HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Daca Ati Scrie O Carte, Ce tema, sau ce subiect ati alege ?
Florina R.
mesaj 22 Mar 2007, 09:34 AM
Mesaj #1


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 93
Inscris: 17 February 07
Forumist Nr.: 9.446



Se spune ca romanul s-a nascut poet, sau mai generic, literat. Oricum, majoritatea dintre noi am "produs" candva, in adolescenta (unii, chiar si mai tarziu) poezii sau romane. Ar fi interesant de stiut, insa, acum , dupa toata experienta de viata castigata, si dupa toate schimbarile psihologice, si chiar sociale, intervenite intre timp, ce ne-ar mai placea sa scriem.(Sau, daca ne-ar mai placea!). Cred ca aceasta ar constitui, intr-un fel, cartea de vizita a fiecaruia. Ar fi un mod mai bun de a-l cunoaste pe X sau pe Y decat printr-o simpla prezentare, de genul: ma numesc X, lucrez la..., am atatia ani, etc.
Bineinteles, raspunsurile nu sunt obligatorii. Puteti lua totul ca pe un joc. Omul mai este si homo ludens . Uneori, mai si invata in acest mod !


--------------------
Nimic nu e mai frumos decat adevarul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 22 Mar 2007, 09:55 AM
Mesaj #2


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



QUOTE (Florina R. @ 22 Mar 2007, 08:34 AM)
Oricum, majoritatea dintre noi am "produs" candva, in adolescenta (unii, chiar si mai tarziu) poezii sau romane.

Hmm? Romane? blink.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florina R.
mesaj 22 Mar 2007, 08:23 PM
Mesaj #3


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 93
Inscris: 17 February 07
Forumist Nr.: 9.446



De ce te miri? Eu am astfel de prietene, si sa stii ca romanele lor nu erau chiar proaste, desi impregnate de lirismul varstei.


--------------------
Nimic nu e mai frumos decat adevarul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Mar 2007, 08:23 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
The Dude
mesaj 23 Mar 2007, 02:19 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Daaaa, e o intreaga afacere care se dezvolta pe chestia asta...ea se numeste "print on demand".
In afacerea asta poti sa iti publici creatiile pe costuri de nimic si in exemplare de la 1 pana la cate doresti.
Eu practic aceasta afacere, asa ca daca cineva doreste sa apeleze la serviciile editurii mele, cu draga inima thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 23 Mar 2007, 02:20 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



sorry...

Acest topic a fost editat de The Dude: 23 Mar 2007, 02:20 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florina R.
mesaj 23 Mar 2007, 07:16 PM
Mesaj #6


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 93
Inscris: 17 February 07
Forumist Nr.: 9.446



Multumesc, draga Dude, dar eu nu m-am gandit chiar la asta. Voiam doar sa stiu ce mai au in cap oamenii cand trec de varsta adolescentei, si daca si-au mai pastrat visele. Daca totusi cineva doreste, ii urez tot succesul.


--------------------
Nimic nu e mai frumos decat adevarul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 26 Mar 2007, 07:44 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (Florina R. @ 23 Mar 2007, 06:16 PM)
Voiam doar sa stiu ce mai au in cap oamenii cand trec de varsta adolescentei, si daca si-au mai pastrat visele.

Nu, din pacate si le pierd irecuperabil...uite ce frumos spune asta Cat Stevens in melodia Father and Son adresata filului adolescent:

"....For you will still be here tomorrow, but your dreams may not..."

Acest topic a fost editat de The Dude: 26 Mar 2007, 07:45 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florina R.
mesaj 26 Mar 2007, 08:53 AM
Mesaj #8


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 93
Inscris: 17 February 07
Forumist Nr.: 9.446



Ei, nu poate fi totul chiar atat de tragic! Poate mai exista macar 1% visatori ! Inclin sa cred ca si tu faci parte din procent.


--------------------
Nimic nu e mai frumos decat adevarul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 26 Mar 2007, 08:57 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Vezi la fantase in jurnal. Ca ea scrie, cred, un roman wink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florina R.
mesaj 26 Mar 2007, 10:43 PM
Mesaj #10


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 93
Inscris: 17 February 07
Forumist Nr.: 9.446



Multumesc, axel, chiar esti un cavaler. Imi vine sa cred ca si tu ai avut vise de adolescenta, dar nu agreezi sa le imparti. Nu-i nimic, ma bucur ca, macar, "am fumat pipa pacii".


--------------------
Nimic nu e mai frumos decat adevarul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 27 Mar 2007, 01:10 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (Florina R. @ 26 Mar 2007, 07:53 AM)
Ei, nu poate fi totul chiar atat de tragic! Poate mai exista macar 1% visatori ! Inclin sa cred ca si tu faci parte din procent.

Nuuuuu, lucrurile nu sunt chiar atat de tragice....sunt cu mult mai tragice !!!
Sigur ca inca visam, si ca ne place sa visam....altfel cum am putea suporta lumea in care traim ???..dar, visele alea din adolescenta de care vorbeai tu au murit acolo..locul lor a fost luat de alte vise...prozaice...cu mult mai banale, sau si mai rau cu unele realizabile (cel mai grav lucru care i se poate intampla unui vis).

Cineva spunea ca fiecare vis realizat e un inger cazut...si altcineva ca viata apartine celor ce vor, si nu celor ce pot.
Am abdicat de la noi insine atunci cand am facut schimbarea...ne-am inregimentat, am sacrificat fiinta de dragul bunastarii..
Asa facem mereu...cei mai multi dintre noi: asa facem !


Daca intr-adevar fac parte din cei 1%, atunci asta ma pune intr-o situatie nefireasca si chiar condamnabila.
Minoritatile sunt intotdeauna periculoase.........si inca, sunt cu atat mai periculoase cu cat sunt mai reduse.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 27 Mar 2007, 02:27 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Dude, stai linistit ca nu esti chiar atat de unicat cum iti place sa crezi. tongue.gif

Cat despre carti, in adolescenta nu am scris nimic. Nu am simtit nevoia sa scriu poezii sau romane. Acum insa... macar imi place sa mai scriu cate ceva, desi nici nu-mi trece prin minte sa scriu ceva pentru a publica sau macar ceva "de cursa lunga". Si visele... acum sunt altele, pentru ca mai toate cele de atunci s-au implinit deja smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florina R.
mesaj 27 Mar 2007, 07:04 PM
Mesaj #13


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 93
Inscris: 17 February 07
Forumist Nr.: 9.446



Inseamna ca esti un om destul de fericit, Olaf. Nu te intreb exact ce scrii, dar mi-ar placea sa stiu macar domeniul. Mie, de exemplu, mi-ar placea sa scriu eseuri mistico-filosofice. Asta simt eu ca mi s-ar potrivi. In adolescenta, am scris mai putin poezie, si mai mult povestiri stiintifico-fantastice. Nu erau toate grozave, dar cateva bunicele, chiar privite cu ochii de acum.Nu am scris pentru publicare, doar pentru mine.


--------------------
Nimic nu e mai frumos decat adevarul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florina R.
mesaj 27 Mar 2007, 07:15 PM
Mesaj #14


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 93
Inscris: 17 February 07
Forumist Nr.: 9.446



Mi-a venit o idee grozava, extraordinara, fantastica, Dude! Ca sa vezi ca exista si azi visatori, si sa ii ajuti sa isi pastreze visele, iti voi povesti despre o prietena de-a mea de blog, o minunata fiinta de 17 ani, deja scriitoare.Nu e nici o exagerare, sa stii ca nu ma arunc chiar asa cu aprecierile. Daca vrei sa te convingi, arunca o privire pe Yahoo.360, la blogul Flying soul. Nu ii stiu adresa exacta, dar cred ca il poti descoperi. Poate veti ajunge la un consens si cu publicarea.
Cat despre cei mai mari, nici cu ei nu trebuie sa-ti pierzi speranta cu totul. Eu stiu pe cineva al carui suflet nu s-a schimbat foarte mult, si care nici acum nu pune mare pret pe realizari materiale, orgolii, etc., si vrea in continuare sa schimbe lumea.


--------------------
Nimic nu e mai frumos decat adevarul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 28 Mar 2007, 05:22 AM
Mesaj #15


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



Vă salut cu respect!

Am să intru direct în subiectul dictat de acest thread:
Dacă as scrie o carte?
Dacă as scrie o carte, ar fi... a sasea (pe care o am deja "împachetată" acolo, sus în "arhiva centrală"). A cincea este acum în lucru.
Am început să scriu - hai să zic - multi ani în urmă. La început a fost o pasiune de adolescent în căutarea a ceva nou, deosebit care să mă tină ocupat în perioadele de plictiseală. A lucrat cu succes atunci când ochii îmi oboseau de atâta citit. Printre pasiunile mele s-a numărat si scoala, scoala de orice natură, nu doar prezenta mea la cursurile obligatorii... Biblioteci întregi "au căzut victime" ochilor mei lacomi după cunoastere. Pe lângă matematică, cititul cărtilor a fost marea mea pasiune în prima perioadă a vietii mele. Dar... perioada acumulărilor a trecut. Acum (este un adevăr) mă simt obligat să dau tot ce pot da celor ce sunt interesati în a acumula si ei. Cuvântul scris a rămas pasiunea nemuritoare a vietii mele. Dacă as scrie o carte... cred că m-as simti exact ca pe vremea primelor mele încercări (ori realizări?) literare!

Am încercat să prezint...
QUOTE
intr-un fel, cartea de vizita

asa cum Florina se exprima la deschiderea acestui topic.

Mă retrag în tăcere, nu vreau să fac mult zgomot care să deranjeze chiar la prima mea postare aici, printre iubitorii cuvântului scris.
S-auzim doar de bine!

Acest topic a fost editat de Emil Condor: 28 Mar 2007, 05:23 AM


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 28 Mar 2007, 07:26 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (Olaf @ 27 Mar 2007, 01:27 PM)
Dude, stai linistit ca nu esti chiar atat de unicat cum iti place sa crezi. tongue.gif


Olaf, "prietene" sunt foarte linistit, si nici nu stiu de unde ai scos-o ca mi-ar placea sa fiu unicat. Am postat exact contrariul, dar ma rog, daca stai si cu scrisul asa cum stai si cu cititul literatura ar trebui sa iti fie recunoscatoare pentru distanta pe care ai decis sa o pui intre voi.
Cat despre visele realizate...despre asta mi-am spus deja parerea.

Condor, scriitura "de sertar" cunoaste astazi mai mult decat oricand o glorie la fel de anonima ca si dimensiunea in sine pe care o introduce. E primul post cred pe care ti-l citesc, si m-ai castigat un picutz. Maturitatea ce trebuie ca s-a instalat de la "primele incercari" si pana azi ar trebui sa te incurajeze spre noua experienta. Iti doresc succes si hotarare neclintita...Parerea mea e ca ar trebui sa iti reconsideri atitudinea fata de publicare....e o placere ascunsa si in asta, si tine si ea tot de valoarea "cuvantului scris".

Acest topic a fost editat de The Dude: 28 Mar 2007, 11:43 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 28 Mar 2007, 08:52 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (Florina R. @ 27 Mar 2007, 06:15 PM)
Mi-a venit o idee grozava, extraordinara, fantastica, Dude! Ca sa vezi ca exista si azi visatori, si sa ii ajuti sa isi pastreze visele

Florina, cred ca noi doi am inteles exact locul visarii. Vezi tu visul e vis atat cat ramane asa...cineva mai sus facea confuzie intre vis si program, sau poate proiect....Ma gandesc cu teama si desgust la cat de searbada ar putea fi o astfel de viata.

"To reach the unreacheble star/ to reach the impossible dream.." Idealul omului de la Mancha ramane doar o aspiratie, ce nu devine niciodata un scop. E acea distanta, acel "acolo", in lipsa careia nici un om nu are cum functiona. Este dupa Andrei Plesu o limita autoimpusa fata de care ne raportam toate eforturile.

Hai sa iti spun cum functioneaza o tipografie "Print on Demand".
Scriitorul isi aduce textul de preferat in format electronic, iar editorul o imprima in numarul de exemplare stabilit de scriitor.
Totul se face pe cheltuiala celui care comanda. La cerere, in pretul cartii se pot asigura grafica copertilor, paginatia si alegerea fonturilor sau altfel spus tehnoredactarea, distributia, reclama si publicitatea...tot contra cost. Eu recomand tuturor celor care doresc sa apeleze la astfel de servicii sa nu se increada in propriile posibilitati de a rezolva aceste chestiuni. Exista reguli foarte complexe ce respectate pot face o coperta mai atragatoare decat alta, un text mai bine echilibrat in raportul alb/negru al paginii decat altul si deci mai placut la citit, in fine exista secrete ale publicitatii si ale distributiei care pot impune o carte mai slaba in detrimentul uneia mai valoroase.

Editarea si tiparirea unei carti sunt afaceri mai inainte de orice altceva, ori afacerile tin cont in primul rand de profitabilitate ca element esential. In lipsa ei afacerea se imbolnaveste si moare. Pe de alta parte nici o opera de arta nu poate exista in afara unei afaceri. Arta incearca mereu eliberarea asta: intamplarile artistice, instalatiile plastice, teatrul neconventional sunt doar cateva tentative de evadare nereusite. Mai devreme sau mai tarziu toate esueaza in cate o afacere.

In lume exista lunar peste 80 000 de debutanti.
Se investeste in ei doar daca sunt personalitati cunoscute, daca aduc in discutie teme de actualitate, sau daca e vorba de descoperiri epocale ori de teorii de senzatie. Talentul literar nu mai e demult un criteriu.
Oricum asta fac doar editurile mari, pentru ca cele mici nici nu pot macar sa se gandeasca la asa ceva.
Cine are incredere in talentul sau trebuie sa investeasca singur in el.


Pe acest site eu am activat pe la inceputuri si am revenit relativ recent. Eram altcineva atunci.
Am revenit pentru ca am convingerea ca exista si aici cateva talente adevarate, si eu am revenit pentru a investi in ele. Aveam in plan un efort comun cu administratorii site-ului, poate publicarea unui saptamanal.....dar m-am lovit doar de aroganta si dispret. Nu era asa ceva aici cand am plecat...

Asa ca in ce priveste banii pe care ii am disponibili pentru asemena intreprinderi prefer sa cumpar drepturi de autor si sa republic nume consacrate. Ele dau siguranta afacerii si o simplifica foarte mult.
Cat despre literatura de calitate scrisa de debutanti, ma marginesc sa iau cunostiinta si sa ma bucur de ea...si eventual sa o public daca debuntantul decide sa devina cunoscut prin propriile lui eforturi financiare si prin serviciile pe care eu i le pun la dispozitie.


De visat, visez la o lume in care sa functioneze gratuit o biblioteca totala...o biblioteca in care sa existe toate cartile ce s-au scris vreodata si toate cele ce urmeaza a fi scrise..O biblioteca absoluta si definitiva. O biblioteca labirint al cunoasterii, in care sa ratacesti fara o directie anume...in care sa te pierzi....
Nu e visul meu, e visul lui Borges dar e atat de frumos incat nu ma pot opri sa nu i-l imprumut....

Acest topic a fost editat de The Dude: 28 Mar 2007, 09:10 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 28 Mar 2007, 10:55 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



QUOTE (Florina R. @ 27 Mar 2007, 06:04 PM)
Inseamna ca esti un om destul de fericit, Olaf. Nu te intreb exact ce scrii, dar mi-ar placea sa stiu macar domeniul.

Nu stiu daca este neaparat un domeniu. Mai iau cate o idee si ma joc cu ea. O scot din context, ii creez altul (pe masura sau nu) sau o las fara si vad ce se intampla. Uneori ies chestii destul de haioase, intotdeauna scurte. smile.gif Am postat si prin han cateva.

Acest topic a fost editat de Olaf: 28 Mar 2007, 10:56 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florina R.
mesaj 28 Mar 2007, 07:35 PM
Mesaj #19


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 93
Inscris: 17 February 07
Forumist Nr.: 9.446



Va multumesc, dragi prieteni, ca ati ales sa imi impartasiti gandurile voastre.
Pt. Condor:ma bucur sa cunosc un scriitor "de-adevaratelea". Mi-ar placea sa stiu ce anume scrii, ce gen literar (roman, poezie, povestire, eseu?).Daca ai publicat sau nu, nu are importanta. Pentru mine conteaza ce se ascunde in acea "arhiva centrala" pe care eu o numesc "esenta".

Olaf, ma bucur ca te lasi in voia "valurilor", sau a fanteziei de moment. E un mod de exprimare a subconstientului. S-ar putea face si un studiu psihologic pe tema aceasta.

Dude, m-ai facut sa inteleg cum functioneaza afacerea ta, si ma bucur. Totdeauna e loc sa mai inveti cate ceva. Intr-un fel, presupuneam eu ca e vorba ca debutantii sa isi plateasca tipasrirea. Nu e un lucru chiar rau, daca vor cu tot dinadinsul sa se vada publicati. Totusi, eu te rog sa te uiti putin pe blogul prietenei mele, macar din curiozitate.
Cat despre visul cu biblioteca universala, subscriu la el. De fapt, ea chiar exista, intr-un alt plan. Poate ai auzit de arhiva Akasha. Poti sa crezi sau nu, dar credintele noastre nu influenteaza realitatea.
Ma bucur, oricum, ca nu ti-ai pierdut dorinta de a cauta frumosul, si ca "izvorul "visarii la tine nu s-a epuizat. De fapt, cred ca el exista inca in fiecare, doar ca nu au curajul sa il readuca la suprafata. Teama de ridicol, sau de "neseriozitate" e predominanta.


--------------------
Nimic nu e mai frumos decat adevarul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 28 Mar 2007, 08:18 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Evident ca nu se putea sa nu ating si acest topic mai ales ca am auzit aluzii legate de vis...visare-halucinatie-reverie...
Din pacate notiunea se perimeaza pe zi ce trece..oamenii au uitat sa viseze..si nu pot sa inteleg de ce???..daca nu crezi in visele tale ce rost are sa te amagesti ca ele se vor indeplini vreodata..daca nu vrei sa visezi cum poti sa crezi ca ceea ce urmeaza sa faci va fi inspre latura cea mai inefabila a sufletului si anume cea legata de inima...???
Visul este singurul moment al vietii de aici in care poti sa atingi atat trecutul cat si prezentul cat si viitorul...

Visul meu este nepretuit pentru ca este doar al meu si este singura clipa in care nimeni nu ma poate intrerupe..bineinteles urmarit de cel de sus care mi-l ghideaza.Visul meu intotdeauna alearga visul lor,haituindu-mi respiratia,construind ca un obstacol o lume fascinanta ,fiinte cu trupuri zdrentuite,iesite din dezmatul ascuns al realului...pasi care trec de la o usa la alta, biete fotografii aseptice,gemeni stupizi care invadeaza aerul cu biplane din lemn silind randunelele sa aterizeze fortat ..tipete fumurii speriate de un sarpe bland..insa ce ma opreste??? hohotele celor doua nuduri burduhanoase aplecate asupra cicatricelor din broderia obrajilor sifonierului cel mare...o!! dar asta cat va mai dura???? intr-o zi va veni un camion de somn sa viseze pe perna mea dubla zicandu-mi: hai sa ne amintim de toate cate-au fost.... rolleyes.gif

In privinta scrisului recunosc nu am talent dar macar incerc...ca voi reusi numai unul poate stii...
Am inceput de mult prin biblioteci sa inteleg ca nu-i o mare arta in a scrie dar curand am inteles ca arta de fapt consta in felul in care tu ai scris ..si modul in care ai fost inteles...
De scris putem spune ca o facem cel putin zilnic (unii) insa nu zilnic scriem pentru ceilalti..uneori o facem pentru noi..desi atunci cand scriem pentru ei de fapt scriem pentru noi.

Sante!!...si nu uitati scrieti pentru voi ca sa scrieti si pentru noi... thumb_yello.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florina R.
mesaj 28 Mar 2007, 10:13 PM
Mesaj #21


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 93
Inscris: 17 February 07
Forumist Nr.: 9.446



Ca o completare la cele spuse de tine, Cocosel, mi-au venit in minte niste aforisme de Vasile Ghica:
"Nu trebuie sa steptam indiferenti zorile. Mai putem misca si noi pamantul spre ele."
"Fa-ti din visuri vasle. Si insula va iesi la lumina."
"Omul-fiinta in care natura a pus prea mult, in prea putin."
"Sa crezi intr-un ideal pana la naivitate.Semnat:Don Quichote."
"Zboara la timp!Altfel, iti raman aripile mici."
"Respectati-mi, va rog, visurile mele teritoriale!"
"Si totusi, in om exista mai multi nuferi, decat namol."

Cat despre talent, sau lipsa lui...uneori nu autorul este cel mai in masura sa isi dea cu parerea. Exista o subiectivitate "in plus" si una "in minus". Ambele incurca, sau, ca s-o spun mai elegant, "deformeaza perceptiile". (Apropo, nu mai fi asa de modest!)
Nu e mare arta in a scrie ? Subscriu la asta, intr-un fel. Atunci cand simti un lucru, cuvintele vin de la sine, fara sa le cauti cu mare efort. De fapt, atunci cand incepi sa le cauti, intri in artificial. Eu recunosc astfel de scriitori, care "scriu pentru a se auzi ei-insisi", adica un fel de "arta pentru arta." Dar, nu apreciez decat "arta cu tendinta", arta care serveste unui scop.
Nu ma refer la jurnale si la alte tipuri de literatura subiectiva, care, prin sinceritate, chiar pot atinge arta .Ma refer doar la scriitorii care se imbata prin cuvinte si metafore, dar care nu spun in fond mare lucru.
Da, cand scriem, o facem si pentru noi, si pentru ceilalti...pentru ca omul e, in fond, o fiinta sociala, si are nevoie de prezenta celorlalti semeni. Daca nu are chiar deloc nevoie, e un caz maxim de introvertire...sau autism.


--------------------
Nimic nu e mai frumos decat adevarul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 29 Mar 2007, 02:54 AM
Mesaj #22


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



No, acum, cine are curajul să afirme că sunt singurul ce... uneori (adesea) preferă să aibă "capul în nori", adică să viseze?
Nimic gresit cu aceea atâta timp cât suntem cu picioarele postate bine pe pământ.
Stim, probabil, fiecare dintre noi că "întâi a fost visul, apoi s-a născut Lumina".
Visul nu e interzis, dimpotrivă, trebuie încurajat mereu si chiar, flacăra lui întretinută necontenit indiferent de vârstă si fără "teama de ridicol, sau de neseriozitate" ce "e predominanta", asa cum, cu deplină acoperire încearcă Florina să afirme.

cocosel spune:"Visul este singurul moment al vietii de aici in care poti sa atingi atat trecutul cat si prezentul si viitorul..." adică visul crează posibilitatea de "a avea în palma ta" pe toate trei în acelasi timp, nu?

Categoric Dude, visul rămâne vis până se materializează într-o formă sau alta, atunci moare si face loc altora să prindă viată. Visul este o stare spirituală care nu se împacă deloc cu materia (asta pentru că se pomenea despre materializarea unui vis).
Afirmi: "Maturitatea ce trebuie ca s-a instalat de la "primele incercari" si pana azi ar trebui sa te incurajeze spre noua experienta".
Păsesc deja pe "drumul" pomenit de tine, cel al unei noi si pline de avânt experiente în domeniul scrierilor de tot felul.
Se pare că - dacă Cerul nu mi se împotriveste - voi sta la masa de scris tot mai mult si mai mult până la trecerea mea din materie în spirit, lăsând Visul să se manifeste liber pe filele mâzgălite din fata mea. Am hotărât să nu mai las pana din mână.

Olaf: "Mai iau cate o idee si ma joc cu ea"...
Jucându-te cu ideile, adesea poate deveni extrem de fascinant. Mie, totdeauna îmi place când ideile "se joacă" în capul meu. Atunci se nasc lucruri deosebite.

Florina, ce pot să spun? Scriu tot ce "se iveste"... Romanul este a sasea carte ce încă e în "arhiva centrală". Am doar niste jurnale de călătorie care vor ajuta la scrierea romanului vietii mele, primul de acest gen. Am scris "Strigăt în Pustiu" , o carte spirituală care este cel mai dificil gen de mânuit. Apoi un volum de "Scrisori Alese" (nu scrieri) ce reprezintă o colectie de scrisori deosebite (trimise, ori primite). Mentionez aici că obisnuiam să corespondez cu persoane din diferite tări pe care nici nu le cunosteam, o făceam doar din dragostea mea purtată cuvântului scris. Mai este un volum de poezii ce cuprinde în fapt, două cărti: Psalmii în Versuri (toti cei 150 de psalmi biblici) si Biblia în Versuri, apoi mai e un alt volum de poezii anticomuniste,de dragoste, natură, tară, filozofice samd... Lucrez în prezent la o culegere proprie de "Maxime si Cugetări".

Hai să auzim numai de bine!

Acest topic a fost editat de Emil Condor: 30 Mar 2007, 01:42 AM


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 29 Mar 2007, 07:17 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (Florina R. @ 28 Mar 2007, 06:35 PM)
Dude....Totdeauna e loc sa mai inveti cate ceva.






fara discutii...asta imi aduce aminte de Diogene, cel care a hotarat sa se elbereze de lucruri. Pastrase doar un butoi pe care il locuia, o lumanare (utilizata pentru a cauta oameni, in mod simbolic, la lumina zilei) si o cana din care bea apa de la cismea. Intr-o zi insa a surprins un copil ce isi astampara setea facand mana caus, si atunci a inteles doua lucruri: unul ca si cana era inutila, si doi ca poti invata lucruri foarte importante scopului tau si de la un copil.


QUOTE
Totusi, eu te rog sa te uiti putin pe blogul prietenei mele, macar din curiozitate.


Cu foarte mare interes si curiozitate. Am mai spus ca savurez fiecare lucrare bine scrisa, si iarasi am mai spus ca talentul nu se afla numai in tabara celor consacrati..As spune chiar ca el e cel mai putin reprezentat acolo..Iti multumesc acum daca n-am facut-o deja, pentru sugestie thumb_yello.gif


QUOTE
Poti sa crezi sau nu, dar credintele noastre nu influenteaza realitatea
.


Sau poate taman invers. Aceste credinte, daca sunt adevarate si profunde asa cum trebuie sa fie credintele, ajung chiar sa devina realitatea noastra...Sunt multe de spus aici, poate cu alt prilej, si la alt topic

Acest topic a fost editat de The Dude: 29 Mar 2007, 10:13 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 29 Mar 2007, 08:31 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (Florina R. @ 28 Mar 2007, 09:13 PM)
Dar, nu apreciez decat "arta cu tendinta", arta care serveste unui scop.





Asta e foarte grav...Arta pura e dezinteresata...arta adevarata nu are voie sa urmareasca vreun scop...Arta e cu precadere un demers al spiritului liber, nu al celui incorsetat. Arta reuseste cu atat mai bine cu cat aceasta cerinta fundamentala e mai riguros respectata..uite-te mai atent la toate marile capodopere indiferent din care domeniu al artei iti alegi exemplele.

Sunt cateva reguli fundamentale ale actului artistic...le am notate pe undeva pe acasa si am sa le public si aici, desi la pretentiile pe care le am (desigur nejustificate indeajuns) ar fi trebuit sa le stiu in orice moment ca pe "Tatal Nostru"



QUOTE
Da, cand scriem, o facem si pentru noi, si pentru ceilalti...pentru ca omul e, in fond, o fiinta sociala, si are nevoie de prezenta celorlalti semeni. Daca nu are chiar deloc nevoie, e un caz maxim de introvertire...sau autism.


Sigur a supravietui, inseamna a convietui...Sunt sceptic insa de succesul unei literaturi scrise pentru ceilalti atunci cand ea se afla in competitie cu literatura scrisa pentru sine...ca un act de eliberare...In arta introvertitul este prolific, in literatura mai ales...sa ne aminitim de Kafka bunaoara, de Dostoevsky, de Cervantes si de Dante...si inca atat de multi altii

Acest topic a fost editat de The Dude: 29 Mar 2007, 10:10 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 29 Mar 2007, 08:56 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (Emil Condor @ 29 Mar 2007, 01:54 AM)
Categoric Dude, visul rămâne vis până se materializează într-o formă sau alta, atunci moare si face loc altora să prindă viată. Visul este o stare spirituală care nu se împacă deloc cu materia (asta pentru că se pomenea despre materializarea unui vis).



Nu moare neaparat atunci cand se materializeaza. Eu am spus ca aici e o confuzie grava intre vis, visare, si program sau proiect. Un vis adevarat nici nu are cum sa se realizeze....iar daca exista macar o posibilitate sa se realizeze el nu este vis.
Iarasi cand vorbesc de vis nu ma refer strict la activitatea onirica, desi nu o exclud pentru ca ea ne ofera arhetipurile cele mai precise, metodologia cea mai exacta de a departaja ce este vis de ce este proiect, nazuinta sau speranta sau orice altceva.

Una din aspiratiile mele de adolescent era sa imi petrec cateva ore in patul lui BRIGITTE BARDOT, alta a fost sa devin Magician...Cred ca fiecare ar fi putut fi cumva realizabile, si de aceea le-am exclus din categoria viselor si le-am trec la "proiecte nerealizate". Dar tot pe vremea aia visam la calatorii interstelare, la fiinte plutitoare si translucide, la misterele unui oras imaginat de Italo Calvino, la Bibiloteca lui Borges, la numerele transfinite si la universul fractal, la lumi paralele, la oamenii despre care cvilizatia Maya sustine ca ar exista invizibil printre noi....


"Cel mai neasteptat lucru ce i se poate intampla celui care viseaza, si totodata lucrul pentru care el este cel mai putin pregatit e trezirea."

Nichita are si o obsevatie valoroasa in legatura cu asta:

"De mult negru mă albisem/ De mult soare mă-nnoptasem /De mult viu mă mult murisem /Din visare mă aflasem"

Ori de cate ori vorbesc de vis, cred ca am obligatia existentiala sa il amintesc si pe cel mai mare visator al tuturor timpurilor. Ma grabesc sa fac asta si acum, e vorba de Alonso Quijada, nebunul care s-a visat Don Quijote cel care a prilejuit scrierea celui mai bun roman al tuturor timpurilor (in arta ierarhiile sunt interzise, dar parerea asta e atat de raspandita incat nu pot sa nu o mentionez macar in treacat...si sa mai adaug ca ii subscriu in totul)

Acest topic a fost editat de The Dude: 29 Mar 2007, 08:59 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florina R.
mesaj 29 Mar 2007, 04:08 PM
Mesaj #26


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 93
Inscris: 17 February 07
Forumist Nr.: 9.446



Draga Emil, cred ca mi-ar placea extraordinar de mult sa citesc ce ai scris tu, absolut totul. Nu ai postat nicaieri ? In orice caz, daca vei posta undeva, sau vei publica, as vrea sa aflu, cumva. Cred ca suntem, intr-o anumita masura, spirite inrudite.

Draga Dude, in primul rand, cateva cuvinte despre afirmatia mea privitoare la credinte. Cred ca m-am exprimat gresit, ar fi fost bine sa spun, mai curand, "opinii". Stiu si eu ca prin credinta putem schimba lumea. Dupa cum scrie undeva: "Daca ati avea credinta cat un graunte de mustar, ati zice smochinului acesta sa se mute in mare..." Toata viata mea a stat sub imperiul unei (unor) asemenea credinte, care efectiv "mi-au schimbat realitatea". Eu ma refeream la opiniile noastre subiective si personale, care nu pot modifica realul. De exemplu, mie mi se pare ca vad la distanta un copac negru, dar el e verde. Faptul ca eu il vad negru nu schimba realitatea lui de copac verde. Poate ca n-am fost prea plastica, dar n-am gasit o comparatie mai buna.
In legatura cu "arta cu tendinta", ma refeream la faptul ca arta trebuie sa aiba un mesaj, fie si subiectiv. Adica, sa nu fie doar o insiruire de cuvinte, fie ele oricat de frumoase. O asemenea arta mi se pare prea "cautata" si neautentica.
De fapt, artistii adevarati, dintre care ai amintit cativa, poseda si "esenta", si "haina". Ei simt, in primul rand, o tensiune interioara, simt ca au ceva de spus, deci un mesaj. Faptul ca acest mesaj vine intr-o haina frumoasa, nu se datoreaza cautarii cu orice pret a "artei", ci este un dar al lor, personal. Unii scriu frumos asa cum respira. Nu mai stiu cine spunea ca "lucrurile frumoase nu trebuie sa ceara efort, bucuria nu trebuie sa ceara efort". Desigur, exista si "chinurile creatiei", dar ele nu se refera doar la o cautare sterila a formei, ci la intregul zamislirii unei opere.
In alta ordine de idei, da, desigur ca marii artisti sunt introvertiti, dar chiar si ei, au scris si pentru ceilalti. Oricum, atunci cand scrii, stii ca exista cel putin doua persoane care "privesc", si deci asta implica raspundere: tu, si Creatorul tau. Apoi, vor mai fi si altii, ca vrei sau nu. Chiar daca lasi manuscrisul intr-un sertar, nu stii ce stranepot va da peste el. Faptul ca tu planuiesti sa nu il vada nimeni e posibil sa nu se indeplineasca. De aceea, trebuie luat in considerare si acest fapt, si scrisul sa fie mereu ca si cum ar trebui sa il vada cineva, poate chiar mai multi. Am avut o profesoara de franceza care spunea ca "trebuie sa vorbim, si chiar sa gandim mereu, ca si cum ar fi cineva de fata." Desigur, e doar un ideal, dar despre asta discutam noi: despre visuri, idealuri.
Despre distinctia dintre "vis" si "program", alta data. Oricum, pentru unii oameni "visurile" au devenit si "programe". Nu mai stiu ce scriitor spunea : "ceea ce era altadata socotit miraculos, de necrezut, astazi a devenit, in mod miraculos , real."


--------------------
Nimic nu e mai frumos decat adevarul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 30 Mar 2007, 05:57 AM
Mesaj #27


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



"Ziua în care n-ai făcut nimic..." sunt cuvinte ce le stim cu totii.
Eu le aplic diferit la mine: ziua în care nu am scris nimic e o zi pierdută.
"Corpul îmi cere să scriu asa cum îmi cere să respir" spunea cineva în trecut.
Spun toate astea pentru că azi nu prea am avut timp ("ieri" pentru voi - ca fus orar sunt 07 ore în urma României). La un moment dat m-am trezit vorbind mie însumi: trebuie să scriu! Doar atât stiu, trebuie să scriu...
si am intrat pe Forum. Măcar atât, nu?

QUOTE (The Dude)
Una din aspiratiile mele de adolescent era sa imi petrec cateva ore in patul lui BRIGITTE BARDOT

Si... visai cu ochii închisi sau deschisi? Avea multi câini în jurul ei sau doar visători?
Visul, după cum stiti este cu ochii închisi, în timpul somnului iar visarea este cu ochii deschisi, treaz.
Cu toate acestea, de obicei, folosim cuvântul vis chiar si atunci când o facem cu ochii deschisi, nu-i asa?
QUOTE
Una din aspiratii... a fost sa devin Magician.

Ei! Si tu?!
Timp îndelungat am exersat ceea ce unii numesc magie. Este, de fapt, după cum stiti, o actiune a creierului bazată pe totală încredere, credinta în reusita finală, nu? Am fost si sunt capabil ca... durerile fizice ale altora (nicicând nu reusesc pe mine însumi!) să le îndepărtez plin de credintă, prin putere psihică... Ăsta este un vis ce, odată materializat, în loc să moară, ia o mai mare amploare. Deci, Dude, ai dreptate când afirmi că visul "nu moare neaparat atunci cand se materializeaza".

QUOTE (Florina R.)
mi-ar placea extraordinar de mult sa citesc ce ai scris tu, absolut totul. Nu ai postat nicaieri ? In orice caz, daca vei posta undeva, sau vei publica, as vrea sa aflu, cumva. Cred ca suntem, intr-o anumita masura, spirite inrudite.

Anul trecut am obtinut Copyrights la o parte din scrierile mele iar în prezent sunt discutii cu doi publicisti, unul din România si celălalt din Canada pentru a vedea cărtile mele pe piata românească (si nu numai). Vă voi anunta perioada când vor apărea. Oricum... numele Autorului, deja îl stiti. Chiar si unele titluri, parcă le-am mentionat într-o postare trecută, nu-i asa?

Respectele mele!

Acest topic a fost editat de Emil Condor: 30 Mar 2007, 06:00 AM


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Mar 2007, 08:14 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (Florina R. @ 29 Mar 2007, 03:08 PM)
Cred ca m-am exprimat gresit,






desigur asa este...si eu patesc de multe ori la fel. Scrisul ne joaca multe feste si orice ar spune oricine el nu va putea niciodata sa inlocuiasca o comunicare directa.
Cu noile precizari sunt de acord pana la un punct al teoriei tale.

...si anume:


QUOTE
Eu ma refeream la opiniile noastre subiective si personale, care nu pot modifica realul. De exemplu, mie mi se pare ca vad la distanta un copac negru, dar el e verde.


Nu cred ca ar avea vreo importanta daca copacul pe care tu il vezi negru are pentru ceilalti alta culoare. Iti reamintesc la acest punct ca suntem pe taramul artei si ca purtam discutii legate de vis si de visare. Daca ar fi un topic pe teme ingineresti, altfel s-ar pune problema; desi nu sunt sigur de asta nici acolo.

Don Quijote vede domnite suave in prostituatele ieftine ale unui han de tara, identifica o coloana de cavaleri nobili in o escorta de talhari, recunoaste o armata poleita in armuri intr-o turma de oi...
El are si o explicatie atunci cand i se atrage atentia ca nu percepe realitatea in mod corect, sau "asa cum este ea": un vrajitor rau a aruncat asupra lumii un descantec care ascunde ochiului toate aceste frumuseti, inlocuindu-le cu orori.
Dintrodata lucrurile se schimba dramatic pentru cititor. E important daca sunt oi sau armate ??
Poti alege intre doua alternative: o lume minunata plina de farmec si de curtoazie, de onoare si demnitate, sau cocina colcaind de depravare, suficienta si obscuritate..
E la alegerea ta...si alegerea asta nu are nici o treaba cu "realitatea asa cum e ea"
Don Quijote a ales visarea, a ales lumea frumoasa si vede in jurul lui numai frumusetea, pe care pana la urma si cel mai ingrozitor lucru de pe planeta o contine intr-o oarecare masura (se nu uitam "Frumoasa si Bestia").

Ceilalti au ales altfel...Cine e cel mai castigat ???
In care din cele doua lumi ti-ar placea tie sa traiesti ??

Pentru ce copacul tau sa nu fie negru daca tu alegi sa il vezi negru ??

Free Your Mind !!!
"Trust the force, Luke!" thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florina R.
mesaj 30 Mar 2007, 06:39 PM
Mesaj #29


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 93
Inscris: 17 February 07
Forumist Nr.: 9.446



Daca pui astfel problema, Dude, nu pot sa te contrazic. Apropo de interferenta vis-realitate, cred ca ai vazut (majoritatea dintre noi l-am vazut) filmul "Don Juan de Marcos". Este exact pe tema noastra: care realitate e mai "reala" ? cea proprie, sau cea "adevarata"? Mie filmul mi-a placut enorm, desi nu m-am putut opri sa ma intreb(totusi) : care era adevarul despre acel Don Juan de Marcos? De fapt, problema se poate pune si altfel:oare chiar conta? Un autor a spus :"Ceea ce crezi devine lumea ta."
P.S.Buna urarea din final! In adolescenta eram innebunita dupa trilogia respectiva. Chiar si mai tarziu!


--------------------
Nimic nu e mai frumos decat adevarul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 4 Apr 2007, 01:09 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (Florina R. @ 30 Mar 2007, 05:39 PM)
In adolescenta eram innebunita dupa trilogia respectiva. Chiar si mai tarziu!

Eu sunt si acum...si nici nu cred ca am sa ma pot dezbara vreodata de pasiunea asta pentru seria "Razboiul Stelelor"...care apropo, a depasit starea de trilogie... thumb_yello.gif

Am vazut "Don Juan de Marcos"...super istorie, si super film....

Despre realitate, un film beton a facut si Akira Kurosawa. Se numea: "Rashômon"..
E despre o poveste cu o crima pe care diferitele puncte de vedere, dar si selectivitatea si particularitatea de functionare a memoriei fiecaruia dintre cei ce o relateaza, o transforma radical in patru scenarii total diferite.
Intelegem din mesajul lui Kurosawa, ca realitatea e subiectiva, si ca fiecare dintre noi detine doar o varianta a ei...sau altfel spus ca "Adevarul este ca un puzzle urias. Orice om e proprietarul unei piese, dar imaginea in ansamblul ei nu e accesibila decat divinitatii".


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 4 Apr 2007, 03:38 PM
Mesaj #31


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Super topic biggrin.gif

Prima "carte" (ca numai asa nu se poate numi, dar la vremea aia pentru noi reprezenta un fel de roman) am scris-o, impreuna cu prietena mea cea mai buna (si colega), si s-a numit "Autostrada Bucuresti - Ploiesti, kilometrul 20". Ma rog, "cartea" nu avea mai mult de 30 de randuri, ne-am ocupat mai mult de ilustratii, dar o mai am si acum biggrin.gif

Prin clasa a 5-a am reluat ciclul "aventurile clasei noastre in excursiile cu diri" si am inceput sa scriem (impreuna cu aceeasi colega) din ce in ce mai multe povestioare de genul asta. Sa furam hartie indigo de la parinti pentru a putea copia desene de prin reviste, personajele se conturau din ce in ce mai clar (personajele pozitive, care erau frumoase, destepte, iubite de toata lumea - noi laugh.gif ; personajele negative, care erau torturate in cele mai groaznice feluri - colegii pe care nu ii suportam sorry.gif ). La un moment dat chestia a luat o asemenea amploare incat jumatate de clasa scria la "carte" si de-abia asteptam a doua zi, sa mergem la scoala si sa vedem ce i s-a mai intamplat Lolei, Biancai, s.a.m.d devil.gif

Aici se curma brusc cariera mea de scriitoare laugh.gif Daca ar fi sa mai scriu vreodata, ideea ar fi probabil legata de cea ce cunosc relativ bine... probabil vreun spital de nebuni in care spiritul lui Freud bantuie pe coridoare si bolnavii incep sa dispara unul cate unul rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 4 Apr 2007, 04:09 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
cocosel spune:"Visul este singurul moment al vietii de aici in care poti sa atingi atat trecutul cat si prezentul si viitorul..." adică visul crează posibilitatea de "a avea în palma ta" pe toate trei în acelasi timp, nu?


Categoric Condor...visul iti da posibilitatea de a transcede acesta viata si ati crea una in care tu impui regulile si in care tu esti stapan.Nu toti ne-am dori sa facem cartile???sa avem biciul in mana???
Sunt visuri care explica o parte din ce a trecut o parte din ce va urma.... smile.gif
Recunosc sunt un visator si chiar daca uneori ele nu sunt ce as dori sa fie...ma multumesc ca ele exista (ma refer la vise).
Cine are impresia ca noi aici suntem in realitate se inseala...pentru ca realitatea nu exista.Adevarul este unul singur si acela este Divinul...restul sunt vise.
Fiind prin natura corpului simplu,omul tinde in mod firesc sa coboare.... de aceea ce salasluieste in el se misca in sus cu osteneala ,acea osteneala de a scrie o carte ..de a salva cuvintele unei fragile memorii din impresurarea inselaciunilor agresive..si prin asta o calatorie in cerc de unde nu te poti opri oriunde ci doar acolo unde cititorul te va obliga.
Am planuit o astfel de calatorie dar pregatirile (preliminariile) au cheltuit mult timp...chinezariile de hartie,staniolul,penita stiloului atat de necesare pentru intretinerea fascinatiei imi erau straine.Facusam parte in gand din confreria calatorilor si poate ca inca mai fac parte dar parca totul se destramase...oare ma maturizasem???..oare am intrat in lumea scepticilor??...dadusem oare curs apelurilor la asezare si seriozitate.Ceva in mine insa intuia totusi ca aceea calatorie este inca posibila.... rolleyes.gif




--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 4 Apr 2007, 04:58 PM
Mesaj #33


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



Hmmm. Cum ar fi ? Ar fi interesant cel putin pentru mine. Mi-as transfera sufletul fiecarui personaj in parte , iar pe parcurs si la final as vrea sa vad care domina. Partea luminoasa sau cea intunecata din mine? Violenta sau tandretea? Dragostea sau ura? Bunatatea sau parsivenia? Altruismul sau egoismul ? Mi-as face personajele sa-si traiasca viata pana la cele mai terifiante inaltimi pana la cele mai halucinante abisuri. Si asa vrea sa vad la urma cine m-ar recunoaste in toate acele personaje.
Nu , nu sint egocentrica.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florina R.
mesaj 5 Apr 2007, 09:16 PM
Mesaj #34


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 93
Inscris: 17 February 07
Forumist Nr.: 9.446



Imi cer scuze ca am lipsit atat, dar ma bucur sa vad cati visatori am gasit.

Dude, ideea cu puzzle-ul e adevarata, la nivelul realitatii noastre. Dar, exista totusi Cineva care vede puzzle-ul in intregime, si detine Adevarul adevarat. De aceea, notiunile de adevar relativ si absolut nu se contrazic, ci se completeaza.

Serenity, mi-ar fi placut sa citesc cartea ta din copilarie(sau, sa zic, a voastra? smile.gif Cred ca adultii ar fi invatat ceva de acolo.
Si tousi, de ce nu incerci si acum? La inceput, doar pentru tine...

Cocosel, ar fi pacat sa nu-ti realizezi calatoria. Nu numai pentru tine. poate vrem sa stim si noi pe unde calatoresti !

Don Quichote, o singura intrebare: si de ce n-o faci ? Macar ca sa-ti justifici nick-ul! smile.gif

Noi suntem confreria visatorilor, a celor "pe dos" sau "contracurent". Atunci, sa ne justificam apartenenta, realizandu-ne visele!


--------------------
Nimic nu e mai frumos decat adevarul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 6 Apr 2007, 06:32 AM
Mesaj #35


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Florina R.
QUOTE
Noi suntem confreria visatorilor, a celor "pe dos" sau "contracurent". Atunci, sa ne justificam apartenenta, realizandu-ne visele!


Tu ți le-ai realizat?
Dacă nu, cum le vezi realizabile?


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 01:38 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman