HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Recomandati-mi, Va Rog, Un Titlu, Rudolf Steiner
Tear
mesaj 8 Nov 2005, 11:08 AM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



As dori o indrumare in ceea ce priveste opera lui Rudolf Steiner, va rog.
Care sunt cele mai citite carti ale sale si de ce? Ce e recomandabil sa citeasca un adolescent si de ce ?


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Thelma
mesaj 8 Nov 2005, 11:18 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 328
Inscris: 21 April 05
Forumist Nr.: 6.171



Tear, eu am citit "Entitatile spirituale" pe vremea cand cautam tratate de angeologie. Nu-i cunosc gradul de popularitate.
Pentru un adolescent, mi se par destul de greoaie, contin f. multa informatie nestructurata.
Pot sa te intreb, cum de te intereseaza Steiner?


--------------------
Hesychia (gr.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 9 Nov 2005, 08:58 AM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Thelma, un hangiu mi l-a recomandat pe Steiner pentru fiica mea Ana de 17 ani, avand in vedere perioada adolescentina atat de delicata, plina de cautari si intrebari fara raspunsuri, perioada pe care am expus-o in cateva cuvinte intr-un topic la "Invatamant", in care ceream ajutor pentru mutarea Anei la alt liceu. Iata cateva titluri gasite, despre care cred ca le-ar putea aborda:

"Christos şi lumea spirituală"
"Christos şi sufletul uman"
"Creştinismul ca fapt mistic şi misteriile antichităţii"
"Cunoaşterea sufletului şi a spiritului"

Acest topic a fost editat de Tear: 9 Nov 2005, 09:08 AM


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Nov 2005, 08:58 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
edittha
mesaj 9 Nov 2005, 10:00 AM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 19 June 05
Forumist Nr.: 6.479



Navigand pe net am gasit,,Pregatirea pentru adolescenta de Dobson James" si cred ca este o carte buna atat ptr tineri cat si pentru alti cititori indiferent de varsta.Aceasta carte prezintă indicatii acelora care doresc sa-i ajute pe adolescenţi să facă faţă problemelor delicate şi nu lipsite de importanţă, pe care le ridică această perioadă din viaţă. Cartea de faţă iniţiază trasee īndrăzneţe īn planul discuţiilor, dezbaterilor, sugerānd teste de autoevaluare, precum şi alte proiecte utile dezvoltării armonioase a adolescentului.Pe parcursul cartii sunt dezbatute teme precum:inferioritatea, conformismul,pubertatea, dragostea, indentitatea...Costa doar 14,40 lei
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 9 Nov 2005, 10:08 AM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Multumesc, edittha, voi incerca s-o achizitionez. Sunt convinsa ca ma va ajuta.


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arlequine
mesaj 9 Nov 2005, 10:51 AM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 515
Inscris: 7 April 04
Din: Cluj Napoca
Forumist Nr.: 2.968



daca permiteti interventia...cred ca steiner ar fi mult mai potrivit decat orice "do-it-yourself-book". am o aversiune viscerala fata de astfel de carti, cum sa iti castigi increderea in tine, cum sa fii apreciat de prieteni, cum sa ai un abdomen ferm, etc. era un topic pe aici despre "carti care ajuta la maturizare", poate titlul e chiar neinspirat, dar de acolo se pot spicui cateva titluri care intr-un fel sau altul au schimbat daca nu viata, macar perspectiva. am avut la randul meu o adolescenta tulburata, cu multe probleme de acomodare (am schimbat 2 licee si 4 colective de colegi cool.gif ), si pot sa spun cu mana pe inima ca daca mi-ar fi oferit cineva o carte "Pregatirea pentru adolescenta de Dobson James", n-as fi reactionat foarte civilizat hh.gif


--------------------
Mi alma es una caverna colmada por la marea alta,
y mi idea de sońarte una caravana de histriones...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 9 Nov 2005, 11:05 AM
Mesaj #7


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



E vorba despre Carti Care Ajuta La Maturizare. smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 9 Nov 2005, 11:08 AM
Mesaj #8


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



De asta mi-e si mie teama, Arlequine. De reactia fiicei mele, destul de rebela, de altfel. Ideea era ca "Pregatirea pentru adolescenta" o puteam citi si eu, desi consider ca am destul tact si suficienta experienta ca parinte. Dar, stii cum e : niciodata nu poti spune ca le stii pe toate. Multumesc pentru indrumare, o voi folosi. Ce bun e Hanul asta, dragii mei!


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 9 Nov 2005, 11:12 AM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Multumesc si tie, calfa, ma voi descurca mai usor.
Cred ca scriam in acelasi timp cu tine. Este fantastica receptivitatea unor oameni si disponibilitatea lor pentru cei din jur. Va multumesc.


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 9 Nov 2005, 11:22 AM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



De fapt, subiectul propus de tine initial ma intereseaza intru-catva.

Ma intreb, unde poate fi Rudolf Steiner incadrat ? Care ar fi lucrarea lui reprezentativa ? Ca de gasit gasesti zeci de carti scrise de el. Merita citit ? Pentru ce anume ? smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 9 Nov 2005, 11:23 AM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Cred ca-ti poate raspunde foarte bine IO. smile.gif Da-i un ghiont, e on-line. wink.gif


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Thelma
mesaj 9 Nov 2005, 01:53 PM
Mesaj #12


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 328
Inscris: 21 April 05
Forumist Nr.: 6.171



Draga Tear,

Ana e o fericita ca are o mama care se implica asa cum o faci tu si e o fericita daca are preocupari spirituale, mai ales la aceasta varsta. Am citit si topicul de la Invatamant si imi pare rau de fiecare data cand aud astfel de cazuri; sunt multe. Stiu un lucru: sistemul de valori sanatos, sensibilitatea si celelalte calitati care vin o data cu aceasta nu trebuie reprimate, indiferent de mediu. Pentru ca atunci cand se stabilizeaza hormonal & emotional, cu o scoala a vietii adecvata, astfel de copii vor putea cladi enorm pe aceste fundamente.

Sa auzim numai de bine. smile.gif

p.s. Ai citit cumva romanul Profetiile de la Celestine? Contin o perspectiva interesanta asupra conflictelor cu ceilalti si a integrarii.


--------------------
Hesychia (gr.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 9 Nov 2005, 02:18 PM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Draga Thelma,
Iti multumesc de aprecieri, dar eu cred ca este normala implicarea mamei (mai ales !) in viata adolescentului. Sigur, pana la o limita si fara a-l sufoca. Sunt mai multe de spus aici.
Acum, sa incerc sa redau ce inteleg eu din mesajul tau : sugestia ta ar fi ramanerea ei in acel mediu nociv, in ideea ca ce nu te omoara te face mai puternic ? Acest lucru are, desigur, o logica. Dar, cand o vad ca sufera (si, de cele mai multe ori, sufera in tacere), iar ochisorii ei sunt tristi, zau, mi se rupe sufletul. Si asta dureaza de un an. Cred eu ca a suferit destul, cred ca merita ceva mai bun si, daca este nevoie, voi lupta pentru asta. In toate felurile disponibile unui om cu credinta in Dumnezeu si in adevarata scara de valori.
Nu, nu am citit cartea. Multumesc de sugestie. Am facut o lista lunga pentru Ana, la care o voi adauga si pe asta.

Acest topic a fost editat de Tear: 10 Nov 2005, 09:17 AM


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Thelma
mesaj 9 Nov 2005, 07:20 PM
Mesaj #14


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 328
Inscris: 21 April 05
Forumist Nr.: 6.171



M-am exprimat eu gresit, scuze, nu cred ca solutia pentru cineva care sufera este sa ramana in mediul conflictual, mai ales daca are posibilitatea sa-l schimbe. Nu cred ca cea mai buna metoda de calire este suferinta!


--------------------
Hesychia (gr.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 10 Nov 2005, 09:39 AM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Nu trebuie sa-ti ceri scuze, draga Thelma. Poate am inteles eu gresit. sorry.gif Iti multumesc pentru intentiile tale. Voi face tot ce pot pentru a o indeparta de acel mediu.


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 07:14 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman