HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> Şintoism
shapeshifter
mesaj 13 Jul 2009, 01:57 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.452
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211




calea/poarta zeilor


Şintoismul este printre cele mai intacte şi deci complete forme care aparţin curentului tradiţional adică mai pe româneşte „Şamanism hiperborean”, care se întinde de-alungul Siberiei până în America de Nord. Multe concordanţe mitologice şi culturale şi chiar vestimentare demonstrează asta. Mongolii, japonezii şi indienii roşii, toţi întrupează – sau au întrupat – partea eroică a Rasei Galbene.
Asemănarea între cântecele şintoiste vechi şi cele ale indienilor roşii este izbitoare: „Ho, acum e timpul! – Ho, acum e timpul” – Ho! Ha! Psha!” Veniţi copiii mei! – Veniţi copiii mei” (cel mai vechi uta japonez, care vine a parvenit prin războinicii fondatorului dinastic imperial Jimmu Tenno) - „Trebuie să apară! – Îi vei vedea! – Oamenii călare or să apară – un om fulger o să apară – Ei vor apărea, priveşte! (Sioux) - „Acum soarele care răsare – şi-a trimis razele către pământ – venind de departe – venind din afară – un mare număr (de războinici) venind din afară, he yo! (Pawnee) - „Făceţi-ne să vedem, e reală? Făceţi-ne să vedem, e reală, această viaţă pe care o conduc? – Voi, Fiinţe divine, care sălăşluiţi pretutindeni – făceţi-ne să vedem, e reală – această viaţă pe care o conduc?” (Pawnee).



Acest topic a fost editat de shapeshifter: 13 Jul 2009, 02:06 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 02:56 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman