HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Idei Nebune, Pentru zile mai bune
actionmedia
mesaj 16 Sep 2009, 05:07 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



M-am gandit sa deschid acest topic unde sa venim noi membrii hanului cu propriile noastre idei sau cu idei imprumutate de la altii si perfectionate, pentru a construi o lume mai buna. Pentru a rezolva probleme de zi cu zi sau pentru a raspunde unro amenintari viitoare. Ma refer in special la idei in domeniul tehnologiei si al stiintei, dar nu este obligatoriu sa fie doar din acest domeniu, putem sa extindem si la sfera politica sau sociala. Iar ideile pot fi oricat de traznite sau aparent imposibile. Propun sa le supunem dezbaterii si sa vedem daca poate iesi ceva din ele.

Prima idee o lansez eu:

Masinuta Gonflabilă

Stiu, nu este o idee noua. Cred ca multor oameni le-a trecut asta prin cap, macar odata, in cautarea disperata a unui loc de parcare. Ne uitam in jurul nostru si vedem o multime de masini care ocupa foarte mult spatiu, aglomeratie mare pe strazi, etc. Toate aceste probleme ar putea fi rezolvate daca am inventa o masina gonflabila.
La prima vedere pare o idee traznita. Cum adica sa faci o masina gonflabila. Asta daca gandim ca acea masina este o masina ca toate masinile. Eeee, pai nu prea e. Este altfel. Eu am dus ideea mai departe si am incercat sa imi imaginez cum ar fi o astfel de masina.

Prima caracteristica esentiala este portabilitatea. Aceasta masina ar trebui sa se transforme in ceva compact cat mai mic posibil si usor de transportat, chiar si pana in casa sau in birou, ceva in genul unei valize.
Pentru a realiza asta masina ar trebui sa fie cu un singur loc, e cel mai usor de compactat o masina cu un singur loc. Acuma daca vrei sa mai iei pe cineva cu tine, s-ar putea concepe un fel de atas. De exemplu, doua astfel de masini interconectate dar cu o singura functie de ghidare. Pe sistemul master-slave. La o adica ai putea sa conectezi mai multe astfel de masini si sa faci o masina mai mare si mai puternica.
De aici rezulta o alta caracteristica. Masina ar trebui sa fie modulara. De fapt masina in sine ar fi un modul care poate fi coectat cu alte module la nevoie.
Buuun, dar sa ne intoarcem la masina. Ce poate fi facut gonflabil? Pai tot ce s-ar putea desumfla. Caroserie, scaune etc.
Motorul cum e motorul? Am observat acum ca deja producatorii se intrec in a scoate masini electrice. Dar saracele masini, oricat s-ar stradui ei, nu au cine stie ce performante. Totusi e vorba de mase mari de otel sau alte substante. In general au intre 1200 si 1500 kg, ceea ce necesita consum mare de energie. Dar, daca merge sa faci o masina electrica de mari dimensiuni si cu greutatea intre 1 si 1,5 tone, de ce nu s-ar putea face o masina electrica gonflabila? Una mica si usoara. Fiind umpluta cu aer n-ar trebui sa cantareasca mai mult de 30-50 kg, iar cu tot cu pasager si bagaje sa ajunga la 200-300 kg. Deci o masinuta echipata cu motor electric de trotineta sau de carut cu rotile.
De fapt partea rigida a masinii ar fi formata din:
1. cadru de aluminiu.
2. motor electric
3. roti
4. baterie
5. transmisie
6. componenta electronica (calculator) necesara pentru controlul masinii (directie, viteza, indicatoare, etc) si pentru alte functii gen muzica, clima, comunicatii, GPS, etc.
7. aer conditionat
8. cabluri electrice.
9. compresor
10. elemente de iluminare si semnalizare (becuri, leduri, etc)
11. materialul gonflabil
12. controlerul (interfata) ma gandesc ca daca tot faci masina electrica, nu are sens sa o echipezi cu volan si schimbator de viteze ca in secolul XIX. Ar ti totul electronic, iar contolul ar fi asigurat de un mic panou de comanda cu butoane si un fel de joistick.
Toate astea ar trebui sa cantareasca cel mult 20 kg.

Cadrul de aluminiu ar putea fi intarit de coloane de aer ce l-ar imbraca si i-ar conferi rezistenta. "Caroseria" ar fi aproape in intregime gonflabila. Scaunul ar fi gonflabil. Toate ar fi pe mai multe camere separate, conectate prin tuburi cu supapa. Asa incat daca se gaureste intr-un loc sa nu se flescaiasca masina cu omul in ea

Ar trebui sa se desfaca si sa se stranga foarte usor. Imi imaginez ca ar arata ca un geamantan pe care il pui jos, il deshizi, rabatezi rotile si pe urma apesi pe buton si se umfla masina. cu toate cele la locul lor.
Ca dimensiuni ar trebui sa fie cam de 1,5 m lungime si 80 cm latime si de 1,5 inaltime cand e desfacuta. Iar geamantanul ar trebui sa aiba 75 x 80 x 40 si sa nu cantareasca mai mult de 20kg.

O sa mai vin cu precizari, pe masura ce imi vin ideile. Acuma ma duc sa mananc.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Sep 2009, 05:23 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(actionmedia @ 16 Sep 2009, 06:07 PM) *
QUOTE
propriile noastre idei sau cu idei imprumutate de la altii si perfectionate, pentru a construi o lume mai buna.

au mai incercat si altii sa faca asta, pe multi i-a prins moartea de la urma si nu si-au vazut ideile puse in practica, altii au avut sansa ca "societatea" sa aprecieze inventiile lor si au murit in plina glorie, eu cred ca pentru a schimba aceasta lume in care traim, trebuie sa schimbam mai intai individul, omul, prin educatie sa-l facem sa inteleaga natura vietii sale, sensul trecerii sale pe acest pamant, influenta sa asupra viitorului acestui pamant, asupra speciei umane, doar asa vom reusi sa facem ceva, altfel vom sfarsi ca multe alte civilizatii, iar arheologii viitorului vor incerca sa dezlege misterele disparitiei acestei civilizatii, civilizatia hidrocarburilor, asta in cazul in care vor mai exista arheologi.
QUOTE
Ce poate fi facut gonflabil? Pai tot ce s-ar putea desumfla. Caroserie, scaune etc.

tot am pica pe vecinu, daca-si ia o gonflabila, jur ca n-o mai misca din loc. ohyeah.gif


Acest topic a fost editat de marduk: 16 Sep 2009, 05:24 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Sep 2009, 05:29 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Eu nu caut nici glorie personala, nici avantaje materiale. Vreau sa vad o lume mai buna.
Daca tot spui ca trebuie schimbati oamenii, ai putea incepe cu tine marduk, incerca sa nu mai fi asa defetist.
Cat despre vecin, o misca linistit, pentru ca e usoara, nu are decat 20 kg si oricum nu prea ai cum sa ii faci ceva pentru ca noaptea poate sa o tina sub pat.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Sep 2009, 05:29 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 16 Sep 2009, 07:15 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(actionmedia @ 16 Sep 2009, 06:29 PM) *
QUOTE
Eu nu caut nici glorie personala, nici avantaje materiale. Vreau sa vad o lume mai buna.


Si eu, si consider ca am inceput cu mine, reciclez inca din apartament gunoiul pe care il duc la ghena, asta am invatat in Olanda prin '92, dupa ce mi-am luat o amenda pentru gunoi. thumb_yello.gif



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Sep 2009, 08:23 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(marduk @ 16 Sep 2009, 08:15 PM) *
Si eu, si consider ca am inceput cu mine, reciclez inca din apartament gunoiul pe care il duc la ghena, asta am invatat in Olanda prin '92, dupa ce mi-am luat o amenda pentru gunoi. thumb_yello.gif


smile.gif
Bravo tie. De fapt... cum il reciclezi?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Sep 2009, 08:34 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(actionmedia @ 16 Sep 2009, 09:23 PM) *
Bravo tie. De fapt... cum il reciclezi?

sticla la sticla, hartia la hartie, plasticul la plastic. SS.HH.PP. Pentru a imbunatati acest sistem ar trebui sa motivam tiganii, care dupa mine sunt cei mai buni reciclatori??!!, daca vechile centre din vremea comunistilor cei trei RRR ar da bani mai multi pentru sticla, hartie si plastic, atunci poate ca am ave o tara mai frumoasa si mai curata, si o etnie mai fericita.

Acest topic a fost editat de marduk: 16 Sep 2009, 08:34 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Sep 2009, 08:54 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Am inteles, de fapt nu reciclezi ci doar selectionezi. Si dupa aia ce faci cu ele? Ai containere din acelea in aproprierea casei?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Sep 2009, 09:07 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(actionmedia @ 16 Sep 2009, 09:54 PM) *
Am inteles, de fapt nu reciclezi ci doar selectionezi. Si dupa aia ce faci cu ele? Ai containere din acelea in aproprierea casei?

Dar ce ai vrea sa fac borcane pentru miere din sticla sparta, stupi din plastic, faguri din hartie? da am niste containere in apropierea casei si cred ca daca 0,1% dintre romani ar proceda ca mine tot ar fi bine. totusi mi-ai dat o idee, poate ca exista niste fonduri europene pentru reciclarea respectiva, o sa ma gandesc ce utilaje mi-ar trebui sa reciclez sticla, hartia si plasticul, cred ca este o afacere, dar fara subventii nu cred ca voi reusi. eu mizez pe romanii saraci, tiganii care chiar "recicleaza" multe din ceea ce noi aruncam, ei sunt experti in materie, fara gluma. Dar trebuie sa existe un interes, am observat deja cativa romani axati pe aluminiu, am vazut o femeie care aduna toate cutiile de bere si le preda la centrele de colectare, in Germania pe autostrada daca beam o bere si duceam inapoi cutia, primeam un bon cu care ma putem duce la WC gratis, ce chestie, nemtii au gasit o solutie simpla, daca bei bere multa ai nevoi fiziologice, duci cutia, primesti tichetul, te duci in padure sau cine stie pe unde, te prind si platesti amenda de-ti sar capacele, mai bine duci cutia de bere si........



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 16 Sep 2009, 10:47 PM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



super-idee, actioane! mă bag şi io la susţinut: īn primul rānd că există deja baterii (cu litiu-polimer) suficient de puternice şi uşoare, apoi că umflarea poţi s-o faci la priză, odată cu īncărcarea acumulatorilor aşa că nu vei consuma energia pentru umflare, are un mare avantaj pe care nu l-ai numit, dar care cred eu că toată lumea deja l-a intuit: īn caz de accident, propria maşină e un imens airbag! biggrin.gif S-au inventat deja materiale uşoare şi rezistente, cum ar fi fibra de carbon din care ar putea fi făcute multe piese şi probabil s-ar putea ramforsa şi folia gonflabilă din care sunt făcute componentele caroseriei ca să reziste la găurit. Apoi, dacă o umflii cu heliu... s-ar putea să pluteşti la mică īnălţime! spoton.gif

Parcă era un filmuleţ cu Mr.Bean care conduce o... valiză, era tare haios! rofl.gif

p.s. despre reciclare: Marduk, ţin minte că pe vremuri, īntr-o gospodărie ţărănească se recicla aproape totul. Gunoiul menajer era format īn mare parte din resturi de mancare care se dă la animalele de pe lāngă casă, hārtia la foc, nu existau atātea produse ambalate īn tot felul de pungi, folii şi cutii. Civilizaţia a adus cu ea gunoiul greu de reciclat, ţăranii nu ştiu ce să facă cu ele, ce arde sau ce acceptă pămāntul sau animalele e ok, dar aluminiul sau plasticul dau bătăi de cap. Nu există infrastructura completă pentru reciclare aşa cum e īn ţările dezvoltate. Am văzut la marginea unui sat de munte o grămadă imensă de astfel de deşeuri pe care nu au oamenii unde să le arunce/recicleze. Orice afacere īn domeniul ăsta poate fi de mare succes şi sunt sigur că s-ar putea aplica pentru obţinerea de fonduri europene. Partea proastă e cu obţinerea, că teoretic avem banii, dar practic n-avem cum să ajungem la ei din cauza birocraţiei (a se citi nesătuii care aprobă)... blink.gif mad.gif

Acest topic a fost editat de Erwin: 16 Sep 2009, 10:56 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 16 Sep 2009, 11:15 PM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Iată şi ideea ta, materializabilă: XP Vehicles smile.gif
Nu-i destul de nebună să nu se fi gāndit şi alţii la ea deja! thumb_yello.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Sep 2009, 08:07 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Erwin @ 16 Sep 2009, 11:47 PM) *
Partea proastă e cu obţinerea, că teoretic avem banii, dar practic n-avem cum să ajungem la ei din cauza birocraţiei (a se citi nesătuii care aprobă)...

Nu banii sunt adevarata problema, educarea romanilor, schimbarea mentalitatilor, asta este adevarata problema.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 17 Sep 2009, 09:08 AM
Mesaj #12


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



da, mai ales a celor care aprobă alocarea de īmprumuturi nerambursabile! Cred că oamenii ar fi fericiţi să scape de gunoaie īntr-un mod simplu şi eficient. Cānd ai un singur container unde se aruncă totul, ce rost are să le separi pe tipul materialelor? Un sistem inteligent de colectare ar educa implicit şi omul de rānd să pună separat gunoiul. Mă gāndesc la neajunsurile sistemelor actuale, chiar dacă sunt mai multe containere, diferit colorate, nu prea se respectă ce scrie pe ele sau culoarea. Cum ziceai, dacă ambalajele pot fi predate undeva īn schimbul unor servicii/tichete necesare, e mult mai eficient.

Am văzut acum cāţiva ani cum reciclau japonezii produse electronice uzate: foloseau utilaje de construcţii! Lopeţi, betonieră, un concasor, chestii simple. După mărunţire şi sortare erau topite/procesate şi obţineau bani frumoşi, mai ales că circuitele conţin metale rare sau scumpe: aur, cupru, nichel etc.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 17 Sep 2009, 10:11 AM
Mesaj #13


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(marduk @ 16 Sep 2009, 10:07 PM) *
[...]cred ca daca 0,1% dintre romani ar proceda ca mine tot ar fi bine. [...]


Ba ar fi rau, pt ca, din cate stiu eu, exista romani cu mult peste procentul dat de tine care procedeaza ca tine, ba chiar mai mult, sunt unii care merg prin paduri, rezervatii, parcuri, delte si aduna jegul lasat de altii, asa ca nu te mai crede un fenomen anacronic, exceptional si mirobolant. rofl.gif

In legatura cu masina aia gonflabila - ar fi mult prea nesigura in bataia cu marlanii parcarilor! rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Sep 2009, 02:18 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cucu Mucu @ 17 Sep 2009, 11:11 AM) *
QUOTE
Ba ar fi rau

de ce ar fi rau?
QUOTE
asa ca nu te mai crede un fenomen anacronic, exceptional si mirobolant.

nu ma cred, chiar sunt anacronic, exceptional, dar mirobolant inca nu am ajuns, cand oi deschide o fabrica de reciclare poate voi devenii si mirobolant.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 17 Sep 2009, 02:31 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Cucu Mucu @ 17 Sep 2009, 10:11 AM) *
exista romani cu mult peste procentul dat de tine care procedeaza ca tine, ba chiar mai mult, sunt unii care merg prin paduri, rezervatii, parcuri, delte si aduna jegul lasat de altii, asa ca nu te mai crede un fenomen anacronic, exceptional si mirobolant. rofl.gif

AD 2008 vama nadlac( pe partea ungurilor) : expati romani se intorc din italea, spania, nemtania, francia (unde munceste si traieste) acasa sa petreaca vacanta de iarna cu rudele (sa se laude drool.gif ).

ce coada de peturi, cutii de bere, pungi erau pe sosea... ecologistii expati udau/fertilizau solul ungurilor feeric iluminati de lumina farurilor si in privirile admirative ale pitzipoancelor ramase in biemveurile cu care le-a cucerit (dovada a prosperitatii catre rude). printre masini cate un bozgor trist de la salubrizare adunand cate un rest de gunoi de pe jos lasat de proaspat europenizata natie. din cand in cand un expat mai face mijto de bozgor " duci acasa la copii de Craciun astea?".

vorbim de cei care traiesc afara si acolo impart gunoiul ca ii ia mama dracului altfel. trist dar adevarat asa ca marduk (din '92 incoace) e un exemplu fata de expatii astia.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 17 Sep 2009, 02:33 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 17 Sep 2009, 02:58 PM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(actionmedia @ 16 Sep 2009, 06:29 PM) *
Eu nu caut nici glorie personala, nici avantaje materiale. Vreau sa vad o lume mai buna.
Daca tot spui ca trebuie schimbati oamenii, ai putea incepe cu tine marduk, incerca sa nu mai fi asa defetist.
Cat despre vecin, o misca linistit, pentru ca e usoara, nu are decat 20 kg si oricum nu prea ai cum sa ii faci ceva pentru ca noaptea poate sa o tina sub pat.


Exista deja ce spui tu, si se numeste moto-ricsha, este un fel de tricicleta cu o caroserie de folie-prelata, intinsa pe un cadru asociat.

Daca doresti ceva de genul acesta se poate face rapid ceva mai usor, insa masina in adevaratul sens al cuvantului, ... nu prea cred. Oricum la 20 kg si 60 km/h cred ca deja o sufla vantul ! rofl.gif


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ō tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 18 Sep 2009, 04:33 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(Cucu Mucu @ 17 Sep 2009, 11:11 AM) *
In legatura cu masina aia gonflabila - ar fi mult prea nesigura in bataia cu marlanii parcarilor! rofl.gif


Marlanii parcarilor ar disparea pentru ca oricine va avea o astfel de masina ar putea sa o parcheze pur si simplu sub masa, sau pe dulap sau intr-un raft special amenajat. Ideea era sa fie ceva compact, ca o valiza, usor de desfacut, usor de strans. (sa spunem cel mult 1 minut de desfacut si cel mult 1 minut de strans). Nu iti trebuie alarma, nu iti trebuie inchuietori, nu iti trebuie cheie. O pornesti de la buton.
Si mai e ceva. Ma gandesc ca ar trebui sa fie foarte foarte ieftina. Cam la pretul unei masini de spalat. Pana la urma ar avea un motor cam ca al masinii de spalat + plus alte chestii pe langa. Hai sa spunem ca ar costa cat doua masini de spalat, adica aproape de pretul unui scuter. Practic orice roman si-ar permite o astfel de masina, iar consumul ar fi mult mai mic decat la o masina normala. Numai daca ne gandim ca o masina normala trebuie sa transporte 1500 kg numai greutatea ei. Practic consumi conbustibil cat pentru 3 tone dar greutatea utila transportata nu depaseste 500-600 kg, in cazul in care masina e full, restul e lucru mecanic pentru urnirea vehiculului respectiv.
Ar trebui sa fie separate clar vehiculele de transport marfuri grele, acolo une este nevoie de putere mare si unde masa marfurilor transportate depaseste semnificativ masa vehiculului respectiv, si vehiculele de transport persoane sau marfuri usoare.


QUOTE
Exista deja ce spui tu, si se numeste moto-ricsha, este un fel de tricicleta cu o caroserie de folie-prelata, intinsa pe un cadru asociat.

Nu cred ca este ce spun eu. Este altceva. Eu vorbesc despre masina gonflabila. Ceva compact ca un geamantan, usor de desfacut, usor de strans, super portabil, sa poti sa il iei cu tine in lift, in casa, la birou, la restaurant, la cumparaturi. Iti dai seama cum ar fi sa te duci la hypermarket si in loc de parcari imense sa ai niste rafturi intr-un spatiu inchis, unde sa poti depozita masina? Sau si mai interesant. Daca emasina suficient de mica, poti sa intri direct cu ea la cumparaturi. Ce sa te mai complici, ar fi un nou concept de shopping. Drive-shopping.

QUOTE
insa masina in adevaratul sens al cuvantului, ... nu prea cred. Oricum la 20 kg si 60 km/h cred ca deja o sufla vantul !

Pai masina aceea nu ar merge singura, ar avea cel putin un sofer si probabil ceva bagaj.
Nu prea stiu la ce raport masa/viteza si-ar lua zborul. Dar presupunand ca soferul (femeie) ar avea doar 45 kg + 20 ale masinii = 65 kg, iar la o viteza de 60km/ora minimiul ar fi de 80 kg ca sa nu isi ia zborul sau ca sa aibe stabilitate, atunci se poate adauga balast. De exemplu apa. In loc sa o umfli cu aer, o umpli cu apa. Cel putin anumite compartimente, bine delimitate. In felul asta ii maresti greutatea totala vehicul + pasager, pana la o greutatea optima.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 19 Sep 2009, 12:18 AM
Mesaj #18


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



nu v-aţi uitat pe link-ul dat mai sus? chiar e o maşină gonflabilă. Şi are multe alte avantaje: arată ca o maşină normală, sport, se conduce la fel, doar că şi volanul ca şi bordul sunt gonflabile...




Acest topic a fost editat de Erwin: 19 Sep 2009, 12:21 AM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 19 Sep 2009, 04:54 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(Erwin @ 19 Sep 2009, 01:18 AM) *
nu v-aţi uitat pe link-ul dat mai sus? chiar e o maşină gonflabilă. Şi are multe alte avantaje: arată ca o maşină normală, sport, se conduce la fel, doar că şi volanul ca şi bordul sunt gonflabile...


Eu m-am uitat. Dar n-am gasit niciun indiciu ca ar fi masina gonflabila. Nici macar nu scrie acolo ca ar fi. Nu vad niciun rost in a face bordul si volanul gonflabile decat pentru a o face mai usoara.
Pana la urma nu e decat un proiect aclolo. Nu au nici macar un prototip facut. Aia vor doar sa obtina finantare pentru acel proiect si arunca niste cifre despre care nici nu stim cat de reale sunt. 600 km autonomie mi se pare totusi cam mult pentru un motor electric, la dimensinile unei masini normale, in conditiile in care producatori mari de masini, cu armate de cercetatori si infrastructura avansata nu au reusit sa scoata decat 150 km pana acum. O autonomie de 4 ori mai mare mi se pare exagerat. Nu spun ca nu s-ar putea, dar atata timp cat nu e testat (chiar ei spun ca nu au prototip) cred ca e doar o vorba aruncata.

Pe de alta parte mi se pare exagerat de scumpa. 20000 dolari prea mult. Eu ma gandeam la o masina mult mai ieftina, mult mai compacta, mult mai mica. De fapt ma gandeam la o masina individula. Cel mai adesea iti trebuie masina ca sa mergi singur undeva. Daca e nevoie sa mergi cu mai multe persoane, ar trebui sa ai posibilitatea sa interconectezi mai multe masinute individuale si sa faci una mai mare, de 2,3,4,5,6 sau poate chiar 10 locuri, dar fiecare masinuta ar avea tractiunea proprie si totusi una singura ar detine controlul, la restul comenzile ar fi inactive.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 20 Sep 2009, 12:32 AM
Mesaj #20


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



mda, nu am găsit nici eu toate detaliile, chestia e că deja au brevetat nişte soluţii tehnice. Dacă tu vrei să faci o maşină gonflabilă, probabil că va trebui să le plăteşti drepturile pentru bordul gonflabil, cel puţin! tongue.gif

ideea ta e fezabilă cu tehnologia actuală, să nu īnţelegi că aş fi īmpotrivă. Există nişte roboţi modulari care se pot interconecta şi forma un robot mai mare, comunică īntre ei şi colaborează. Cred că aceeaşi tehnologie s-ar putea aplica la maşinuţele tale, cānd se unesc pentru a forma una mai mare... ca un tren sau ca un autobuz? smile.gif Costurile cu energia s-ar reduce dacă s-ar folosi panouri solare din material plastic, flexibile, care să acopere maşina şi să īncarce bateriile. Bateriile ar fi litiu-ion-aer, care au cel mai bun raport greutate/putere.

Chestia e că producătorii īncearcă să satisfacă nişte clienţi care acum īşi doresc o maşină identică cu una normală, care să se impună pe piaţă integrāndu-se īn peisaj fără ca şoferul să fie considerat un ciudat... smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 20 Sep 2009, 06:08 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(Erwin @ 20 Sep 2009, 01:32 AM) *
mda, nu am găsit nici eu toate detaliile, chestia e că deja au brevetat nişte soluţii tehnice. Dacă tu vrei să faci o maşină gonflabilă, probabil că va trebui să le plăteşti drepturile pentru bordul gonflabil, cel puţin! tongue.gif


smile.gif
Aici ai atins un punct sensibil. Si are mai multe aspecte.
1. Din ce am inteles eu, ei au inregistrat niste branduri sau niste idei de design, nu sunt sigur ca este vorba despre solutii tehnice.
2. Chiar daca au brevetat solutii tehnice, mai sunt si altii care au facut-o dar pe chinezi nu i-a deranjat cu nimic treaba asta. Au schimbat pe ici pe colo si au prezentat-o ca pe o idee noua.
3. Chestia asta cu brevetarea unor idei sau tehnologii, mi se pare totusi incorecta. Accesul la tehnologie ar trebui sa fie lasat liber, mai ales cand acea tehnologie este folositoare tuturor. Plus de asta este aiurea sa ii interzici cuiva sa ajunga la aceeasi solutie ca si tine. E ca si cum i-ai interzice sa mai gandeasca. De acuma gata, ai gasit tu solutia, altii nu mai au voie sa gandeasca la fel ca tine decat daca iti platesc. Pai asta suna a santaj. Eu cred ca legislatia ar trebui schimbata in acest domeniu al proprietatii intelectuale.
4. Oricum ar fi, masinuta mea este "open source" tongue.gif, oricine poate intra si modifica proiectul astfel incat sa devina cat mai performanta. Pe mine nu ma intereseaza sa fac bani din aceasta idee ci sa ofer lumii solutii mai bune pentru viitor.

QUOTE
Există nişte roboţi modulari care se pot interconecta şi forma un robot mai mare, comunică īntre ei şi colaborează. Cred că aceeaşi tehnologie s-ar putea aplica la maşinuţele tale

N-ar fi prea scuma o astfel de tehnologie? Pana la urma nu sunt prea multe comenzi, cred ca s-ar putea gandi un sistem mult mai simplu si mai ieftin.

QUOTE
ca un tren sau ca un autobuz?

Mai degraba ca un autobuz, pana la urma iei mai multa lume cu tine in masina ca sa te distrezi, sa comunicati, sa fiti aproape, sa va vedeti, sa va simtiti unul pe altul. Altfel poate merge fiecare cu masinuta lui, daca are permis binenteles.
Pe de alta parte, nici ideea cu trenuletul nu e o idee rea. De exemplu pentru a parcurge distante mai lungi s-ar putea uni mai multi straini cu masinute si ar forma un trenulet, in felul acesta energia ar fi folosita mai eficient si ar putea atinge viteze mai mari.

QUOTE
Bateriile ar fi litiu-ion-aer, care au cel mai bun raport greutate/putere

Oare baterii gonflabile exista sau s-ar putea inventa? Ar fi intr-adevar o mare realizare. Si daca mai facem si motorul si celelalte chestii gonflabile, poti sa o reduci la dimensiunile unui diplomat smile.gif Bine, eu acuma fabulez, dar cine stie... tongue.gif

QUOTE
Chestia e că producătorii īncearcă să satisfacă nişte clienţi care acum īşi doresc o maşină identică cu una normală, care să se impună pe piaţă integrāndu-se īn peisaj fără ca şoferul să fie considerat un ciudat...

Cand o sa se scumpeasca carburantii de o sa ii usture la buzunar, or sa isi schimbe si clientii gusturile. Pana la urma sa conduci o astfel de masinuta ar putea fi chiar cool. smile.gif
Mai ales daca ai avea voie sa o conduci de la 12 ani sa spunem wink.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 08:52 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman