HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Cele Mai Frumoase Carti..., Cartile care te inspira...
Kandynne
mesaj 25 Oct 2003, 09:22 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 25 October 03
Forumist Nr.: 1.047



Care sunt cele mai frumoase carti? Romanele de dragoste, politiste, istorice, horror, vechi, noi... tot ce ati citit si v-a placut, si credeti ca merita discutat... mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 4 Mar 2004, 05:25 PM
Mesaj #2


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Printre clasicele din sufletul meu sunt cartile din colectia "Povestiri Nemuritoare"!Le-am citit de nenumarate ori si nu pot decat sa-mi exprim regretul ca nu am avut timp si bani sa le cumpar si citesc pe toate!
Sunt intr-adevar niste carti FRUMOASE! thumb_yello.gif


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 4 Mar 2004, 11:50 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Shogun, Fructele Maniei, De veghe in lanul de secara, sunt multe dar daca mi-ar cere cineva vreo carte pe astea i le-as da primele


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Mar 2004, 11:50 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Ahriman
mesaj 5 Mar 2004, 08:00 AM
Mesaj #4


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Nu stiu cum de am putut sa uit de ea,dar printre cele mai frumoase carti se afla si o carte micuta, numita "Legende sau Basmele Romanilor" de Petre Ispirescu.Asta este intr-adevar o carte frumoasa! devil.gif spoton.gif


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 5 Mar 2004, 03:06 PM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Am devorat Povestile nemuritoare si mai apoi, crescand, Misterele Parisului, care m-a fascinat, Ultimul mohican, Fata in alb, Vraciul, Magicianul a lui John Fowles si multe altele... Ce vremuri, citeam la masa, la toaleta, noaptea la lanterna, citeam cu cartea ascunsa sub cartea de scoala, ce vremuri. Devoram tot. Si cu copiii mei ce ma lupt sa citeasca...


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 5 Mar 2004, 03:10 PM
Mesaj #6


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



La cele mai frumose carti n-as fi corect daca nu as trece "Aventurile lui Habarnam" si "Doctorul Aumadoare"!!!!
Le mai citesc si acum cu o placere chiar mai mare decat atunci cand eram copil!
Mai adaug,desigur,cartile din ciclul "Fundatiei" si "Dune"!!!! spoton.gif


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 17 May 2004, 01:08 PM
Mesaj #7


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Nu poti sa spui despre o carte ca e frumoasa!!! Pur si simplu nu poti. E ridicol, e ca si cum ai bagateliza-o. Si vorbesc despre carte in general, nu despre genuri de carti. O carte e interesanta, e captivanta, e plictisitoare, e obositoare, e relaxanta, e transparenta, e complexa si multe altele. Dar nu frumoasa. Asta e un adjectiv pe care il poti atribui unei femei, unei flori samd, dar nu unei carti. Parerea mea. wink.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
side_story
mesaj 17 May 2004, 03:20 PM
Mesaj #8


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 267
Inscris: 10 March 04
Forumist Nr.: 2.527



Generalizand intelesul de frumoasa....
Cele mai interesante carti pe care le-am citit au fost Jocul lui Ender, Vorbitor in numele mortilor si Xenocid (de Orson Scott Card)


--------------------
Asculta adevarul din adancul inimii tale. Daca tu nu il poti auzi, nimeni nu ti-l va putea spune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 17 May 2004, 06:47 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Multe carti mi-au placut, asa ca imi este imposibil sa spun care este cea mai frumoasa.

Cartea care m-a influentat sau inspirat cel mai mult a fost 1984, a lui George Orwell.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
side_story
mesaj 18 May 2004, 11:54 AM
Mesaj #10


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 267
Inscris: 10 March 04
Forumist Nr.: 2.527



Si mie mi-a placut 1984...
Vreau sa gasesc Ben Hur. Nu mai tin minte exact autorul. Am auzit ca este o carte extraordinara. Ati avut placerea sa o cititi?

edit: oops, ai dreptate, m-am mai documentat.

Acest topic a fost editat de side_story: 18 May 2004, 01:42 PM


--------------------
Asculta adevarul din adancul inimii tale. Daca tu nu il poti auzi, nimeni nu ti-l va putea spune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
HabarNam
mesaj 18 May 2004, 01:08 PM
Mesaj #11


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 42
Inscris: 4 May 04
Din: Aici.
Forumist Nr.: 3.366



Sper că nu dau cu bâta dar, side_story nu vrei să spui "Ben Hur" a lui Lew Wallace ??


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 18 May 2004, 02:53 PM
Mesaj #12


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Cea mai bună carte e aceea care lasă urme adînci în sufletul sau/şi mintea ta la multă vreme după ce ai citit-o. După multe aventuri în lumea lecturii eu am găsit cartea cea mai bună. Ea chiar aşa şi se numeşte, "Cartea", dar denumirea sub care e cunoscută îndeobşte e luată dintr-o limbă străină: Biblia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kato
mesaj 19 May 2004, 11:36 AM
Mesaj #13


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 9
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.539



salut, si eu subscriu la exemplul lui free...ma refer la shogun,dar sa nu uitam de king rat sau tai-pan.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 19 May 2004, 04:00 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Shogun este o carte extraordinara, cred insa ca putea fi mai 'concentrata'.

Alta carte frumoasa, daca se poate zice asa, o carte care m-a fascinat insa cand eram mic: "Toate panzele sus", pentru ca citeam cartea si vedeam la tv filmul.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catarzis
mesaj 19 May 2004, 06:18 PM
Mesaj #15


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 30
Inscris: 21 March 04
Forumist Nr.: 2.670



Parfumul de Patrick Suskind...geniala !


--------------------
Nu rani ce nu poti ucide.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atomixa
mesaj 24 May 2004, 07:41 AM
Mesaj #16


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 49
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.490



intr-adevar 1984 a lui george orwell e super tare


--------------------
"viata-i prea veche"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Predatoru
mesaj 6 Jun 2004, 09:59 AM
Mesaj #17


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 890
Inscris: 5 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.372



Pe mine ma inspira:
-orice carti scrise de Paulo Coelho
-Bernard Werber("Les thanatonautes")
-Whitley Striber(eventual cu "Zona Interzisa")
-Howard Phillips Lovecraft ("Beyond the wall of sleep")
-Stephen King(Shining,Carrie,Misery,It)
-Gerard Klein("Histoires comme si")
-orice carte scrisa de Mircea Eliade
nu mai stiu...hmmm


--------------------
[ Cad in notiunea de genunchi
si ma rog de voi
nu ma lasati singur si prada ...]

My DeviantArt Gallery
My ElfWood Gallery
My Hi5 Profile
My 360 Blog
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 8 Jun 2004, 08:04 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



,,Pe aripile vintului'', Margaret Mitchell.


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mumu
mesaj 9 Jun 2004, 10:40 AM
Mesaj #19


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 40
Inscris: 8 June 04
Din: Cluj
Forumist Nr.: 3.772



Crima si pedeapsa...cartea me preferata...am citit-o de cel putin 5 ori...
Coelho
Marquez
Parfumul


--------------------
To the one who always keeps her door open,
her ears listening, her hands working, her feet walking.
And may she walk slowly,
because her peace is the peace of change,
and chage, real change, always takes time

Not even seven thousand years of joy are worth seven days of sadness
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 11 Jun 2004, 03:16 PM
Mesaj #20


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Multumesc!
Uite-asa, am aflat cateva titluri pe care le voi citi, altele sunt deja citite.
Dar o parere, pica bine?
Cititi mai multe carti bune, de-alungul timpului. Reveniti intr-un anumit moment la cea preferata. Veti vedea ca nu mai are aceeasi intesitate. In schimb, devine intens valabila o alta, undeva in josul topului. Aceasta pentru ca ele, cartile sunt in rezonanta cu sufletul nostru, cu nevoile noastra, pentru ca cei ce le-au scris au fost oameni ca si noi.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rork
mesaj 13 Jun 2004, 03:13 PM
Mesaj #21


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 35
Inscris: 7 May 04
Forumist Nr.: 3.413



Da Contraste, testul pe care-l propui tu e f. bun si eu il aplic cand am timp. Mai mult decat atat, unele carti chiar si reusesc sa-l treaca. Bine-nteles, cele mai multe nu. Din fericire, intuitia imi spune de cele mai multe ori de care carti sa nu ma ating, daca doresc sa le pastrez o amintire placuta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 14 Oct 2004, 09:19 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Contraste, ai fost superba, minunata, fantastica cu ce ai spus. Inteligent spus.

Citesc Shogunul acum rolleyes.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bursuca
mesaj 15 Oct 2004, 09:56 AM
Mesaj #23


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 26
Inscris: 13 September 04
Forumist Nr.: 4.459



nu pot sa spun ca am o carte preferata, tocmai pentru ca, asa cum spunea si contraste, aceasta e mereu alta, in functie de starea de spirit. dar pot sa spun care e cartea care mi-a deschis apetitul pentru citit si care, indirect, mi-a pus in mana toate celelalte carti care au urmat. Ciresarii
Go to the top of the page
 
+Quote Post
senka
mesaj 15 Oct 2004, 01:00 PM
Mesaj #24


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 14 August 04
Forumist Nr.: 4.256



QUOTE (nefertiti @ 17 May 2004, 02:21 PM)
Nu poti sa spui despre o carte ca e frumoasa!!! Pur si simplu nu poti. E ridicol, e ca si cum ai bagateliza-o. Si vorbesc despre carte in general, nu despre genuri de carti. O carte e interesanta, e captivanta, e plictisitoare, e obositoare, e relaxanta, e transparenta, e complexa si multe altele. Dar nu frumoasa. Asta e un adjectiv pe care il poti atribui unei femei, unei flori samd, dar nu unei carti. Parerea mea. wink.gif

Permite-mi sa te contrazic.smile.gif
Eu zic ca poti spune despre o carte ca e frumoasa pentru ca, in acest caz, termenul de frumos isi depaseste valoarea de atribut, ajungand sa descrie un sentiment dat de emotia creata de parcurgerea unei carti.

Ca sa fiu on-topic, o carte frumoasa si cartea mea de suflet e ,,Lorelei,, de Teodoreanu.


--------------------
,,Nu poti sa imbratisezi o cauza care sa depaseasca umbra ta,,
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atomixa
mesaj 16 Oct 2004, 09:53 AM
Mesaj #25


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 49
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.490



una dintre cartile care m-au facut sa n-o mai las din mana a fost :"Diavolul se imbraca de la Prada"...nu mai tin minte exact numele autoarei..in orice caz o recomand oricui....shi ar mai fi Boris Vian-"Smulgatorul de inimi"


--------------------
"viata-i prea veche"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lutherius
mesaj 21 Dec 2004, 06:23 PM
Mesaj #26


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 20 December 04
Forumist Nr.: 5.260



Daca ar fi sa aleg o singura carte, atunci aceasta ar fi "Luni de fiere" de Pascal Bruckner. Imi este peste putinta sa descriu ce impact a avut asupra mea, intr-un fel incepeam sa cred ca a reusit sa patrunda in mine si ma roade in interior. De fiecare data inainte sa incep sa citesc, ezitam... imi era teama - dar in cele din urma ma gaseam din nou in fata lui Franz, care isi continua povestea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 24 Dec 2004, 06:15 AM
Mesaj #27


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Cele mai frumoase carti? hmm.gif Ar fi o gramada, nu cred ca mi le pot aminti pe toate.. Am avut perioada cand mi-a placut sa citesc.. Una ar fi prin generala cand printre cartile mele preferate se numarau Ciresarii, Tom Sawyer, Heidi, fetita muntilor si muulte altele pe care nu ar avea rost sa le insir aici si nici nu mi le mai aduc aminte, ca sa fiu sincera tongue.gif De curand pasiunea cititului m-a lovit din nou. Ce-mi mai aduc eu aminte acum ca mi-a placut mult.. Cimitirul Animalelor (St. King), Lumina De August (Faulkner), Mandrie Si Prejudecata (J. Austen), Veronika se hotaraste sa moara (Coelho), Razboi Si Pace (Tolstoi), Pe Aripile Vantului (M. Mitchell). Si orice roman al lui Rebreanu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Onix
mesaj 28 Dec 2004, 01:04 PM
Mesaj #28


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 383
Inscris: 21 March 04
Forumist Nr.: 2.672



"Noaptea de Sanziene". Atunci m-am indragostit de Eliade si am inceput sa-i vanez cartile.


--------------------
Keep on going and the chances are you will stumble on something, perhaps when you are least expecting it. I have never heard of anyone stumbling on something sitting down. (Charles F. Kettering)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Melcucu
mesaj 16 Jan 2005, 10:07 AM
Mesaj #29


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 65
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.370



asa...nu ma pot hotari la una singura asa ca le voi scrie pe cele care mi-au ramas in suflet
Razboi si pace (Tolstoi) a fost o surpriza...n-as fi crezut ca o sa imi placa scriitorii rusi...nu o mai puteam lasa din mana
Agonie si extaz (Irving Stone) si asa m-am indragostit eu de Michelangelo
Razboiul sfarsitului lumii (Mario Vargas Llosa) e scrisa atat de bine incat uiti la un moment dat ca filmul evenimentelor se desfasoara in imaginatia ta si ai senzatia ca esti acolo printre personaje.



--------------------
Cine rade la urma, gandeste mai incetuser posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cipdecip
mesaj 16 Jan 2005, 12:17 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.276
Inscris: 29 August 04
Din: Ph
Forumist Nr.: 4.358



acum citesc si imi place :Numele trandafirului - Umberto Eco




--------------------
Intre fericire si vis , melancolie si taina , infinit si singuratate exista raul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
One_Last_Dance
mesaj 16 Jan 2005, 03:21 PM
Mesaj #31


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 683
Inscris: 26 December 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 5.291



Eu cred ca exista in viata fiecarui om un moment al primilor pasi... mai intai, copilaria... si daca as face un top (e la moda) al celor mai interesante povesti ascultate pe-atunci... locul intai l-ar lua, fara vreo concurenta serioasa... "Tinerete fara batranete si viata fara de moarte"- eram atat de mica (de parca acum as fi mult mai mare) wink.gif ... aceasta poveste se bucura de cea mai mare atentie a mea... imi amintesc cum plangeam indurerata ascultand-o pe bunica povestind, imaginandu-mi ca nefiind scrisa de cineva anume, ma gandeam... lucrurile din povesti trebuie ca s-au petrecut cu adevarat candva, demult, nu erau doar inventie...

Mai tarziu Cartile cu care am avut de-a face, erau de doua feluri: pentru fetite si pentru baieti ( Mica Sirena, Scufita rosie, Harap Alb, Fata babei si fata mosului, Calatoriile lui Gulliver, Tom Sawyer)... si totusi, imi plac si acum mai mult cartile pentru fetite smile.gif... una dintre cartile care m-a fascinat cu adevarat abia mai tarziu este "Alice in tara minunilor"- Lewis Carroll - o carte pentru copii cu adevarat buna este cea care te insoteste toata viata... nu m-a parasit.

Citind anumite carti iti dai seama ca te atrag cu fiecare fila tot mai mult, ca le iubesti , fara sa poti determina continutul acestui sentiment... Enigma Otiliei de George Calinescu... in aceasta carte, scriitorul reuseste sa invaluie atat de puternic interiorul tau, incat traiesti citind... imaginandu-ti ca toate trairile din carte pot fi propriile tale trairi, patrunde peste tot... te atrage ca pe un fluture la lumanare.

Ma gandesc la Mircea Eliade - Maitreyi - cartea are o valoare distincta si o atractie misterioasa, ceva indefinibil si delicios... ufff! simti cum te angajeaza afectiv, te absoarbe intr-o alta realitate - ramane una dintre cartile mele preferate, cred ca e foarte important sa gasesti o corespondenta intre tine si unul din elementele cartii pe care o citesti.

Imi place Hermann Hesse - Lupul de Stepa, Narcis si Gura-de-Aur, Demian (in general toate ce scrie Hesse) la el simti toate detaliile care sunt paralele la viata ta , la ceea ce se intampla cu tine in viata reala. Emil Cioran - Pe culmile disperarii, Cartea amagirilor, Amurgul gandurilor... Patrick Suskind - Parfumul... Orasul si cainii de Llosa... Ramasitele zilei - Ishiguro Kazuo... Alexandr Borodin - Cneazul Igor... Dostoievski - Idiotul... si cate n-ar mai fi oare?

Acum citesc Flori pentru Algernon - Daniel Keyes... am citit undeva ca in fiecare carte gasesti cartea pe care vrei sa o citesti... sunt captivata cu desavarsire de aceasta carte... remarc doar (sunt atatea de remarcat) contradictia intre dorinta sincera de a gasi intr-o carte alinarea si efectul pe care ea il are asupra ta. Zguduitor.

Imi plac cartile... imi place sa citesc noaptea, sa traiesc aventurile sau povestile de dragoste ale altora, sa gasesc asemanari intre mine si personajul din roman... cand citesc, nu fac diferenta dintre realitate si vis, traiesc realitatea ca in carte, ca intr-o poveste...

Imi plac mai mult cartile cu final fericit, pentru o clipa ma fac sa cred ca viata e frumoasa, imi dau senzatia unui delicat balet de cuvinte, dar accept si cartile cu final nefericit... sunt ca viata. wink.gif

Daca m-am referit pana acum mai mult la romane, nu inseamna ca poezia are o importanta mai mica... NU vreau sa uitam poezia

... Voi doar sa-mi schimbi de poti o clipa
Din sirul clipelor la fel,
Sa-mi torni in suflet infinitul unui pahar de hidromel
In par sa-mi impletesti cununa de laur verde
Si-n priviri
Sa-mi impietresti pe veci minciuna neprihanitelor iubiri.
Si-asa, tacuti
Ca doua umbre, trantiti pe maldarul de flori
Sa-ncepem slujba-n miez de noapte
Si maine s-o sfarsim in zori.

(mare a fost si Minulescu asta, nu-i asa ? )

Zic eu: "e de bine"... atata timp cat avem mai presus de orice patima cititului, si nici un autor nu ne sperie, oricat de dificil ar fi ... chiar daca acum este era digitala si gasesti o caruta de informatii pe net, seara e atat de placut sa lecturezi ceva interesant...



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
surzi
mesaj 20 Apr 2005, 06:46 PM
Mesaj #32


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 286
Inscris: 29 January 05
Forumist Nr.: 5.580



Solaris - Stanislaw Lem
Parfumul - Suskind
Povestiri Orientale - Marguerite Yourcenar
Princepele - Eugen Barbu
...sunt cartile care m-au rascolit, le-am citit pe nerasuflate si, in acelasi timp, cu disperarea finalitatii lor din clipa-n clipa, atmosfera lor inca ma invadeaza...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 12:55 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman