HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Muzee
cameron
mesaj 3 Nov 2003, 05:21 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Cand ati fost ultima data la un muzeu?
Ce preferati?

Muzeul national de arta?
Muzeul colectiilor de arta?
Pelesul?
Muzeul Taranului Roman?
Muzeul Grigore Antipa?
Muzeul Satului?
Muzeul Ceasului?
Muzeul National Bruckental?
Muzeul "Theodor Aman"
Muzeul Literaturii Romane?
Muzeul de arta veche apuseana?
Muzeul National de antichitati?
Muzeul National Cotroceni?

Mai tenteaza astazi muzeele?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aschiutza
mesaj 4 Nov 2003, 11:16 PM
Mesaj #2


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 61
Inscris: 30 September 03
Forumist Nr.: 881



Daca s-ar putea sa pot vizita in fiecare saptamina un muzeu, as face-o cu draga inima. thumb_yello.gif
Muzeele mele favorite in tara sunt: Antipa (Bucuresti), Muzeul satului (Bucuresti), Muzeul ceasului (Ploiesti). Casele memoriale Grigorescu si Hasdeu (Campina).
Iar acu de curind am vazut "Vechea Pinacoteca" din München (in luna octombrie, mai exact tongue.gif ). Cu adevarat superba! A reusit sa-mi schimbe parerea mea nu prea buna despre Rubens. In plus tot ce iti doreste sufletelul din catgoria vechilor maestri olandezi, germani si flamanzi (desi lipseste favoritul meu Vermmer, iar Rembarndt nu e foarte bine reprezentat).
Asa ca eu pledez din tot sufletul pentru viziatrea muzeelor. Nu se compara un tablou vazut in reproducere cu unul vazut "pe viu". Cel putin Van Gogh a fost un caz extrem: tablourile lui au o stralucire extraordinara.
Dar nu numai muzeele de arta ma atrag. Cele de istorie imi sunt la fel de dragi. Din ele invat mai mult decit dintr-o carte. Un lucru e sa vezi doar intr-o carte cum arata un obiect in vechime, si alta e sa-l vezi in realitate: sa ii simti proportiile, sa il vezi din toate partile, sa poti sa il observi in cele mai mici detalii.
Iar cu muzeele de stinte naturale e si mai clar: in Antipa ma pierdeam ore in sir la partea de minerale si fosile....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 4 Nov 2003, 11:26 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (cameron @ Nov 3 2003, 05:31 PM)
Cand ati fost ultima data la un muzeu?

Anul trecut, in Budapesta. In muzeul din cetatea Buda.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Nov 2003, 11:26 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 4 Nov 2003, 11:47 PM
Mesaj #4


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



La Muzeul Antipa, acum multi-multi ani. sorry.gif Spre rusinea mea, muzeele, salile de teatru, de concerte sau de opera sint institutii carora le calc pragul f.f. rar.


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tikky
mesaj 12 Mar 2006, 01:11 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



Ultima data am fost la Muzeul National de arta, la expozitia Umbre si Lumini, asta se petrecea prin toamna.

Acum tare as fi curioasa sa vad Muzeul de arta contemporana, cel de la Palatul Parlamentului.


--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 12 Mar 2006, 02:10 AM
Mesaj #6


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Pe mine, personal, ma tenteaza foarte mult muzeele dar nu am reusit sa vad decat putine din acelea ce se regasesc pe lista lui cameron. Cel mai mult m-a impresionat Bruckentalul... Nu aveam decat vreo 12 ani cand am fost la Sibiu si ca sa admiri pe-ndelete intregul muzeu ai nevoie de cel putin o zi. Eu l-am vizitat in aprox. 2 ore, asa ca nu am apucat sa vad mare lucru dar dorinta de-a ma reintoarce si-a petrece cata vreme am chef acolo a ramas la fel de arzatoare si acum....

Imi doresc enorm sa vad Muzeul Satului si al Taranului Roman dar, din pacate, atunci cand am ajuns prin Bucuresti am fost doar in trecere.. Nu am stat nici macar o zi. La naiba, nici macar la muzeele din Timisoara nu am apucat sa ajung... am fost prea ocupata cu pierderea timpului mad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nico
mesaj 17 Mar 2006, 09:00 PM
Mesaj #7


Fairy
*****

Grup: Membri
Mesaje: 733
Inscris: 17 March 04
Forumist Nr.: 2.633



Orice oras as vizita, ma atrag in mod special muzeele lui, mai ales cele de arta si istorie. Am vazut muzee care mi-au placut, desi exponatele nu erau chiar niste obiecte de valoare... imi place atmosfera, aerul acela nemiscat, cu miros de vechi, linistea care parca te lasa sa te intorci in timp. Ultimul muzeu vizitat, acum o luna, avea o camera in care erau expuse cetva mumii eghiptene si sarcofage. Eram foarte curioasa sa le vad si am avut un moment de tresarire cand am constatat ca am intrat in acea camera singura, fara sa mai fie nimeni in apropiere si era o liniste de mormant... Dupa prima clipa mi-am venit in fire, n-aveam de ce sa ma tem si le-am studiat putin.

As fi in stare sa stau ore intregi intr-un muzeu. E o experienta inedita.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 17 Mar 2006, 09:57 PM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Eu prefer de departe British Museum pe care l-am parcurs in vara trecuta si am simtit pentru prima oara ce inseamna un muzeu in adevaratul inteles al cuvantului - istoria civilizatiilor punctata date,fapte,documente si opere de arta.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 04:37 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman