pe cine sa executi. blink.gif
Din cauza asta de multe ori oamenii renunta.


--------------------
Las cabezas frías de la flor están lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ˇEn
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 15 Dec 2009, 11:15 PM
Mesaj #563


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



desigur, cunosc şi situaţii în care firmele au câştigat numeroase procese cu statul. Dar nu este vorba de firmuliţe, ci de firme medii sau mari. Care îşi permit să angajeze cei mai buni experţi contabili şi cei mai buni avocaţi, care au destui bani să susţină astfel de demersuri şi să-şi permită pierderile colaterale (controalele aferente). La o firmă mică pur şi simplu nu îţi permiţi nici măcar un contabil propriu, apelezi eventual la o firmă de contabilitate şi depinzi de corectitudinea şi experienţa acelei firme, darămite să angajezi avocaţi să-ţi apere drepturile în instanţă. Ştiu că ideal aşa ar fi, să ne batem toţi pentru dreptate, trista realitate este că în România poţi să mori cu dreptatea în mână.

Acest topic a fost editat de Erwin: 15 Dec 2009, 11:17 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Dec 2009, 11:15 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 16 Dec 2009, 01:09 AM
Mesaj #564


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Si asta-i o problema pe care o poate rezolva un presedinte?

Eu zic ca daca fiecare, atunci cand are dreptate, s-ar bate pentru dreptatea lui, cu toate mijloacele legale, ar invata si functionarii sa se poarte asa cum trebuie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 16 Dec 2009, 07:22 AM
Mesaj #565


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



Discutia a ajuns cam departe de subiect, dar nu ma pot abtine:
QUOTE(Diogene @ 15 Dec 2009, 09:45 AM) *
Eu cred că cele câteva sute de mii de „patroni” din România de azi trebuie să dispară.

clapping.gif clapping.gif clapping.gif
Asa, asa! Si sa le luam proprietatile si sa le dam proletariatului!
Damigene, baga tata cu lista aia cu patronii sa-i lichidam pe toti! Chiaburii dreacului!


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 16 Dec 2009, 11:57 AM
Mesaj #566


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



QUOTE(CharonOfNyx @ 16 Dec 2009, 07:22 AM) *
Discutia a ajuns cam departe de subiect, dar nu ma pot abtine:

clapping.gif clapping.gif clapping.gif
Asa, asa! Si sa le luam proprietatile si sa le dam proletariatului!
Damigene, baga tata cu lista aia cu patronii sa-i lichidam pe toti! Chiaburii dreacului!

Corelează cu:

"Corupţia masivă, economia paralelă şi frauda fiscală la scară largă au făcut ca economia greacă să fie ineficientă", scrie cotidianul francez "Le Monde", care precizează faptul că "se ştie că Grecia a intrat în Uniunea Europeană din cauza temerii legate de Regimul Coloneilor", din anii '70.


Țara noastră viitor de aur are. Și ea a intrat în Europa de teama influenței rusești care ajunsese în Serbia. Nu are treabă cu economia de piață și alte chestii de ăstea. Acum Mugur Isărescu asunde fecalele „afaceriștilor” sub preș (adică ia „impozit pe prostie” de la ăia săraci și proști). Dacă trecem la euro pățim ca Grecia.

Acest topic a fost editat de Diogene: 16 Dec 2009, 12:01 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 16 Dec 2009, 12:00 PM
Mesaj #567


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719




errr compari grecia cu romania ? blink.gif

pai atunci impusca-i si pe oamenii de afaceri greci devil.gif

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 16 Dec 2009, 12:03 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 16 Dec 2009, 12:03 PM
Mesaj #568


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



QUOTE(turbo trabant @ 16 Dec 2009, 12:00 PM) *
errr compari grecia cu romania ? blink.gif

pai atunci impusca-i si pe oamenii de afaceri greci devil.gif

Impresia mea este că în Grecia lucrurile stau mai bine ca în România.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 16 Dec 2009, 12:04 PM
Mesaj #569


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



nu orice turist in grecia poate fi si economist.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 16 Dec 2009, 12:06 PM
Mesaj #570


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



QUOTE(turbo trabant @ 16 Dec 2009, 12:04 PM) *
nu orice turist in grecia poate fi si economist.


Nu orice trăitor în România înțelege unde trăiește.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 16 Dec 2009, 12:10 PM
Mesaj #571


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Diogene @ 16 Dec 2009, 01:06 PM) *
Nu orice trăitor în România înțelege unde trăiește.

probabil, nici nu stii in cat adevar ai putut sa te descrii. ohyeah.gif

coane, grecia era basket case de muuulta vreme, traia din mila UE. candva a trait din turism si acum se va intoarce la prima dragoste : cresterea caprelor.

asa e cand manaresti grosolan cifrele, grecia primeste o lectie din care vor avea de invatat toti inclusiv guvernantii romanicii.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Dec 2009, 12:15 PM
Mesaj #572


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Daca am ajuns la caprele din Grecia, cred ca putem incheia aici discutia despre turul doi.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

17 Pagini V  « < 15 16 17
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 May 2024 - 08:38 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman