HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Suntem Singuri In Univers ?
marky
mesaj 17 Jul 2003, 11:04 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Suntem noi oamenii singurele fiinte din univers?

Dupa parerea astronomilor se pot distinge, intr-o noapte senina pe cer, cu ochiul liber cca 4 500 de stele. Privind prin luneta unui observator modest aceasta cifra creste la aproape 2 000 000 iar cu un telescop modern, prevazut cu oglinzi putem capta sclipirea mai multor miliarde de stele (puncte luminoase care impreuna alcatuiesc Calea Lactee ).

Dar in imensitatea Universului, sistemul nostru astral nu reprezinta decat o particica derizorie a unui sistem cu mult mai vast (jerbe de cai lactee cuprinzand cca 20 de galaxii pe o raza de 1,5 milioane de ani lumina) . Un an lumina reprezinta 9,5 bilioane de km. Dar nici aceasta puzderie de stele nu reprezinta decat o mica parte din Univers in comparatie cu miile de nebuloase pe care ni le poate dezvalui telescopul electronic. Acesta fiind doar stadiul de cunoastere la care am ajuns la ora actuala.

Astronomii apreciaza la 10 la puterea 20 numarul astrilor cuprinsi in campul de observatie al telescoapelor noastre. Avand in vedere aceste aspecte, daca am considera ca doar o singura stea din 1 000 000 de stele ar avea un sistem planetar reducem numarul lor la 10 la puterea 14. Intrebare este pe cate din aceste planete ar putea exista viata ? Daca am reduce numarul lor si am considera ca doar la 1 sitem planetar din 1000 ar exista semne de viata ar ramane 10 la puterea 11 sisteme planetare unde viata poate fi posibila. Daca reducem dinnou si afirmam ca doar la 1 din 1000 a aparut deja viata reducem numarul planetelor la 100 de milioane. Daca am considera ca din toate aceste planete doar pe 1 la 1000 ar exista viata mai dezvoltata decat pe Terra atunci m avea 100 000 de planete une ar exista asemenea forme de viata. Daca am face exact aceleasi calcule doar pt Calea Lactee (galaxia noastra) am avea 18.000 de planete unde ar exista viata mai dezvoltata decat pe Pamant.

Avand in vedere toate aceste aspecte, putem noi afirma cu certitudine ca suntem singurele forme inteligente de viata din imensitatea Universului ?


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 17 Jul 2003, 11:10 PM
Mesaj #2


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Cu certitudine nu poti sa stii. Nu exista nici o dovada care sa ateste existenta sau din contra, inexistenta vietii pe alte planete din Univers.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 18 Jul 2003, 09:10 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Intr-adevar nu exista dovezi materiale in a sustine ca exista viata inteligenta in Univers.
Dar nu putini sunt astronomii care spun ca "ar fi o prea mare risipa de spatiu" daca noi am reprezenta singura forma de viata!
Daca prin calcule matematice am putea deduce cel putin la nivel teoretic ca este imposibil sa nu mai existe viata, nu avem aceeasi certitudine pe planul dovezilor de ordin material.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Jul 2003, 09:10 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
marky
mesaj 18 Jul 2003, 12:16 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Desigur nu putem afirma cu certitudine ca mai exista viata. Dar nu cred ca este corect nici sa afirmam cu certitudine ca NU mai exista viata. Asa cum fac unii oameni pt a fi in concordanta cu convingerile lor teologice.

Studii stiintifice au demostrat ca in urma cu multe milioane de ani viata a fost posibila chiar pe planeta Marte. Iar acum robotii trimisi catre Marte ar putea identifica semne ale vieti sau chiar organisme unicelulare. Daca se va ajunge la astfel de rezultate si vom gasi viata primitiva chiar la "2 pasi" de noi atunci nu cred ca va mai putea nega cineva cu fermitate posibilitatea existentei vietii inteligente in univers inafara de Terra.

Ramane sa asteptam si sa speram ca misiunile vor fi incununate de succes. Cat despre alte dovezi mai sunt cele oferite de fenomenul OZN. Dar aici este perfect vlabila zicala "Pana nu vezi, nu crezi", desi filme, poze si povestiri sunt destule.


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 18 Jul 2003, 02:13 PM
Mesaj #5


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Din pacate si in privinta OZN-urilor acelasi lucru functioneaza. Nu poti spune cu certitudine daca exista sau nu. Multe teorii care demonstrau faptul ca am fost vizitati de extraterestrii au fost demontate cu timpul. Acum din ce in ce mai putine reusesc sa mai stea in picioare.
Ideea e ca pana in acest moment nu exista nici o dovada materiala sau de orice alta factura care sa ne indreptateasca sa afirmam ca exista sau nu extraterestrii.
Faptul ca pe Marte au fost gasite forme unicelulare moarte, nu prea demonstreaza nimic doar ca, deocamdata suntem singurii destul de evoluati incat sa cautam alte forme de viata.
De asemenea pe Europa satelitul lui Jupiter se presupunea ca sub gheata care acopera suprafata planetei ar exista un ocean in care ar fi posibila existenta vietii. Toate teoriile cat de cat viabile deocamdata se reduc la probabilitati si posibilitati.
Despre ecuatia lui Drake acum: e cat se poate de relativa. Daca dam valori extreme, mari sau mici, vom obtine ca rezultat ceea ce stim deja: ori suntem singuri in univers ori universul e plin de extraterestrii.
PS: Stiu ca extremele nu sunt bune, dar mie niciodata nu mi-au placut jumatatiile de masura biggrin.gif


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zod
mesaj 18 Jul 2003, 04:53 PM
Mesaj #6


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 81
Inscris: 23 April 03
Forumist Nr.: 225



eu am fost fascinat de astronomie inca de cind eram mic.
in clasa a 12-a cind am invata teoria lui Einstein am avut o mare dezamagire. conform teoriei lui Einstein, e imposibil de deplasat un corp cu viteza luminii pt ca masa lui tinde la infinit si de aici rezulta ca si energia necesara pt deplasarea lui ar tinde la infinit. de aici rezulta ca ne-ar trebui 40 de ani pt a deplasa "o dovada materiala" la cea mai apropiata stea de pamint (Proxima Centauri care este situata la 4 ani lumina) cu o viteza 1/10 din viteza luminii. ori intr-o asemenea calatorie nu s-ar incumeta nimeni de pe Pamint.

inainte de a descoperi viata de pe alte planete, trebuie descoperit cum a inceput si cum s-a dezvoltat viata pe planeta noastra.


--------------------
The future starts from the past.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 23 Jul 2003, 09:01 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



70.000.000.000.000.000.000.000

Acesta este numarul stelelor calculate si observate pana acum de astronomi. Facand o comparatie , reiese ca numarul stelelor este mult mai mare decat numarul grauntelor de nisip de pe intreaga noastra planeta (deserturi, plaje etc). De asemenea astronomii afirma ca numarul astrilor solari din univers poate fi infinit si ca lumina multor stele inca nici nu a ajuns la noi. De precizat ca in calcul au fost luate 10.000 de galaxii.

Astronomii australieni care au facut aceste masuratori, folosind cele mai performante telescoape de pe planeta, au fost intrebati daca ei cred in existenta vietii extraterestre in univers , raspunsul dat fiind : "70.000 de milioane de milioane de milioane este un numar mare .. este inevitabil"

Sursa : http://www.cnn.com/2003/TECH/space/07/22/s...rvey/index.html



--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 24 Oct 2003, 09:45 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Azi se intampla un eveniment cosmic cred semnificativ, este vorba de furtuna solara de forta G3!
Dar mai multe se pot afla de la:
http://www.expres.ro/externe/?news_id=135371


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RamonaV
mesaj 27 Nov 2003, 02:40 AM
Mesaj #9


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 186
Inscris: 15 May 03
Forumist Nr.: 307



Si daca nu suntem singuri chiar trebuie ca "ceilalti" sa comunice prin radio (sau TV rolleyes.gif )? Daca au alte mijloace de comunicare in masa si la distanta, cum le vom depista, intelege, accepta?
Din cate tin minte si modul de comunicare intre elefanti a fost greu de prevazut, depistat, inteles.
La fel de bine, "ceilalti" pot fi in asa fel incat ochii umani si instrumentele create de oameni sa nu ii depisteze.
Asa ca din partea mea suntem singuri pentru ca nu stim si nu putem sa cautam sad.gif . Poate, vorba unora, sunt printre noi si chiar si ei nu ne vad sad.gif sau daca ne vad nu isi dau seama ce suntem sad.gif .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 27 Nov 2003, 04:42 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



QUOTE (RamonaV @ Nov 27 2003, 01:50 AM)
suntem singuri pentru ca nu stim si nu putem sa cautam sad.gif . Poate, vorba unora, sunt printre noi si chiar si ei nu ne vad sad.gif sau daca ne vad nu isi dau seama ce suntem sad.gif .

E destul de ambiguu punctul acesta de vedere... "printre noi", ce inseamna asta? Doar nu sugerezi ca traim in lumi paralele sau mai stiu eu ce?!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RamonaV
mesaj 27 Nov 2003, 04:53 PM
Mesaj #11


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 186
Inscris: 15 May 03
Forumist Nr.: 307



Nu m-am gandit la lumi paralele ... chiar daca teoria e faina.
Ma-m gandit la "ceilalti" ca la un alt fel de forma de viata, pe care nici nu o putem banui.
Daca sunt un alt fel de forma de viata bazata pe altceva, "vad" altfel decat noi, s-ar putea sa nu ne vada, chiar daca ne-au descoperit planeta. Pur si simplu ne ignora pentru ca nu isi dau seama ca suntem si NOI o forma de viata. Poate ei traiesc la viteze mari si noi sa le parem "munti" in miscare lenta (cam cum percepem noi miscarea continentelor).
Ei da, poate e o idee SF, dar e un aspect despre care cred ca il neglijam.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 27 Nov 2003, 05:02 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Interesanta opinie, desi nu stiu cat de realista e!!! Dar la urma urmei e o simpla supozitie de domeniul SF-ului... interesanta ce-i drept.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 7 Feb 2004, 07:31 PM
Mesaj #13


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Interesant subiect... sper ca maine sa am timp sa revin cu niste informatii utile despre ecuatia lui Drake, amintita de blackIce dar ramasa nedemontata... si, sa nu uit de cele ce a spus RamonaV... se impun niste comentarii... categoric. wink.gif


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 8 Feb 2004, 10:53 AM
Mesaj #14


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995




Frank Drake, unul din cei mai inversunati cercetatori in domeniul detectarii civilizatiilor extraterestre, a elaborat o cale de estimare a numarului acestora care ar putea exista in Galaxie. Raspunsul sau a fost formulat sub forma a 7 intrebari ale caror raspunsuri sunt, asa cum spunea si BlackIce, relative (mai pe romaneste: ori esti pesimist ori esti optimist). unsure.gif
1. Cate stele sunt in Galaxia noastra?
2. Cate dintre aceste stele ar putea avea planete?
3. Cate din aceste planete sunt potrivite pt a gazdui viata?
4. Cate dintre planetele de tipul Pamantului gazduiesc viata?
5. Pe cate dintre planetele care gazduiesc viata ar putea sa existe viata inteligenta?
6. Cate dintre aceste civilizatii poseda tehnologii capabile sa intretina comunicatii interstelare?
7. Cat de mult ar dura aceste civilizatii?


Ecuatia lui Drake:
N=R*fp*ne*fl*fi*fc*L

Unde R,fp,ne,fl,fi,fc,L sunt raspunsurile numerice la cele 7 intrebari.

Ecuatia Drake cuprinde totul, de la evolutia speciei umane pana la eventuala sa extinctie. Pesimistii au ajuns, nu de putine ori, la solutia N=1. Daca pesimistii ar avea dreptate, atunci am putea fi singuri in Galaxia noastra, dar in Univers exista miliarde de alte Galaxii, asa ca ramane loc si pt optimisti. Daca adevarul este de partea optimistilor, atunci exista mii sau chiar milioane de alte civilizatii care comunica chiar acum.








O incercare de sistematizare a problemei a fost facuta de John Ball, de la Centrul Harvard-Smithsonian pt Astrofizica. El a elaborat 10 posibilitati cu care se pot confrunta cercetarile in domeniul inteligentei extraterestre. blink.gif

1. Nu exista alte civilizatii.
2. Exista alte civilizatii, dar ele sunt primitive. Ele nu stiu despre noi, dar le-ar face placere sa stie.
3. Exista alte civilizatii, dar ele sunt aproximativ la nivelul nostru. Ele banuiesc existenta noastra si probabil le-ar face placere sa stea de vorba cu noi.
4. Exista alte civilizatii, ele stiu ca noi suntem aici si le-ar placea sa aiba schimb de informatii cu noi, dar nu au reusit inca sa ne atraga atentia.
5. Exista alte civilizatii, dar nu ii intereseaza existenta noastra. Considera ca pt ei nu reprezentam nici o amenintare si nu avem nimic din ceea ce doresc ei.
6. Exista alte civilizatii si sunt oarecum interesate de noi si cativa dintre cercetatorii lor ne studiaza rabdatori.
7. Exista ale civilizatii si sunt foarte interesate de noi. Ne studiaza intensiv, dar “in secret”.
8. Extraterestrii sunt implicati chiar in prezent in activitatile noastre.
9. Suntem un experiment intr-un laborator al unei alte civilizatii.
10.Exista Dumnezeu (afirmatie ce poate fi in acord cu oricare din celelalte optiuni).



Controversele in urma inteligentei extraterestre aduc aminte de asa-numita
Prima lege a lui A.Clarke: “Daca un om de stiinta distins spune ca ceva este posibil, el are aproape sigur dreptate. Dar daca spune ca ceva este imposibil, probabil ca greseste.” cry.gif




Pt RamonaV: exista o teorie care incerca sa raspunda la intrebarile lui Drake. Teoria afirma: “Ei comunica deja cu noi, dar nu-i putem observa fiind diferiti de noi”. Cand am citit cele scrise de tine nu am putut sa nu-mi amintesc aceasta afirmatie care demonstreaza inca o data pluralismul posibilitatilor existentiale. N-ar fi corect sa mai numim afirmatiile Ramonei ca fiind fictive, pt ca istoria ne-a invatat bine ca ceea ce azi e S.F. maine e cotidian.


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jubi
mesaj 8 Feb 2004, 12:16 PM
Mesaj #15


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 453
Inscris: 27 December 03
Din: Constanta
Forumist Nr.: 1.628




am citit pe aici si am ramas "woow".desi profana si ignoranta un pic,ma aventurez sa zic si eu parerea mea.

oricat am studia si incerca sa intelegem controversa unicitatii noastre ca forma de existenta inteligenta in univers nu o sa reusim niciodata sa patrundem cu adevarat problema.de ce?simplu,pt ca ne sunt ascunse foarte,foarte multe,media ne ghideaza gandurile si ideile in functie de cum vor ei,sau mai bine zis de cum li se spune mai de sus.si cand zic mai de sus,nu ma refer la extraterestri,ci la cei ce detin puterea pe planeta asta.suntem manipulati si rareori reusesc persoane sa se trezeasca din prostia in care sunte aruncati cu forta,sa descopere adevarul in unele cazuri,si categoric numit nebun... deci si sa existe alte forme de viata in unvirsul asta infinit si sa se fi aflat deja,sunt absolut sigura ca nu vom afla fie niciodata,fie se va afla prea tarziu,intr-un timp in care noi nu vom mai fii nici amintiri macar.acum stau si ma intreb de ce ni se ascund unele lucruri,de ce unii afirma ca centre mari de cercetare detin anumite secrete pe care nu are de gand sa le faca publice?(asta ma intriga si ma prosteste si-mi provoaca o auto-indulgenta prosteasca si lispita de ambitie cu mine).eu stiu ca un adevar care nu dezveleste o realitate cruda,un lucuru rau,nu mai e un adevar,ci o amagire,o iluzie.acum urmarind firul la ce am zis,ma gandesc ca cei ce stiu mai multe despre unvires despre noi,cei ce detin adevarul,se incapataneaza sa-l tina secret tocami pt ca ne-ar putea face rau dezvaluindu-l.ganditi-va ce ar insemna sa stim ca in laboratoare secrete exista fiinte extraterestre si se fac testari pe ele,ce ar insemna sa aflam ca suntem condusi de o civilizatie extraterestra si ca fac ce vor din noi,sau ca suntem un vis urat al unui extraterestru,sau al unei fiinte inzestrata cu inteligenta.(relativa si problema asta...inteligenta...fiinta inzestrata cu ratiune,cu inteligenta...e totul raportat la gandirea noastra,de unde stim noi 100% ca a fi inteligent,a te diferentia de animale e exact definitia unui om...de unde stim noi ca e nu e ceva peste noi,ca adevarata inteligenta e definita prin altceva).sa ma intorc la balivernele mele...daca s-ar afla ca intradevar suntem singuri,suntem un accident chimic,sau ca exista posibilitatea ca cineva sa ne distruga pt ca nu suntem in concordanta cu normele lor de normalitate(ma refer tot la cineva/ceva strain de planeta noastra).eu zic ca ar produce nebunie in masa.sa stii ca esti la cheremul cuiva,pe noi ne deranjeaza ca presedintele tarii ne manipuleaza cum vrea,d-apai sa stii ca cineva,pe care nu-l poti cuprinde cu propia-ti minte,cineva/ceva cate te depaseste in totalitate poate sa faca ce vrea din tine(aici apare notinuea de divinitate).si totusi...nu e frustrant?nu e mai bine sa fim ignoranti?
nush unde am sa ajung,pot vorbi ore in sir si sa ajung sa nu ma mai inteleg nici eu,d-apai altcineva...cred ca trebuia sa ma rezum doar la ce am sa zic acum.eu cred ca nu suntem singuri in univers,si desi si eu sunt genul "pana nu vad,nu cred",tind sa cred si fara dovezi ca s-au aventurat existente extraterestre pe la noi pe pamant.de ce?pai noi sa ajungem sa avem o tehnologie ultraavansata,nu ne-am satisface curiozitatea"oare mai e cineva prin univers?daca da sau nu,sa cercetem"?de ce nu ar face-o si altii.acum am doua teorii care se bat cap in cap.candva credeam ca timpul e ca o ata,acum cred ca el coexista.insa daca el coexista,stateam si ma gandeam,ca chiar noi pamantenii,pamantenii din anul 100.000 sa zicem,am fi curiosi sa vedem cum eram prin anul 2000,sa ne intoarcem si sa radem un pic,deoarece putem,deoarece in anul 100.000 avem deja mijloace care ne pot plimba prin timp.noi nu suntem curiosi acum sa stim cum traiau oamenii dinainitea noastra?cum aratau dinozauri,etc?asa ca ne-am apucat de sapat ...insa peste zeci de mii de ani,ce sa mai sapi,pt ca si oalele si ulcelele vor fi doar praf.si chiar daca vor putea sa afle si dintr-un fir de praf ce a fost candva,de ce sa nu vina direct la fata locului si sa vada.unde bat eu?bat inspre faptul ca, da !am fost vizitati de asa zisi "extraterestrii"....fie intradevar extraterestrii,de pe alte planete,din alte galaxii,fie dintr-un hibrid ,sau de pe un Pamant evoluat din viitor care fac ceva cercetari despre trecut.nu suntem singuri in univers.


--------------------
"Treat the other man's faith gently; it is all he has to believe with. His mind was created for his own thoughts, not yours or mine." Henry S. Haskins
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 13 Feb 2004, 05:57 PM
Mesaj #16


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



_Jubilee_ , nu te grabi sa afirmi cu certitudine ca in anul 100.000 tehnologia ne va permite sa ne intoarcem in timp. Poate doar probabil… Nu cred ca e bine sa subestimam notiunea de Timp.


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
grobber
mesaj 15 Feb 2004, 10:08 AM
Mesaj #17


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 11 January 04
Forumist Nr.: 1.775



Hmmm... Cu sigurnta nu putem sa afirmam ca o sa putem calatori vreodata in timp (cum ramane cu paradoxurile si toate chestiile alea atat de des discutae, car contrazic principiul cauzalitatii?).

In orice caz, nu asta era subiectul, nu?

Mie mi se pare un pic tragica situatia noastra in ziua de azi: suntem destul de avansati sa ne dam seama de o gramada de chestii, cum ar fi IMENSITATEA spatiului care ne inconjoara si, deci, probabilitatea enorma de existenta a altor civilizatii; pe de alta pate, realizam cat de neputinciosi suntem: ce putem face pentru a contacta o asemenea civilizatie? Nimic! Nu putem decat sa "ascultam" diferite frecvente. Destul de trist, nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 15 Feb 2004, 11:01 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



Se pare ca discutia despre ET a reinviat in alte locuri decat cele pe unde se afla inainte...

Dau si aici doua linkuri inspre ce am spus eu despre problema la momentul respectiv.

link1
link2


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 15 Feb 2004, 05:04 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



@ _Jubilee_
Si despre calatoria in timp am "povestit" (cam unidirectional...) pe un alt topic dupa care nu mai am chef sa caut acum.

Ideea de baza este: calatoria in timp presupune in mod necesar ruperea sau ocolirea principiului cauzalitatii. Din cate am citit eu, fizica actuala nu interzice ruperea intr-un mod consistent a principiului cauzalitatii, asa ca o astfel de modalitate nu este exclus sa apara candva in viitor.

In topicul amintit, s-a discutat pur speculativ posibilitatea "ocolirii" PC cu "ajutorul" universurilor paralele. Am sa ma uit intr-o vreme, eventual, dupa un link... si am sa il postez aici.


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 16 Feb 2004, 12:56 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Actorul si politicianul Malaimare sustine ca a fost urmarit timp de 60 km de o nava extraterestra in forma de trabuc. Pana la urma a scapat.

Morala: Nu doar vrabia malai viseaza ci si extraterestri. laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 16 Feb 2004, 12:59 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



Adevar graiesti...

Dar cateodata malaiul e pe bune... aia e problema smile.gif Chiar daca nu e chiar malai, dar ceva care numai seamana cu el...


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 16 Feb 2004, 01:22 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Suntem singuri in Univers?

Mai mult ca sigur NU, mai exista si in alte galaxii forme de viata poate nu asa evoluate, dar va trebui sa existe la cat e de infinit tongue.gif .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 16 Feb 2004, 03:11 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (TriRegnum @ Feb 16 2004, 12:22 PM)
...mai exista si in alte galaxii forme de viata poate nu asa evoluate...

Dar mai evoluate? Daca ar exista forme de viata mai putin evoluate de ce n-ar exista si forme de viata mai evoluate?

Uite ca pe Malaimare l-au scapat laugh.gif dar ce ai zice daca l-ar urmari pe parintele Tri (in scopul de al belii si ai pune piele-n bat) niste fiinte f. superioare 6.gif , ce mai.... cele mai superioare spoton.gif (in opinia lor) fiinte, si care s-ar conduce dupa clisee de genul "suntem fiinte superioare si avem dreptul sa sacrificam/omoram...."!
Iti suna cunoscut?

Poate au si ei niste forumuri de discutie cu subiecte de genul: "Ce ai mancat aseara?" Raspunsul va veni: " Un pamantean din specia "Homo Sapiens" tuns chiulug. laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jubi
mesaj 16 Feb 2004, 04:44 PM
Mesaj #24


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 453
Inscris: 27 December 03
Din: Constanta
Forumist Nr.: 1.628




@3,1415926535: crede-ma ca nu am afirmat nimic cu 100% certitudine ca asa e say asa va fi.daca ai fi citit mai atent postul meu am si zis ca sunt destul de ignoranta in domeniul asta,insa m-am gandit ca ar fi educativ pt mine sa-mi expun umila parere vis-avis de acest topic.ceea ce s-a si inatmplat,pt ca cititnd si parerile voastre ideile mele iau un alt curs,mai informat.
@E.B.E: am intrat pe linkurile alea care le-ai pus aici si mi-a placut parerea ta.e evident ca esti cu mult mai informat decat mine si poate oricine altcineva (si banuiesc ca e o pasiune pt tine universul asta in care traim).se vede ca ai citit ceva de specialitate,stii teori,etc.pe mine ma depasesc...cum i-am spus si lui 3,1415926535,eu nu am nici o treaba si am tinut sa zic asta sa nu se creada ca fac pe desteapta.mi-am spus punctul meu de vedere,alimentat de putinele carti pe care le-am citit,documentare ce le-am vazut,sau discutii cu amicii.exemplual ignorantei mele:eu habar n-am care-i ala principiul cauzalitatii rolleyes.gif .tot pt tine,ai citit "xenocid" de orson scott card?carte sf,ce-i drept,insa mi-a placut ideea autorului pt posibilitatea de a calatorii in timp cu ajutorul universurilor paralele smile.gif.


--------------------
"Treat the other man's faith gently; it is all he has to believe with. His mind was created for his own thoughts, not yours or mine." Henry S. Haskins
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 16 Feb 2004, 05:27 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



@_Jubilee_

1. Nu stiu daca (si de ce) iti dau impresia ca as fi un fel de "erudit" in probemele de genul asta, dar te asigur ca nu e asa... Incerc doar sa scriu clar si la obiect, si poate de aia... Am citit niste carti, ce mi-a cazut in mana si m-a interesat, mi-am format o parere (destul de mediocru fundamentata) dar nu am intrat sistematic in studiul subiectului. Nu sunt deloc erudit... desi mi-ar place sa fiu, nu doar in acest domeniu ci si in multe altele - daca as avea mai mult timp si dispozitie (nu neaparat in ordinea asta rolleyes.gif...)

2. Sper eu ca nimeni nu intra aici ca sa "faca pe desteptul" si nu cred ca Pi a considerat ca tu ai facut asta... Sau a intentionat sa raspunda agresiv... Poate asa e stilul lui, nu te simti marginalizata din cauza asta.

3. Nu am citit nimic de Orson Scott Card, din pacate... Am citit (in leg cu calatoriile in timp) niste carti de Poul Anderson, care au pe langa doza nelipsita de comercialitate, si niste lucruri faine...

4. Principiul cauzalitatii, in cea mai "profana" formulare care-mi vine in minte este: efectul urmeaza temporal cauzei (si nu invers). Ori daca spre exemplu te-ai intoarce in timp si ti-ai impiedica stramosul sa continue linia genealogica al carei rezultat esti, asta ar viola PC. Asta e paradoxul calatoriilor in timp. "Universurile paralele" ar fi un posibil "workaround" care permit PC sa ramana in picioare.

Edit: vaai ce prostie am scris initial: "cauza urmeaza temporal efectului"... m-au luat degetele pe dinainte sorry.gif

Acest topic a fost editat de E.B.E.: 16 Feb 2004, 05:29 PM


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 16 Feb 2004, 10:06 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
(in opinia lor) fiinte, si care s-ar conduce dupa clisee de genul "suntem fiinte superioare si avem dreptul sa sacrificam/omoram...."!


Cu siguranta as zice si eu UPS!!! si as lua-o la fuga sa nu ma prinda.
Nu excud posibilitatea sa mai fie si fiinte superioare, dar imi place sa cred ca noi suntem acelea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 16 Feb 2004, 10:08 PM
Mesaj #27


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



QUOTE
dar imi place sa cred ca noi suntem acelea.

...TriRegnum, din nou ne regasim pe aceeasi lungime de unda... girlchat.gif Intru totul de acord...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jubi
mesaj 16 Feb 2004, 11:07 PM
Mesaj #28


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 453
Inscris: 27 December 03
Din: Constanta
Forumist Nr.: 1.628




off-topic pt E.B.E mwah1.gif saru`mana ca m-ai lamurit un pic spoton.gif . raman datoare mwah1.gif


--------------------
"Treat the other man's faith gently; it is all he has to believe with. His mind was created for his own thoughts, not yours or mine." Henry S. Haskins
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 17 Feb 2004, 06:06 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (E.B.E. @ Feb 16 2004, 04:27 PM)
"Universurile paralele" ar fi un posibil "workaround" care permit PC sa ramana in picioare.


Universurile paralele au si le un timp al lor, timp paralel si oarecum independent de al nostru, iar timpul, indiferent din ce univers, curge intr-o singura directie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ryan
mesaj 17 Feb 2004, 11:03 PM
Mesaj #30


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



Avand in vedere ca eu il consider pe Dumnezeu creator, pot spune doar ca este foarte putin probabil (pentru mine e imposibil rolleyes.gif ) ca el sa nu fi creat si alte fiinte in afara de oameni. Pur si simplu refuz ideea ca universul asta e doar asa, un gol imens.... umplut doar cu planete goale si stele si altele de felul acesta.


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 18 Feb 2004, 01:52 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



QUOTE (gio...)
Universurile paralele au si le un timp al lor, timp paralel si oarecum independent de al nostru, iar timpul, indiferent din ce univers, curge intr-o singura directie.


1. Universurile paralele sunt la nivel de supozitie asa cum le-am discutat eu. Daca as fi in locul tau nu as folosi timpul prezent in legatura cu niste supozitii. Evident ca ar avea un "timp al lor". Ce inseamna paralel si independent, ramane de vazut, si nu ma obosesc prea mult cu semnificatia acestor termeni in legatura cu supozitia mea care deocamdata si-a epuizat gradul de interes (pentru mine). Ce inseamna "oarecum independent", numai tu poti sti smile.gif daca vrei sa ma luminezi, eu sunt aici.

2. Timpul curge intr-o singura directie fiindca asa stim noi in momentul de fata. Nimic nu sugereaza ca nu ar face asa. Nimic insa nu interzice categoric timpului sa nu se conformeze acestei curgeri unidirectionale...


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 18 Feb 2004, 02:14 AM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Te inseli. Timpul nu poate curge decat intr-o singura directie dar am discutat prea mult pe tema asta pe forumuri.
Am si eu treburile mele iar de maine o sa fiu mai mult absent decat prezent pe forum. Materia e impreganata de anumite energii specifice ale timpului si este produsul timpului. Materia nu exista separat de timp iar energia timpului este prezenta in materia ce exista la un moment dat. Nu poti duce ceva material in alt timp pt ca acel ceva material n-ar mai putea sa existe. La nivelul Constiintei insa se poate discuta de atemporalitate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 18 Feb 2004, 02:16 AM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



Okay smile.gif

[scuze de reply monosilabic rolleyes.gif]

Acest topic a fost editat de E.B.E.: 18 Feb 2004, 02:17 AM


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 20 Feb 2004, 01:21 PM
Mesaj #34


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Daca tot discutam offtopic... dintr-un anumit punct de vedere eu cred ca materia poate exista fara sa fie legata de notiunea de timp. Presupunem un corp solid in vid care
1. nu interactioneaza in campurile exterioare si de aici rezulta ca acel corp va ramane izolat de tot ceea ce se intampla in jur
2. nu sufera nici un fel de procese interne
Din cele doua conditii rezulta ca acel corp isi va pastra aceeasi stare o vesnicie deci nu are rost sa incadram corpul in timp pt ca timpul nu-si lasa amprenta asupra sa si deci nu-l modifica.


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 20 Feb 2004, 01:31 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



Daca tot discutam offtopic... (si sa nu ma spui la Mihai tongue.gif)

La punctul 2, nu stiu daca exista asa ceva... Teoretic, la 0 grade Kelvin, miscarea browniana ("procesele" tale "interne") inceteaza. Dar asa ceva nu se poate obtine practic. Un corp va avea intotdeauna o temperatura absoluta nenula (chiar daca de fractiuni de grad).

Mergand la nivel subatomic, orice particula, cat ar fi ea de izolata, tot are o energie intrinseca, manifestata prin functia de unda (care, printre altele, este functie de timp). Asa ca... nu cred ca poti sa obtii un corp "fara procese interne", sa "opresti timpul in loc".

Nu prea cred nici ca se poate izola eficient si complet un corp de lumea inconjuratoare... dpdv practic.

Teoretic, da, pentru corpul tau notiunea de timp nu ar avea sens. Dar... smile.gif


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 02:40 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman