HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Telescopul Spatial Hubble, misiunea de intretinere
Erwin
mesaj 16 May 2009, 10:06 AM
Mesaj #1


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



După cum probabil aţi aflat deja, naveta Atlantis (STS-125) se află deja pe orbită īn cursul celei de-a patra misiuni de īntreţinere a venerabilului telescop spaţial Hubble care ani de-a rāndul ne-a īncāntat cu imagini din Univers, nemaivăzute pānă la el.





Īn direct, NASA TV transmite imagini īn timp real.

Puteţi viziona aici sintezele făcute de NASA cu cele mai importante faze ale misiunii.

Camera care practic a salvat telescopul (după ce a fost pus īn funcţiune s-a descoperit că Hubble are un defect optic, camera nr.2 conţinānd elementele de corecţie), cu ajutorul căreia s-au obţinut ani de-a rāndul imagini planetare şi ale universului īndepărtat a fost īnlocuită cu o alta mai performantă, au fost īnlocuite baterii şi sisteme de alimentare. Se vor īnlocui şi componente ale computerelor de bord, unele dintre module nefiind proiectate pentru īnlocuire, aşa că este necesară desfacerea a sute de şuruburi, lucru mult mai dificil de realizat īn spaţiu decāt pe pămānt. Puteţi observa īn imaginile filmate că toate piesele, uneltele şi astronauţii sunt ancoraţi cu cabluri şi carabiniere, ca să nu se piardă īn spaţiu.

Acest topic a fost editat de Erwin: 16 May 2009, 10:23 AM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 12:25 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman