HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Sfârşitul Lumii - Catastrofe Cosmice, Planetare, Naturale ..., Încălzirea globală, asteroizii, cometele, ţunami, ...
Marduk
mesaj 6 Jan 2017, 01:58 PM
Mesaj #106


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



M-am obisnuit cu teoriile ce propovaduiesc disparitia acestei civilizatii, am ajuns in punctul in care toate aceste idei ma fac sa rad, desi poate n-ar trebui. huh.gif
Deci mare atentie! e posibil ca in anul de gratie, 2017, sa dispara aceasta planeta sau civilizatia asa cum o cunostem, intr-un fel poate ca este mai bine, facem loc altora mai buni ca noi.

Despre Nibiru s-a vorbit inca din antichitate. Nu cunoastem chiar totul in acest univers, deci totul este posibil. Pe aceasta planeta, in sistemul nostru solar cat si in galaxia noastra, ciclicitatea este o regula. Este posibil ca dupa o perioada de timp sa ajungem in timpul miscarii planetei prin sistemul solar, al sistemului solar prin galaxie, in locuri in care sa ne intersectam cu alte planete, sisteme, galaxii, fara sa stim dinainte ce este acolo. Din aceasta cauza e posibil ca stele, planete, comete sa aiba o traiectorie eliptica foarte alungita, polara nu ecuatoriala, un parcurs de cateva sute sau mii de ani prin sistemul nostru solar or in acest caz, azi nu cred ca putem realiza exact unde se afla un astfel de "obiect", nu-i putem aprecia corect traiectoria, daca face parte din sistemul nostru solar, este un "vagabond" galactic etc. Lasand la o parte religia cred ca trebuie sa acceptam ca orice este posibil si mai ales sa citim cu atentie informatiile lasate de civilizatiile antice, chiar si cele "ascunse" in cartile sfinte. Ceva trebuie sa fie acolo, legat de ciclicitatea acestor traiectorii ciudate, gravitatia, cresterea activitatii vulcanice, marile extinctii si disparitia unor civilizatii etc. Toate la un loc pot duce la un nou ciclu astronomic al intregului sistem solar si al acestei planete.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Jan 2017, 03:09 PM
Mesaj #107


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 6 Jan 2017, 12:58 PM) *
Deci mare atentie! e posibil ca in anul de gratie, 2017, sa dispara aceasta planeta sau

rofl.gif Asta, Marduk, s-a spus de mai multe ori, si ce a fost ? Nimic.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Jan 2017, 04:51 PM
Mesaj #108


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Da, pana acum, in timpurile moderne, n-a fost nimic sa fie consemnat, dar cine stie ce va urma!!


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Jan 2017, 04:51 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cla
mesaj 7 Jan 2017, 01:14 AM
Mesaj #109


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Prin anul 2002 iar s-a prezis Sfârsitul Lumii, dupa calendarul Maya, Si ce a fost? Nimic.
Nici macar n-au fost în stare sa prezica El Nino.
Atât despre Hocus Pocus si Ce vraji a mai facut nevasta-mea.
Si despre Nibiru se vorbeste, ori zic ca e o planeta neagra, ori o gaura neagra, ori o materie neagra. Cert e ca nimeni nu are habar ce e, sau ar fi.
Pun pariu ca Samantha si Endorra sunt de vina. Sau Fred si Barney. Poate si Tom & Jerry sau Mr. Bean.

Acest topic a fost editat de Cla: 7 Jan 2017, 01:48 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Jan 2017, 11:15 AM
Mesaj #110


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 7 Jan 2017, 01:14 AM) *
...Cert e ca nimeni nu are habar ce e, sau ar fi...

Corect. Dar asta nu ne impiedica sa discutam despre o eventuala catastrofa. Eu sper sa nu se intample azi, maine, dar se poate intampla oricand, fara ca evenimentul sa tina cont de ceea ce vreau eu sau tu, ori altcineva.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 8 Jan 2017, 05:35 AM
Mesaj #111


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Marduk, de ce sa stam de vorba despre catastrofe care nu se-ntâmpla, nu avem o adevarata catastrofa pe lume ?


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Jan 2017, 12:46 PM
Mesaj #112


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Catastrofa din aceasta lume este creata de oameni, nu este ceva natural. In istoria acestei planete au existat catastrofe naturale care au distrus civilizatii. Imagineaza-ti ce s-ar intampla daca maine dupa ce norii s-ar mai risipii ne-am trezi cu un alt soare pe cer, o alta planeta mare cat Luna, o maree mai inalta cu cativa zeci de metri etc. ar insemna sfarsitul lumii? sau renasterea unei alte civilizatii?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 8 Jan 2017, 03:30 PM
Mesaj #113


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Eu cred ca ar fi cazul sa disparem de pe planeta asta, sa se revina la natura. Noi doar o distrugem.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 20 Jan 2017, 04:42 PM
Mesaj #114


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



QUOTE(Cla @ 8 Jan 2017, 03:30 PM) *
Eu cred ca ar fi cazul sa disparem de pe planeta asta, sa se revina la natura. Noi doar o distrugem.


“You think man can destroy the planet? What intoxicating vanity.

Let me tell you about our planet. Earth is four-and-a-half-billion-years-old. There's been life on it for nearly that long, 3.8 billion years. Bacteria first; later the first multicellular life, then the first complex creatures in the sea, on the land. Then finally the great sweeping ages of animals, the amphibians, the dinosaurs, at last the mammals, each one enduring millions on millions of years, great dynasties of creatures rising, flourishing, dying away -- all this against a background of continuous and violent upheaval. Mountain ranges thrust up, eroded away, cometary impacts, volcano eruptions, oceans rising and falling, whole continents moving, an endless, constant, violent change, colliding, buckling to make mountains over millions of years.

Earth has survived everything in its time. It will certainly survive us.

If all the nuclear weapons in the world went off at once and all the plants, all the animals died and the earth was sizzling hot for a hundred thousand years, life would survive, somewhere: under the soil, frozen in Arctic ice. Sooner or later, when the planet was no longer inhospitable, life would spread again. The evolutionary process would begin again. It might take a few billion years for life to regain its present variety. Of course, it would be very different from what it is now, but the Earth would survive our folly, only we would not. If the ozone layer gets thinner, ultraviolet radiation sears the earth, so what? Ultraviolet radiation is good for life. It's powerful energy. It promotes mutation, change. Many forms of life will thrive with more UV radiation. Many others will die out. Do you think this is the first time that's happened?

Think about oxygen. Necessary for life now, but oxygen is actually a metabolic poison, a corrosive glass, like fluorine. When oxygen was first produced as a waste product by certain plant cells some three billion years ago, it created a crisis for all other life on earth. Those plants were polluting the environment, exhaling a lethal gas. Earth eventually had an atmosphere incompatible with life. Nevertheless, life on Earth took care of itself.

In the thinking of the human being a hundred years is a long time. A hundred years ago we didn't have cars, airplanes, computers or vaccines. It was a whole different world, but to the Earth, a hundred years is nothing. A million years is nothing. This planet lives and breathes on a much vaster scale. We can't imagine its slow and powerful rhythms, and we haven't got the humility to try. We've been residents here for the blink of an eye. If we're gone tomorrow, the Earth will not miss us.”


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
infinitty
mesaj 12 Feb 2017, 10:02 PM
Mesaj #115


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 8 April 09
Forumist Nr.: 13.663



QUOTE(Marduk @ 7 Jan 2017, 12:15 PM) *
Corect. Dar asta nu ne impiedica sa discutam despre o eventuala catastrofa. Eu sper sa nu se intample azi, maine, dar se poate intampla oricand, fara ca evenimentul sa tina cont de ceea ce vreau eu sau tu, ori altcineva.


Cele mai urate apocalipse pentru oameni au fost acelea genetice produse de mai multe ori dar de fiecare data de un virus sau bacterie transspecifica ce inducea sterilitatea.

Inca nu stim care a fost bacteria sau virusul cu pricina sau inca se ascunde acest aspect, dar dovezile circumstantiale de fapt sunt clare:

Iata rationamentul meu:

In perioada moderna si putin premoderna, Europa a creat imperii coloniale peste mari si oceane, a dus la extinctie unele rase umane si le-a inlocuit, de pilda toata populatia alba a Australiei si Noii Zeelande seamana leit in cadrul acesteia, mai exact cam toti au provenit din Anglia sau din cateva aglomerari umane ale Angliei.

Daca facem abstractie de aceste fapte recente, vedem acelasi tipar pentru orice regiune de pe planeta:

In Papua exista rasa papuasa;
in Australia erau aborigenii;
in Noua Zeelanda maorii;
in Americi amerindienii;
in Europa albii;
in Asia extrema galbenii;
in India, indienii;
in Africa, africanii bantu.

Harta rasiala a lumii arata ca si cum fiecare rasa ar fi omogene deci descinzand dintr-un grup mic cosangvin si colonizand cate o particica pustie deja a acestei planete.


Problema este ca si altii au patit-o si mai inainte, de exemplu inainte existau neandertalieni in Europa, o alta rasa in Siberia si probabil Asia, alta in Africa.

Mai inainte exista o alta rasa sau doua, iar mai inainte probabil alta, deci in total vreo 2-3 extinctii umane pe parcursul a 1-2 milioane de ani.

Acest topic a fost editat de infinitty: 12 Feb 2017, 10:08 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
infinitty
mesaj 12 Feb 2017, 10:13 PM
Mesaj #116


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 8 April 09
Forumist Nr.: 13.663



Daca nu ar fi existat aceste extinctii totale atunci rasele ar fi fost amestecate dupa modelul brazilian, ar mai fi existat rase vechi in zone foarte izolate.

Primii exploratori europeni au cautat in zadar grupuri rasiale alogene infiltrate in centrul altor rase, nu au gasit nimic in acest sens si tocmai ca trebuiau sa fi gasit asa ceva, adica albi si mulatrii numerosi in mijlocul Africii, negrii si mulatrii in mijlocul Europei, in schimb rasele de contact au aparut doar la periferia unor regiuni si tot in perioadele tarzii (antichitate, evul mediu, ...), de exemplu indo-chinezii, ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 11:06 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman