HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Intre Limite Si Marginiti, Subiect deschis
Fericita
mesaj 5 Dec 2003, 12:54 AM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 114
Inscris: 3 December 03
Forumist Nr.: 1.360



Voi nu va simtit limitati de cuvinte?
Cuvintele sunt menite sa construiasca idei, pareri, filosofii la greu.
E bine... Dar cum e posibil sa ai idei si sa nu ai cuvinte??


--------------------
"Zambeste mereu...caci nu stii niciodata cine se va indragosti de zambetul tau." Garcia Marquez
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 5 Dec 2003, 12:58 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Ah, cat de simplu e...
Mai ales cand nu esti prea versat in ale scrisului (asa, ca mine: stii de cate ori nu gasesc cuvintele potrivite?)
Iar cand mai ai si un lapsus...

Acest topic a fost editat de axel: 5 Dec 2003, 01:00 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 5 Dec 2003, 01:23 AM
Mesaj #3


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



QUOTE
Dar cum e posibil sa ai idei si sa nu ai cuvinte??


Partea buna este ca arta de a-ti traduce emotiile prin cuvinte se invata...cu practica...Daca chiar vrei sa te exprimi, vei persevera in a scrie...si incet incet iti vei cunoaste chestiile specifice unde te impotmolesti si incet incet vei deprinde mici tehnici de a reflecta in scris, cu suficienta acuratetze, ceea ce gandesti...Cred ca de nimeni nu s-a ras la Han pentru ca se exprima mai greoi...unora aceasta naturalete abrupta chiar le place...
Si veti vedea in Noiembrie 2004, cand fiecare dintre voi va avea peste 2000 de postari...cat de mult ati progresat in a va exprima... mwah1.gif smile.gif wink.gif

In plus, aveti atatia smiley care ajuta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Dec 2003, 01:23 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Black_lady
mesaj 5 Dec 2003, 08:24 AM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 125
Inscris: 5 October 03
Forumist Nr.: 912



Era un citat pe care mi l-a dat o prietena mai demult si care spunea ceva de genul "love is when you can have then most intriguing conversation with a person without saying a word"... nu are prea mare legatura cu topicul, dar mi-am adus aminte... sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 7 Dec 2003, 09:22 AM
Mesaj #5


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Fericita
QUOTE
E bine... Dar cum e posibil sa ai idei si sa nu ai cuvinte??


Cel mai trist este cand ai "hemoragie" de cuvinte, dar iti lipsesc ideile!!! wacko.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 7 Dec 2003, 10:54 PM
Mesaj #6


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



QUOTE
Sa speram ca hanul nu se va inchide pana atunci...Am mai patit-o eu cu un site...cand iti ere lumea mai draga ,webmasterul a inchis site-ul pe motiv ca nu mai avea bani sa-l intretina.


M-ai speriat...pentru orice eventualitate, mi-am listat jurnalu'...si cand tristul eveniment se va intampla...o sa continuu sa-l scriu de mana... cry.gif cry.gif cry.gif Ca eu pe alte forumuri n-o sa ma mai duc...nici d'al dracului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
persephona
mesaj 8 Dec 2003, 01:01 AM
Mesaj #7


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 98
Inscris: 25 October 03
Din: bukarest
Forumist Nr.: 1.049



Intr-adevar, cuvintele SUNT ele insele o limita. Sunt create de noi, am avut nevoie de ele pentru a comunica, pentru a ne exprima. Dar... natura a existat inainte de a exista cuvintul. Si exista atitea lucruri pe care nici un cuvint nu poate sa le exprime. Sau exista foarte putine cuvinte care pot cuprinde esenta unor lucruri.
Uite, noi, romanii, avem un cuvint pretios, de a carui frumusete si simplitate nu se bucura alte natii: DOR. Incercati sa exprimati in alta limba sentimentul imposibil, care te fringe, si iti alunga orice urma de ratiune...


--------------------
lasciate ogni sogni...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fericita
mesaj 8 Dec 2003, 02:14 AM
Mesaj #8


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 114
Inscris: 3 December 03
Forumist Nr.: 1.360



persephonei
Poti scrie o intreaga carte cu ceea ce ai zis. Ai perfecta dreptate. Este exact ceea ce gandesc si eu
dar iata... incapabila sa scriu (daca ma limiteaza SI inteligenta...). Offf... limitele astea!!! cry.gif
Or fi facute ca sa le depasesti??


--------------------
"Zambeste mereu...caci nu stii niciodata cine se va indragosti de zambetul tau." Garcia Marquez
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 9 Dec 2003, 08:40 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Cuvantul este o magie.
Suporta schimbări de formă funcţie de starile noastre. Aluneca, stagnează, alteori este mut. Cuvāntul este creat de mintea omenească şi īi seamană.
Cuvantul poate fi precum fumul sau stanca.
Cameleonic ne leagă sau ne dezleagă. Astăzi cuvāntul a luat locul armelor clasice. Poate lovi cu furie mai mare decat cea a unui glonţ. Cuvantul este uneori limitare..alteori infinit.
Niciodată nu vom stii exact daca omul este sclavul cuvantului..sau invers..
Fiecare om are propriul limbaj..unic precum amprentele.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 9 Dec 2003, 11:38 AM
Mesaj #10


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Ca tot se vorbeste despre Cuvant, eu am scris la un moment dat un eseu pe tema asta (care a luat si premiul I la un concurs de creatie). Eseul respectiv se gaseste aici. rolleyes.gif


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 9 Dec 2003, 01:34 PM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Cuvintele au calitatea celui care le foloseste. Daca persoana este mai cerebrala sa zicem (adica vrea sa inteleaga inainte de toate) cuvintele ei vor avea o coerenta logica, vor pune intrebari mai degraba decat sa ofere raspunsuri, se vor referi la asa zisa lume obiectiva mai degraba decat la chestii psihologice samd.
Daca persoana este emotionala (adica vrea sa simta inainte de toate) cuvintele ei vor fi poetice, uneori afirmative alteori cu intrebari retorice, uneori pline ura, furie...alteori pline de bucurie si gratitudine. O persoana emotionala poate de asemenea sa simta ca vorbele o tradeaza de multe ori (in sensul ca nu pot exprima experienta proprie).
Iar o persoana care traieste instinctiv (lucru mai rar pe la oras...) va prefera sa actioneze in loc sa vorbeasca. Va gandi probabil ca faptele sale vorbesc pentru sine.

Si inca ceva. Pentru ca doi oameni sa se inteleaga prin intermediul limbajului articulat trebuie ca ei sa aibe experiente similare. De obicei blocajele apar atunci cand unul din parteneri a trait/traieste ceva nou fata experienta celuilalt, si incearca sa transmita aceasta experienta noua. In aceste cazuri trebuie sa folosim vreo analogie, sau metafora:) Iar celalalt trebuie sa fie deschis spre necunoscut.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fericita
mesaj 9 Dec 2003, 10:54 PM
Mesaj #12


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 114
Inscris: 3 December 03
Forumist Nr.: 1.360



Iata ca fiecare aveti ceva interesant de zis. Dau vina pe cuvinte cand defapt limita (cu L mare) sunt chiar eu. Trist. Am sa ma mai gandesc la acest subiect...
Nu aluneca... si uneori o iau razna, incotro vor ele, alteori explodeaza, alteori e liniste, alteori sunt ca acum, plate, dar de cele mai multe ori imi stau pe limba si nu ies. Nu doresc neaparat ca prin cuvintele mele sa descriu intamplari extraordinare sau sa scriu filosofii profunde. Vreau sa traduc senzatii. Pentru culoare rosie, exista cuvantul "rosu" pe care toti il asociem cu ceva anume. Si in spatele acestui cuvant stau alte mii de cuvinte. Dar cum vine aia sa scrii ceva despre culoare rosie (si cica sa mai fie si interesant)? Cred ca nu e bine sa te joci cu limitele... Si nici nu "aluneca" nimic! vorba lui Cameron. Cuvantul meu este ca un fel de sabie neascutita, sau pusca fara gloante. Sau baba si mitraliera... iata cuvinte cu care ma identific! Hahaha
Mai am multe sa-nvat de la voi... Noroc cu Ancutza.
Sau arc fara sageti! Sau baba fara mitaliera. Sau baba cu mitraliera?? E... asta ar fi mult mai grav.
O esarfa rosie, fina.


--------------------
"Zambeste mereu...caci nu stii niciodata cine se va indragosti de zambetul tau." Garcia Marquez
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fericita
mesaj 14 Dec 2003, 12:14 AM
Mesaj #13


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 114
Inscris: 3 December 03
Forumist Nr.: 1.360



Am apucat in sfarsit sa citesc eseul lui Tudy.
Merita citit cu siguranta.
Pentru cei care trec prin acest topic, ar fi pacat sa nu... wink.gif


--------------------
"Zambeste mereu...caci nu stii niciodata cine se va indragosti de zambetul tau." Garcia Marquez
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Twilight
mesaj 3 Jan 2004, 06:42 PM
Mesaj #14


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 67
Inscris: 30 December 03
Forumist Nr.: 1.662



cred ca neputinta de a te exprima e un gimpe pe care toti il simtim (mai mult sau mai putin) personal cred ca se trage intradevar din cauza practicii . Nu stiu cum e la voi dar in mediul meu (scoala ) si chiar in cercul meu de prietenii este considerat ciudat sa folosesti cuvinte mai ..hmm..explicite,elevate sa zic asa...sau sa formulezi propozitiile intr-un mod nou, mai inventiv .totul se rezuma la cateva expresii si aceleasi "dume" ultrauzate. Nu mai practicam descoperirea limbajului si ne limitam la cat mai spontane pentru a parea si noi spontani si cat mai sociabili.
uf..cred ca am batut campii acum...e doar o chestie subiectiva. sorry.gif


--------------------
~ chillin' in the shade of the trees of paradise ~
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ares
mesaj 3 Jan 2004, 09:07 PM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



Deşi nu-mi īnchipuiam vreodată să mă văd limitat de cuvinte, am ajuns să văd "fenomenul" cu pricina ca pe ceva cotidian... Probabil că dacă nu aş scrie mult īn fiecare zi, o asemenea limitare şi discuţia aceasta de pe forum, mi s-ar părea ceva făcut doar de amorul artei... Interesant este că de multe ori mi se īntāmplă să nu pot exprima ceea ce-mi naşte imaginaţia cānd imaginile din mintea mea sunt puternice şi clare... Lucrurile vagi de cele mai multe ori ajung să fie uşor de exprimat...
Citind ce scrie superb persephona, īmi dau seama că este o plăcere să te exprimi īn limba noastră... mulţi nici nu ştiu că aşa ceva poate să fie o plăcere (şi nu spun asta că aş fi plecat prin cine-ştie-ce străinătăţuri...)


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 4 Jan 2004, 01:53 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



De acord cu Ares - in limba romana te poti exprima la modul absolut si total - totata problema e ca limba romana nu e o limba facila - nu oricine se poate juca cu ea. Dar odata ce o stapanesti este extraordinara.
Si eu cred ca exista oameni care nu prea stiu ce inseamna bucuria cuvantului potrivit spus la momentul potrivit. Cand gasesc un cuvant exact atunci cand il caut simt asta ca o realizare - e ilustrarea acelei vorbe dupa care un cuvant nimerit spus la momentul potrivit face cat 100 de pagini.


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 28 Oct 2004, 12:54 PM
Mesaj #17


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Eu sīnt mai circumspect vizavi de cuvīnt. Cuvīntul e ceva necesar, util, plăcut. Dar nu ajunge pt ca cineva să fie īmplinit cu adevărat. Mai trebuie şi (ceva) suflet. Sufletul se poate deseori "exprima" şi fără cuvinte. Şi sīnt destule momente sublime (muzica bună, de exemplu ori anumite momente de tandreţe, alt exemplu) cīnd cuvintele sīnt de prisos.

Cuvintele sīnt f importante. Dar nu cuprind īn ele totul...

Ce se află dincolo de cuvinte?...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 28 Oct 2004, 01:10 PM
Mesaj #18


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (milimetru @ 28 Oct 2004, 03:07 PM)


Ce se află dincolo de cuvinte?...

Sentimentele?


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 28 Oct 2004, 01:27 PM
Mesaj #19


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Probabil că da smile.gif

Uneori am senzaţia că esenţa, profunzimea, adevărul omului sīnt mai presus de cuvinte...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 28 Oct 2004, 01:32 PM
Mesaj #20


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Mda, uneori cuvintele bagatelizeaza.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 28 Oct 2004, 01:38 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



QUOTE (milimetru @ 28 Oct 2004, 02:07 PM)
Eu sīnt mai circumspect vizavi de cuvīnt. Cuvīntul e ceva necesar, util, plăcut. Dar nu ajunge pt ca cineva să fie īmplinit cu adevărat.

Implinit nu spiritual sau implinit dpdv al intregii tale existente. Evident ca nu la asta m-am referit. Lingvistic implinit, sau implinit sau hai sa zicem fericit ca ai reusit sa exprimi in cuvinte exact ceea ce voiai in momentul acela si pt ca ai reusit sa te faci inteles in mod optim. Aia voiam sa zic. Poti sa o privesti ca o implinire de moment, ca o incununare a talentului tau vorbitoricesc biggrin.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 28 Oct 2004, 02:43 PM
Mesaj #22


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Aşa e Yoyo cum zici, dar nu neapărat legat de cele spuse de tine "pe vremuri" (ianuarie!) intervenisem eu... Mă uitam la "nefericirea" numitei... Fericita (iniţiatoarea acestui topic) că nu găseşte cuvintele de care are nevoie şi că nu poate exprima īn cuvinte ideile pe care le are şi/sau trăirile proprii. Mi s-a părut că, pe parcurs, vorbitorii de aici au suit pe un piedestal cam mare pe măria-sa cuvīntul... Mă rog, aşa mi s-a părut mie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 02:19 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman