HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Traduceri M. Preda, Cel Mai Iubit Dintre Pamanteni
Mihai
mesaj 5 Sep 2005, 09:39 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Am primit pe email urmatorul mesaj:

QUOTE
Dragi prieteni hangii si clienti ai hanului,
Sint un roman stabilit in Olanda de vreo 15 ani. Marin Preda a fost pentru sufletul meu balsam, iar Cel Mai Iubit Dintre Paminteni romanul de capatii.
As dori, prieteni, sa ma ajutati cu o informatie: in ce limbi straine a fost tradus acest roman de baza al literaturii romana? Am ceva timp liber in urmatoarele 10 luni (sint in an sabatic la universitatea unde lucrez) si m-ar bate un gind sa traduc "Cel mai iubit..." in olandeza (in ipoteza ca n-a fost inca tradus).
Va multumesc si astept sugestii.


Asadar, in masura in care stiti sigur daca acest roman a fost sau nu tradus, va rog sa scrieti aici, ii voi da link-ul catre acest topic domnului ce ne-a contactat. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abracadabra
mesaj 5 Sep 2005, 10:16 PM
Mesaj #2


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 81
Inscris: 25 July 05
Forumist Nr.: 6.686



eu am cautat acum pe amazon.com, amazon.fr, amazon.co.uk si nu este tradus "cel mai iubit..."
sunt traduse alte carti, printre care am vazut "morometii" si "marele singuratic"
cred ca ar trebui sa se intereseze la cei care detin drepturile de autor, editurile care il publica acasa, sa vada daca au dat dreptul la traducere, sau cum se procedeaza in astfel de cazuri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 12:28 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman